Ohníčky všude kolem

Ohníčky všude kolem https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349492/bmid_ohnicky-vsude-kolem-bTy-349492.jpg 4 945 945

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky 90. let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Little Fires Everywhere , 2017

simona5r
04.04.2019 5 z 5

Skvělá kniha dotýkající se mnoha témat nenásilnou formou. Naprosto souhlasím s hodnocením od ladyka! A ten doslov v knize mě úplně dostal!
"Pamatuj. Někdy musíš všechno spálit a začít znovu. Půda je po takovém požáru úrodnější a můžou z ní vyrůst nové věci. Lidi jsou taky takoví. Začnou znova. Najdou si cestu."

Paloma795
28.03.2019 3 z 5

Příběh o různých podobách mateřství - bohatá panička se 4 dětmi, náhradní matka,která si dítě ponechá, imigrantka,která dítě odloží a pak chce zpět, divka, která podstoupí potrat. Je to vrstevnatá kniha, nicméně prostředí mi bylo krajně nesympatické.

Luciiis
24.03.2019 2 z 5

Těšila jsem se. Téma mateřství (pro mě aktuální), postava fotografky Mii (i já fotím) a spousta kladných recenzí o jedinečnosti autorčina psaní.
Přesto vše bohužel k žádnému souznění nedošlo. Ke čtení jsem se musela několikrát vracet na sílu a až po stovce stran (což je u 350 stránkové knihy sakra pozdě) mě děj trochu chytil.
Celkově mi přišlo, jako bych četla jen rozpracovaný draft se zajímavým příběhem, který čeká na další rozvinutí charakterů, dialogů a pro mě důležitých vnitřních monologů.

Celkově mě zaujalo setkávání protipólů: pravidelný rytmus a řád verzus volnomyšlenkářství a svoboda.
Popis darovaných fotografií ke konci knihy a jejich vnímání obdarovanými měl také své kouzlo.
A na mateřskou notu zahrálo a utkvělo v mysli:
,,Pro rodiče není dítě jen osoba: vaše dítě je místo, jakási Narnie, nesmírné věčné místo, kde přítomnost, již prožíváte, minulost, již si pamatujete, a budoucnost, po níž toužíte, existují současně vedle sebe. Vidíte ho pokaždé, když se na svou dceru podíváte, v jejím obličeji se vrství miminko, jímž byla, dítě jímž se stala, a dospělá žena, jež z ní vyroste, a vy je vidíte všechny zároveň, jako 3D obrázek…”

Přemýšlím, v čem se můžu lišit od tolika čtenářu, kteří byli nadšeni. Jaké zkušenosti a jaký život je třeba žít, aby nás, bez ohledu na téma, zaujala určitá kniha...

milary
22.03.2019 5 z 5

Celá ta skvělá kniha mi před očima běžela jako geniálně natočený film. Přeložená, jakoby jazykové bariéry nikdy neexistovaly. Četla jsem ji s nasazením, jaké nepamatuju. Ale taky ode zdi ke zdi. Jednu chvíli byly pauzy ve čtení jako absťák, druhou chvíli jsem si říkala, tohle fakt nechci, proč si to dělám? Kde je nějaká předvídatelná a pokojná záležitost, u které si odpočinu? U které se nebudou v mé vnitřní aréně bez slitování mydlit můj mozek a mé srdce, bytostná potřeba pravidel a soucit, a lidská "spravedlnost" přestane navykle rafat na tu bez odpovědí shlížející shůry?
Dočetla jsem v jednu v noci, pro tu chvíli zcela vyřízená. Pro mě všestranná pecka bez obdoby, počítám nadlouho.
První drobný výstup dolehl už ráno.
Spravedlivé není vždycky totéž co správné...

pajaroh
21.03.2019 4 z 5

Jak poznám dobrou spisovatelku? - děj knihy je zasazen do pro mě neoblíbeného prostředí (v tomto případě americké maloměsto) a celý příběh je jen a jen o lidech (většinou o mateřství). A přesto mě čtení chytlo od první stránky. Ani jedna postava či vztah není černobílý jako fotografie, každý má svůj pohled, názor, minulost a zkušenosti, o kterých ostatní neví - nebo o nich ví jen zkresleně. Motiv ohně a cesty je dokonale propletem do děje. A závěr? Krásný, jiný si představit nedokážu.

raffi
21.03.2019 4 z 5

Trošku mi vadil zrecyklovaný námet z predchádzajúcej knihy Celeste Ng. Ale na druhú stranu bol zas uchopený inak a zaujímavo rozvinutý. Najmenší priestor je venovaný práve Izzy, ktorá všetko vyrieši ohníčkami... Ten motív jej konania je príšerne zjednodušený a nedá sa mu veriť. Je to škoda.
Ale kniha zas potvrdzuje, že každá rodina má niečo (nehovorím, že tajomstvo, ale tie vzťahy nikdy nie sú idálne, menia sa, žijú vlastným životom) a nikto nie je dokonalý.

