Nejšťastnější muž na Zemi

Nejšťastnější muž na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475068/bmid_nejstastnejsi-muz-na-svete-28D-475068.jpg 5 1035 1035

Život může být krásný, když si ho krásný uděláš. Je to na tobě. Eddie Jaku se vždy považoval primárně za Němce a až pak za Žida. Byl hrdý na svou zem. To se však změnilo v listopadu 1938, kdy ho zbili, zatkli a poslali do koncentračního tábora. Během dalších sedmi let čelil Eddie každý den nepředstavitelným hrůzám, nejdřív v Buchenwaldu, potom v Osvětimi a následně při nacistickém pochodu smrti. Přišel o rodinu, o přátele, o svou zem. Protože přežil, slíbil si, že se bude každý den usmívat. Vypráví svůj příběh k uctění památky těch, kteří vyprávět nemůžou, dělí se s námi o svou moudrost a žije nejlepší život, jaký může. Nyní věří tomu, že je ten „nejšťastnější muž na světě“. Tyto paměti, vydané na počest Eddieho 100. narozenin, jsou působivé, dojemné a nakonec také plné naděje, že štěstí lze nalézt i v těch nejtemnějších časech.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Kontrast

The Happiest Man on Earth

ThrillerLove
04.01.2022 5 z 5

Jedním slovem wow. Úplně mi kniha vyrazila dech. Máte dojem, jako by byl Eddie s vámi a vyprávěl svůj příběh přímo vám. Né jednou mi ukápla slza. Naprosto vás to pohltí. Je to krátký příběh, velice smutný, sice mi tam trochu něco chybělo, ale Po dočtení vám to téměř nebude vadit, protože je to velmi silné.

okeey
03.01.2022 5 z 5

,,Kdekoliv můžeš narazit na laskavost, i u cizích."

Tato kniha vám vezme dech. My v dnešní době řešíme strašné malichernosti, absolutně si nedokážeme představit, čím si autor, a dalších 6 milionů lidí, musel projít. Ta nespravedlnost, ta zlost, nenávist a krutost. Kniha plná emocí, ale psána realisticky očima stoletého člověka, který si tím prošel na vlastní kůži a přežil, člověka, kterého tyto události udělaly silnějším. Nepromarnil svou šanci na život, pomohl spoustě dalších lidí, protože se tak zařekl v koncentračním táboře a tak také udělal.
Knihu jsem četla jako eknihu v Bookportu, ale musím si ji pořídit do vlastní knihovny. Vždy, když si budu myslet, že jsem na tom zle, přečtu si, že může být daleko daleko hůř a že z toho Eddie vyšel se ctí a nikterak se nehroutil.
Doporučuju naprosto a úplně všem!

Knihomolka506
01.01.2022 5 z 5

Dala jsem si předsevzetí napsat každý den aspoň jednu recenzi ke knize. Teď vím, že to nesplním. Recenze bude hodně dlouhá a upřímná. Pardon, ale tady se potřebuji vypsat...
Eddie (Abraham J, jak se od narození jmenuje) přežil a stal se svědkem událostí, které si dnešni společnost umí představit tak nepředstavitelných, že kdyby o nich začal Eddie mluvit hned , lidé by jen kroutili hlavami. Věřili by mu? Já ano , protože se sice nic takového nevědělo, nacisté byli strašně důmyslní a pomstychtiví, ale tyto věci se skutečně staly. Proč neví dodnes nikdo . Buďme rádi, že se to nedovíme.
Život v koncentráku byl snad jen pro ty dostatečně otrlé a něčím proviněné , činy nejhoršího stupně, např. vraždou. Tim ale neříkám , že bych tam hned někoho poslala. Dnes by se pár takových lidí našlo, ale nejsem sadista. Co takový " způsob" života vzal a dal jednomu člověku?
Eddie si z něčeho takového může kromě traumat a nočních můr může taky odnést to, co platí vlastně dodnes: přátelství je silnější než smrt.
Co si předsevzal, splnil: ode dne, kdy přežil se díval na svět jen veselýma očima. I když se poslední úsměv před jeho úmrtím
(nechci znít hnusně, nikdo to přece nemůžeme vědět, nadsázka) nepodařilo nikomu vidět, směje se tam nahoře jistě doteď. Tak se zkusme smát taky :)

pat4157
29.12.2021 5 z 5

Eddie je velmi silný muž, protože unést tolik bolesti a ztrát, snést tolik zla a nenávisti vůči Židům a sám neskončit zahořklý a plný nenávisti, ale naopak vždy připraven pomoci druhým a podělit se o to málo, co měl... klobouk dolů. Takové lidi klonovat.

