Oliver Twist

Oliver Twist https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411/bmid_oliver-twist-D1K-411.jpg 4 1770 199

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát...... celý text

Literatura světová Romány Literatura naučná
Vydáno: , Odeon

The Adventures of Oliver Twist , 1838

lily_maleckova
21.02.2018 2 z 5

Nebylo to špatné, ale nic pro mě

RudýOnkel
08.02.2018 5 z 5

Pokud opravdu začnete číst knihu, čekejte, že každou kapitolu provází jiný důležitý okamžik a děj je jednak naprosto těžký na převyprávění, protože do děje zasahuje mnoho vedlejších postav, a kvůli délce knihy. Často se ve knize skáče z jednoho místa na druhé a mátlo mě to. Cením titulečky pod kapitolami, které mi pomohly pochopit/dozvědět se něco o kapitole. Já jsem šel do knihy s očekáváním, ale nakonec jsem dostal horký brambor jménem Oliver Twist, poskakující mezi lidmi, kteří si ho přehazují. Ale i tak mě kniha dostala

123Lussy
21.01.2018 5 z 5

kniha o něm, ale bez něj

Lorej
28.12.2017 3 z 5

Po knížce jsem šáhla proto, že už jsem si ji dlouho chtěla přečíst, ale až referát do školy mě donutil se do toho pustit.
Děj mě velmi překvapil. By propracovanější a důmyslnější, něž se na první pohled zdálo. Příběh sirotka Olivera mě chytl za srdce a otevřel mi oči. I přesto ale dávám jen 3 hvězdičky. Některá části jsem se nutila číst a to mi pak požitek z knihy kazí.
Ale jsem moc ráda, že jsem knížku přečetla. Ráda bych v budoucnu sáhla i po jiném díle autora.

martin8738
06.12.2017 4 z 5

co dodat...Oliver Twist...

irskádívka
06.12.2017 3 z 5

Oliver Twist byl na mém seznamu "Co přečíst" už několik let. Konečně jsem se do něj pustila a jsem ráda, že mám splněno. Jinak je dílo trochu nudné, zvláště střední část. Souhlasím s Qadin, že morální nároky na postavy jsou nelidské. Postavy samy nepůsobí komplexně, ale povrchně a ostře vyhraněně, jako v operetě.

Qadin
10.11.2017 4 z 5

Za mě nejslabší kus od Dickense, morální nároky na postavy byly až nelidské, pro mě nejsilnější postavou byla Nancy. PS: námluvy p. Bumbla byly dokonalé.

ddkk
07.11.2017 5 z 5

Klasika a povinnost, jedna z mých oblíbených "dikensovek".

hroneczek
26.09.2017 4 z 5

Na Twista jsem byla hodně zvědavá především díky filmu Rebelové, čekala jsem tedy milostné drama. Ale ani skutečná podoba Twista nenudila a pěkně se četla.

Adelajda_4
22.09.2017 5 z 5

Pro mě to teda také byla povinná četba, ale s výběrem jsem byla naprosto spokojená, kniha je to krásná, rozhodně nutí k zamyšlení. Dickense jako autora mám velmi ráda, jeho knihy mi sedí, líbí se mi styl vyprávění, ale i to, že postavy jsou velmi propracované.

Johanečka
19.09.2017 5 z 5

Chvíli trvá, než se člověk do Olivera začte, po překousání prvních pár kapitol mě ale okouzlil a zbytek jsem přečetla skoro jedním dechem. Nutí mě přemýšlet o životě, rozhodně není mělký, což velice oceňuji. Zvlášť mě oslovila postava Billa Sikese, který mi na konci knihy připomenul Dostojevského Rodiona Raskolnikova.

Smavla
25.08.2017 2 z 5

Četla jsem ji jen kvůli maturitě. Za mě to byla nudná knížka, která byla zbytečně dlouhá.

jand81
28.07.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila. Byla napínavá a velice dobře se četla. Už samotný příběh byl hezký a zajímavý. Velmi reálně je v ní popsána atmosféra Anglie a Londýna 1. poloviny 19. století. Myslím si, že právem náleží do doporučené četby k maturitě.

Katranis
03.07.2017 3 z 5

Povinná četba.
Některé povinné četby by se v některém věku života měly zakázat. Nutit číst děti v útlém věku o Oliveru je za trest. Znechutí to navždy.

plackaknihomol
11.06.2017 5 z 5

Napínavé a čtivé. Moc se mi to líbilo.

jobile
21.05.2017 4 z 5

(SPOILER) Kniha se mi celkově líbila. Kupodivu mě nejvíce donutil k zamyšlení samotný závěr, který se ani netýkal titulní postavy. Vykreslit posledních pár hodin před popravou záporné postavy žida takovým způsobem, to donutí k zamyšlení snad každého. Této části absolutně nemám co vytknout.

kacaabba
25.04.2017 4 z 5

Čtivé dílko, ale vzhledem k tomu, že je to již několikátá autorova kniha, kterou jsem četl, přeci jen už se to trochu opakuje. Realita je ještě trochu jiná...

EvikU.
09.04.2017 4 z 5

Líbila se mi moc. Četba k maturitě.

Zikus
22.03.2017 5 z 5

Pan překladatel Arno Kraus odvedl neskutečný kus práce. Za mě perfektní překlad do češtiny. Opravdu krásný jazyk, který je jak pohlazení pro duši.

Percabethka
16.02.2017 5 z 5

Tohle bylo depresivní i na Dickense... Naštěstí jen první čast knihy :D Ale bylo to krásné, hlavně styl psaní a pohádkový konec ❤ Charles je rozhodně jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů.