Nová planeta

Nová planeta https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260201/bmid_nova-planeta-260201.jpg 4 122 40

Hlavní postavou nového románu je Daniel, vyrůstající v technicky vyspělé a zcela uzavřené civilizaci, která si říká Nová planeta. Odlidštěná společnost dělící se na vyvolené a nevyvolené předstírá, že opustila Zemi, ale ve skutečnosti kolem sebe jen postavila neprostupný val. Vyvolený a privilegovaný Dan miluje své tři nevlastní bratry a netuší, že oni ho nenávidí. Dílem zrady se jednoho dne ocitne na hromadě mrtvol pod valem Nové planety. Není cesty zpět. Začíná jeho boj o holé přežití v zaostalém světě za zdí. Odhalí, na jakých hrůzných základech je postavena civilizace Nové planety, a musí přehodnotit vše, v co dosud věřil. Podobně jako na starozákonního Josefa na něj čeká odpovědnost za život všeho lidu, ale také velké shledání. Jak se popere se svým neobyčejným osudem? Dokáže bratrům odpustit?... celý text

Plavkyně
15.03.2017 3 z 5

Teda - tak zajímavá výchozí situace, tolik možností, jak se s tématem vypořádat, a nakonec spíše zklamání.

avel
01.02.2017 3 z 5

Obsahuje spoilery...

Pro mě rozporuplné emoce. Chápu (tedy alespoň se sobecky domnívám), co chtěl knihou autor říci, ale tak nějak mě to nechytlo. S prominutím, od naprostého paka se Dan rozvinul do vládce. Věřím, že takto izolovaná a směřovaná společnost, by takové naivky produkovala, ale něco mi v popisu Dana chybělo, i přes mnoho stran a až moc vzpomínání (rodiče, sex, Nelina, sex, tatínek, sex), jeho charakter v podstatě propracovaný nebyl.
Navíc, nejsem odborník (spíše úplný laik), ale nemohla jsem se zbavit pocitu, že po osmi stech letech by torzo výdobytků moderní společnosti vypadalo trochu jinak - vybledlé adidas tričko a v podstatě funkční mrakodrapy u moře moje myšlenka nezahrnuje ani v nejmenším.

Z počátku jsem si říkala, že je to hezká knížka pro děti, poměrně morální, s poselstvím... Až do doby, kdy se z chlapce stal muž a Danovi sexuální stesky mi už lezly krkem. Stejně tak soustavné vzpomínání na všechny - aniž by to mělo hlubší smysl. Chudák Nelina, v jednom kuse řešíme, jak mu chybí, ale pak je panáček zklamán, že mu nechce dát Sitar. Jestli jsou chlapi až takle rozhárení, tak se mám ještě na co těšit :)

Mishak
22.12.2016 1 z 5

Pokud kniha o 600ti stránkách nabídne čtenáři pouze necelých 150 stránek z příběhu, kdy se něco pořádného děje a čtenář je tažen ke knize, je to zoufale málo... :(
Bohužel pro mě kniha nebyla vůbec zajímavá! Do čtení jsem se musela nutit a dočetla jsem ji nejspíš jenom proto, abych splnila čtenářskou výzvu a pro můj dobrý pocit, že jsem se překonala! Pro mě je kniha absolutním zklamáním... :( Bohužel...

PETERYY
15.11.2016 5 z 5

Z počátku se děj táhne a trochu i nudí, ale v následujících částech bychom se bez tohoto pozvolného začátku neobešli. Takříkajíc nás zasvětí do společnosti na "nové planetě". Další dvě třetiny jsou v úplně jiném tempu, které se na konci ještě stupňuje. Trochu mě mrzel konec, který mohl být rozvinutější. Nápad je však dobrýa i podání příběhu vypravečem (hlavní postavou) nenudí. 5*