Zdenule27
28.12.2021 5 z 5

Eddie..můj nový příteli... dnes jsem si knihu koupila do vlaku na 3h cestu, jelikož jsem svou rozečtenou nechala doma... samozřejmě jsem se do knihy tak začetla, že už si ji mohu uložit do poličky,,přečteno,,... čtu knihy z 90% pouze k tématu HOLOCAUST.. tato kniha byla v něčem jiná.. přes to, že se v ní odvyprávělo tolik zla a tolik nepochopitelných věcí zároveň je ,,plná,, optimismu. Smekám před NOVÝM PŘÍELEM, že přes to všechno dokázal šířit optimismus mezi ostatní, mezi nás mladší ( o 2 generace )...my kteří nemáme ani ponětí co si lidé v koncentrakách zažili... pokusím se vzít si z Vás příklad a také se usmívat každý den... vždyť přece každý den je nový den :)

a_sbtv
28.12.2021 5 z 5

Jasně a stručně. Tohle byla opravdu velkolepá, osobitá a silná kniha. Měl by si přečíst každý, protože se nesmí zapomenout.

maja2712
27.12.2021 5 z 5

O holokaustu jsem přečetla více knih, všechna svědectví jsou šílená a potřebná pro pochopení dobra a zla, pro pochopení životních hodnot. Napadá mě v této chvíli otázka: Milgramuv experiment - nakolik je schopen člověk podlehnout autoritě i když to není v souladu s vlastním svědomím. Rada bych si o tom přečetla knihu od člověka, který byl na té druhé straně, jak žil než byl pod vlivem Hitlera a jak žil po válce se svým svědomím.

honza0876
23.12.2021 5 z 5

Souhlas na to co se tenkrát stálo by se nikdy nemělo zapomínat .
Tahle knížka je toho silná a přímočará výpověď muže který si celý zbytek života pokládá otázku jak je to možné, jak mohli být lidé toho všeho schopni. Zamyslíte se a položíte si taky otázku ,jak bych se zachoval já? A pak se obáváte že by
jste také selhali. 80let po holokaustu probíhá třeba šikana ve školách. Je tu skupina šikanovaných ,skupina šikanujících a skupina co němě přihlíží . Mnozí z těch šikanujících a přihlížejících se bojí že když se tomu postaví budou sami šikanovanými. Vzorec chování nevymizel. Jakoby kolektivní zlo snímalo špatné svědomí jednotlivce.Čtěme tyhle knížky ,uvědomujme si že to byla zvěrstva aby bylo příště víc lidí co se vzorci vzepře.

AndreaP.
18.12.2021 5 z 5

Můj nový příteli, děkuji Ti. Tato kniha je nepopsatelná, tu si prostě musí každý přečíst. Hluboce se skláním před autorem, že dokázal napsat tak výpovědně hodnotou knihu, jelikož to je téma, na které se nesmí zapomenout. Nikdy. A rovněž se skláním před všemi lidmi (včetně autora), kteří těmito hrůzami museli procházet a mnozí při tom přišli o život. Mrazí mě z toho, jakých zvěrstev byli "lidé" schopni a je mi to moc líto.

