Nonstop

Nonstop https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21308/bmid_nonstop-tTw-21308.png 4 826 166

Jaký je vlastně svět, v němž žijí hrdinové Aldissova románu, příslušníci polokočovného kmene Greenů? Má, či nemá nějaké hranice? Proč je rozdělen na nesmírné množství palub? Odkud přicházejí záhadní Obři a Vetřelci? A co je pravdy na pověstech o údajné supercivilizaci na Přídi? Několik lidí se ve snaze najít na tyto otázky odpověď vydá na dalekou cestu. To, co nakonec zjistí, je až příliš fantastické... Nonstop je románovým debutem klasika žánru Briana W. Aldisse a stále zůstává jeho nejpopulárnějším dílem. Důvodem je fakt, že jde o křišťálově čistý příklad dobrodružné science fiction, která je i přes svůj spád něčím víc než jen pouhou zábavou. Zpracoval novým, originálním způsobem oblíbené téma – osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Non-Stop , 1958

Sklíčko
21.12.2019 5 z 5

Opravdu poutavě a barvitě popsané. Vtáhne Vás to do útrob té gigantické lodi a fantazie pracuje na maximum. A povahy lidí ?.... nikdy se nezmění...

Toffee
19.12.2019 5 z 5

Nechápu, jak je možné, že mě tahle knížka minula v mladším věku. Možná se mi tehdy nezdálo spojeni sci-fi a polokočovný kmen dost zajímavé, ale to jsem se pořádně spletla. Naštěstí jsem teď vše napravila a jsem nadšená. Vůbec není poznat, že je to psané v 50. letech. Bylo to napínavé a hlavně nečekaně překvapivé, takže i když mě v průběhu čtení občas napadaly šťouravé otázky, všechny byly postupně zodpovězeny. Byla to úžasná studie vývoje lidstva v uzavřeném světě, po katastrofě.

Ava365
09.12.2019 5 z 5

Sci fi žánr příliš nevyhledávám, ale tohle je moc hezká kniha. A závěr? Z toho až mrazí.

alekis
27.11.2019 5 z 5

Dobře si dokážu vybavit svoje pocity při prvním čtení Nonstopu. Když to shrnu: začátek opravdu velmi zajímavý... a úplný konec opravdu velmi překvapující!
Na to, že je to tak stará vesta, měla by stát na čestném místě v každé knihovně milovníka sci-fi.

martin3420
10.10.2019 5 z 5

Určitě jedna z nejlepších sci-fi. Kolosální úspěch. Geniální pointa a napětí až do samotného konce.

TERRORDROME
07.10.2019 5 z 5

Mne to najviac pripomenulo veci aké písal Farmer, maníci z podivnej komunity uprostred nepochopiteľných zbytkov zaniknutej civilizácie unikajú zo striktných "pazúrov" svojho kmeňa a vydávajú sa na ďalekú cestu skrz paluby obrastené džungľou až do riadiaceho strediska. Áno, pretože legenda hovorí že ich svet nie je svet, ale loď letiaca vesmírom a vyčúraný kňaz Marapper sa rozhodne že tú loď musia dostať pod svoju kotnrolu. Okrem mračien komárov a tajomných "obrov", teda predpokladaných potomkov tvorcov lode, predstavujú špeciálnu hrozbu armády inteligentných krýs, využívajúcich na získavanie informácií telepatické králiky. Dej plný rozpoltených postáv graduje od jednoduchého putovania cez objavovanie súvislostí až po šialené besnenie v závere, ktorý ma svojou precízne fatálnou/fatálne precíznou pointou kde všetky tie dovtedy prťavé detaily začnú dávať zmysel a hrdinov oberú o posledné zbytky nádeje donútil dať najvyššie hodnotenie. Obzvlášť s prihliadnutím na to že je kniha z 50-tych rokov musím autorovi vystrihnúť poklonu že mi tu nič z popisovaného neprišlo zastaralé či naivné ako trebárs notorický androidi z poviedok Phlippa K. Dicka na nerozoznanie od človeka a plný ozubených koliesok. Ale to je aj tým že Aldiss nikdy nejde do detailov technológií, keďže jeho hrdinovia tomu tiež prd rozumejú. Toto ma teda bavilo nonstop.

