Ohnivý sloup

Ohnivý sloup https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383017/bmid_ohnivy-sloup-63baf5ab2bc02.png 4 419 419

Po Pilířích země a Na věky věků, celosvětově oblíbených historických ságách od bestselleristy Kena Folletta, přichází Ohnivý sloup, třetí rozvětvený příběh zasazený do anglického městečka Kingsbridge, příběh mocných panovníků i jejich nepostradatelných pomocníků, příběh plný intrik, vražd a zrady, ale také lásky, přátelství a naděje. Píše se rok 1558 a Evropu sužují náboženské konflikty. Osmnáctiletý Ned Willard ale v tuto chvíli netouží po ničem jiném než oženit se s Margery Fitzgeraldovou. Jejich vztahu však není přáno, a tak Ned odchází pracovat pro princeznu Alžbětu. Ve chvíli, kdy se Alžběta stane královnou, obrátí se proti Anglii celá Evropa. Chráněná oddanou skupinou nápaditých špehů a odvážných tajných agentů lpí na svém trůnu i zásadách. Skutečný boj totiž staví ty, kdo věří v toleranci a kompromis, proti tyranům, kteří všem ostatním vnucují své názory – ať to stojí cokoli…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kalibr

A Column of Fire , 2017

vysypanel
15.02.2019 5 z 5

Prostě Follet! Perfektní jako vždy .

HenryOsmý
14.02.2019 3 z 5

V porovnání s Pilíři země mě tento román poněkud nudil. Řekl bych, že autor sklouzává čím dále více do oblasti klišé. Ale když se to dobře prodává ...

Gábina231
08.02.2019 3 z 5

slabší Follet než bývá zvykem...

misa_k
06.02.2019 3 z 5

Čekala jsem víc. Příběh mi vůbec nezapadal do rámce předchozích dvou dílů. Navíc, čím více knih od Folletta má člověk přečtených, tím více je děj včetně postav víceméně předvídatelný a kniha tak ztrácí na atraktivitě, alespoň pro mě. Škoda.

IvaKo
03.02.2019 5 z 5

Ken Follett je skvělý vypravěč, takže zklamaná rozhodně nejsem, naopak jsem si jeho nový román patřičně vychutnala. Příběh je čtivý a poutavý tím, že sledujeme jak dramatické události alžbětinské doby osudově zasahují do životů hlavních postav a naopak, jak se tyto postavy snaží ovlivnit svou současnost. Trochu jsem měla obavy z toho, že se děj bude točit hlavně kolem Alžběty I, o které bylo již mnohé napsáno a natočeno, ale autor se historickými postavami zabývá jen do té míry, aby si čtenář mohl všechno dát do souvislostí. Zajímavé i poučné čtení.

Эva
03.02.2019 5 z 5

Autorovy Pilíře země považuji za jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Už k Navěky věků jsem měla výhrady, zejména, že nedokázaly navázat na charismatické postavy. Jack stavitel je zkrátka jen jeden... Ohnivý sloup se mi líbil, líbí se mi všechny Follettovy knihy, vždy se na ně těším, představují pro mě nejlepší učebnici dějepisu. Doba, ve které se odehrával Ohnivý sloup, byla velmi zajímavá, spoustu jsem se toho dozvěděla. Ned mi byl velmi sympatický, Margery o něco méně, ale to je můj problém s Follettovými ženskými postavami. Děj mě bavil, trochu nevyužitá byla linie v Nizozemí, na což už tady upozorňovala řada čtenářů. A Follett vždy znovu zopakuje svůj typicky rys - všechny záporné postavy jsou tak moc zlí lidé, že se i jako čtenář divíte, kde se to v nich bere, žádná kladná vlastnost, jen zloba a nenávist. Ale za mě plný počet, Follettovi nic jiného dát nemůžu!

