Němé duše

Němé duše https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520188/bmid_neme-duse-64c7e309b8806.jpg 4 72 72

Každý si v sobě nese křivdu. Co když ale člověk přijde i o tu poslední šanci na zadostiučinění? Omden z duše nenávidí povolání svého otce, který je majitelem bordelu. A poté, co mu přijde dopis s oznámením, že ho nepřijali na univerzitu v hlavním městě, má jasno. Odmítli ho právě kvůli tomu. Studium ovšem nebylo příležitostí k lepšímu životu pouze pro něj, ale především pro jeho nevlastní sestru Namii, kterou nyní čeká osud prodejné dívky. Proto Omden začíná spřádat nový plán, jak se dostat z otcova domu. Když zjistí, že do města přijel královský velvyslanec vyšetřující záhadná úmrtí v džungli, nabídne mu svou pomoc. Přesně tohle jsou kontakty, které tolik potřebuje. Jenže když se o něco zajímá sám panovník, znamená to nebezpečnou hru. Omden se tak zaplétá do něčeho daleko většího, než sám čekal. V srdci neprostupného pralesa žije zlo, kterému je třeba dát jméno.... celý text

Mamka_cte
30.12.2023 3 z 5

Svět plný intrik, domluvených sňatků, milenek a smrti. Těšila jsem se na svět fantasy, ale zrovna toho fantasy je tam opravdu špetka. Kniha je spíše román plný zhrzených lidí, kteří po něčem touží.

Runel a Namia - jediné postavy, které se mi líbily. Ale jen dohromady.
Kniha je vyprávěna z pohledu 4 postav a občas se mi jména hrozně pletla. Na mě až moc vedlejších postav a dějových linek.

Kniha se mi hrozně vlekla až do necelé poloviny. Začala mě bavit až po tom, co se děj přesunul do Skalního města.

Obálka je nádherná a já se těšila na nějaké krásné fantasy. A ono nic, škoda. Prostředí a svět v knize není skoro vůbec popsaný, ale pomluvy, city a neopětovaná láska až moc. Kolem “toho běží celý příběh.

Viděla jsem strašně moc nadšených ohlasů a recenzí, takže mě mrzí, že já jsem knihou spíše zklamaná. A to mě ještě naštval konec. Chudák Runel. I tak ale děkuji za štafetu s krásným nápadem na příběh.

wendys93
30.12.2023 4 z 5

Se zařazením mezi fantasy bych v tomhle případě byla drobet opatrná. V románu nde spíš o legendy, zkasky o podivné říši plné magie, nepoznaném zlu, které se zakrývá kdesi v hlubinách džungle... Víc mi to ladilo do společenského, drobet historického románu, který může svým zasazením připomínat dálný orient.
Nicméně čtení to bylo skvělé. Autorčina práce s jazykem i s příběhem jako takovým mi dost sedla, mělo to nápad, logiku, čímsi ta knížka táhne svého čtenáře dál. Což je, myslím, ideální stav věcí.

luculi
21.12.2023 3 z 5

Za nálepkou fantasy se skrývá obyčejný historický román. Jediné, co fantasy připomíná, tak zmínky o říši či magii (o kterých se mnoho čtenář nedozví). Ve skutečnosti jde jen o příběh plný intrik, lstí, špehování, o vztazích, kdo a s kým. O nenaplněných láskách.

Přiblížení daného světa zoufale chybí. Jediné, co se řeší, tak boj o moc nebo výhodné sňatky. Samozřejmě kromě svateb i milenky a milenci. Jak na někoho zjistit co nejvíc špíny a mít tak danou osobu v hrsti. Mužské postavy jsou téměř všechny příliš "hodné" až zženštilé. Žádní hrubiáni, drsní vojáci, neurvalí chudí burani. Všichni strašně společensky na úrovni, chovající se k ženám vzorně. Příliš citově založení, s dobrým chováním, a to mi nesedělo.

Děj nebyl příliš komplikovaný. Ne, že by nedocházelo na zásadní zvraty, ale měla jsem dojem, že většinu čtenářů bude především zajímat vztahová linka, která má největší slovo. Například už od začátku do očí bijící dvojice Omden a Namia (jak z nějaké telenovely), nebo budoucí král a jeho manželka. A mnoho dalších. A všechna ta politika okolo je jen takovou vatou na zpestření. Intriky probíhají na dvou místech, v rodišti Oma a Nam a pak přímo v královském městě. Což mi přišlo zbytečné, protože jedno nakonec naprosto uhnulo druhému. Měla jsem dojem, jako bych četla vyloženě ženský román okořeněný prvky vymyšleného světa. Kdyby to rovnou bylo vedeno jako historický román, celkově bych to i jinak brala. Jenže já se těšila na vykreslený fantazijní svět.