MichelleS
12.03.2019 5 z 5

Stejně jako u první knihy Celeste Ng - výborně napsané, tolikrát se člověk najde, žádné průhledné volby mezi dobro-zlo... Až v doslovu jsem si uvědomila tu rasovou otázku, kterou jsem v příběhu pokládala spíš za podružnou. Fascinující je motiv ohně, jiskry...

dark.ma93
23.02.2019 5 z 5

Kniha o mateřství. Jinak ji nazvat nad ani nejde. Kniha o mateřství z mnoha a mnoha různých úhlů pohledu - žena, která nemůže mít děti a naproti tomu žena, která jde na potrat. Adopce, náhradní mateřství, - nechat si dítě odnosit, když vlastní mít nemůžeme, kolik stojí bysniss toho nechat si donosit dítě a oproti tomu žena, kterou hmotná nouze a chudoba nutí vzdát se s obrovskou bolestí dítěte. A taky dítě, které nikdy nepozná svého otce. Je matka ta, která dítě vychovává a miluje nebo ta, která ho porodí? Má na dítě větší právo biologická matka nebo adoptivní? Můžeme souhlasit, taky nemusíme, kniha otevírá mnoho témat z oblasti mateřství a z mnoha úhlů jak může člověka potkat.

ladyka
16.02.2019 5 z 5

Román se širokým a zároveň hlubokým záběrem, dotýká se velkého množství témat a dle mého názoru osloví čtenáře nejedné generace. Nechci popisovat ani naťukávat děj, to zdárně činí jiní čtenáři. Líbilo se mi pojetí autorky, ona totiž nehodnotí, nýbrž popisuje události a vývoj/růst postav tak reálně,že máte možnost být v kůži téměř každé z nich. Chvílemi pak nevíte, komu fandit nebo koho litovat víc. Každý dělá a žije, jak umí, jeden následuje pravidla a druhý srdce, ale jediná správná cesta zkrátka není...a následky na sebe nenechají čekat dlouho. A ač mnohdy teenagerovské pasáže nemusím, tady mě bavily a od půlky se kniha nedala odložit. Tak se přidávám k nadšeným ovacím ostatních a brzy se pustím do další autorčiny knihy.

teramacek
03.02.2019 5 z 5

Pro mě to byla knížka o tom, že není všechno tak, jak se může zdát, ani lidi a už vůbec ne jejich pocity, vztahy. Že si často o věcech a lidech (i nejbližších) myslíme něco... a jsme úplně vedle. Ale vždycky můžeme začít znova.
- Kdyby to nebylo poznat, moc se mi ta kniha líbila. Ze spousty důvodů, které ani neumím pořádně popsat. Celé je to skvělý, chvílemi i napínavý příběh, který se dotknul nějakého místa hluboko ve mně. Teď jen musím přijít na to proč. "Jen" ;)

Hana721
02.02.2019 5 z 5

Mně se tato kniha velice líbila. Ačkoliv dávám přednost úplně jinému žánru, tak mě vyloženě strhla a nedala jsem ji z ruky, dokud jsem ji nedočetla.

Rave
18.01.2019 1 z 5

Ne, nedalo se. Poslední třetinu knížky jsem po odstavcích přeskákala, jen abych se dozvěděla rozuzlení. Tak nechutně podbízivou knížku jsem dlouho nečetla. Autorka se evidentně pohoršuje nad černobílým viděním a naservírovala nám přitom hrdiny a antihrdiny přesně v této příchuti...navíc v nechutně přeslazené citové kaši. Od prvních stránek jsem (právě proto?) fandila "slušňákům". Mia (jejíž jméno mi k postavě navíc vůbec nesedlo) mi byla krajně nesympatická a i přes nálož jejích srdceryvných životních momentů to se mnou ani nehlo. Nechápala jsem jí, nefandila jí. Ve zbytku hromady jmen jsem měla často nepříjemný guláš. No a kauza s odloženým novorozencem rozpitvaná do každé slzy adoptivních rodičů i biologické matky...strašný. Fascinovalo mě, z kolika stran se probírala rasová stránka celé věci, nepoznání kultury, absence možnosti holčičky naučit se "pravé" zvyky a nikoho z odborníků nenapadlo, u koho by ta malá po čtrnácti měsících života ráda sama zůstala...? Jednoznačně jsem fandila "nepřátelům" a u vyvrcholení této kauzy jsem znechucením odfrkla. Jedna hvězda za dobrej sloh a za zkušenost - pokud máš z knížky divnej pocit, odlož jí rovnou a nemarni nad ní čas!

myshichka
15.01.2019 2 z 5

Esencia priemernosti v každom ohľade. Na jedno popoludnie fajn, ale k chválospevom sa nepripájam.

Autorka si vybrala zaujímavú tému, bohužiaľ ju ale nedokázala spracovať spôsobom, ktorý by ma uchvátil. Knihu zaplnila množstvom postáv, z ktorých väčšinu ani nestihla predstaviť tak, aby čitateľ chápal ich konanie v určitých situáciách.