Alizon
28.01.2019 5 z 5

Na tuto knihu jsem se dlouho tesila (hned pote co jsem si precetla, ze na ni Ken Follett pracuje). Vylozene zklamana nejsem (jinak bych 5 hvezdicek nedavala), ale musim souhlasit s tim, ze Pilire zeme a Na veky veku byly lepsi.
Zacnu tedy kritikou, ve ktere vypichnu nekolik veci, ktere mne sice nejak zasadne nevadily a hodnoceni kvuli nim nesnizuji, ale preci jen me po docteni napadaji. Ohnivy sloup mi v necem pripomnel jine velkolepe dilo od Folletta - a to jeho trilogii Stoleti. Tam se take pohybujeme v nekolika zemich a osudy hrdinu se navzajem propletaji. Jenomze - jak uz prede mnou pise francouz -to co fungovalo v obdobi druhe a svetove valky - v 16 stoleti uz funguje hure. Nevadilo mi, ze samotne Kingsbridge neni vlastne pro dej vubec podstatne (jen je v textu obcas narazka na Carisin spital a Merthinuv most) - dej se mohl odehravat kdekoliv jinde. Ovsem chapu, ze mnohe ctenare mohlo rozcilovat to, ze se X stranek autor venuje deni v Nizozemi, aby se dej presunul na 50 stran do Anglie a nasledne na 30 stran do Francie atd. takze pokud nectete ve vetsich usecich, uz na hrdiny v Nizozemi zapomenete. Ja jsem nastesi po delsich usecich cetla a tento styl znam uz z autorova Stoleti, takze mi to tak moc nevadilo. Ale i tak musim konstatovat, ze nektere postavy a zeme byly pro dej trochu zbytecne. Nekdo tady zminil jen natuknute Nizozemi a Spanelsko - dejme tomu, ze tato linie tam byla vlozena pro ilustraci nabozenskych trenic a dotvoreni celkoveho obrazu Evropy te doby (+ bylo treba nejake kontakty na tyto zeme pozdeji v deji mit (Jeronima a slevaci v Nizozemi)). Ale proc se v knize vubec vyskytovala Hispaniola a linie s Bellou opravdu nevim. Vic by se mi libilo, kdyby Barney zustal v Nizozemi a misto s Bellou mel pletky s nejakou mistni zenou a vic by se tak rozvinula linie v Nizozemi ... takto jsem marne cekala co bude dal s Dirke a jeji rodinou ... a vlastne nic. Stejne tak postava Ebrimy zustala nevyuzita. Prvni cast knihy se mi libila hodne (i proto nakonec hodnotim 5 hvezdickami), ale ke konci jsem si rikala, ze nektere linie zustaly nevyuzite a take konec nekolika postav byl takovy moc rychly. Klidne mohla byt kniha delsi ... mnoho ctenaru by asi prskalo, ale to mam prave na Folletovych Pilirich a Stoleti rada - vzdy krasnych 800/900 stran.
Tak a ted pozititivne. Celkove se mi pribeh libil - to jakym stylem byl napsan, to jakym zpusobem byl zakomponovan do historie, mnohe udalosti jsou krasne a barvite popsany. V prvnich 2/3 jsem si knihu opravdu uzivala a rada se k ni vracela. Kdo se trochu zajima o historii, tak vi, jak to cele ve Francii a Anglii nakonec dopadne, ale i tak me kniha dokazala udrzet v napeti, pokud jde o osud jejich hrdinu (jen skoda, ze jsem vlasntne tentokrat "hlavnimu paru" ani moc nefandila, protoze Margery mi moc sympaticka nebyla). Spravnou stavu knize daval zaporak Pierre. Nektere udalosti jsou vylicene velice podrobne (ale rozhodne ne nudne) jinde je dej zesumarizovany na nekolika radcich (zvlast pokud v dalsi casti knihy musime poskocit o nekolik let), ale az na trosku urychleny konec je ten pomer tak akorat. Celkove jsem si cteni uzila. A pokud se autor nekdy do Kingsbridge vrati budu rada.

francouz
27.01.2019 4 z 5

Mám rád knížky od Ken Folleta a zejména jeho historické eposy jsou většinou pojaté naprosto velkoryse a na velkém časovém období.
Musím, ale říci, že předcházející díly, které byly zasazeny do Kingsbridge, a na které měl tento třetí díl v podstatě navazovat, tak mě malinko zklamal.
Evidentně se autorovi zalíbilo pohybovat se po víc zemích a zde nechat rozehrát společně jeden velký opus, který se ve velkém finále rozuzlí. To co fungovalo v první a druhé světové válce , v jeho úspěšných eposech, ale úplně nezafungovalo v tomto případě. Zejména Španělsko, které samozřejmě sehrálo svojí roli v celkovém ději, tak postavy, jako by úplně nezapadly do tohoto eposu a byly jenom jakýmsi komparsem.
To jak to nakonec musí dopadnout, nám bohužle sutor naservíroval hned na začátku, aniž bychom museli nutně znát dějinné souvislosti, kterých zde bylo opravdu hodně.
Za mě tato kniha, nebyla top, za jakou jsem ji jako pokračování stavitelů z Kingsbridge považoval.

orinka3
20.01.2019 3 z 5

Tolik mě mrzí, že nemůžu dát 5 hvězdiček. Jenomže by to ode mě nebylo fér. Asi nejsem první zklamaný/á čtenář/ka. Když jsem knížku uviděla na regále knihovny, srdce mi radostí poskočilo, protože jsem si dobře pamatovala, jak na mě zapůsobily Pilíře země. A i ten další díl. Jenomže tohle....hup sem-hup tam. Škoda, že autor neubral postav, aby je líp propracoval! Takhle jsem nenašla jedinou, s kterou bych se mohla ztotožnit. Neměla jsem ani čas ji správně zažít, vychutnat, protože hned nastupovala další. A hned zas byla pryč. Nejvíc mi pil krev křivák Pierre, tahle postava byla vylíčena aspoň dostatečně a uvěřitelně. Ned a Barney byli sice velcí sympaťáci, jenže na celý román to bylo málo. Slepované to bylo milostnými epizodami. Ženské postavy včetně královen (až na Sylvii) toho moc nepředvedly. Trošku učebnicové pojetí.Takže jsem se nedočkala takového díla, které by mi vyrazilo dech jako předtím. Možná je to i tím, že tato doba je dostatečně zmapována historiky i beletristy a pokud autor nepřinese něco naprosto překvapivého - ať už zpracováním nebo objevením nových skutečností - má smůlu.

