Noční dravec

Noční dravec https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346464/bmid_nocni-dravec-pmM-346464.jpg 4 43 16

Philip Mangan série

Z pracovního tábora uteče po dvacetiletém věznění muž přezdívaný Burák a prchá přes pouště severozápadní Číny. Před svým zatčením pracoval pro britskou tajnou službu, ale po návratu do Pekingu zjišťuje, že se mezitím vše změnilo a v nebezpečných uličkách velkoměsta mu hrozí smrt. Snaží se spojit se svými bývalými chlebodárci prostřednictvím novináře Philipa Mangana a nabízí tajné informace výměnou za vlastní život. Jeho tajemství je však cennější, než si kdokoli z nich dokázal představit, a Mangan se stále hlouběji zaplétá do pavučiny lží a intrik. Napínavý špionážní thriller z pera bývalého zahraničního korespondenta BBC v Číně vykresluje tuto kontroverzní zemi v nepřikrášlené podobě a pozvedá roušku nad špionážními praktikami tajných služeb. Noční dravec je autorovou prvotinou a zároveň prvním dílem plánované špionážní trilogie.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Night Heron , 2014

Metuje
09.09.2022 3 z 5

Začátek byl krapet náročnější, ale člověk se do toho celkem začte. K postavám si člověk nevybuduje takovej vztah, jsou takový plošší. V příběhu se také žádný zvrat nevyskytl, ale poslední třetina byla tak napínavá a chytlavá, že jdu hnedka na druhý díl.

Lenucha77
13.05.2022 1 z 5

Knížku Jsem dostala od Knihy Dobrovský ZDARMA k nákupu knih Šikmý kostel 2 a Bílá voda a už chápu, proč ji rozdávají. Skončila jsem na 56. straně a pošlu dál.... Koho zajímá nechutnosti komunistické Číny, špionáže atd., přijde si na své.

hermína14
07.05.2022 4 z 5

Pokud je hlavní hrdina sympatický, odvážný, tvrdohlavý, citlivý, chytrý a trochu morous, musí se mu odpustit všechno. I to, že se do "toho" zamotá a přiškrtí nechtě své blízké. Inu, být sekundantem mstitele není žádný med. Takový Redford v počátcích.
"...a hrál něco džezového a chytrého."
"Nehybnost je nepřítel."

8211
02.02.2022 2 z 5

Smíšené dojmy, kniha mě spíš ale nebavila, než bavila. Prvních 70 stran naprostá nuda, než se člověk zorientuje, pak už se trochu chytá, a opravu čtivé to bylo až ke konci, kdy jsou hlavní aktéři na útěku, tzn. 1/4 knihy. Spousta osob, přeskakování z místa na místo, z děje do děje. Dočetla jsem jen proto, že nemám ráda nedočtené knihy.

Boby17
26.11.2019 5 z 5

Knížka se mi líbila, byla zajímavá i napínavá - několikrát jsem s obtížemi vystoupil z MHD na správné zastávce :-) Nedokážu posoudit čínské reálie a fungování tajných služeb, ale každopádně mě do očí nic nesprávného "netřísklo". Dávám 4,8*, tedy zaokrouhluji na 5.

petrpospa
05.03.2019 4 z 5

Hodně dobré! Mistrně napsaný pohled do světa neviditelných velkých bratrů. A je úplně jedno, na které straně stojíte, pod kontrolou jste všude. Ve velké Číně i v "demokratických" USA. Až mám strach, že budu do práce jezdit každý den jinou trasou a pravidelně demontovat svůj mobil po každém příchodu na pracoviště. A samozřejmě i po každém příchodu domů!
Jeden nikdy neví... ????

