Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2547 2547

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

jeduna
25.09.2013 3 z 5

hvězda za atmosféru, prostředí a hezky popsanou tradici lovu terejů. čtivé, nenáročné, leč také z průměru nevybočující

iška
17.09.2013 5 z 5

Zase kniha, kterou jsem přečetla takřka na jeden zátah.

asterixka
11.08.2013 5 z 5

Temný thriller? Detektivka? Kdepak! Mistrovsky napsané drama, ve kterém se prolíná přítomnost s minulostí a s úžasným popisem skotské drsné, ale překrásné krajiny, které mě naprosto pohltilo. Vřele doporučuji a těším se na překlad další knihy pana Maye.

ondrash77
04.08.2013

Ostrov Lewis leží v hebridském souostroví v severním Atlantiku. Panuje tady nehostinné a drsné podnebí, lidé žijí tak nějak sami pro sebe. Způsob života trochu připomíná dobu osmnáctého století. Hlavním způsobem obživy většiny obyvatel je rybolov. I když se píše jednadvacáté století, církev se tady těší velké vážnosti a vlivu.

Na ostrov přijíždí policista Fin Macleod, aby se podílel na vyšetřování nedávné vraždy. Fin se na ostrově narodil a hledání vraha je první příležitostí po mnoha letech vrátit se na místo, kde prožil nepříliš veselé dětství. Při vyšetřování se tak znovu setkává se svými bývalým kamarády, známými, ale také s dávnou velkou láskou.

Firefox4
28.07.2013 4 z 5

Ta kniha mi nepřijde tak temná a děsivá, jak byla uvedena na trh. Naopak, je v ní pohled dítěte, který dokáže život Fina vidět z jeho lepší stránky i přes neuvěřitelnou sbírku traumatizujících událostí, které se v knize vynořují postupně a velice přesně dávkované, až k překvapivému (očekávanému) konci. Díky tomu se dobře čte, autor udržuje napětí a karty vykládá velice promyšleně.

vnimat_Krasu
23.07.2013 5 z 5

Ultimátní fuck-off všem, co chtějí detektivku o deseti vraždách a alkoholického detektiva k tomu. Skála je pomalá, teskná a spíš než ve střevech umrlého Angela Macritchieho se hrabe v dětství hlavního hrdiny. Peter May mistrně prolíná několik variací minulosti se současným vyšetřováním, nechá hrdiny potkávat se po letech a pro zápletku využívá jedinečného prostředí skotských vřesovišť. Netáhne děj složitými kličkami, ale vleče za sebou jednu z nejmrazivějších atmosfér, kterou si v kriminální kategorii vašeho knihkupectví můžete koupit. Za perfektní propojení příběhu o přátelství a láskách dospívajících s uvěřitelnou kriminální linkou pět pocitových hvězdiček!

jendoslav
18.07.2013 5 z 5

Krásné počtení, detektivka vysoké literární kvality plná dechberoucích popisů skotské krajiny. Detektivní linie je proložená příběhem dětství hrdiny, který se ukáže být pro závěr nezbytný. Jen knize možná trochu škodí reklama o "Thrilleru temném a děsivém jako bouřlivé skotské moře za zimní noci", která ve čtenáři vyvolá marná očekávání. Přitom jde spíše o postupně a pomalu budovaný depresivní příběh s dramatickým závěrem. Nicméně rozhodně stojí za přečtení.

Vikina333
18.07.2013 4 z 5

Hezky, čtivě napsaný vlastně životní příběh, který je poutavě emocionálně laděný. Vražda samotná je skoro jen kulisou této knihy. Samotný děj není až tak překvapivý, ale autor umí poutavě vtáhnout čtenáře do děje.

bondula
08.07.2013 5 z 5

Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie. Ako je často spomínané v komentároch nižšie, kniha je do škatuľky detektívky zaradená dosť nešťastne. Vôbec akékoľvek škatuľkovanie je v prípade tejto knižky náročné. V er-forme písané kapitoly zo súčastnosti, kde autor pátra po vrahovi a po zbytkoch vlastnej minulosti, striedajú v ich-forme písané kapitoly z detstva prežitého na ostrove Lewis.
Okrem detektívneho podkladu, ktorý dáva príbehu dynamiku, na knihe zaujme skvelá atmosféra, ktorú autor dokáže navodiť, ale tiež pohľad na nie jednoduchý život obyvateľov Vonkajších Hebríd, zabudnutej periférie Veľkej Británie.
Minulosť a prítomnosť do seba krásne zapadajú, lokalita, kde sa dej odohráva, dodáva románu špecifické črty. Autorovi sa podarilo skonštruovať nádherný príbeh, ktorý by si mohli potomkovia pôvodných keltov a vikingov, ktorí vyrezali slávne lewiské šachové figúrky rozprávať po večeroch pri ohňoch. Aj napriek nádychu tajomnosti a s akcentom na minulosť ostrova je román písaný svižným moderným jazykom. Čítanie bolo pre mňa naozaj zážitkom.

Edana
02.07.2013 4 z 5

Jsem trochu na rozpacích. Díky výjimečnému prostředí má Skála skutečně hodně temnou a mrazivou atmosféru. "Kapitoly z dětství" mají svoji důležitou roli, odhalenou prakticky až na samotném (pro někoho snad šokujícím) závěru. Děsivá je ovšem pouze neutěšená životní situace místních obyvatel... Pak ta hromada klišé, kterou autor na čtenáře občas připraví (naprostý zabiják je asi poslední věta knihy...). A vrahův motiv, to je taky hodně "děsivá" záležitost (jak mohl počítat zrovna s takovým vývojem událostí, to opravdu nechápu....) Čtyři hvězdičky dávám proto, že to není zas špatné čtení (kapitoly z Finova dětství a dospívání hodnotím výrazně pozitivně), a proto, že mám naději, že některé záležitosti do sebe řádně zapadnou až v dalších dílech. A taky proto, že 3 a půl bohužel dát nemůžu.

