Nesmrteľní

Nesmrteľní https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388150/bmid_nesmrtelni-1jF-388150.jpg 3 146 146

Sparný letný deň. New York 1969. Štyria malí súrodenci Goldovci sa tajne vyberú na Hesterinu ulicu k jasnovidke. Povráva sa o nej, že vie každému človeku povedať kedy zomrie. Dnu vchádzajú po jednom. Vychádzajú otrasení tým, čo sa dozvedeli. Celé roky si to nedokážu navzájom povedať, hoci ide iba o štyri jednoduché dátumy. Deň, mesiac, letopočet. Keď sú dospelí, žijú si svoje jedinečné životy každý zvlášť, ale zároveň sú pevne spätí rodinnými vzťahmi, rodinnou pamäťou a tiež v zajatí smrteľnej veštby. Americká spisovateľka Chloe Benjamin si tento román naplánovala bravúrne, kvarteto chronologicky vyrozprávaných príbehov vrství do krehkej architektúry, stavia proti sebe slobodnú voľbu a osud, život a smrť... Niekedy to, čo vyzerá reálne, skutočné nie je; inokedy veci ozajstné pôsobia ako kúzelnícky trik.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Artforum (SK)

The Immortalists , 2018

Rou
04.05.2019 3 z 5

Kniha se na můj vkus trochu vlekla, neměla spád. V prvních třech částech vlastně jen popisovala život třech sourozenců. Překvapivě se mi nejvíc líbila poslední část o Varje, byla pro mě zajímavější, hlubší a měla myšlenku, příběh se tak nějak zcelil.

adnov
26.04.2019 3 z 5

Mě se to celkem líbilo. Ale občas trochu nudné. Kniha je rozdělena na pět částí, minulost a pak příběh dospělosti každeho ze čtyř sourozenců. Nejlépe se četl ten první. I když je mi tak vzdálený a dokonce přesto že nemám ráda, když se píše moc o sexu. Ale každý měl v sobě něco zajímavého, něco pro mne nového. Nejvíce mě dostalo, když jsem zjistila, že Román napsala spisovatelka ve svých 28letech. Musím uznat, že to měla dobře propracované, promyšlené a dokázala si zjistit spoustu věcí o spoustě oboru, což jedině oceňuji. Minus je, že jsem si k nikomu nestihla vytvořit pouto, když už se tak začalo stávat, tak bum konec a další na řadu. A nepochopila jsem - spoliler - , proč tak inteligentní Daniel jednal poslední den tak (dle mého) nelogicky. Proc Simon nenechal alespoň lísteček "odjíždím ale stále vás mám rád" nebo tak něco.

mekkejla
11.03.2019 4 z 5

První polovina byla úžasná a nedalo se od ní odtrhnout. Simon a Klára pro mě byly 2 opravdu zajímavé postavy, Danielova část byla popravdě dost o ničem a vyústění jeho příběhu už mi přišlo dost na sílu. A část s Varjou už mi přišla úplně mimo. "Poučení" je dle předpokladů - ne, není dobré vědět, co nás čeká a už vůbec ne, kdy náš příběh skončí.

rothova_lucie
22.02.2019 2 z 5

Příběh se v některých částech strašně táhl. Super nápad, ale za mě bohužel ne moc dobře zpracovaný.

lesslnk
20.02.2019 2 z 5

Pekné spracovanie obalu a zaujatia hodný námet vzbudzovali vo mne celkom značné očakávania. No hneď od začiatku ma obarilo prudké vytriezvenie. Prehnané haló okolo tohto titulu je nafúknutou propagačnou bublinou. Prvé dve hlavné časti do polovice knihy sú strašná nuda - skoro až "na smrť". Od tretej časti síce čtivosť naberá na tempe, sem-tam zaujme úvahami centrálnej myšlienky knihy, ale nič originálne ani svetoborné sa neudeje, a tak sa príbeh plahočí kanálmi šedého priemeru. Škoda. Autorke sa potenciál sľubného aj keď nie originálneho námetu (viď. Big Fish), nedarí zúžitkovať, a ak áno, tak len v ojedinelých, a aj to chabších náznakoch. Český názov knihy mi príde oveľa trefnejší ako pôvodný anglický (The Immortalists), ktorý na škodu prebral aj slovenský vydavateľ (Nesmrteľní). Počas čítania ma často prepadával pocit straty času.