thorir
06.10.2019 5 z 5

Věčné téma hard SF zpracované velmistrem žánru. Generační loď, po staletí plující vesmírem, generace obyvatel již dávno zapomněli na původní cíl, zapomněli smysl existence, odkud jsou, kam směřují. Z významu slova „loď“ je pověst, legenda, které věří jen blázni a děti. Existuje jen omezený svět palub a přepážek a kdesi v dálce, v daleké minulosti legendy o jakési zemi, otevřeném prostoru. Naprostá pecka, skoro se mi ani nechce věřit, že román byl napsán tak dávno. Když jsem pro knihu sahal do poličky, nečekal takovou atmosférickou nálož a ten dech beroucí konec! Příběh se nikde nezdržuje a napětí je všudypřítomné. Téma generační lodě je tu zpracováno bez přehánění geniálně. Nutně vede k zamyšlení, jaká bude jednou realita? Budeme někdy v daleké budoucnosti také stavět generační lodě? Upadnou jejich obyvatelé do podobné pasti zapomnění? Nebo dřív objevíme rychlejší způsob přepravy? Pro všechny fanoušky SF rozhodně povinnost. Doporučuji.

freejazz
29.09.2019 5 z 5

povinná jazda pre každého, kto chce mať aspoň základný vhľad do žánru. čítal som knihu po rokoch znova, čas jej nič neubral na sile. je to autorov majsterštych.

TomHr
16.09.2019 5 z 5

Vynikající sci-fi, taková ta klasika, která by neměla chybět v knihovničce milovníka žánru. Před nějakými dvaceti třiceti lety jsem hltal veškerou sci-fi literaturu, která se mi dostala do ruky. Po letech začne spousta příběhů a hrdinů splývat, to ale není případ téhle knihy. Dodnes si pamatuju na ten pocit, když jsem ji poprvé dočetl.

Disease
09.09.2019 5 z 5

Výborně napsaná sci-fi o generační lodi. Po letech jsem dal znovu a i když jsem si matně pamatoval pointu, čtení jsem si opět užil.

Alvari
09.07.2019 5 z 5

Musím říct, že mi Nonstop sedl jako "sedací ústrojí" na hrnec. A to se na úplném začátku nic nedělo a já neměl vůbec tušení, jestli se vlastně něco dít bude. Poslední dobou jsou pro mě častěji knížky dobré z důvodu jejích postav, tady to ale bylo čistě z důvodu příběhu samotného. Nebudu psát proč, abych předešel možnému vyzrazení částí příběhu. Jednoduší je doporučit knížku si přečíst a dostat se k objevům na vlastní pěst. Nakonec kdybych měl vybírat mezi Skleníkem a Nonstopem, ve všech případech byl znovu sáhl po Nonstopu, i přesto, že mě Skleník také bavil.

Tereszka
19.06.2019 4 z 5

Po přečtení prvních asi 20 stránek jsem se musela znovu podívat, zda čtu scifi nebo nějakou knihu o indiánech, už jsme si řikala, že tohle asi nebude nic pro mě, ale pak to přišlo!
Vypravili jsme se do tajemných zakoutí lodi a já byla svědkem objevů, naděje, boje, lásky, nespravedlnosti, touze po přežití a vědění.
Konec knihy odpoví na všechny vaše otázky a ponechá i místo pro fantazii.
Nonstop je rozhodně nestárnoucí scifi, které stojí za to číst nonstop až do konce :).

tanuki
12.05.2019 4 z 5

Sci-fi, která je starší než já sám. V té době byly sci-fi ještě trochu jiné. Méně technické, více společenské a sociální. Zde se setkáváme s velmi uzavřeným světem. V něm žijí lidé, kteří tuší, že něco s jejich životy není tak úplně v pořádku, ale neví co přesně. Využívají techniku, kterou vyrobil kdysi dávno někdo jiný, mají k dispozici útržkovité informace, matné vzpomínky, ústně předávané legendy, podivné náboženství, které samozřejmě vzniká samo od sebe v jakékoliv lidské společnosti. Jednou se objeví člověk, který disponuje správnou informací, kterou umí dobře interpretovat, a rozhodne se všemu přijít na kloub. Je však někdy těžké uvěřit vlastním očím, vlastním myšlenkám, vlastním úvahám a závěrům, když zbourají člověku celý jeho dosavadní model života a světa. Je to jako Matrix, prozření, děsivé a bolestivé.

