Nejšťastnější muž na Zemi

Nejšťastnější muž na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475068/bmid_nejstastnejsi-muz-na-svete-28D-475068.jpg 5 1035 1035

Život může být krásný, když si ho krásný uděláš. Je to na tobě. Eddie Jaku se vždy považoval primárně za Němce a až pak za Žida. Byl hrdý na svou zem. To se však změnilo v listopadu 1938, kdy ho zbili, zatkli a poslali do koncentračního tábora. Během dalších sedmi let čelil Eddie každý den nepředstavitelným hrůzám, nejdřív v Buchenwaldu, potom v Osvětimi a následně při nacistickém pochodu smrti. Přišel o rodinu, o přátele, o svou zem. Protože přežil, slíbil si, že se bude každý den usmívat. Vypráví svůj příběh k uctění památky těch, kteří vyprávět nemůžou, dělí se s námi o svou moudrost a žije nejlepší život, jaký může. Nyní věří tomu, že je ten „nejšťastnější muž na světě“. Tyto paměti, vydané na počest Eddieho 100. narozenin, jsou působivé, dojemné a nakonec také plné naděje, že štěstí lze nalézt i v těch nejtemnějších časech.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Kontrast

The Happiest Man on Earth

wikca
24.05.2023 4 z 5

Jak vypadá nejšťastnější muž na Zemi? Jako Ediie Jaku. Můž, který přežil koncentráky a byl vděčný za každý nový den. Přestože nemám ráda knihy o holocaustu, u Eddieho jsem udělala výjimku a přečetla si jeho příběh. Je psán stručně, výstižně a s tichou výčitkou vůči ostatním, kteří toto vše dopustili a na zvěrstvech se podíleli. Osobně si myslím, že by si tuto knihu měl přečíst každý, aby měl aspoň malou představu o tom, co se v nedávné historii dělo. Člověk, který to nezažil na vlastní kůži může mít jen pramalou představu o tom všem. Holocaust a koncentrační tábory ve mně vzbuzují pocity beznaděje a strachu. Eddieho výpověď je však trochu jiná... Však si ji přečtěte sami.

Princezna22
20.05.2023 5 z 5

Neuvěřitelně čtiva kniha. Tohle by si měl přečíst každý. Smutná, ale zároveň krásná kniha. Doporučuju

Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Nesnáším knížky (stejně jako filmy či cokoli jiného) o koncentrákách a o druhé světové celkově. Nenávidím tu dobu, nenávidím ty lidi, nenávidím o tom číst nebo jen slyšet. Ani tak ne proto, že bych to neustála emocionálně. Spíš proto, že se mi chce z těch lidí zvracet, probouzí to ve mně záchvaty vzteku, přeju si vytáhnout je z hrobu, oživit, zabít, znovu oživit, zase zabít A to u čtení prožívat nechci, čtu pro zábavu a odreagování, takže tuhle sortu radši ignoruju. Ale řekla jsem si, že pro jednou mě dvě stě stránek nezabije, holt to sežeru na jeden zátah, jeden den se vytočím a pak budu mít zase klid. Eddie mi však udělal radost. Bohudík se v tom, co zažil, nijak nehnípe, nevyžívá se v popisu detailů, on to jen tak prostě konstatuje a ty roky hrůz utečou jako voda. Měla jsem pocit, že sedím na klíně dědovi, který jen vypráví svůj příběh a snaží se mi na tom příkladu ukázat, že když se všechno sere a nic se nedaří, tak nemám propadat beznaději a mám pokračovat dál s hlavou zpříma a s úsměvem. Udrž si naději, ono zase bude líp. Párkrát se mi sice opět zamlžilo vidění přílišnou tekutinou v očích, ale Niagary se nekonaly. Bylo to smutné, ale zároveň optimistické. Hezky a jednoduše psané. Milé. Ten člověk musel být úžasný, silný a neskonale hodný. Klidně bych k žánru téhle knihy doplnila i motivační literatura nebo osobnostní rozvoj, protože to tam rozhodně čtenář najde.

