O kolečko míň (můj život s autismem)

O kolečko míň (můj život s autismem) https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225893/mid_o-kolecko-min-muj-zivot-s-autismem-aCX-225893.jpg 4 115 31

Schovancova kniha představuje autentický ponor do nitra člověka, který svůj handicap dokázal proměnit ve výhodu. Ve Francii vzbudilo jeho svědectví mimořádný ohlas – šlo o vůbec první vyprávění muže postiženého autismem, jenž nechal veřejnost nahlédnout do svého vnitřního světa. A podobné výlučné postavení má vydání knihy O kolečko míň i v českém prostředí. Autor, jenž sám ovládá deset jazyků, prokazuje nejen nebývalou stylistickou a myšlenkovou kultivovanost, ale též ohromující vzdělanost a sečtělost, a nabízí tak čtenářům strhující a napínavou výpravu do zákoutí lidské mysli.... celý text

Literatura česká Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Paseka , Pasparta

Je suis à l'Est! , 2012

kocour_mikeš
05.05.2017 4 z 5

Zajímavý pohled, poslední 1/4 knihy byla méně čtivá. Dávám 75%.

IŠ
07.12.2016 5 z 5

Když jsem v úvodní kapitole četla o Josefově dětství, musela jsem se usmívat a v některých případech dokonce nahlas smát. Nejenom proto, že některé situace byly opravdu velmi vtipné, ale také proto, že byly shodné s mou vlastní zkušeností. Každý, kdo má ve svém okolí někoho s touto diagnózou nebo se ho přímo týká, nečetl cizí příběh - četl ten svůj. Bylo by korektní napsat, že ten úsměv i samotný smích má nahořklou pachuť. A jestli je u první kapitoly tato pachuť jen lehce nahořklá, tak u třetí kapitoly pocucáváte opravdu hořký kakaový bob a možná ne jeden. Musíte cítit s Josefem opravdový soucit a zároveň také bezmoc a snad i vztek. Je neuvěřitelné jakým způsobem je Josefovi poskytnuta odborná péče. Stává pokusným králíčkem pro konzumaci všech dostupných psychofarmak a je jen s podivem, že tento chemický koktejl a léčbu "psychiatra kata" přežil. Jeho schopnost popsat své prožitky, názory a více či méně úspěšné osvojování sociálních kódů je velmi trefné a čtivé. Tuto knihu musím doporučit.

EmmaEmma
18.11.2016 3 z 5

Obdivuji autistu, který se na svůj svět a život dokázal podívat s takovým nadhledem.

aruba
11.04.2016 3 z 5

Není to klasická autobiografie, možná ze začátku, ale později se z toho stává spíše takové zamyšlení nad problematikou autismu a tam už jsem se v těch úvahách trochu ztrácela. Každopádně se tam pár zajímavých myšlenek najít dá, a knížka za přečtení určitě stojí.

Zorka
14.03.2016 3 z 5

Kniha se mi moc líbila v první polovině. Tu druhou jsem zvládla jen proto, že nedočtené knihy neodkládám. Nicméně i tak ji považuji za zajímavou sondu do života autisty, i když - nelze zobecnit, že všichni autisté to mají stejně.

Škuch
19.02.2016

nebyla jsem schopná to dočíst...

knihomoli
15.02.2016 3 z 5

Jako informační kanál prima, jako literatura nic moc

alzbeta4340
14.01.2016 4 z 5

Zajímavé vyprávění, jak žije autista. Místy dosti vtipné, naopak pasáž o tom, je autistu léčili psychiatři je naopak až děsivá.

marlowe
01.08.2015 4 z 5

Takový malý (a milý) výlet do hlubin autistovy duše – a současně nepostradatelný manuál pro každého, kdo má (byť okrajově) co do činění s lidmi s tímto postižením…

monikaKU
14.06.2015 5 z 5

Dovtipné, duchaplné, úprimné rozprávanie o autistech, ktoré núti zamyslieť sa (čo ja sama viem o autizme? prejavujú sa nejaké prvky autizmu u mňa, prípadne ľudí z mojho okolia? Je tá divná holka zo základky autistka? som normálna?). Kniha ma veľmi bavila, prečítala som ju na jeden nádych.

mfo
07.04.2015 4 z 5

Tak tahle knížka s sebou přináší řadu vedlejších účinků. Tím nejzásadnějším je, že se v řadě příběhů začnete nacházet a začnete vážně uvažovat, zda nejste také trochu autisté, v lepším případě ho neodhalíte v sobě, ale v tom divným klukovi, co s vámi chodil chvíli na základku. Zároveň je to jako být v hlavě Sheldona Coopera (The Big Bang Theory) či Rain Mana - čili nekonečně zajímavé, paradoxně zábavné a plné nepochopitelných rituálů. Něco jste o autismu tušili či zaslechli, ale přečíst si skutečné svědectví úzkostí ze zvonícího telefonu, podávání rukou, časově neohraničených programů atd., vás může opravdu docela dostat, i bezelstně bavit. Něco neuvěřitelně lidského, nefalšovaného, neinscenovaného a opravdového se nachází v chování a postojích autistů - lidí, kteří neumí lhát a neví, k čemu je to dobré. Nejsem moc schopna hodnotit formu či styl textu, není to žádné beletristické veledílo, ale má to jasné poselství a ta přímočarost je hrozně fajn. Místy by se možná dalo zapracovat na srozumitelnějším řazení do kapitol - často se vracíme, nebo zase přeskakujeme do současnosti, ale co - není to román :)

autismus autobiografické prvky Aspergerův syndrom

Josef Schovanec
česká, 1981
2014  75%O kolečko míň (můj život s autismem)
2017  70%Vítejte v Autistánu