kurama45
17.12.2021 4 z 5

Eddie Jaku nebol najšťastnejší človek na Zemi. Eddie Jaku bol jeden z najvytrvalejších ľudí na Zemi. Z podobných svedectiev, ako je to jeho sa začína časom vynárať rovnaký vzorec. Neprežili najzdravší, najšťastnejší, ba ani najväčší zlosynovia. Prežili nezlomní. Hľadať šťastie nemá zmysel. Nepovaľuje sa kdesi na ceste a nie je len osobnou voľbou, hoc mi to autor opakoval x-krát. Iste, bolo by to fajn, už len z hľadiska pacientov s depresiou…
Táto kniha je skvelá z iného dôvodu. Ukazuje, že nech sa už Eddiemu prihodila akákoľvek zlá vec, nepoložilo ho to. Vždy sa postavil, vždy šiel ďalej, vždy pokračoval a stal sa tak živým Hemingwayovým starcom.
To si z toho treba odniesť. Život je ťažký a temný. Ale vždy je lepšie vstať a bežať, ísť, alebo sa čo len plaziť po milimetroch ďalej, inak vás tá temnota pohltí.

TyttoMetsasta
12.12.2021 5 z 5

Tak tato kniha je úplně jiná než jsou knihy z této kategorie. Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, nicméně příběh je velice silný, těžký, ale co je podstatné, nezavede vás do splínu a deprese. Naopak, vede vás temnotou, ale poukazuje na to světlo před námi, na pomyslném konci tunelu, které tam je, jen se musíme rozhodnout, jestli ho chceme vidět.

Ila1971
09.12.2021 5 z 5

Nádherné. Přečetla jsem za 2 dny Krásné poselství. Eddie neztratil lidskost ani v pekle Osvětimi...

11zuzik
01.12.2021 5 z 5

Krásně to Eddie odvyprávěl. Po přečtení knihy jsem necítila smutek (jak se mi často stává po přečtení těchto knih), ale byla jsem naplněna nadějí a chutí žít. Díky, můj nový milý příteli :)

Pančelka
30.11.2021 5 z 5

Už na konci druhé kapitoly mi tekly slzy po tváři. Svědectví Eddieho musí vzít za srdce každého. U čtení knihy si člověk mnohé uvědomí. Hlavně to, že je opravdu důležité být šťastný a dělat lidi šťastnými.

barustta
29.11.2021 5 z 5

Kniha vypráví příběh Eddieho Jaku, který přežil holocaust. Myslím si, že kniha stojí za přečtení, protože nese velké poselství pro budoucí generace. Tento příběh vás určitě chytí za srdce a také oceníte rady, které vám Eddie na základě svého životního příběhu v knize dává.

DreamerX9
27.11.2021 5 z 5

Tak tohle bylo něco víc než jen pohlazením pro duši ale především důkazem síly jaké je člověk schopný, když věří. Slzy smích a laskavost. Člověk skoro souzní s autorovou bolestí a radostmi. Za mě veliký poklad do života protože to stálo za každe slovo.
Říkám si jak tohle dokázal když jiní ukončujíi své životy za mnohem míň než autor prožil. Každý vnímá svou bolest a krutosti světa jinak. Tenhle velikán se jim postavil s úsměvem i když mu ma srdci zůstal šrám. Skvělá kniha
Vřele doporučuji podívat se na autorovu přednášku na youtube :)

Ticiana
24.11.2021 5 z 5

Kniha je hlavne o nadeji a o tom, ze clovek musi nejdriv zmenit pohled na svuj zivot, misto negativniho hledat i v tom zlem, neco pozitivniho, neuzirat se nestestim a strachem, ktery usti do nenavisti. Krasne vypraveno.

MilackovaN
17.11.2021 5 z 5

Obdivuji každého, kdo dokáže předat své hrůzostrašné zážitky s holocaustu ostatním generacím. Chápu, že to není nic jednoduchého, ale každá další zpověď, kniha, příběh napomáhá k tomu, abychom si uvědomili, že tohle už bychom nikdy neměli dopustit... Děkuji, můj nový příteli. Děkuji, že jsi to nevzdal!

Sanny_happ
16.11.2021 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, ke které se budu ještě dlouho vracet.. Určitě by si ji měl přečíst každý :)

NikaDE
12.11.2021 5 z 5

Díky, můj nový milý příteli.

Židé Osvětim (koncentrační tábor) životopisy, biografie paměti, memoáry holokaust, holocaust přeživší holokaustu

Autorovy knížky

Eddie Jaku (p)