Postavy mi přišly dost charakterově podobné, bez větších odlišností. Zářným příkladem byl Runel, který navenek působil určitým dojmem, ale ve skutečnosti byl nakonec jako jiní muži z knihy. Namia mi docela vadila. Vzhledem k svému věku byla příliš vyspělá, chytrá a všeználek, dokonalá osoba ve všem. Co se týče děje, všechno co mělo být komplikované, bylo rychle a snadně vyřešené, záhady odhalené a osudy postav jakoby pořád pozitivně laděné. Většina z hlavních představitelů měla nějak moc dobré štěstí ve svých pozicích...

Kdybych prostě nečekala naprosto něco jiného, byla bych spokojenější. Kniha je skvěle psaná, jazykový styl výborný (kromě podivného střídání spisovného a nespisovného jazyka) a z větší části mě dokázala docela nadchnout a zaujmout. Hlavně konec se docela hustě rozjel. A k závěru to byla jedna nečekaná zrada za druhou. Na románový debut rozhodně překvapení. Ale u mě se prostě nadšení nekoná.

lena.o.knihach
16.12.2023 4 z 5

Kdy naposledy jste četli dobrodružný příběh z džungle, kam se lidé báli chodit, protože ne každý se odtamtud vrátil? Vsadím se, že už dlouho ne, jestli vůbec někdy.
Teď to ale můžete napravit českou fantasy novinkou s názvem Němé duše.

Kniha je rozdělená na šest částí a provází nás čtyři hlavní hrdinové, jejichž pohledy se často střídají.
Omden má jednoho dne převzít rodinný podnik. Svou budoucnost si ale představuje jinak než vedením bordelu.
Jeho nevlastní sestra Namia se má brzy stát jednou ze společnic, ale ani ona není smířená se svým osudem.
V džungli řádí monstrum a Omden je rozhodnutý tomu přijít na kloub, aby mohli odejít do Skalního města.
Ve městě čtenář sleduje (ne)šťastné manželství následníka trůnu Maargela.
A poté život velitele královské stráže Runela, kterého jsem si (ještě s Namií) velmi oblíbila.

Už od první strany jsem byla vtažena do příběhu a hodně mě bavilo to prostředí. Pokud byste ale náhodou už džungle měli dost, ve druhé půlce se přesunete do civilizace a kniha dostane zas úplně nový náboj.

Čtení odsýpalo, protože jste každou chvíli trávili s jinou postavou. Jitka Ládrová je ale vůbec nešetří a byly chvíle, kdy jsem měla i slzy v očích. Více akce a zvratů se dočkáte hlavně v závěru a já někdy zírala s pusou dokořán.

Fantasy prvků je tu sice minimálně, já bych klidně nějakou magii uvítala, ale Němé duše můžu s klidem doporučit a mám o to větší radost, když se jedná o knihu z českých vod.

#spoluprace @fantasy.jitka

Kristina.W
08.12.2023 5 z 5

Němé duše od české autorky Jitky Ládrové jsou promyšleným a řemeslně skvěle zpracovaným příběhem, stojícím zejména na chytrých, často překvapivých interakcích hlavních postav. Ústřední čtyři protagonisté mě bavili všichni, přestože jsem ve finále nesympatizovala ani s jedním. Fantasy prvky jsou takové homeopatické a působí spíš jako kulisa, což mi v nejmenším nevadilo, k příbehu to dokonale sedělo. Styl mi vlastně dost připomínal seriál Tudorovci, který miluju :) Intriky, spousta scén s nečekaným, ale logickým vývojem, živé dialogy i peprné chvilky. Za mě rozhodně velké doporučení!

PepaKouc
03.12.2023 5 z 5

Tohle je napínavá fantasy „Němé duše“ od Jitky Ládrové, která nás zavede do spletitého světa intrik, zrady a odplaty! Pokud toužíte po dobrodružství, záhadách a emocionálním zážitku, je to pro vás ta pravá volba. Autorka dokáže skvěle propojit moderní prvky s klasickým fantasy světem, a vtáhne vás do příběhu od prvních stránek.