Newt
18.06.2013 2 z 5

Vůbec mě to nebavilo!!!!! V půlce jsem věděl........ že už nesnesu ani jednu kapitolu z dětství...... Prostě to nešlo!!! Asi jsem chtěl číst detektivku... a tohle bylo úplně mimo!!!
Ale nedočetl jsem...... takže hodnotím jen půlku knihy.
Vracet se k téhle knize.... už ale nebudu.........

makemake
17.06.2013 4 z 5

šikovně napsaná detektivka, nostalgická a studená jako Atlantik, který omývá Skálu, kde se toho tolik stalo - ale, co se na Skále stane, na Skále tady zůstane! Btw: pro dokonalý požitel bych ještě potřeboval ochutnat jedno guga!

Eevina
15.06.2013 5 z 5

Jsem naprosto unešená, po dlouhé době jsem narazila na něco tak pěkného a skvělého. Miluju anglickou a skotskou krajinu, a tady je to bezvadně popsané a příběh? ačkoliv jsem čekala trochu něco jiného podle anotace, jsem nadšená, životní lidský příběh propletený s vraždou mě uchvátil. Pro mě je to nejlepší kniha po dlouhé době a už se těším na pokračování.

Martinahl
14.06.2013 5 z 5

Tahle knížka se mi moc líbila, oslovila mě příběhem i atmosférou. Pokud si chcete přečíst jeden poutavý lidský příběh a přenést se do skotské krajiny, neváhejte. Už vyhlížím slibovaná pokračování z trilogie. (Dávám 90% - na dokonalosti ubírá pouze z mého pohledu příliš vyhrocený závěr)

bosorka
26.05.2013 5 z 5

Detektivní linka celý příběh jen zastřešuje, více jde o osudy hlavního hrdiny, detektiva, který v mládí z rodného ostrova odjel a teď se tam vrací pomoci s řešením případu vraždy. Během pobytu se připomíná mnohé, co tu zažíval, potkává přátele i nepřátele, dávné lásky a cesta do jeho vlastního života je mnohdy dost hutná. Zvlášť když otevře dokonce několik 13. komnat. Moc prozrazovat nechci, určitě stojí za to si Skálu přečíst. Líbilo se mi to dost. Atmosféra potemnělá, bičovaná drsným počasím i povahami lidí ze skotského ostrova Lewis.

Joges
18.05.2013 4 z 5

Propletenec kapitol které se téměř pravidelně střídají: pátrání v současnosti, návrat do historie jednoho kluka a vzpomínky, pátrání v současnosti, .. atd. Skutečná detektivka to není, jde spíše o minidetektivní vyšetřování, z thrilleru je tam toho také pramálo, poslední stránky jsou však velmi napínavé. Skála je především drsným dobrodružným románem ze Skotska s popisem tvrdých životních podmínek, krajiny a tamějšího podnebí. A Peter May píše velmi dobře, to mohu podtrhnout.

hanap
14.05.2013 5 z 5

Skála - román ,který jsem četla s velkou chutí ,výborně se prolíná minulost s přítomností a otvírá se životní příběh policejního detektiva Fina Macleoda .Určitě se k této knize po čase ještě vrátím.Doporučuji .

sachista
11.05.2013 4 z 5

Nakladatelství Host je mým nejoblíbenějším a jeho edici detektivní a kriminální román Host sbírám a zdobím jím svoji knihovnu. Na román Skála jsem se předem hodně těšil, zhlédnul jsem i upoutávku autora, již Host na svých webových stránkách zveřejnil. Do Skály jsem se poměrně rychle a s chutí začetl. Atmosféra skotského ostrova je vykreslena opravdu velmi působivě. Za detektivní či krimi román bych Skálu rozhodně neoznačil. Myslím si, že mohl vyjít v edici překladové literatury. Je to spíše psychologický román, kdy čtenář postupně odkrývá složitou minulost hlavní postavy, policejního detektiva Fina. V podstatě nejsme ani svědky nějakého vyšetřování, pouze jsme konfrontováni s reminiscencemi na dětství a dospívání, s postavami z Finovy minulosti a kriminální zápletka stojí na okraji. Až posledních asi sto stran děj výrazně graduje a z románu se stává celkem strhující, místy akční thriller s několika zvraty, které mohou překvapit anebo zklamat. Celkově hodnotím Skálu kladně, jsem zvědavý na další dva díly, jen bych ji neoznačil jako klasickou detektivku či krimi.

Oswald
10.05.2013 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších knih letošního roku. Peter May je skvělý vypravěč a už se těším na druhý díl s názvem The Lewis Man.

makn
07.05.2013 5 z 5

Opravdu se nejedná o klasickou krimi. Je to román s krimi zápletkou, která je spíš druhořadá, kde autor opravdu hezky vykresluje postavy a celý děj je zasazen do drsného podnebí Skotska, resp. ostrova Lewis. Děj vás naprosto pohltí a celková atmosféra je ponurá a tajemná. Určitě stojí za přečtení a těším se na případné další tituly od Petera Maye.