Parwana
12.01.2019 4 z 5

Paráda. Skvěle napsaná knížka, která Vás nenechá do poslední stránky vydechnout. Velmi barvitě a podrobně vykresleno prostředí špionážních agentur a odvrácená strana Číny. Po přečtení si mnohem víc vážím toho, v čem žiju a kolik svobody si užívám. Zdoláno cca za pět dní, ale už teď vyhlížím pokračování.

soukroma
27.10.2018 3 z 5

Střídavě oblačno: netradiční prostředí a zajímavá zápletka, ale ke špionáži se dostáváme vlastně až v polovině knihy a teprve postupně se akce stupňuje, jak se přidávají další nečekaní aktéři. Vlastně ani hlavní hrdina není pravý špión a chudákovi Burákovi jde hlavně hlava kolem ze změn, kterých se ve své domovině nemohl aktivně účastnit.
Vcelku byl příběh vlastně dost jednoduchý, stručný až povrchní a stavěl výhradně na významu vztahů Čína versus západní svět (65%). Uvidíme, co druhý díl.

kaffa
17.10.2018 5 z 5

páni, ten rozjezd byl tak vláčný, až skoro obyčejný, ale s každou další stránkou to nabývalo na zajímavosti a pak - posledních 100 stránek to chytlo takovej spád... prostě úžasný špionážní trill... až děsivě skutečný... protože na začátku vypadá špionáž jako jedno velké dobrodružství, ale je to jen mylný dojem.... a tady je to krásně ukázané....
těším se na pokračování

Miláček484
25.05.2018 3 z 5

ze začátku jsem byla trochu zmatená a nevěděla kdo je kdo postupně se však vyjasňovalo a závěr byl dobrý.

karel9045
06.04.2018 5 z 5

Realističnost. Tu na knize Adam Brookese oceňuji nejvíce. Základní a zcela novou myšlenkou je, že s rozvojem moderních technologií se prostředky výzvědných služeb přesouvají ze státních rukou, do rukou privátních. Soukromé firmy své zaměstnance platí mnohem lépe a na trhu práce si vybírají ty nejlepší mozky. Výzvědné služby se pak musí chtě nechtě obracet na sektor soukromý a to může při tak delikátní činnosti, jakou je špionáž či kontrašpionáž, přinášet řadu problémů. Přestože je Noční dravec Brookesovou prvotinou, na stylu psaní to není absolutně znát. V záplavě prefabrikátů a stokrát opakovaných klišé, působí tato kniha jako zjevení. Příměr s Johnem le Carré je v anotaci zmíněn zcela oprávněně.

Hella
23.12.2017 2 z 5

Začátek knihy - velké nadšení. Prostředek - vlekoucí se nuda. Konec - konečně trocha akce. Rozuzlení - pro mě poněkud nepřehledné, neb padouchů a operací trochu moc.

kirkpatrick
17.10.2017 4 z 5

V této knize jsou odhaleny způsoby práce tajných služeb a špionáže v zákulisí, kde se „ukuchtí“ příkazy a povely pro agenty pracující v terénu. Jenže došlo to v tomto příběhu tak daleko, že se přemlsali získaných informací a při předávání velení došlo k mnoha nejasnostem, které vedly ke krvavým důsledkům. Pro mě celkem velmi zajímavá kniha.

ReziEngli
27.08.2017 4 z 5

Suprový thriller :) Dala bych 5 hvězd, ale chci si nechat pro další díly :)

ivousekk
17.08.2017 3 z 5

Výborný pohled do života v Číně, jak tamní režim dokáže být krutý a nelístostný. Zajímavý náhled i do světa špionážních a zpravodajských služeb.
Velká škoda, že opravdu napínavý a akční děj byl až na konci knihy, kdy hlavní postavy prchaly. Toto jsem čekala mnohem, mnohem dříve, ideálně od první čtvrtiny knihy. 3* málo, 4* moc.

hana1070
01.08.2017 4 z 5

Noční dravec je docela napínavá knížka, která čtenáře zavede do světa tajných služeb i do reality současné Číny. Vysoká politika v kontrastu s prostředím čínského venkova i nepřehledný Peking plný bezejmenných přistěhovalců z venkova. Bavila mě ta představa člověka, který se "probudil" ve světě, který je pro něj nesrozumitelný. Samotnou zápletku, která měla dost společného s kyberšpionáží, nedokážu úplně docenit, přece jen na průniky do zabezpečených sítí nejsem specialista. Moc se mi nelíbil překlad, ale nebylo to úplně tragické.

thrillery

Adam Brookes