Navždycky

Navždycky
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449843/bmid_navzdycky-XIc-449843.jpg 3 791 791

Mei Bradleyová se pomalu smiřuje s tím, že dopis z Bradavic už nedorazí. Tuhle nespravedlnost naštěstí zmírňuje čokoláda, kterou fakt miluje! Když už jsme u toho, miluje i svého nejlepšího kámoše Travise, ale to mu nemůže říct, aby všechno nepokazila. U jejího úhlavního nepřítele Liama není co pokazit, protože s tím válčí už od třetí třídy. Přestane Liam někdy prudit? Uvidí Travis v Mei víc než jenom kamarádku? A dojde konečně i na vysněné rande?... celý text

lucky4ever
14.10.2020 4 z 5

Nic ohromného, ale velmi příjemná pozitivní knížka, kterou jsem v době velkého stresu potřebovala. Právě, že už nejsem cílová skupina mi znovu umožnila prožít první lásku a puberťáckou zamilovanost. Žádné velké drama či děj plný akce, jen jednoduchý příběh, který vyčaruje úsměv na tváři.

michaela_books
14.10.2020 3 z 5

Netušila jsem, že kombinace čokolády, Harryho Pottera, jednorožce, který prdí duhu, hlavonožce, Showmana a spoustu mnoho dalšího může být tak klišé a geniální zároveň! Vážně… :)
Po knížce Navždycky by se mělo šáhnout pokaždé, když nemáme úplně ideální den, chybí nám dobrá nálada nebo je venku špatné počasí… v tomto okamžiku si musíte vzít do ruky tuto knížku, zachumlat se pořádně pod peřinu a užít si ten nejvíc ňuňu příběh. Zaručeně vám zlepší náladu, protože v ní najdete ty nejlepší citáty z vašich knížek, seriálů a filmů a taky je graficky dokonale zpracovaná…takže se tady objevují vtipné obrázky a smajlíci. Navíc si nepamatuju, kdy jsem se naposledy hihňala jako puberťák…jenom menší varování… doporučuji si ke knížce nakoupit několik tabulek čokolády a pozor, po dočtení budete mít extrémní chuť na snídaňovečeři s obrovským šálkem kakaa.
A příběh? Máme tady sympatickou a zároveň správně praštěnou hlavní hrdinku, která se bojí výtahů a průšvihy se na ní doslova lepí. Ale naštěstí má nejlepšího kámoše Travise a kamarádku Avu, kteří ji pomáhají a společně pořádají ty nejlepší movie night ever. Jenomže Mii se během pár dnů změní život vzhůru nohama a navíc je ten typ člověka, který musí mít všechno dopodrobna promyšlené. Zjišťuje, že asi v minulosti mučila spoustu koťátek, protože vesmír ji to vrací se všemi úroky… A do toho všeho nenávidí spolužáka a souseda Liama, který bydlí naproti a vyměňuje si s ním přes okno už několik let nadávky a urážky v podobě citátů a těch nejtrapnějších malůvek.
Knížku opravdu můžu jenom doporučit, zamilovala jsem si skvělý humor autorky a to už jsem starší čtenářka…ale toto bylo vážně boží a příběh má neuvěřitelné kouzlo. Zažene ty největší chmury a naopak vás příběh nabudí pozitivní energií a budete mít obláčkový pocit, kdy existují jednorožci a duhy.:)

shaunee
13.10.2020 odpad!

A keby viem dať ešte nižšie hodnotenie, tak ho dám, lebo veľa horších kníh som nečítala. Zvládla som 14% a hoci zvyčajne nedočítané knihy z Goodreads vyhodím a nevyjadrujem sa tu k ním, k tejto mám veľa čo povedať.

Začnem jediným pozitívom - štýl písania je... použiteľný. Reálne si viem predstaviť, že by autorka bola schopná napísať v pohode knihu. Ale čo z toho, keď je všetko ostatné zle?
Niekde som počula, že písanie tejto knihy trvalo dva mesiace - zrejme hodinu denne a do toho rátam aj epizódu seriálu a prestávku na záchod. Keby knihe venuje mesiace, či možno roky, miesto spísania všetkých možných stereotypov a odfláknuteho deja a postáv... mohla by napísať niečo pomerne kvalitné, lebo ten potenciál a talent tam je. Toto mi prišlo ako "potrebujem nutne peniaze, tak napíšem prvú vec, čo mi napadne bez ohľadu na kvalitu".

