Pane Bůh, tady Anna

Pane Bůh, tady Anna https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382158/bmid_pane-buh-tady-anna-ObC-382158.jpeg 4 132 132

Anna série

Anně byly pouhé čtyři roky, když ji opustili rodiče a našel ji mladý Fynn, který se toulal ulicemi Lodýna. A jelikož nebyl schopen zjistit, kde bydlí, vzal ji domů ke své matce. S malou Annou si často vyprávěl a hrál; mluvili spolu o životě, o přírodních vědách a dalších zajímavostech. Hodně kamarádila s „panem Bohem“ a ráda mluvila i o něm. Malá Anna měla překvapující schopnost klást životně důležité otázky a odpovídat na ně - vykazovala až neuvěřitelný "tah na branku". Žádný, kdo se s touto treperendou setkal, nedokázal odolat její přímočarosti. Zkrátka život jejíma očima se nám ukáže jako daleko barevnější, než bychom si ho kdy dokázali představit. Kniha Pane Bůh, tady Anna dnes patří ke klasické četbě, a to nejen v anglicky mluvících zemích.... celý text

Literatura světová Náboženství
Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Mister God, This is Anna , 1994

animovanej medv
21.09.2018 5 z 5

Je to moje oblíbená kniha. Je o Bohu, o bezprostřednosti dětství, o smrti a o životě a o tom, že všechny ty věci spolu zákonitě souvisí a jedna bez druhé nemůže být.

"Je Temže ta voda nebo ta čára, ve které teče?
Samozřejmě, že ta voda.
Ale když prší, tak ta voda je déšť a až zteče do té čáry, tak je to Temže - tak kdy se dešti říká déšť a kdy Temže? Jak to poznám?"

Měňavka
29.07.2018 5 z 5

Velice příjemná četba. Moc hezky plynoucí děj s mnoha myšlenkami, které mohou člověka doprovázet celý život. Určitě stojí zato se k některým kapitolám vracet a přemýšlet nad tím, co je a není v životě důležité. Kniha si mne získala především tím, že nám nabízí dívat se na Boha i jinak než na staříka, který sedí na mráčku ve zlatem vykládaném křesle, který nás řídí jako loutky.....

tonysojka
28.06.2018 3 z 5

Můj názor na tuto knihu je, že se jedná o velmi hezky zabalenou Křesťanskou apologetiku, neuvěřitelný příběh s neverohodnou hrdinkou, a to nemluvím o tom, že spousta jejích názorů nad kterými všichni dělají ach a och by se dala stejně dobře torpedovat tak, jako to dělá ona s jinými názory např ten slavný o rozdílu mezi člověkem a andělem by se dal napsat po zkušenostech z válek i tak že většina člověka je zvenčí a ještě větší většina zvířete uvnitř. Zkrátka pohádka s realistickymi kontury (zdravím Chestertona)

Chesterton
12.06.2018 4 z 5

Jemná, vtipná, hluboká, radostná i hořkosladká, chytrá, postrádající hloupou naivitu a zároveň se záblesky milé naivity. Přeplněná nadhledem i zemitou pravdivostí. Kniha u které mě neskutečně baví přemýšlet o obsahu srdce a duše autora :)) Kniha ke které se vracím když jsem přeplněna zmarem světa nebo dusnou atmosférou některé knihy. Naposledy po krátkém pobytu na mravně lepkavé Chesilské pláži :)
Díky Fynne za pravdivost, radostnost a absolutně autentické vidění světa !!
PROTOŽE
Rozdíl mezi člověkem a andělem
je jasnej. Většina anděla je uvnitř
a většina člověka je zvenčí.

Mahuleno
11.12.2017 5 z 5

Ke svému komentáři si, s dovolením laskavých potenciálních čtenářů, vypůjčím několik citátů z vlastní knihy, protože jsou úžasné a nic lepšího mne nenapadá -
a jak by mohlo. Ostatně, nebudu první.
"Toto je kniha s velkým K - knihy s velkým K jsou ty, které vyvolají v čtenářově duši zásadní změnu. Zvýší jeho citlivost takovým způsobem, že se dokáže podívat na důvěrně známé věci novýma očima, jakoby je viděl a chápal poprvé v životě."
A to čtenáři zprostředkuje právě Anna, svými neuvěřitelnými vývody a vysvětlením základních věcí, vztahů a událostí, včetně Boha a vztahu k němu, což v některých případech může leckomu připadat až jako hereze. To ovšem zcela mylně, neboť je to uvažování zcela čisté a nevinné duše. Stejně působivý je její naprosto zásadní vliv na její okolí, včetně kocoura Švidry.
Stačí se trochu zamyslet nad jejím základní postřehem, abychom pochopili tu průzračnou, výstižnou pravdu: "Rozdíl mezi člověkem a andělem je jasnej. Většina anděla je uvnitř a většina člověka je zvenčí."

"Její povznesená duše vidí náhle svět jinýma očima než ostatní děti, a odmítla si na ně nechat nasadit klapky, které mají učitelky a faráři tak pohotově připravené v polotovarech svých slovních formulí."
Doporučuji knihu si přečíst a především se zamyslet nad překvapivými úvahami Anny, které v třeba některých případech zdánlivě vypadají jako souboj matematiky s neuvěřitelnou dětskou logikou.

Už tady zaznělo -

Napsala Anna:
Až umřu,
udělám to sama,
nikdo to za mne neudělá.
Až budu přichystaná
Když spadnu,
tak budu mrtvá."

misac96
16.02.2017 5 z 5

Ta kniha je nádherná...je až neuvěřitelné, že z ní čerpám několik let potom, co jsem ji mohla přečíst. Určitě člověka posune o kousek dál...

jolli
07.05.2014 5 z 5

Krásná a duševně obohacující kniha, já když jsem ji četla jsem stále měla takový zvláštní pocit. Prostě nejsem sama někdo tu se mnou je a miluje mne.

jolli
07.05.2014 5 z 5

Tahle kniha je opravdu geniální, strašně se mi líbí anin přístup k bohu. Líbí se mi, že ho vnímá srdcem a tak jak je jí to vlastní a né podle církevních pravidel. Jediné co bych snad mohla vitknout je, že některé okamžiky byly příliš fyzikální a já na fyziku moc nejsem. Jinak mne velmi zaujalo, že v celé knize nikde není zobrazen Anin obličej a u ostatních postav ano, ale myslím, že je to dobře, Annu si každý představuje jinak.

KlárkaD
27.09.2011 4 z 5

Kniha, kterou mi dala moje věřící kamarádka. Je taknějak zvláštně podmanivá, zůstane vám v srdci a už nezmizí.