Na môj vkus až príliš veľa klišé a stereotypov - obmedzenosť ľudí z amerických predmestí, temné tajomstvá skrývajúce sa pod povrchom slnkom zaliatej štvrti, dokonalé matky vs. voľnomyšlienkárske matky... To moralistické kázanie autorky ma vytáčalo neskutočným spôsobom. Ani sa nesnažila nechať priestor čitateľovi, aby si urobil vlastný názor. Hneď je jasné, kto je dobrý a kto je zlý, ktorej postave máme fandiť a koho naopak nenávidieť. Život nie je ale takto čiernobiely, aj keď by ho tak niektorí skrz stránky kníh chceli vidieť.

Autorka sa snaží vytvoriť protipól malomestskej obmedzenosti v postavách Mie, Pearl a Izzy, paradoxne ale tieto postavy dostávajú najmenej priestoru (Izzy takmer žiadny, okrem toho že zapáli barák a utečie z domu je asi podľa autorky úplne nezaujímavá).

michaela1992
08.01.2019 5 z 5

Pro mne nejlepší román s psychologicko-sociálním přesahem. Je až neuvěřitelné, jak autorka dokázala nezávazně navázat na svou prvotinu a zmapovat tak vývoj společnosti trvající polovinu století.
Kniha má spoustu nadrámcových hodnot, nedá se u ní rozhodně mluvit o plytkém a povrchním ději a vývoji.
Vůbec bych se nebála knihu se svou širokou tematickou výbavou zařadit mezi povinnou četbu minimálně pro studenty gymnázií.

Petruš999
08.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha, kterou jsem po rozečtení nechtěla odložit. Rozebírá témata, se kterými se muže každý ztotožnit, působivé pohledy do ženského světa.

Disease
02.01.2019 5 z 5

Jedna z těch knih, co dá sice práci se ze začátku začíst, ale na konci vás odmění. Není to až tak o rozdílech mezi chudými a bohatými, jako spíš o rozdílech v životním stylu a přístupu k životu obecně. Postavy jsou navíc tak parádně nejednoznačné, že sympatie oscilovaly o sto péro :-) Miina subverze mě samozřejmě bavila nejvíc, ale vývoj osobnosti paní Richardsonové byl popsán parádně. Pro mě o hodně lepší než prvotina.

Arwen777
01.01.2019 5 z 5

Konečně zase kniha, kterou z hlavy dlouho nevymažu! Miluji knihy, které víc otázek vyvolávají, než zodpovídají. A tady bylo otázek víc než dost a pro každého je správná jiná odpověď, každý máme svoje vnitřní pravidla a morálku. Kdo jsme, abychom říkali druhým, co je správné a jak mají žít, abychom je soudili? A témata, která se objevila v této knize, jako např. mateřství, chtěné a nechtěné početí, zodpovědnost za rozhodnutí a nesení jeho následků, vztahy mezi dětmi a rodiči, obecná morálka, postavení imigrantů v cizí zemi, ale i jejich pro mě někdy až nepřiměřené nároky a mnoho dalších, jsou velice silná témata. Nemusíme se přeci ztotožnit s jednou ze stran, stačí si uvědomit, jak jsou některé situace těžké a rozhodnutí ještě těžší a zkusit se vcítit do druhých. A i když mají někteří hodnotitelé asi pravdu, že bylo cítit stranění ve prospěch Mii, dá se v tom vidět i poselství: Vzpomeňme si, jací jsme kdysi byli a jaké jsme měli sny a touhy, vraťme ty jiskřičky do našich životů a podněcujme je v našich dětech.... Takže já tuto knihu rozhodně doporučuji!

Silwinka87
29.12.2018 5 z 5

Od téhle knížky jsem hodně očekávala a dostala jsem mnohem víc...Bylo to úžasné,ještě dlouho budu mít o čem přemýšlet..Celou dobu co jsem četla,jsem si odpovídala na spoustu otázek.Jak bych se zachovala já?Co je vlastně správně ?
Pět hvězdiček je strašně málo,stálo to za mnohem víc..DOPORUČUJI!!!

micha-ella
22.12.2018 4 z 5

Navrstvený román, který má hodně postav a jejich vztahů, výborně napsaný. Přesto ubírám jednu hvězdičku - něco mi vadilo. Asi i taková ta návodnost k posuzování charakterů. Ačkoliv autorka jistě chtěla, aby v protipólech dvou matek čtenáři posouvali znamínko plus spíš k Mie, pro mně byla mnohem, mnohem sympatičtější Elena. V té propletené síti dramat bylo i pár nedomyšleností - evidence obyvatel má možná díry, ale až tak? Potrat na pouhé jméno? Natolik výstižné fotografie ponechané v domě - že hned každý poznal, která je pro koho? To je k diskuzi. Každopádně opět zjišťuji, že mám jiný náhled než většina.

Dani25
19.12.2018 4 z 5

Velmi zaujimava kniha o vztahoch, roznych predstavach o zivote a matkach. Ale nedotkla sa ma tak ako Vsechno co jsme si nikdy nerekli.