gonga
24.10.2016 2 z 5

Upozorňuji na spoilery: Tato kniha je kompaktní celek, která zprvu může čtenáře poněkud zklamat, na počátku se totiž zdá, že je psána pro děti a chvíli trvá než prokoukneme autorovu hru , ve které čtenář vyspívá a stárne spolu s hlavním hrdinou. Trpělivost je vlastnost, kterou bude hlavní hrdina při své cestě životem často potřebovat, stejně tak čtenář, aby vydržel u příběhu, který je, bohužel, často trochu rozvláčný. Nemohu se zbavit dojmu, že sevřenější tvar by dílu prospěl. Přece jen, popisy každého stébélka přes cestu a zejména každého hnutí Danovy mysli, jsou někdy až únavné a ne vždy posouvají děj kupředu. Na druhou stranu děj zraje jako víno a když se autor v poslední části knihy dostane k podstatným otázkám lidského života a smrti, čte se jedním dechem až do konce. Hlavního hrdinu jsem si ale přes veškerou snahu oblíbit nedokázal - nepovažuji to ale za chybu autora, nýbrž za jeho kvalitu, napsal Dana takového, jaký by asi mohl být, kdyby žil prvních 12 let na Nové planetě. Popis jeho zrání je ale bohužel někdy až únavný a pomalý a celkové vyznění příběhu někdy působí naivně a málo uvěřitelně, závěrečné nastolení spravedlivějšího režimu působí značně nevěrohodně a nepravděpodobně. A hrdinovo přemítání o "mamince" a "tatínkovi" mi chvílemi šlo vyloženě na nervy.

RaSu
05.09.2016 5 z 5

Tak tahle kniha opravdu překvapila. Četl jsem ji na doporučení od kolegy z práce jsem mu za to vděčný. Kniha opravdu zpočátku připomíná dětskou knihu, ale jak hlavní představitel vyrůstá, přestává být příběh dětský. Zkrátka, čtenář má možnost dospívat s Danielem. Navíc popsaný svět si dovedu představit jako velmi reálný. Zápletka, příběh,následné rozuzlení to vše je nenásilné a velice čtivé. Nemohu jinak, než udělit pět hvězdiček. Rozhodně se vrhnu i na další knihy tohoto, teď již oblíbeného autora. Ať žijí čeští spisovatelé.

MartiBilcová
25.08.2016

Tahle kniha mě trochu láká. Ale podle popisu mi to přijde jako první díl Trilogie Divergence akorát bez romantické zápletky. Nevím, zda si jí mám koupit

Cipi
05.06.2016 5 z 5

Takže tuto knihu jsem koupil a čekal něco úplně jiného. I přesto to bylo super. Je parádně napsaná a skvěle se čte. Jen u Láfana to bylo trošku zdlouhavé, ale jinak jsem do toho zabředl až po uši. Teď se modlím aby pan Vopěnka napsal další díl:-)

jirkafreiby
23.04.2016 5 z 5

Doporučuji si přečíst

WikyMalcova
03.04.2016 3 z 5

Úplně nesplnila má očekávání, ale stojí za přečtení.

Stauff
13.03.2016 5 z 5

Pro mě největší překvapení za posledních pár let. Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha, od které nic moc nečekám a čtu ji vlastně jen ze zvědavosti, tak pohltila. Pomalejší rozjezd, ale ta jízda po opuštění Nové planety... Výborný příběh, který by mohl klidně pokračovat. Jasných pět hvězd.

Radzha
10.03.2016 4 z 5

Jedna kniha a tolik pocitů.
Na začátku jsem si připadal, jako kdybych četl knihu pro děti. Samé maminka, tatínek, bratříčkové. Myslel jsem, že knihu snad ani nezačnu pořádně číst. Ale jak plynuly stránky, tak plynuly i roky. Pokud se člověk začte, zjistí, že je hlavní hrdina starší o 5 let. Opravdu jsem prvních 100 stránek netušil pro jakou věkovou skupinu je knížka určena. Ale po několika stránkách jsem poznal, proč je to kniha OD 15 let.
Knihu bych zařadil spíš do postapokalyptického žánru, než do sci-fi. V první čtvrtině se popisuje moderní civilizace, ke které, podle mého, směřujeme, ale zbytek je spíš téma po obří katastrofě.
Celkově je kniha velice slušně napsána. Žádné složité věty. Výstižné dialogy i monology. Popis prostředí a charakteristiky osob jsou super. Takže na to, že má kniha přes 600 stran, tak se čte opravdu dobře, rychle a člověk se u ní nenudí. Jediné, co mi vadilo, byly chyby v tisku, ale i to se může stát.
Takže za mě 4 hvězdičky, jelikož se mi závěrečná část zdála až moc šťastná.