Možná škoda té příliš doslovné obálky.

deirdre
09.05.2019 3 z 5

Námet vynikajúci, ale jeho uchopenie ma nijak nenadchlo. Vykreslenie prostredia, ako aj obyvateľov Lode mi prišlo povrchné, k čomu prispel aj rýchly spád deja. Možno by to potrebovalo pre mňa viac rozpísať, popiplať sa v charakteroch, v histórii Lode a pomalšie dávkovať rozuzlenia tajomstiev, aby som si to naozaj užívala...

Grepp
15.03.2019 4 z 5

Mrzí ma, že takéto knihy sa dnes už v kníhkupectvách na poličkách so sci fi žánrom neobjavujú. Ja som Nonstop objavil v mestskej knižnici a je to fakt super vec. p.s. autor je Brit, čo nespomínam samoúčelne.

Ghandimaster
04.03.2019 2 z 5

Asi ta kniha není špatná ale četl jsem to hned po Vzpomínce na zemi a to je problém. Kdyby mi bylo 15, tak super ale tohle mi nestačí. Jednoduché, tak banálně jednoduché. Celková myšlenka špatná nebyla ale Nonstop je spíše pop Sci-fi a já potřebuji filozofický hardcore.

Ivan Kučera
01.03.2019 4 z 5

(SPOILER) Ako by povedala jedna z postáv: bohajeb! Sci-fi knihy nevyhľadávam. Nebavia ma. Existujú ale výnimky - a skvelý Nonstop patrí bez debaty medzi ne. Nezaujal ma ani tak postavami či dialógmi, ako skôr úžasným dejom. Bez spoilerov sa o ňom hovoriť nedá. Ak ste Nonstop ešte nečítali a chcete zažiť kvalitnejší čitateľský zážitok, nič si o príbehu nezisťujte a proste choďte do toho. Rád by som sa ocitol na vašom mieste, nechajúc sa nechápavo viesť za ruku kňazom Marapperom, ktorý s malou skupinou odvážlivcov (alebo skôr bláznov?) postupuje dopredu, naprieč tajomným, gigantickým priestorom a na konci na tých, čo prežijú, čaká séria šokujúcich vysvetlení. Obri, Votrelci, mutanti, Loď, to všetko patrí do jedného celku, do obrovského tajomstva, ktoré je nám postupne odhaľované. Možnože pár vecí bolo pritiahnutých za vlasy (akože chápem, o čo šlo s krysami, ale aj tak to bola hovadina, hlavne mesto s bitúnkom wtf). Táto parádna kniha síce žiaľ dodnes nebola sfilmovaná, zato sa dočkala (slovenského!) komiksového spracovania, vychádzalo na pokračovanie v časopise Elektrón-Zenit a väčšina postáv mužského pohlavia v ňom nosila brutálne tesné slipy. Fantastická kniha, ktorú žiaľ Aldiss už neprekonal (viď. divný Skleník). O tom, s akým kultom máme dočinenia, vypovedá množstvo nasledovníkov, ktorí použili Aldissov famózny koncept (komiksová Druuna, komiks a následný film a z toho vyplývajúci seriál Snowpiercer, alebo filmový sci-fi horor s Dennisom Quaidom Pandorum).

CJakub
23.02.2019 5 z 5

Generační loď - to je jedno z témat, které mám na sci-fi nesmírně rád. Kniha nabízí úzkostné a depresivní dobrodružství za poznánín osudu a vůbec celé existence místních obyvatel...
Za mě jedno z nejlepších sci-fi děl :)

jfialova
11.02.2019 5 z 5

Na knihu jsem dostala tip a nevěděla jsem zhola nic o tom, co mě čeká. Super. Dodnes mi straší v hlavě, na tu asi jen tak nezapomenu.

FireOfFilth
29.01.2019 5 z 5

O této knize je nejlépe nic nevědět, tak si ji pak užijete opravdu nejvíce.
Celkově napsat o této knize něco, aby to nebyl spoiler je velmi těžké. Proto to zkusím velmi obecně.
Příběh je napsán tak, že hlavním hrdinů jsou postupně odkrývány záhady, které je tíží. Velmi čtivě je vykresleno jejich "putování". A na konci čtenář a hrdinové knihy zjistí, že všechno je ještě úplně jinak než to vypadalo.
Celkové hodnocení 95%

kosmické lodě