Dandulka
19.01.2019 3 z 5

Patrně jsem od knihy očekávala více. No, moje chyba.

Mája777
14.01.2019 5 z 5

Za mě opět skvělá kniha. Nejen pěkný příběh, ale i hodně z dějin a to se mi velmi líbilo. Vřele doporučuji.
ČV 2019: kniha od autora, který napsal více než dvacet knih.

lampernaqui
14.01.2019 4 z 5

Stejně jako předchozí dvě knihy z této série, tak i tato byla velmi čtivá a stránky samy od sebe mizely. Co na tom, že nešlo o kdovíjaký originální příběh a že čtenář si mohl spoustu věcí dopředu domyslet, pořád to byl dobrý román, u kterého jsem se hodně dlouho zdravě rozčiloval, protože jsem si potvrzoval, že co si myslím o církvi platí. A slušně se to vyjádřit nedá. Takže Ohnivý sloup fanoušky autora určitě nezklame.

Vojslava
02.01.2019 5 z 5

Nová autorova kniha rozhodně nezklamala - čtivá jako všechny předchozí a zařazení fiktivních postav do reálných anglických dějin bylo tak nenásilné, že působilo naprosto věrohodně. Při četbě se mi v hlavě objevovaly reminiscence na mnoho historických románů i populárně naučných knih k tématu, takže to bylo, jako bych četla spoustu svých oblíbenců znovu... :-) Jestlipak bude další volné pokračování?

Endy17
30.12.2018 5 z 5

Mám Folletta a historickou literaturu rád, což nepochybně ovlivňuje moje hodnocení - úplně objektivních těch pět hvězdiček není... Zajímavý a často strhující příběh je protkaný spoustou informací, ale také místy (přesně v autorově duchu) zbytečně přeslazený.

Karcoolka2210
22.12.2018 5 z 5

Miestami predvídateľný dej, no pán Follet je pán spisovateľ a dokázal nanovo a zaujímavo spracovať dejiny môjho milovaného Anglicka a vlády Tudorovcov, do ktorých vložil zopár zaujímavých fiktívnych postáv :) Komu sa páčili Piliere zeme, určite sa rád vráti do Kingsbridgu :) AJ

Lenulka69
19.12.2018 1 z 5

Nesplnila mé očekávání,dlouho jsem se těšila,myslím že to Follet umí lépe.

harena
18.12.2018 4 z 5

Ve své poslední knize ze série "Pilíře země" Follet popisuje roky občanských nepokojů a náboženských bojů od roku 1558 do roku 1620 , které se odehrávaly převážně v Anglii, Skotsku, Francii. Hodně jsem se těšila na další pokračování, ale jsem také lehce zklamaná. Pravda je, že se dozvíme spoustu historických faktů, ale některé události byly popisovány hodně, hodně zdlouhavě. Je mi líto, ale zatím nejslabší díl série, Follet umí psát mnohem lépe.

astroweb
11.12.2018 5 z 5

Dal jsem všechny hvězdičky, moc se mi závěrečný díl trilogie líbil. Na rozdíl od předešlých zde vystupují i historické postavy, hodně mi román připomínal nejlepší Dumasova díla.

fincik
06.12.2018 5 z 5

Pozor asi SPOILER. Ale jo, dávám 5 hvězd. Líbí se mi příběhy, které se odehrávají v průběhu několika desetiletí. Opět mě pohltila epičnost této velkolepé série, přestože na předchozí díly kniha navazuje jen tím, že se tu objevuje městečko Kingsbridge. Postavy se mi líbily a nepřišly mi nějak plytké. Takový Pierre de Amaumade (nebo jak se to píše) mi ze začátku přišel jako takový vyčůraný sympaťák, aby se z něj stal hajzl, kterému jsem přál pomalou bolestivou smrt, což se nestalo. Jeho smrt byla rychlá a celkem neočekávaná. Margery pro mě byla také docela rozporuplná postava. Je to příběh plný intrik, zrady, lásky a krve. Follettovi se reálně povedlo popsat tehdejší dobu nejen z hlediska historických událostí, ale i s ohledem na obyčejné lidi. Zopakoval jsem si poněkud záživnější formou dost věcí, které jsem učil ve škole, což je vždycky plus. Knihu bych srovnal s knižní sérií od C.J. Samsona, kterou mohu rovněž doporučit.

marimari
03.12.2018 4 z 5

Další čtivá kniha mého oblíbeného autora.