kiraa
06.05.2023 5 z 5

Příběh Abrahama Salomona Jakubowicze, německého Žida. Kluka, kterému odporný nacistický režim sebral téměř celou rodinu. Rodinu, která byla naložena do vagonu pro dobytek a transportována do Osvětimi a kde se na nástupišti jejich cesty definitivně rozdělily. Nalevo, napravo. Nikdo v tu chvíli netušil, že tato dvě slova znamenají život a smrt. Eddie přežil jen díky svému otci, který kladl celý život velký důraz na vzdělání. I přesto, že již v roce 1933 začal svévolný teror na židovském obyvatelstvu, dokázal zajistit, aby Eddie pod falešnou identitou jako německý sirotek vystudoval strojírenskou školu. Tím se Eddie stal v Osvětimi tzv. ekonomicky nepostradatelným Židem a jeho znalosti přesného strojírenství mu třikrát zachránily život před plynovou komorou. Se štěstím přežil. I když zbídačený cholerou, tyfem a tělesnou váhou 28 kg. Každý den až do své smrti se vracel ve vzpomínkách ke své mamince i otci. Zůstali s ním navždy. Jako hvězdy na nebi. Stejně tak jako vytetované číslo na předloktí. Své zážitky dokázal literárně svěřit až ve svých sto letech a to díky obrovské podpoře jeho milované rodiny.
Malá velká kniha. Myslím, že jako přirovnání se hodí nejlépe.

martunka
24.04.2023 5 z 5

Krásná kniha...

Daniela
19.04.2023 5 z 5

Perfektní kniha, četla jsem ji snad jen jeden den, taky jsem si pobrečela, nedovedu si představit, že bych v té době žila. Doporučuji každému si ji přečíst.

AlbionFoxyFox
17.04.2023 5 z 5

Lze napsat knihu o holocaustu mile? Zjevně ano. Byť byla místy hodně zjednodušená, zanechala ve mně hluboký dojem. Na YouTube jsem si pustila Eddieho projev po přečtení knihy a měla jsem slzy v očích.

Vemini
26.02.2023 4 z 5

I přes téma holocaustu jsem měla z knihy "pozitivní dojem". Eddie tam to, že je nejšťastnější člověk na Zemi, opravdu uměl vložit. Popsal hrůzy, které zažil, ale to že se dožil tak vysokého věku a vypráví nám svůj příběh tímhle způsobem je opravdu obdivuhodné. Knihu jsem přečetla za dva dny.

el.peee
22.02.2023 5 z 5

POSLECHNUTO JAKO AUDIOKNIHA.
Namluvil Jan Kačer.

Když kniha loni vyšla, byla hodně skloňována a chválena v mém okolí.
Nicméně mě dlouho míjela, jelikož biografie - jak jsem si myslela - nejsou úplně můj šálek kávy.

Na konci jak jsem narazila na akci a po přečtení anotace zakoupila audioknihu.

Válečné příběhy mám v poslední době moc ráda, přednes pana Kačera opravdu působil uvěřitelně a celému příběhu dodal správný směr.

Další silný příběh o válce a muži, který to nevzdal. O muži, který byl Žid. O Němci, který měl smůlu a byl v nesprávnou chvíli na nesprávném místě.
I přesto přežil nejeden koncentrační tábor, vychoval dva syny, několik vnoučat a pravnoučat a zemřel jako Nejšťastnější muž na Zemi.
Určitě stojí za přečtení.

Grohlinka
19.02.2023 3 z 5

,, Slabost muze prerust v nenavist.”

Eddie Jaku ma muj nekonecny obdiv a soucit, stejne jako vsechny obeti holokaustu a jinych valecnych zlocinu. Je strasne, co se stalo a jeste strasnejsi je to, jak malo pouceni si z toho lidstvo vzalo.

Kniha se cte lehce, vzhledem k tematu mi to bylo misty az neprijemne, mam trosku problem s tim jak zjednodusene a zrychlene je vse popsano, tema a Eddieho zivot by si jiste zaslouzili propracovanejsi knihu, obsahlejsi, ale chapu, ze toutou formou je kniha mnohem pristupnejsi vsem, dokonce bych se ji nebala doporucit i mladsim ctenarum.