Hlavná postava je neskutočne nesympatická a detinská. A trápna (čo je prívlastok, ktorý bol na prvých 3% spomenutý asi 10x - a to nepreháňam. Keby hráte drinking game, tak do piatich minút máte otravu alkoholom). Toto je prvá YA kniha, kde má hlavná postava 5 rokov - alebo sa tak aspoň správa. Plus jej vek som nikde nezachytila (ale nedá sa povedať, že by som hltala každé jedno slovo). A keď už spomínam moju neznalosť, tak nemám šajn, kde sa to odohráva. Vo fiktívnej krajinke, kde chodia päťroční na strednú? Who knows. Dávalo by to zmysel jedine vtedy, keby ide o pomocnú školu a to by bola riadne necitlivá reprezentácia.
A to, že má "kamarátku", s ktorou dva roky sedí v lavici, ktorá je tam pre ňu a pomáha jej a ona o nej nič nevie, lebo nikdy sa neobťažovala ju spoznať, až kým sa to teraz nehodilo jej...
Moja teória je, že autorka si pri každej situácii povedala - Ako by sa k nej postavil normálny človek? Ako by asi reagoval? A potom spravila pravý opak.

Ďalej tu máme dvoch chalanov - dokonalého Travisa, ktorý sa otáča za každou sukňou (čo je napísané ako niečo dobré), ale je nezaujímavý, nudný a poslušný ako psíček. Bol vo viacerých scénach v tých 14%, ale jeho povaha je úplne nijaká. Doslova len postava stvorená ako objekt Meinej túžby, ale rovnako by mohol byť aj pekným peračníkom.
Ďalej je tu Liam, pri ktorom som po 20. stranách zistila, že oni sa s Mei neznášajú. Dobre, že mi to autorka povedala, lebo na základe deju a ich interakcie by som to nikdy neuhádla, nakoľko si venovali dosť veľa pozornosti. Ich dynamika bola ale aspoň málinko zaujímavá. A že si navzájom pozerali do okien... to nie je ani trochu creepy.

S kamarátkou sme viedli diskusiu, či je toto dobrá kniha vrámci žánru. Ja som však spomenula autorky ako Kasie West, Kelly Oram, či Zuzka Šulajová, ktoré sú jasným dôkazom, že aj dievčenský román (ako by sme to kedysi nazvali) sa dá napísať inteligentne, milo a vtipne. Kamarátka potom poznamenala, že to bol asi ciel aj pri tejto knihe. Nuž, možno, ale ciel a realita okolo seba neprešli. Realita je v Čechách, Ciel v Austrálii a ani jeden z nich neopustil svoje miesto.

Koniec som si nechala naspoilerovať od inej kamarátky a ukázalo sa, že som ho uhádla na 8%.

Spomínala som už, že to bolo horšie, než kniha, ktorú som doteraz považovala za najhoršiu knihu roka? Tam som sa aspoň párkrát zo zúfalstva zasmiala, tu som sa akurát rozčuľovala celých dlhých 14%. Fakt som nečakala zázraky, ale vedzte, že táto kniha by NIKDY nevyšla, keby Ola nepracovala pre Albatros Media. Rukopis by skončil v koši po prvých vetách. V poďakovaní sa píše: Mohla bych poděkovat těm více než 20 000 lidí, co si přečetli storku, která je základem této knihy. Bez vás bych nikdy neposbírala dostatok odhodlání k tomu hodit ty chaty na papír a napsat k nim nějakou omáčku - aspoňže teda Ole nechýba sebareflexia, lebo nič viac ako odpad omáčka tá kniha nie je.
Úprimne, to poďakovanie ma bavilo ako jediné.

Bookrožec
11.10.2020 5 z 5

Tato kniha je naprosto boží. Jestli existuje něco, co mi za poslední dobu zlepšilo náladu o 100%, tak to není nic jiného, než tato roztomilost. ❤️⚡????
Nečekejte nic intelektuálního, prostě si udělejte pohodlí a dejte si k tomu obrovskou čokoládu!
A pokud navíc milujete Harryho tak je to prostě nutnost nejvyššího levlu.
Za mě nejlepší contrary, kterou jsem kdy četla a to tento žánr fakt nemusím. ????

