Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal

Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490779/bmid_novinarem-v-cine-2XX-490779.jpg 5 605 605

Novinářem v Číně série

Když Tomáš Etzler přistál v říjnu 2006 v Pekingu, Čínu téměř neznal. V následujících letech zde však připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů. Jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé? Čemu v totalitní Číně čelí novináři, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží skrýt? Pronikavý vhled do čínské reality ji ukazuje v syrových barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů.... celý text

marketa3815
30.11.2022 5 z 5

Silná knížka o šílené Číně, plná opravdovosti a smutku. Čtení je místy až nepříjemně bolestivé.

Calinda
18.11.2022 5 z 5

Výborné, tento typ knih mám ráda a málokdy zklamou. Autora sice osobě neznám, ale i tak mám pocit, že ji psal zcela upřímně, na nic si nehrál, nic nepřikrášloval, popisoval to tak, jak se mu vše odvíjelo před očima a upřímně zmínil i své negativní pocity ze života v Číně, kde je všechno, snad kromě jídla v restauracích, špatně. Některé zážitky jsou opravdu šílené a hluboce mě zasáhly. U těchto typů knih si vždycky uvědomím, jak moc je můj život usedlý (a vyhovuje mi) od života jiných, jejichž prožívání na této planetě je opravdu jedno velké dobrodružství. Kniha nabízí i dost informací o práci pro CNN a tak akorát z osobního života autora. Doporučuji!

xxtom
17.11.2022 5 z 5

Necenzurovaný obraz Číny, určitě stojí za přečtení.

_Knihomolka_
13.11.2022 2 z 5

Pan Etzler jako novinář prošel na jedničku, avšak role spisovatele mu dle mého úsudku moc neseděla - protože jak mluví, tak i píše. Obsahově mi cestopis přišel zajímavý, jenže se občas autor nejspíš zapomněl a soustředil se více na popis své práce a záležitostí okolo CNN, namísto toho, aby nám vyprávěl o Číně a právě to mě mrzí. Jinak oceňuji, že začal s poznáváním země na místech, kam se normální člověk moc nepodívá, a také, že do knihy zahrnul i pár informací ze Severní a Jižní Koree.

ddkk
31.10.2022 5 z 5

Není nad cestopisy prožité doslova až do morku kosti. A tak na mne působí kniha Tomáše Etzlera. Je to mimořádně poučné vyprávění o místech, kam se běžný turista sotva kdy dostane, kde se žije (možná dosud) v nepředstavitelných podmínkách a kde lidský život nemá valnou cenu. O místech, která jsou ohromující svou rozlohou i krásou a také tím, jak zničující vliv na ně měl a má člověk. O místech, kde lidé možná i dnes žijí s fatální odevzdaností a s vědomím neměnností vlastního osudu...

Tomáš Etzler je v mnoha směrech výjimečný a zvláštní muž, samorost. Leckdo mu nemůže přijít na jméno, mimo jiné i pro jeho přímost, pro jeho schopnost říkat bez obalu to, co si myslí, i pro jeho nedostatek diplomacie. Možná i pro některé jeho osobnostní rysy...Na druhou stranu jako zpravodaj a novinář byl vždycky mimořádný, zapálený a někdy až nepochopitelně bezhlavý. Ku prospěchu toho, co točil nebo psal. Osobně jsem ho kratičce zažila v roce 2010 na Expu v Šanghaji. Všechno si byl schopen dělat sám, když něco potřeboval, šel si za tím. S nikým se moc nevybavoval, taky proč, když to nebylo potřeba...

Dávám plný počet, doporučuji a Tomášovi přeji nalezení klidu, pohody a osobního štěstí ...

Martianus
27.10.2022 4 z 5

Je to opravdu síla, o Číně jsem toho četl dost, ale tohle jen tak něco nepřekoná. Přál bych si jedinou, drobounkou změnu: aby z pana Etzlera občas nesrčela až taková arogance.

Alto98
14.10.2022 4 z 5

Informace jsou zajímavé, autor je jistě schopný kameraman a novinář. Ale do Číny jel s nechutí a i po letech pobytu zemi příliš neporozuměl, spíš se o to ani nesnažil. Vedení země nenávidí, sinology (i české) většinou nesnáší. A ta neustálá naštvanost a nechuť se do textu pochopitelně propisuje.
Pro jiný pohled doporučuji Zápisky z Orientu Stanislava Komárka.

petbrab
01.10.2022 5 z 5

Tomáše Etzlera kvůli jeho vystupování a chování nejen na sociálních sítích moc nemusím.
Ale ta kniha je naprosto skvělá. Ze všech knih od zahraničních zpravodajů České televize (Szántó - Izrael/Palestina, Karas - Rusko, Řezníček - USA ) je nejlepší.
Je vidět, že ji autor důkladně připravoval. Vznikla x- let po jeho práci v Číně.
Precizně uspořádané příběhy z různých částí Číny, kde lze vidět hrůzu komunistického systému páchaného na vlastních lidech.
Zdařilý je i popis přípravy a samotné práce zpravodaje.
Bude mít čelní místo v mé knihovně.
Mínus dávám za jistou míru arogance, která z autora tu a tam v knize vyleze, a rovněž bych očekával i jistou foto přílohu. Fotky byly pouze v úvodu kapitol a ještě potažené červeným pozadím. Jejich absenci ale tuším ve snaze nalákat příběhy na autorů v dokument Nebe.

Hanjimka
27.09.2022 5 z 5

Parádně popsaný život, strasti, radosti i práce novináře v šílené zemi. Zaujala od prvního písmenka po poslední tečku. Díky Výzvě jsem se k autorovi dostala a nelituji. Příští týden je pan Etzler tady na besedě. Rozhodně si ho půjdu poslechnout.