Prestoze nesdilim obecne nadseni touto knihou, prilisna jednoduchost, misty jsem az mela problem uverit, ze nektere situace autor prezil, oslovovani priteli mi prislo zbytecne a neverim, ze by Zide dokazali nalezt lek na rakovinu nebyt holokaustu, prestoze ani v nejmensim nezpochybnuji schopnosti, ve kterych vynikaji… Presto rozumim obrovske oblibenosti teto knihy, protoze autor sam je velice sympaticky a clovek nemuze jinak, nez s nim symptizovat, doufam, ze privede ctenare k dalsim, mozna trosku obsahlejsim kniham pojednavajich o tomto tematu, protoze by se o tom melo mluvit a nikdy nezapomenout.

goofinkaa
04.02.2023 4 z 5

Napriek téme sa kniha číta veľmi svižne a nemáte po nej ťažké pocity či sny. Kníh venovaných holokaustu som čítala už viacej, niektoré boli silnejšie či podrobnejšie a zasiahli ma viac. Toto je podľa mňa jedna z tých ľahších a jednoduhších. Samozrejme Eddie je frajer, cesta, ktorú zažil je neskutočná a o to je krásnejšie, aký naplnený život prežil.

Hobitka
03.02.2023 5 z 5

Pokud si chcete přečíst něco o holocaustu, ale na barvité líčení násilí nemáte žaludek, sáhněte po téhle knížce.

Eddie zde vypráví svůj příběh. Ve kterém, jak sám říká, nechce sdílet svou bolest. Chce sdílet svou naději.
A to se mu daří.

Vypráví o šílených věcech, které se děly. A přitom obrací pozornost na laskavost, naději a lásku.
Doporučuji k přečtení.

Knihomolka134
08.01.2023 5 z 5

Kniha, která mi sebrala dech, zároveň nejlepší kniha o holokaustu, jakou jsem kdy četla. S pláčem, se slzami dojetí a velkou nadějí v život jsem dočítala každou kapitolu. Kdo si nepřečte, nepochopí. Je to kniha, která vám dá sílu žít...Víc dodávat není třeba.

Nina...
06.01.2023 5 z 5

Nemám slov...neskutečné co ten člověk dokázal, vytrpěl a přesto to vše ustál...
Kniha plná bolesti, krutosti, ale i naděje a nezdolné síly...
Mohu jen napsat Eddie děkuji, že jsi našel sílu podělit se o svůj příběh a já měla možnost do něj nahlédnout.

Ophelie
31.12.2022 5 z 5

Tedy! Musím říct, že ke knize jsem se dostala díky letošní výzvě a jsem moc ráda za tento úžasný tip. Kniha, kterou bych zařadila mezi povinnou četbu. Příběh Eddieho je nejen obdivuhodný, ale také velmi inspirující, motivující. Obdivuji vnitřní i fyzickou sílu Eddieho, navzdory prožitým hrůzám Eddie nad životem nezanevřel, naopak, ze svých zkušeností "čerpal" sílu pro další budoucí život, který prožil jako ten nejšťastnější muž na Zemi. A že se dožil úctyhodného věku. Smekám a klaním se Eddie!

bosorka78
31.12.2022 5 z 5

Děkuji ti Edii, děkuji,že jsi mě připoměl co je v životě důležité. Rodina, přátelství, bez nich jsme opravdu nic. A pomoc druhým lidem ať jsou šťastnější. Krásná dojemná kniha,přečtená za víkend.

Přečti_si
30.12.2022 3 z 5

Kniha o těžkém životě v koncentračním táboře, ale se silným a krásným poselstvím. Eddie Jaku zemřel den po tom, co jsem knížku dočetla v krásném věku 101 let. Zanechal tu silné poselství a naději.

Verunka566
27.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že mi ten příběh přišel až neskutečný, všechny ty hrůzy, kolikrát Eddie utekl hrobníkovi z lopaty. Museli u něho stát všichni svatí. Základní myšlenka mi přišla podobná jako v knize A přesto říct životu ano, pokud má člověk naději a cíl, tak se toto dá přežít, tady ještě pomohlo mít přítele, který ho podporoval a vzájemně si pomáhali.
Pan Jaku byl neskutečně silný, klobouk dolů, a k tomu měl i to štěstí. Škoda, že již umřel, skvělá kniha.

kalinkacz
25.12.2022 4 z 5

Nejšťastnější muž na světě je memoár o muži, který přežil 2. sv. v..
Byl pravda lehce kratší, ale ta naděje a pokora, se kterou autor svůj život popsal… Nádhera!
Tato kniha mi ukázala, že i když je válečné literatury na trhu hodně, tak má stále co předat.
Doporučuji!

misa.novakova
21.12.2022 5 z 5

Krásná dojemná kniha napsaná velice citlivě a hezky

Židé Osvětim (koncentrační tábor) životopisy, biografie paměti, memoáry holokaust, holocaust přeživší holokaustu

Autorovy knížky

Eddie Jaku (p)