Petul_96
11.10.2020 odpad!

Nikdy jsem nic horšího nečetla!!!!

zpetkeknize
11.10.2020 4 z 5

Tohle bylo naprosto boží! Hlášky byly absolutně úžasné, fakt jsem se u toho smála a některé situace jsem opravdu vůbec nečekala! Je to přesně taková ta romanťárna na propršený víkend, kterou si vezmete do postele a slupnete ji spolu s čokoládou a čajem. Byla to prostě taková sladká oddechovka, kterou občas zkrátka potřebujete. Co bych ale vytkla, je vazba - tím, že byly stránky z tak tvrdého papíru, špatně se knížka otvírala a musela jsem na to jít hodně silou. Takže ač je vizuálně nádherná a hezky barevná, tohle by se do další knížky mohlo vychytat.
Jinak ale paráda, příběh mě nezklamal!

Blaufik
11.10.2020 3 z 5

Celkově se tedy kniha dobře četla a přiznám se, že jsem měla nejednou potutelný úsměv na tváři. Přesto se však nemohu ubránit dojmu, že kdyby autorka nepracovala v nakladatelství, tak by kniha asi nevyšla a pokud ano, tak určitě ne s takovou pompou okolo.

Kiuska
11.10.2020 3 z 5

(SPOILER) Jedná se rozhodně o milý, příjemný a ROZHODNĚ vtipný příběh, ale něco extra v něm nehledejte. Kdo ale miluje Harryho Pottera, tak si rozhodně přijde na své. Z postav jsem si nejvíce oblíbila Avu. Sice nejsem tak bláznivá, ale rozhodně taky považuji Star Wars za nejlepší filmovou ságu (až na nové díly) a Zaklínač je láska. Mei je sice zezačátku sympatická a fakt skvělá, ale na konci už moji přízeň trochu ztratila. I když chápu proč se tak zachovala, byla ze všeho nervózní a nesvá, tak tohle chování nemám v knihách ráda, ale drama muselo být samozřejmě, jen jsem doufala v něco trochu jiného. Oba kluci jsou také skvělí, takže není šance si je nezamilovat. Chatování mezi Mei a ostatními je opravdu nej a myslím, že by to mohlo být v knížkách pro mladé více, protože se jedná o něco, co používáme dennodenně. Naleznete zde narážky na kde co a to je pecka, kdo by životní situace často nekomentoval nějakými hláškami. Některé věci byly ale dle mě nedomyšlené a mimo (...pusa s Travisem a to, co z toho vzešlo bylo vážně divné, nebo když dva roky a někým sedíte v lavici, vůbec ho neznáte?). Celkově je to ale příjemná oddychovka na zlepšení dne, když chcete vypnout a dobře se zasmát. Knihu doporučuji, i když k tomu své výhrady (větší i menší) mám. A NEZAPOMEŇTE SI K TOMU OTEVŘÍT ČOKOLÁDU. A poděkování opravdu pobavilo.

Teď se to netýká sice příběhu, ale nevyhovovala mi absolutně vazba knihy. Na měkkou vazbu až moc nepoddajná, poměrně špatně otvíratelná, konce řádků jsem četla z kopce nebo musela knihu víc nahnout a trochu to rušilo pohodu čtení.

nakavusterezou
11.10.2020 3 z 5

Jedná se opravdu o feel-good romanci, nic víc v knize nenajdete. Na mě to bylo až moc naivní a sladké. Nicméně mě příběh vtáhl zpět do mých teen let, což jsem si užívala.

Z knihy jsem si na prdel nesedla. Četla se příjemně a zpestření příběhu zprávami z messengeru se mi líbilo.

Na knize je opravdu znát, že míří na mladou generaci a té se bude příběh jistojistě líbit.