Ada0004
25.09.2022 5 z 5

Úžasná kniha při jejímž čtení jsem cestovala po Číně s autorem a prožívala a viděla všechny hrůzy, které popisuje i neskutečnou vstřícnost a laskavost místních obyvatel, kteří zde vedou tak krutý život. Výborně napsané - naprosto mne pohltila. Hluboce se skláním před tak profesionální novinářskou prací. Hned jdu hledat do archivu ČT natočené reportáže. Všem vřele doporučuji!!!

Lilith7
03.09.2022 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, tady není ani věta ani písmenko navíc - úžasně čtivý styl a ten obsah??? To je TAK silné!!! Děkuji autorovi, že to napsal.

Bublinka78
20.08.2022 5 z 5

Kniha vám prostě a jednoduše vezme i tu poslední špetku iluzí jakou o Číně možná ještě máte. Na venek divadlo pro západ. Uvnitř jen bezmoc a neskutečná bída asi 80% Číňanů, kteří ji s pokorou a samozřejmostí přijímají. Kniha stojí za přečtení a čte se moc dobře, i když popis vzniku reportáží byl tak trochu na jedno brdo.

Kaja1
15.08.2022 5 z 5

Je to rozhodně zajímavý náhled na práci reportéra, a to jak z hlediska regionu, ve kterém se pohybuje, tak z hlediska samotné novinářské práce. Člověk si při sledování zpráv, vůbec neuvědomuje kolik úsilí stojí za pár minutami reportáže a jak neuspořádaný život novináři, co se týká osobních vztahů, vedou. Přeju panu Etzlerovi trochu toho obyčejného lidského štěstí, ať se mu daří i v profesním životě.

Pivka1
08.08.2022 5 z 5

Po každé přečtené kapitole děkuji Bohu, že jsem se narodila v téhle naší malé krásné zemičce. O Číně jsem si nikdy nedělala žádné iluze, ale tohle mě doslova srazilo na kolena. Člověk v této zemi nemá žádnou cenu. Představa, že kvůli smogu nevidím slunce a modrou oblohu je pro mě nepředstavitelná. Pane Etzlere, hluboce před vámi smekám a děkuji za poznatky ze země, kterou nikdy nenavštívím.

Wara
30.07.2022 5 z 5

Mazec. Přečteno jedním dechem na dovolené během dvou dnů. O Číně si nedělám nejmenší iluze, pár let jsem pro jednu firmu odtamtud pocházející dokonce pracoval a četl jsem i další knihy od autorů které Čínu vykreslují dost podobně, ale realita kterou Tomáš Etzler popisuje (a přitom je v podstatě 14 let stará) i tak dokáže člověka řádně překvapit. A to se od té doby předpokládám věci spíš zhoršily než naopak. Osobní vzpomínky se prolínají s realitou čínského komunistické režimu, to vše dokreslené při popisu práce pro CNN/ČT. Ano, je to psané subjektivně, někdy možná až zbytečně drsně, ale autor si to může dovolit díky tomu co má profesně i lidsky všechno za sebou.

Milonak
28.07.2022 5 z 5

Etzler je "střelec" a to jak v soukromém, tak v profesním životě. Ale díky tomu je možné si v knize přečíst tak detailní informace z míst, kam by normální člověk nevlezl. Na Čínu jsem měl svůj názor - silně negativní - ale teprve po přečtení této knihy jsem si uvědomil, jaká je tam skutečnost a to zejména na venkově mimo na odiv vystavovaná velkoměsta. Lidský život nemá v Číně téměř žádnou cenu a vláda je jen banda zkorumpovaných komunistických papalášů, stejně jako regionální vlády - všechno se rozkrádá i za cenu životů obyčejných lidí. Vyloženě jsem byl překvapený, kam až byl Etzler se svým týmem ochotný zajít, skutečně se často jednalo o ohrožení života. Ale právě proto je tak uznávaným a úspěšným novinářem. Kniha je "hutná", silný příběh je téměř na každé straně. Tohle prostě stojí za přečtení, aby si lidé uvědomili, jak a kde se dá také žít - v tom nejhorším slova smyslu.

Lienilda
18.07.2022 4 z 5

Obsahově velice zajímavé, jen těch bas piv co jsem "vypila" při čtení s autorem knihy bylo opravdu mnoho :) :)
Knihu určitě doporučím dále, bylo to nesmírně zajímavé čtení. Jen mě mrzelo, že se více pan Etzler nerozpovídal o politice jednoho dítěte. Byla tam zmínka na začátku, že "ještě se k tomu dostanu" a pak už jsme více méně nic moc nedozvěděli.
Líčení reportáží skvělé a byla jsem v šoku co všechno zažil a co všechno Číňané kamuflují.

medosfiction
17.07.2022 5 z 5

Masterpiece!

j287
17.07.2022 4 z 5

Myslím, že to co zažil pan Etzler za těch pár let v Číně (a nejen tam), nezažije většina lidí za celý život. Nedávám 5 hvězdiček jenom kvůli tom, že zhruba v půlce mě kniha přestala bavit, následovaly další a další podobné reportáže a děj se moc neposouval, až po příjezd do Nepálu a dokumentování olympijské pochodně.. Protože mám ráda hory (podobně jako autor), už se pro změnu nešlo od čtení odtrhnout a zůstalo to až do konce. Spousta nových a zajímavých informací, o kterých jsem až do teď neměla ani tušení. Děkuji za tuto knihu. PS: Nevíte náhodou někdo, kde se dá sehnat dokument Nebe?

DědaMráz
11.07.2022 3 z 5

Obsahově zajímavé. Literárně velmi slabé, protože jak pan Etzler mluví, tak i píše. To může stačit na nějaký novinový článek, ale na knihu ne.