Norské děti

Norské děti https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379035/bmid_norske-deti-7VY-379035.jpg 4 88 88

Román, inspirovaný známým případem, kdy norská sociálka odebrala děti české matce! Norsko své děti chrání. Nedopustí, aby vyrůstaly ve strachu a ponížení. Proto se Barnevern dívá. Vidí očima úřednic a učitelek, očima sousedů a kohokoli z náhodných kolemjdoucích. Uzná-li, že nejste dobří rodiče, nahradí vás lepšími. Jana Sýkorová a její dvě malé dcery žijí v Norsku pátý rok. Poté co rodinu opustí její švédský partner, zaměří Barnevern i ji. Janin život se tím neodvratně mění v thriller a ona nemá jinou možnost, než hledat v sobě akční hrdinku.... celý text

lucie2371
11.12.2018 5 z 5

Velmi silný příběh, který stojí za přečtení.

Hobo
19.11.2018 5 z 5

Velmi dobře a čtivě napsáno. O tom, co dokáže udělat systém, pro nějž jsou rodiče jen vychovatelé dětí, které patří státu.

zlinissi
05.10.2018 5 z 5

Čtení při kterém mrazí. Autenticky a uvěřitelně vykreslený gradující příběh, který přiměje zjistit si více informací o této instituci. Kniha gradovala až do konce, přečetla jsem během svou večerů.

Úvaha pod čarou:
Přijde mi, že v ČR je aktuálně hlavním tématem výchovy kontaktní rodičovství - z tohoto pohledu vnímám velký kontrast v tom, jak snadno lze v Norsku odebrat dítě biologické rodině, které se v podstatě připisuje minimální důležitost pro vývoj dítěte. S porovnáním s kompetencemi sociálky v ČR jsou pro mne ty norské, navíc bez jakékoliv další regulace, až děsivé.

jakulka
24.08.2018 5 z 5

Velmi čtivá kniha, která vás vtáhne do děje a rozum vám zůstane stát nad tím, jak lehké je přijít o děti ...kniha mě donutila trochu bádat dál a dozvědět se o dalších příbězích - a jako matka nechápu, v tomto případě bych totiž neměla / nemohla mít důvěru k vlastnímu státu i při banalnim onemocneni

Melanka
03.08.2018 4 z 5

Neměla jsem ke knize důvěru, ale byla jsem velmi mile překvapená. Žádný laciný doják, dobře vykreslené charaktery, pravděpodobné dialogy. Až do konce napínavý příběh, přestože jsem si bohužel níže v komentářích nechtíc přečetla, jak to dopadne.

ZuzaBalcarku
26.07.2018 4 z 5

Škoda že je příběh známý z médií, protože tušíte, co se bude dít. Ale jinak pěkně napsané.

Jana283
21.06.2018 3 z 5

Tak jsem začínala číst s předsudky a trochou nechuti, že jsem zase naletěla někomu, kdo parazituje na cizím neštěstí a já si kupuji bulvár, protože podobnost s kauzou matky dvou českých chlapců (v knize dívenek) nebyla jistě náhodná. Ale příběh mne zcela vtáhl a já s hlavní hrdinkou - maminkou Janou prožívala se zatajeným dechem ten neuvěřitelný orvewellovský příběh zvůle státní moci a byrokracie. Jedno vím jistě - ani já bych neobstála jako dobrá matka před očima pedantských úřednic, neboť cituji: " matka nesmí mít emoce". Ale opravdu ten, kdo nezvýší nikdy hlas a neplácne po ručičce, je ten nej... rodič ? Snad si dokážeme ubránit naše soukromí a právo na city, emoce, strach, hádky, slzy, bolest i objetí..., protože to vše k životu patří. Nevím, jak kauza Česko -norských chlapců skončila (asi už je to pro novináře nuda), ale přála bych té rodině minimálně takový happyend jako v knize.

Norsko

Hana Roguljič