Liduka
11.10.2020 4 z 5

Mě se to moc líbilo SPOILER: a navíc mám ráda, když se do sebe zamilují lidi co se nemají z počátku vůbec v lásce. Trochu mi to připomnělo PS. líbíš se mi od Kasie West. Liam byl skvělý no a ty hlášky z Harryho Pottera byly super. Obzvláště se mi líbila ta poslední: Navždycky. Celou dobu jsem si říkala, proč se vlastně kniha jmenuje navždycky a jsem ráda, že nám to autorka "vysvětlila".

ElenaPierce
11.10.2020 odpad!

(SPOILER) Já odpady nedávám, myslím, že žádná kniha si ho nezaslouží. Ale tady je ten odpad podle mě zasloužený a zdejší kritika na místě. A když už jsem ten odpad dala, tak řeknu proč. Tahle kniha jakoby neměla žádnou logiku. Co se týče hlavní zápletky, hrdinka čeká na ten svůj vysněný polibek od nejlepšího kamaráda, kterého půl života miluje a pak to jedna pusa změní. Nakonec, těsně po rozchodu políbí svého úhlavního nepřítele, se kterým to asi nakonec není nenávist, ale láska. Vůbec to nedávalo smysl, ale vůbec. Z téhle knihy se dozvíte, že jedna pusa odhalí, zda jde o pravou lásku či ne. Really?

Jinak těch logických chyb je tam opravdu hromada, ale vypsat je, by mi trvalo ještě do zítřka. Hrdinka Navždycky je opravdu děsná. Nepříjemná, rozmazlená, prostě fracek. Fracek, který si dovolí po učiteli řvát, protože se s ní rozešel kluk. Tady už jsem opravdu nechápala. Dialogy postav byly neskutečně hloupé a o ničem, takové šroubované, často jsem nad nimi protáčela oči. Celé dílo je hrozně nevyspělé až primitivní, plné klišé a čiší z něj nevypsanost. K tomu všemu je příběh až abnormálně neoriginální. Dílo má být humorné, ale mně prostě v mnoha ohledech ty vtipy přišly trapné.

Původně jsem chtěla dát jednu hvězdu a nepsat nic, ale ta děkovačka na konci to dorazila. Taková arogance a nepokora... To už jsem dlouho neviděla. Já bych to ještě chápala u někoho, kdo opravdu umí psát, ale u někoho, kdo má sloh žákyně šesté třídy tomu skutečně nerozumím. Někdy je méně více a v tomto případě to platí dvojnásob.