Příběh sleduje mladého Omdena, který odmítá své dědictví jako syn majitele nevěstince. Když mu univerzita v hlavním městě zamítne přijetí, cítí se být zrazený. Jeho plán na útěk se promění v nové nebezpečí, když nabídne pomoc královskému velvyslanci vyšetřujícímu tajemná úmrtí v džungli.

Příběh je plný napětí, zrad, ale i niterních emocí postav, které se mezi sebou snaží vyrovnat s tím, co nosí ve svých duších. Autorka se nebojí náročnějších témat a se zaujetím vykresluje dynamiku vztahů.

Její fantasy svět je široký a plný tajemství, která budou vás i samotné postavy vyvádět z míry. Omden se svou sestrou prožívají neustálé zvraty a brzy zjistí, že o své přežití budou muset bojovat. Složité situace odhalují temné síly, spící ve světě kolem nich.

Autorka se dokáže zhostit i řady erotických scén, které vás nenechají chladnými. Za příběhem, který v knize odvypráví, se však skrývají další a je jasné, že autorka toho má ve svém arzenálu ještě hodně, co potřebuje spatřit světlo světa. V příběhu nechybí ani zvraty a překvapení. „Němé duše“ jsou zralé na pokračování a my se můžeme jen těšit.

„Němé duše“ je kniha, která vás zavede do úplně nového světa, plného dobrodružství a záhad. Rozplétání intrik, odhalování tajemství a emotivní rozměr postav vás udrží v napětí až do poslední stránky.

Shaxx
27.11.2023 5 z 5

Z Němých duší jsem nadšená. To, že je to fantasy román, ve kterém se důvěra oplácí zradou je naprosto výstižné, jediná anotace, kterou potřebujete vědět. Už dlouho se mi nestalo, že bych se od něčeho nemohla odtrhnout. Jitka píše velmi čtivě, s elegantní lehkostí dokáže parádně vykreslit prostředí, ve kterém se příběh odehrává, takže vklouznout do děje a nových míst je velmi snadné. Postavy jsou velkým tahounem celé knihy, jsou napsané prostě parádně. Příběh sledujeme z pohledu čtyř hrdinů - Omden, Namia, Maargelus a Runel (ten se stal mým favoritem). Omden a Namia mají navíc zajímavé zázemí - žijí v domě dámských společnic, lidově řečeno v luxusním bordelu. I s popisem fungování daného zařízení a s vidinou toho, že by se Namia jednoho dne měla stát jednou z placených kur...ehm, společnic, se podařilo vyhnout zbytečným obscénnostem a dané místo je prodchnuté více atmosférou exotična než sprostoty, jak se na takový podnik na úrovni patří. Postavy se chovají uvěřitelně, činí občas i nepředvídatelná rozhodnutí, což jim přidává na lidskosti, nejedou podle zajeté šablony a rozhodně nejsou černobílé.
Pro fantasy román je zajímavým prvkem to, že v příběhu téměř vůbec nefiguruje magie (a i tak to krásně funguje, ale je mi jasné, že to může řadu lidí zklamat a nenaplnit něčí očekávání).
Od Jitky jsem si kdysi před lety, když jsem začínala číst české autory, kupovala na pražském Coniáši (snad rok 2017?) sborníky povídek a držet teď v rukou její ucelený román je moc fajn pocit. Jsem ráda, že tomu Host dal šanci a že Němé duše vyšly.

Frizer
27.11.2023 2 z 5

(SPOILER) Nevím proč je kniha označována jako Fantasy...jde spíše o "civilní beletrii" od ženy pro ženy.

City, vztahy a nekonečné promluvy hrají prim. Pokud očekáváte dynamiku, napětí, akci nebo drama...poohlédněte se jinde.