Ivuska.09
15.02.2019

Věštba ukazuje jednu důležitou věc: sílu autosugesce. Přesvědčili se o tom hlavní hrdinové knihy a přesvědčí o tom i vás. Pokud se při čtení rádi zamýšlíte, je tohle ten pravý příběh právě pro vás. Rozhodně je vyprávění poutavé.

sgjoli
04.02.2019 5 z 5

Na tuto knihu jsem se dlouho těšila a nalákaly mne i pozitivní reakce, na které jsem narážela. A ve výsledku vůbec nejsem zklamaná. Autorka má celkem svérázný styl psaní, jde hodně na dřeň, vše popisuje dost přímočaře (hlavně co se týká vnitřního světa jednotlivých postav). Myšlenka toho, že slova mají moc ovládat naše chování, se mi moc líbila a autorka ji v této knize zpracovala velmi přesvědčivě. Řada věcí mne v knize přiměla se pozastavit a nad některými věcmi více přemýšlet. Kniha mne bavila a rozhodně ji doporučuju.

Ann1307
13.01.2019 3 z 5

Asi jsem čekala víc akce. Kniha má dobrý nápad, jen dle mě nebyl úplně využit ten potenciál. Jediný překvapivý okamžik byl v poslední části.

Příběh vypráví o čtyřech sourozencích, kteří jako malí jdou k věštkyni, která jim řekne přesné datum jejich smrti. A my potom sledujeme život každého z nich v určitém období, které je pro něj zásadní.

Dávám 2,5⭐/5⭐
Za nápad a poměrně čtivý styl psaní.

Zdendula
03.01.2019 5 z 5

Už jen ta myšlenka, znát datum své smrti, mi přišla děsivá. Nechtěla bych to vědět a protagonisté knihy zpětně asi také ne, ale zvědavost dětí bývá veliká. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak bylo těžké přestat, protože i má zvědavost byla veliká. Za mně velká dobrá obsahově i za obálku.

wiix
12.12.2018 5 z 5

Príbeh ma neustále prekvapoval. Bol písaný tak pútavo a zaujímavo a pritom bol ako vystrihnutý z (možno trochu absurdného) života. Bolo priam až romantické a rozprávkové, že títo 4 súrodenci žili tak dramaticky rozdielnym a krajným životným štýlom, že sa in veštba plnila a aký absurdný osud mali, no napriek tomu je dej vyvážený takými myšlienkovými úvahami a prepojeniami a zvratmi, až to vyráža dych.

Dashmo
11.12.2018 5 z 5

Je to veľmi pútavý príbeh. Mám rada v knihách zakomponovanú mystiku a tu jej bolo požehnane. Námet zaujímavý a ja budem ešte určite dlho premýšľať, čo všetko si z Nesmrteľných vezmem.

kytarka
02.12.2018 3 z 5

Příběh čtyř sourozenců, kteří se jednoho dne odhodlají jít k věštkyni, která vám řekne přesné datum smrti. Jak je všechny tato životní informace ovlivní? Jak změní jejich životy? To nám ukážou čtyři části v knize, kdy každá je věnovaná dané osobě. Příběhy se nám zde vzájemné propojují. Nejde přesně, tak o děj jako o samotné sdělení v hloubi knihy.

GeekyMom
20.11.2018 4 z 5

Kniha je o životě a především o smrti čtyř sourozenců.
Varja, Daniel, Klára a Simon v dětství navštíví cikánku, která jim prozradí přesné datum jejich smrti. Každý z nich se s touto informací popere po svém.
Jak byste žili svůj život s touto zprávou vy? Budete žít naplno? Bez zábran? Budete se naopak vyhýbat veškerému riziku? Ovládne vás tato informace natolik, že změní Váš život?
Je to čtivý, mírně náročný příběh. Přinutí vás přemýšlet a diskutovat.

Radka_p
18.11.2018 5 z 5

Bez váhania 5 hviezdičiek, už len za ten nápad, a za spracovanie, a za zaujímavé postavy a za to, že ešte dlho po prečítaní núti premýšľať o tom, čo je lepšie či vedieť alebo nevedieť, a či radšej žiť alebo prežiť....