Otrávená

Otrávená https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465450/bmid_otravena-MyG-465450.jpg 4 150 150

Rozbijte očarované zrcadlo! Feministický retelling pohádky o Sněhurce. Krásná princezna Sophie jela na projížďku lesem, když tu lovčí vytáhl nůž a vzal si její srdce. Nemělo ji to tak překvapit. Zaslechla přece pomluvy. Říkali o ní, že je moc laskavá a naivní na to, aby vládla. Zbytečná princezna. Příšerná budoucí královna. A Sophie jim věřila. Každému otrávenému slovu. S pomocí sedmi lesních mužíků se jí povede přežít, dokáže však také posbírat síly a postavit se skutečnému zlu, nebezpečnému nepříteli, který za vším stojí?... celý text

Literatura světová Dívčí romány Pohádky
Vydáno: , CooBoo

Poisoned , 2020

Libris_Na_Ex
06.04.2021 2 z 5

Zklamání. Skvělé Nevlastní sestře, bylo tohle obrovské zklamání.
První, co se mi úplně nepozdávalo, byly věci, co jiným neříkáme, protože je chceme ochránit, ale vlastně to tenhle účel vůbec nesplňuje – když nechcete, aby někam někdo chodil, řekněte mu proč atd. Milosrdná lež je jedna věc, kterou jsem schopná pochopit. Tohle do kategorie ‚Milosrdná lež‘ nespadá a fakt to nemám ráda.
Tempo děje tu na mě je příliš rychlé, nestíhám si všimnout vznikajícího vztahu mezi hrdiny, třeba 7 bratrů a Sophie, kdy navzájem popisují, jak jim na tom druhém záleží, ale jí to tam prostě nevidím.
Sophie. Je mi jasné, že autorka záměrně napsala Sophii jako naivní hrdinku a záměrně nám dávala indicie, že to nedopadne tak jak si Sophie myslí. Mě se tím, ale vytrácel moment překvapení a Sophie mě tím jenom štvala. Je to jedna z těch hlavních, které nebudou perfektní, já jsem si jí ale nedokázala oblíbit.
Abych knize jenom nekřivdila, krátké kapitoly a autorčin styl psaní vás provedou příběhem velmi rychle. Navíc ostatní postavy vůbec nebyly ploché. Pohádková temná atmosféra knihy je taky velmi vydařená.
Nevlastní sestra byla mnohem lepší. Až si říkám, jestli si to nepamatuju jinak. Ale doufám, že ne, protože předchozí kniha od autorky se mi hooodně líbila. Tohle fakt ne.

tomas9591
05.04.2021 5 z 5

Před Otrávenou jsem četl od autorky Nevlastní sestru, která se mi líbila o něco víc, nicméně i tato knížka se řadí mezi jedny z mých nejoblíbenějších, to můžu říct s čistým srdcem.

Knížka je kratší, než Nevlastní sestra, má taky méně kapitol, i přesto byl ale příběh poměrně dynamický a dobře se četl.

Autorka mě, stejně jako u předešlé knížky, úspěšně odzbrojila už v prologu, po kterém jsem měl naprostou husí kůži. Autorka to celkově se slovy umí mistrovsky, každé slovo zapadá tam, kde by mělo být. Samozřejmě klobouk dolů pro překlad.

Téma feministického retellingu - převyprávění pohádky jinak - mi moc sedlo, bavilo mě se dívat, jak se hlavní hrdinka mění a jde si za svým, celkově mi poměrně sedla. Co se týče námětu převyprávění pohádek, které autorka zpracovává, wow. V epilogu ( nebudu spoileovat! ) se totiž objevuje scéna, která mě dostala spojená s pohádkami. Takže mě autorka dostala jak na samém začátku, tak na samotném konci.

Příběh je, jak jsem říkal, dost dynamický, tudíž se tam toho stane dost a hlavně potkáme docela dost postav. Každá postava má bijící srdce, tedy krom Sophie :D, všechno bylo tak, jak jsem si představoval aby to bylo, jakmile knihu otevřu, takže jsem s knížkou spokojený.

Nesmí samozřejmě chybět hromada bombových citátů, které se vryjou pod kůži a hezky vystavěný svět. I to, jak si autorka nebere servítky a je to drsnější, se mi moc líbilo.

Prostě jedna velká, úžasná pohádka.

LenkaPet
04.04.2021 4 z 5

Hezká kniha, líbila se mi, ale Nevlastní sestra se mi líbila víc. Spisovatelku mám ale moc ráda už díky nápadu psát o věci kterou známe jinak nebo z druhé strany.

Cipori
04.04.2021 5 z 5

Čtivá oddechovka s poselstvím. Za mě o nic horší než Nevlastní sestra.

Anett525
04.04.2021 4 z 5

Kniha nebyla špatná,ale asi jsem měla velké očekávání po přečtení Nevlastní sestry. Něco tomu chybělo.

Jinak se mi knížka líbila, četla se sama. Příběh byl fajn. Taková pěkná oddychovka,ale nic světoborného.

voody99
02.04.2021 4 z 5

4,5 ⭐
Kniha se mi vážně líbila jen to prostě nebylo na plný počet.
Musím ale říct že Nevlastní sestra byla o kapku lepší avšak ani Otrávená nezklamala.

zuzak82
01.04.2021 3 z 5

Na knize oceňuji nejvíc asi příběh, který byl poměrně originální na reteling a v podstatě si vypůjčil příběh Sněhurky opravdu pouze ve svém základu. Zvláštní bylo, že děj byl vyprávěn i z pohledu několika postav, ale nepůsobilo to na mě, že by to příběh nějak obohatilo jako u jiných knih. Pro mě v tomto žánru průměrná kniha. Předchozí kniha autorky Nevlastní sestra se mi líbila mnohem více.