GreenTee
16.02.2016 5 z 5

Čekala jsem sci-fi, která se bohužel rozvíjela jen na prvních ani ne sto stranách, většina knihy se odehrává v řekněme prvobytně pospolné společnosti. Když jsem se přenesla přes to, že tento příběh nelze jednoznačně žánrově zařadit, je to asi hybrid mezi sci-fi a antiutopií, shledávala jsem už jen samé klady. Hlavní hrdina zestárne o více než deset let a do příběhu a způsobu vyprávění se to krásně a nenásilně prolíná. Na začátku sledujeme malého nadšeného kluka, na konci zkušeného moudrého muže. Autor dopředu naznačuje, kam zhruba se příběh bude odvíjet, popostrkuje uvažování čtenáře jistým směrem, pak ale nenaplní jeho představu zcela, čímž své vyprávění odlišuje od snadno předvídatelných braků. I vedlejší postavy jsou realisticky vykresleny, jejich chování je logické vzhledem k jejich charakteru a díky těmto drobnostem nesplývají v jednu masu.
Zajímavý a napínavý příběh, možná bych ubrala v části z Láfanova údolí a přidala na konci, který byl rychlý, ale jinak spokojenost. Tahle bichle stojí za přečtení a jsem potěšená, že je od českého autora.

kuruteku
24.01.2016 3 z 5

Asi by si autoři i čtenáři zasloužili editora - kniha je nevyvážená, začátek v porovnání s koncem pomalý nebo konec v porovnání se začátkem utlý nebo příliš rychlý.
Ani nevím, pro jaký věk je určena - začátek pro třináctileté/čtrnáctileté, konec možná ani sedmnáctiletý nepochopí.
Dosti kritiky, trocha chvály: po přečtení "spících" knih jsem se nebál ani autora ani rozsahu a zklamán jsem nebyl - v době strachu z uprchlíků, hi-technologií, úprav DNA kniha klade otázky a velmi sugestivně nabízí i nepříjemné odpovědi - tam, kde byla živá města v Sýrii a Iráku, jsou dnes mnohdy měsíční krajiny. Tam vidím i budoucí "Starou planetu" včetně nenávisti k "Nové planetě", kam se cesta začne uzavírat.

plandor
10.01.2016 5 z 5

Koupil jsem si knihu a neměl jsem ponětí do čeho jsem se to vrhnul. Z počátku jsem se nutil knihu číst a měl jsem pochyby zda ji vůbec dočtu. DÍKY bohu že jsem se nutil.

Začátek mně moc nebavil a čekal jsem kdy se začne něco dít. Po zhruba 100 stranách přišla ona závislost na knize a HLTAL jsem každé slovo a nemohl jsem se nabažit a byl jsem rád i za těch prvních sto stran kdy jsem "trpěl" :).

Musel jsem se pozastavovat a často o knize přemýšlet a ještě i budu. V knize je toho opravdu spousta a má co nabídnout. Někdy však byly věci až moc rozepsané a táhly se, ale ve výsledku mi to ani tak nevadilo. Postavy jsou skvěle vymyšlené a obdivoval jsem jak hl. hrdina všechny dobře odhadoval.

Co se týká situace těsně před konce knihy tak jsem byl už netrpělivý a naprosto jsem trpěl jak to autor natahoval (pokud budete číst, myslím, že pochopíte). Říkal jsem si jestli mi vůbec vyjdou stránky :D. Bylo tam pár emotivních momentu z čehož konec asi nejvíc.