Svět/ Worldbuilding- bungalovy u džungle, město s palácem a pár jmen království....toť bohužel vše...žádná historie, žádné zajímavosti....nic. 1/5

Postavy/ Characters- Prospěchářský nesympaťák a jeho sestra " Mary Sue" jsou hlavní postavy plus pár dalších. Chování, minulost a záměry postav nejsou nijak extra prokreslené...hlavně že vedou nekonečné debaty. Mužské postavy dbají na city a pocity ostatních. "Velitel stráží" se baví se šetnáctiletou burankou jako se sobě rovným a ještě dbá na její city...ježišikriste. Vlastně se většina postav točí kolem naší hlavní dvojce i když není vysvětleno proč. Umíš pár jazyků a jsi hudebně nadaná...šup do nejvyšších pater říše. Muži se chovají a přemýšlí jako ženy a to je také poměrně zásadní problém....alespoň v "dospělém a drsném světě" jakým by kniha asi chtěla být. 1/5

Příběh/Plot - Zápletka jako taková není špatná. Sem tam se objeví i překvapení nebo záhada. Hlavně v první polovině knihy, pak už byla trochu moc překombinovaná. Hlavní problém spatřuji v nelogických věcech a "hlouposti" hlavních postav. V celku je příběh ale hrozně placatý a takový nijáký.....asi jako když jede na monitoru v nemocnici zelená linka a občas dojde k malému zakolísání. Taky mi přišlo že se autorka vyhýbá záměrně drsnějším nebo naturálnějším popisům které by se často nabízely. To může být ale práce redakce. 3/5

Moje hodnocení bude stejně přejeto mnoha nadšenými ohlasy o jak skvělé a propracované dílo se jedná a jak jsou "ty naše autorky" úžasné....proč ne, napsat příběh není jednoduché.

Nečekejte nicméně Fantasy klasického střihu nebo dokonce drsný a dospělý příběh....čekejte "vztahovku" s pár naprosto zbytečnými prvky žánru. Fantasy prvků má kniha naprosto minimálně, a to ještě možná tak v poslední třetině. Bylo by dobré mít v žánru trochu načteno....možná se autorka inspirovala mnoha "romantasy" příběhy různé kvality, ale alespoň to není young adult...

Guarnere
26.11.2023 2 z 5

(SPOILER) Rozhodně nejsem cílovka, fantasy moc nemusím, takže jsem se trochu obávala, zda to vůbec dočtu. Nicméně tohle fantasy rozhodně není. Jedná se spíše o historickou beletrii.

Děj rychle ubíhal, o nečekané zvraty nouze nebyla, pořád se něco dělo, celé je to postavené na vztazích a intrikách.

Vadilo mi, že se z hlavní dějové linky na poměrně dlouhou dobu odbočí úplně jinam a k původní zápletce se vrací jen zřídka.

Před samotným finále mi přišlo, že autorce začal docházet dech, vše se vyprávělo v retrospektivě, což u děl moc nemusím.

Čtivé to ale je, závěr jsem zhltla jedním dechem a svým způsobem jsem s koncem spokojená. Jen u dvou dějových linek bych ten závěr chtěla ještě trochu poodkrýt.

Co mi ale vadilo poměrně dost, byla určitá plochost postav, které na mě v některých okamžicích nedýchaly životem. Některé jejich reakce na právě se dějící události či předložené informace mi také přišly poněkud zvláštní, jako kdyby měla autorka vymyšlený děj a nehodlala z něj stůj co stůj ustoupit, ačkoli tak musela ohnout charaktery určitých postav, které se pak zachovaly nesmyslně. A jednu věc skrze druhé zasnoubení korunního prince jsem nepochopila vůbec - jaký mělo v celé té záležitosti účel?

Závěrem ještě nutno říci, že postavy byly buď značně protivné, nebo naivní, nebo nijaké, o Omdenovi ani mluvit nebudu. Hlavní hrdina může být záporák, ale alespoň něco na něm musí být zajímavé - u něj není nic, je to slaboch. Runel je dobrá postava, ale když se pak člověk dozví, co je vlastně zač, uvědomí si, že chování puberťáka se k němu vůbec nehodí - postrádala jsem u něj jakousi odžitou moudrost.

PosPol
19.11.2023 5 z 5

Po přečtení Němých duší jsem sama oněměla! Protože tohle je taková dokonalost, že byste jí rozhodně neměli nechat bez povšimnutí. Sledujeme příběh Omdena - syna majitele bordelu, Namii, jeho sestru, kterou čeká osud prodejné kurvy a dalších dvou postav. Přesto, že se část příběhu odehrává v onom nočním podniku, scény nejsou oplzlé a rozhodně nepůsobí lacině.