Pedruska01
10.10.2020 5 z 5

Prvně jsem četla storku - Jsem tu a mám čokoládu, která mi přišla tak nějak náhodně do ruky, a musím říct, že se mi hodně líbila. Protože skrze tu aplikaci to je jedna z mála kvalitnějších amatérských děl v - řekněme si to upřímně a slušně - hromadě nesmyslů. Jenže od toho uplynulo dost času. Autorku, dnes již především známá pro -náctileté, která spolupracuje s nakladatelstvím Cooboo nikterak nesleduju, ale měla jsem celkem radost, když jsem se o jejím počinu - napsání knihy na téma té storky - dozvěděla.
Kniha se velmi dobře čte, má takový ten úsměvný a odlehčený styl, který odsýpá a je protkaný vtipem i sarkasmem. Což jsem si všimla, že i tak běžně autorka písemně komunikuje, takže oceňuji, že to šlo skutečně z ní samotné. Je to naprosto milý, jednoduchý a romantický příběh, ano, nejspíš prostě pro ty -náctileté slečny, kde se řeší jenom vlastně city hlavní hrdiny, rozhodně nehledejte něco hlubokého v ději. Jenže je to vážně hezké, zahřeje to na srdci a vykouzlí úsměv. A nejde se odtrhnout.
Musím ocenit zpracování - vložené chaty, fotografie, ilustrace - vše barevné! Dělá to ještě hezčí dojem a je to vážně skvělé zpestření a tohle se prostě povedlo. Navíc kvalitní "tvrdý" papír.
Hlavní hrdinku Mei nejde nemít rádo. Byla to skvělá postava, bavila mě. Vtipná, rozporuplná v citech a zmatená, s úchylkou na sladké, především čokoládu a s tím, že nesnášela změny (v čemž jí naprosto chápu). Měla perfektního nejlepšího kamaráda a samozřejmě i perfektního nepřítele. Co si v jejím věku víc přát? Držela jsem jí jednoduše palce a sledovala každý její krok a rozhodnutí s velkým napětím.
Nejlepší kamarád Travis si mě získal hned. Takového kámoše chce naprosto každá holka a pokud tvrdí opak - lže. To, že mu mnoho věcí nedocházelo na první dobrou byla někdy výhoda, ale spíš holé neštěstí. Líbilo se mi jaký měl charakter. Když se něco dělo, hned za Mei běžel (s čokoládou v kapse), když si na ní někdo dovoloval postavil se před ni a pral se jako lev anebo jí prostě objal. Ach. Jojo. :)
Další postavou byl nepřítel číslo jedna - Liam. Akceptovala jsem ho, ale do okamžiku, kdy se to trošku mezi nimi rozjelo - dostal mě a nejspíš se z něho stal dvojitý zloděj srdcí - Meino a mé srdce je zkonfiskované. Připadám si jako Travis, kterému Mei ukradla mikinu - nejednu. Byla to totálně úžasná postava kluka, který se hezky stará o mladší sestřičky (které byly fajn, hlavně Liz), dělá ze sebe šaška, aby je potěšil. Který udělá mnohé i pro holku, kterou vlastně ne-nenávidí.
Zkrátka proti těmto třem postavám nemám ani popel. Líbila se mi i ta šílená Ava, která místy vážně byla zralá na vyšetření.
Děj, jak jsem již psala na začátku se točí především kolem romantiky a citů Mei, není to hluboké dílo, takže nehledejte další rádoby zápletky, ale mě se to prostě hrozně líbilo. Dnešní svět jako messenger, Netflix, filmy, knihy, přátelství, láska, čokoláda a tak. Žádné prasárny a vulgarismy. Prostě hezky vykreslený svět. Je to milá oddechová romantika. Ačkoliv se věkově už nepovažuju do kategorie, na kterou to je směřované, jako by mi to bylo šité na míru.
Jediné, co musím hodně vytknout je vazba knihy. Nevadí mi, že je to paperback, to i člověk čeká, ale nejspíš to, že jak to má tvrdší papír, tak se s tím nedalo absolutně pracovat - otevřít, ohnout, držet v ruce. Kniha měla hrozně velkou vůli a já z toho byla vážně dost nešťastná. :(
Kniha se mi líbila, bavila mě a skvěle se mi četla z mnoha důvodů, pěkně to odsýpalo a rychle mi mizely stránky, těšilo mě grafické zpracování. Za mě, romantickou duši, která takové příběhy má moc ráda, musím jednoznačně doporučit. Mrzí mě současné a mizerné hodnocení, však já tomu věřím a dávám pět hvězd.
A ještě jedna věc - ačkoliv bylo období, kdy na mě autorka - Ola - vyskakovala všude a z pár zdrojů jsem o ní zase na druhou stranu slyšela a začala se mi už pomalu vážně protivit, protože jsem se bála, aby na mě třeba nevyskočila už i ze skříně :D, tak... a teď vím, že to čteš Olo (protože, kdo by si nečetl komentáře k vlastní knize?) - vše je zažehnáno a já ti dávám palec hore! Povedlo se ti to. :) Užij si lego a já si tvou knihu zas užiju ve své knihovně. Navždycky. ;)

zuzak82
10.10.2020 3 z 5

Tentokrát hodnotím plusy a mínusy. Celkem bych dala lepších 60%, především za velmi čtivou formu psaní i samotné knihy.

Plusy:
+ knížka je velmi čtivá
+ obsahuje i přepis zpráv z mobilu, které si postavy posílají a tvoří podstatnou část knihy, což bylo fajn a dodávalo to příběhu trochu reálnosti, protože dnes je to přece běžná součást našich životů a způsob komunikace

Mínusy:
- příběh cenu za originalitu nezíská, je to typické klišé (ale i to lze napsat výborně, tady to však bylo průměrné)
- někdy jsem si říkala, zda autorka musela děj zkracovat a obětovala tomu logiku nebo to jako myslela vážně...?
Příklad (spoiler) - Hlavní hrdinka na začátku tajně miluje roky svého nejlepšího kamaráda, zjistí, že se mu taky líbí a jdou na rande. Rande je skvělé a na konci si dají pusu. A s oběma ta pusa ani nehne a hned si uvědomí a sdělují, že se vlastně nemilují a nechtějí spolu chodit? ....To jako vážně?...A pak se navíc o pár minut později hrdinka líbá s jiným?... Tak to už jsou kroutila hlavou.
A podobných věcí tam bylo více.