Zrovna jsem knihu dočetl a co se týče mně tak knihu můžu naprosto doporučit a jestli narazíte na momenty kdy začnete pochybovat, tak nepřestávejte číst! U mně se to vyplatilo a doufám že se dočkáme pokračování, protože to prostě musí být.

raffi
07.01.2016 3 z 5

Z môjho pohľadu rozporuplná kniha. Námet je skvelý a prvá tretina knihy ma neuveriteľne bavila. Zvyšné dve tretiny, to bol predovšetkým erotický román a príbeh ustúpil... a bohužiaľ aj moje prvotné nadšenie z tejto knihy.
Napriek tomu si myslím, že je to kvalitné dielo, ktoré vyvoláva v človeku veľa otázok a núti ho hodne premýšľať.

Denisa.knizky
27.12.2015 5 z 5

Naposledy jsem ceskeho autora cetla v ramci povinne cetby na stredni, od te doby se mi cesti autori vyhybali, nebo spis ja jim. I vuci teto knize jsem byla pred ctenim mirne skepticka, kazdopadne predcila ma ocekavani a jsem velmi vdecna za to, ze jsem ji precetla.
Docetla jsem ji teprve cerstve a proto ve mne stale jeste dozniva a premyslim o celkovem vyznamu, o tom co bylo napsano mezi radky, o tom jak a zda-li a do jake miry ucel sveti prostredky, o tom jak vseho moc skodi, jak muzou byt lidske city krasne i zavrzenihodne, jak se cela skala lidskych vlastnosti objevuje nezavisle na vyspelosti civilizace, o tom, ze v obycejnosti se mnohdy muze nachazet velke poteseni, ze samota, zlost, nenavist, laska, stesti, odpusteni i zklamani prozivaji lide vsude nezavisle na vymozenostech ci pokroku, ze technika a znalosti dnesniho doby veci usnadnuji ale ze existuji veci i mezi nebem a zemi a neni radno je opomijet, jelikoz dokresluji lidskou podstatu a chapani.
Celkove by se dala jedna z tezi pribehu shrnout takto – kdo s cim zachazi s tim take schazi.
Mozna je pribeh misty zbytecne moc popisny, na druhou stranu velmi ocenuji, jak autor dokazal autenticky zachytit pocity a svet ocima maleho chlapce a zaroven jej postupne behem pribehu nechat vyrust, vcetne jeho nazoru a mysleni a tim i docilit toho, ze i ctenar hlavniho hrdinu vnima jako dospivajiciho a nasledne dospeleho muze.
Jednoduse se jedna o pribeh se smutnymi i stastnymi zvraty, ktery stoji za to si precist a popremyslet o tom, co by kdyby.
Obavam se, ze druhy dil nebude ale vubec by mi to nevadilo, urcite bych po nem sahla. Trosku me mrzi, ze uz mam knihu za sebou a nedozvim se co bylo/bude dal:)

ferda
20.11.2015

Námět byl úplně parádní.Akorát jsem tápal , pro jakou věkovou skupinu je ta knížka určená.Pořád jenom..tatínek maminka.. a za pár let jenom " šup sem , šup tam.."A taky dost často nad něčím rozjímá a zbytečně se to natahuje. Ale jinak vynikající příběh .A určitě by to chtělo pokračování, protože ten závěr vzali nějak hopem.

paja0903
29.10.2015 5 z 5

Nemohu ani popsat jak jsem o této knize neustále přemýšlela..nedala mi spát...nemám ráda české spisovatelé ale jemu musím poděkovat...myslela jsem na tuhle knihu každou sekundu...je to perfektní kniha

Knihomolka26
21.10.2015 4 z 5

Zvláštní, neočekávané, reálné, neuvěřitelné, působivé, romantické, surové, naivní, plytké, skvělé. S každým dějovým zvratem přicházely nové pocity a dojmy. Za mě jedním slovem nepopsatelné. 4,5* DOPORUČUJI..Půl hvězdy strhávám za mé zlomené srdce, přestože vím, že jinak to být nemohlo.

pro děti od 15 let české sci-fi

Martin Vopěnka