Děj začne nabírat závratnou rychlost poté, co jsou v džungli nacházena k nepoznání zohavená a rozthaná lidská těla. Mohlo by tohle způsobit zvíře? Kapitoly jsou krátké, svižné a úderné. Autorka Jitka Ládrová oplývá bohatou slovní zásobou a posouvá tak knihu o pár levelů výše! Zároveň si čtenáře vodí jako husu na provázku, žádná postava není černobílá a žádná se nechová dle očekávání! Dokonce si někteté bytosti často dělají co chtějí a o dechberoucí zvraty není nouze.

Syrová, dospělácká fantasy, která funguje i bez spousty magie. A to říkám jako někdo, kdo miluje kouzla! Ale tady je každý řádek tak nabitý akcí, že by ještě větší nálož mohla nejednomu způsobit srdeční arytmii...

Vítejte v džungli, ve světě, kde nemůžete věřit nikomu, natož snad sobě. Ve světě lží, přetvářky, podrazů, intrik, brutálních činů spáchaných často s neskrývanou rozkoší. Němé duše mi určitě zůstanou ještě dlouho v paměti, kniha funguje jako standalone, ale já doufám, že se dočkám dalšího dílu! Knihu doporučuje 6/5(tygrů). Takže šup s ní na vánoční wishlist...

Děkuji nakladatelství Host za poskytnutí knihy.

Vruznychsvetech
11.11.2023 5 z 5

Ač název samotný zní Němé duše, já vám zde povím pouze o jedné. Té své, protože přesně tak bych svou duši teď mohla popsat, jako němou.

Spousta otázek ji momentálně sužuje, ale jakoby jí něco bránilo v tom je vyslovit. Spousta informací, které si momentálně skládají svou mozaiku v jeden ucelený obraz a ona snažící se porozumět všemu, co se na popsaných stránkách odehrávalo. Spousta pocitů, co se láme přes sebe a navzájem se jeden o druhý rozbíjí teď dominují nejen její podstatě, ale i mé hlavě.

Drsná a nelítostná fantasy, která nám ukazuje daleko větší zrůdy než si dokáže stvořit naše vlastní fantazie. Ojedinělé prostředí, které vás svou atmosférou donutí přemýšlet nad tím zda džungle je opravdu tím místem, kde byste měli cítit strach. A jestli bubáci pod postelí nejsou ve skutečnosti jen předzvěstí toho, že ani vlastní lože není vždy úplně bezpečným místem.

Dospělácká fantasy, která vás přesvědčí o tom, že pod označením Fantasy se skrývá mnohem více než víly, upíři a čarodějky, jak tomu bývá poslední dobou zvykem.

Více pohledů, jakoby nám dovolovalo cestovat myslí několika důležitých lidí najednou a dávala nám tak oproti postavám důležitou výhodu. Styl psaní, mě okamžitě vtáhla a já po chvíli přestala vnímat, že je to jen fikce. Zvykla jsem si na postavy a chtěla vědět více. Připadala jsem si jak v příběhu několikrát zmiňovaná matka, připadala jsem si jako vyvolená, co dostala možnost sledovat něco posvátného. Nemůžu říct, že bych rozuměla každé postavě a každému poznatku a činu, co se rozhodla udělat, protože tak tomu není ani v reálném světě, ale můžu říct, že jsem si cestu tímto světem neskutečně užívala.

Pod pojmem užívala se neskrývají jen kladné emoce, nýbrž i ty záporné. Několikrát jsem cítila nenávist vůči některé postavě a jejímu chování, několikrát jsem cítila smutek nad osudem, který byl již předem předurčen.

Mnohokrát jsem cítila radost prostupující celým mým tělem i pocit zadostiučinění, když se ukázalo, že na každého nakonec čeká, co si zaslouží.

I přes skvělé popisy místa a atmosféry, jsem však několikrát dostala něco s čím jsem naprosto nepočítala. Zvraty byly podstatnou součástí příběhu a že jich zde nebylo málo. Kolikrát jsem si myslela, že přesně vím, co se stane vždyť jsem to sledovala snad ze všech možných úhlů pohledu a nakonec se stalo něco naprosto jiného. A to bylo to, co mi neustále bralo slova z úst a já se čím dál tím víc stávala jen další němou duší z příběhu, kterou teď ještě nějakou dobu určitě budu. Troufám si říct, že tento příběh semnou bude ještě chvíli žít než konečně pochopím všechna jeho poselství a to je to, co si představuji, že bych od knihy měla dostat. Nedostala jsem jen příběh s kterým jsem strávila pár dnů než jsem ho dočetla. Získala jsem něco více.

Jitka Ládrová
česká, 1991