Synovea
10.10.2020 odpad!

(SPOILER) Ani neviem ako začať, lebo som dosť unavená z príbehu... Takže fanúšikov #nofreeusernames asi - určite nepoteším.

Tie chaty má vôbec nebavili. Mala som pocit, že čítam správy pubertiakov, na ktoré nie som zvedavá a v čítačke som to mala zobrazené veľmi, veľmi zle, takže si to pretrpeli moje oči. Z tých chatov ma bavil jedine obrázok Henryho Cavila :-D

Absolútne nechápem vzťah Avy a Mei. Dva roky spolu sedia a nepoznajú sa??? To ako?? Až teraz sa dali do reči? Nejako nelogické, ale ok. Ďalšia vec bola tá pusa...Akože ste roky zaľúbená do niekoho a pusa nič hej?? Žiadne motýliky? :-D:-D:-D A zrazu zistíš, že nie si zaľúbená. Zo sekundy na sekundu ?No dobre každý sme nejakí. A potom stretne chalana , ktorého od detstva nenávidí a dá mu pusu a zrazu láska . Ťažká matika ... Navyše tam všetci veštili ?:-D

Mei mi liezla na nervy celkom dosť. Hlavne na začiatku som nechápala, čo to má s tými mačiatkami. To malo byť vtipné? A to, že zožerie čoko za sekundu a detto, že vypije horúcu čokoládu na ex... No znie to dosť pažravo. A potom tá raňajko-večera... No najviac ma unavovali tie večné odkazy na nejaké filmy, postavy, hlášky...Pripadalo mi to ako reklama, keď pozerám film a zrazu BUM!!! Strašne ma to otravovalo. A tá snaha byť stále vtipná....

Celkovo má kniha nijak nezaujala a skôr to tipujem tak pre 10-12 r. dievčatá. Vtipná mi tiež neprišla, skôr miestami až trápny humor (umučenie mačiatok a tak...) Od polky knihy som veľmi trpela tým, či to fakt prečítam a asi štvrtinu knihy som už preskakovala nie len po riadkoch, ale aj stranách. Som rada, že to mám ,,navždycky,, za sebou... Bolo to pre mňa utrpenie čítať toto dielo... Podľa recenzií sa kniha páčila a boli nadšené, len neviem z čoho. Ak to boli kamošky autorky, tak rozumiem. Som zvedavá na názory aj iných. Ale pre mňa je to veľké nie...
Ola nám ukázala ako sa dá znásilniť humor :-D:-D:-D

No a ešte nakoniec ma úplne dostalo to poďakovanie. Vyznelo to dosť arogantne a neprofesionálne. Na to, že pracuje pre vydavateľstvo by sa mala aspoň tváriť skromnejšie, pretože by mala vedieť aké je ťažké presadiť si niekde svoju knihu, ale keďže si stále myslím, že kniha vyšla len z protekcie, tak tu aroganciu chápem. No snáď si to LEGO konečne kúpi :-D

withoutyou
09.10.2020 3 z 5

Čekala jsem dvě věci- čtivost a fajn romantiku. Čtivost se Navždycky rozhodně upřít nedá, ovšem romantika tady malinko skřípe. Chápu, že vzhledem k žánru je určitá sentimentálnost a naivita na místě, ale čeho je moc, toho je příliš. Viděli jste film the Kissing booth? A líbil se vám? V tom případě je pro vás Navždycky to pravé čtení. Vypnete u toho, oceníte vtipné narážky na filmy, seriály, chování některých postav přejdete s povytažením obočím , ale to je asi tak všechno. Realitu v téhle knize nehledejte.

anishta
09.10.2020 2 z 5

(SPOILER) SPOILER!
Tak asi jako první bych ráda zmínila, že nejsem cílovka. Opravdu je to pro dívky, plus mínus 12 let. Ale Kasie West mám moc ráda a její knihy kdykoliv ráda přečtu. Proto jsem se vrhla i do této "české Kasie West" + samozřejmě IG humbuk a Humbook.
Jak pokračovat... Autorce samozřejmě úspěch přeji, ale propagace "přispějte mi na LEGO" mi byla proti srsti i když ze začátku to mohlo být vtipné, ale opakovaný vtip není vtipem. Potom musím zmínit, že kolem Navždycky často lítalo slova pokora. Pokora je na místě, zvláště při přirovnávání začínající autorky k autorce světových bestsellerů. Ne, Kasie West a paní Olu srovnávat nejde, nezlobte se.
Co musím také vytknout označení "česká Kasie West" je, že kniha mi přijde zasazená do amerického prostředí. Proč to nemohlo být teda z českého prostředí, aby se ty holky co to budou číst mohly více propojit s hlavní hrdinkou Mei a říct si: "Ježiš, něco podobného se mi stalo!" Chápu, že jména jsou problém, ale přece se hlavní postavy nemuseli jmenovat Pepík a Anička.
Co se týče postav. Mei je strašná - vidím v ní největší kámen úrazu celé knihy. Sobecká, pokrytecká, zbabělá a prostě vážně nesnesitelná. Travis jako nejlepší kamarád byl takový bambula, spíš mi přišel jako její nejlepší Gay kamarád, to by tam hrozně sedělo, ale to bychom neměli zápletku první poloviny knihy. Ava je dokonalá a předpokládám, že prodej této knihy šlape jak má, takže autorce bude vydána i další kniha a Ava je skvělý adept na hlavní hrdinku, opravdu. Liam je skvělý. Neuvěřitelně jsem si užívala scény z jeho domu, to jak si Liam a Mei hráli s jeho sestrami bylo fakt milé a úsměvné. No, ale to knihu moc nezachrání.
Co mi hodně vadilo byl humor. Přišlo mi, že na každý odstavec musíme dát nějakou vtipnou hlášku nebo prostě nějaký vtípek. Přišlo mi to umělé, moc na sílu a pak už mě to ani nebavilo. Celkově jsem se musela do čtení nutit a šlo to pomalu! Nechápu jak mi to mohlo jít tak pomalu, když minimálně třetina knihy jsou konverzace z chatu. Musím také podotknout, že mi vadily některé povýšenecké hlášky (např. pokladní, to mě zvedlo ze židle), cpaní hlášek a odkazy na filmy, seriály a knihy mohlo být trochu méně.
Četla jsem eknihu, ale z různých listování a fotek si myslím, že je kniha pěkně zpracovaná a vypadá celkem hezky. To by tak asi byly mé nejživější pocity po bezprostředním dočtení knihy. O poděkování se asi nebudu moc vyjadřovat... Ono mi to totiž tak celé přijde, že se v albatrosu rozhodli, že dají autorce dárek a vydají ji knihu.
Nikoho od čtení nechci odradit, takže se do toho směle pusťte a čtěte to, mladším se to pravděpodobně líbit bude. Autorce přeji hodně zdaru a přeji si aby příště věnovala knize více času než jen dva měsíce. Kniha má potenciál, ale celé to bylo takové plytké.

KristieSpacil
09.10.2020 3 z 5

Navždycky je popsané jako "feel-good romance ze střední" - a to je přesně to, co od té knihy dostanete. Zkrátka poměrně milé čtení, které vám dovolí si u toho hezky odpočinout, možná nad tím občas zakroutíte očima, ale stejně se budete u některých scén přiblble culit. Ale ona si ta kniha ani na nic jiného nehraje. Půjdete-li do toho s čistým štítem a s tím, že vás podobně lehké románky baví, asi nevidím důvod, proč byste po přečtení měli být vyloženě zklamaní.
Nicméně! Je fakt, že žádná objevnost se tu nekoná. Naopak si myslím, že u spousty situací si řeknete "jo, tohle jsem už někde viděla..." - ale zase jsem nikdy nedokázala popsat kde přesně, takže nebojte, žádné plagiátorství se tu nekoná. A i když těch klišé je tu hromada, autorka to zvládla navléknout tak, že to vlastně funguje.
Pro mě osobně ten největší problém, který tu kniha pasuje na tříhvězdičkové čtení, je v jejím tempu. Ono se to tak táááhne. U podobných contemporary jsem zvyklá na plynulejší čtení. Když jsem přemýšlela, čím to asi je, zjistila jsem, že za to vlastně může Mei. Ona nad vším až příliš přemýšlí, takže dost textu tvoří její analýzy a nerozhodnost. Stejně tak mi přišlo, že přímá řeč by tu mohla být ve větší míře. To sice částečně nahrazuje chat, ale osobně mi to úplně nestačilo.
Každopádně škoda, že se tu nestřídají pohledy vyprávění, bonusovou kapitolu vypráví někdo jiný a hned tu máte svižnější tempo.
Ale zase všechny palce nahoru za ty popkulturní hlášky, to bylo boží, jak je autorka zvládla do textu zakomponovat.
Zkrátka vezmu-li to kolem a kolem, ta knížka není špatná. Ale stejně tak v tomhle žánru najdete lepší čtení. Ovšem podobných původně českých knih moc nemáme, tak ji zkuste, pokud se vám chce.

knihomolka4
09.10.2020 5 z 5

Na tohle jsem se fakt těšila. Jakože hodně......a bylo to naprosto boží????
YA conterporary, slaďárna ze střední, spousta klišé (které ovšem svým způsobem miluju????), hodně trapasů a „Co to proboha zas dělá?“ situací.
I když se v tomhle žánru už asi nedá nic moc nového vymyslet, tak tohle je navzdory všemu klišé originální. Navíc je to hodně vtipné???? Mně autorčin humor neskutečně sedl a musela jsem krotit několik záchvatů smíchu, až na mě začal být brácha naštvaný, protože potřeboval dělat něco do školy.
Skoro celou dobu jsem se u toho culila, protože to prostě bylo sladký❤️
Spousta narážek na filmy, knihy a muzikály. Spousta z nich šla bohužel mimo mě, jako například Star Wars, Zaklínač, Ledové království nebo Největší showman. Co ale nešlo mimo mě byly narážky na Harryho Pottera. Hlavní hrdinka HP miluje a jde to vidět. Pokaždé když jsem na něco narazila, tak mě zahřálo u srdce❤️⚡️ U těch očividných narážek ale ještě víc u těch skrytých, které by nezasvěcené (buď totálně mimo HP ale třeba i ty, co viděli jen filmy) ani nenapadlo s HP spojovat.
Jo a důležitá věc. Hlavní hrdinka Mei miluje čokoládu???? Fakt dost. Řekla bych, že čokoláda je zmíněná asi tak na každé páté stránce, takže pokud byste to chtěli číst, tak se radši zásobujte ✌️
Celkový dojem? Je to neskutečně čtivé, k čemuž dopomohly krátké kapitoly a messengerové konverzace i s fotkami, je to ňuňu a rozhodně to funguje jako zlepšovák nálady a vsadím se, že i jako záchrana ze čtecí krize????
Přízvisko česká Kasie West na Olu a na Navždycky dokonale sedí až na to, že tohle se mi líbilo ještě víc ????

Alzbeta17
09.10.2020 1 z 5

Je to co to je. Přihlouplá feel good knížka, která se odmítá ponořit do jakéhokoliv důležitého tématu. Vadí mi, že se kniha neodehrava v Česku, snad jako kdyby čeští teenageři nebyli pro autorku dost dobří. Vadí mi že je knížka plná klišé a vážně nechápu proč je zrovna tenhle atribut knihy oslavován. Self awareness tenhle problém neřeší. Asi jsem jenom naštvaná, protože jsem strávila poslední dva měsíce koukání na obálku a že všech stan slycháním jak je to něco prevratnýho, revolučního... Uzasnyho. Jenže není. Je to taková ta Céčková kniha, která vám asi udělá radost pokud je vám 14 a vaši jedinou personality trait je, že máte rádi Harryho Pottera. Už vůbec nechápu to přirovnávání k Westové. Excuse me, wtf?
Takže suma sumárum, pokud od kih chcete aby vám trochu nablbe vyplinly čas, tak je tohle ideální kniha pro vás.

Atuin
09.10.2020

Málo, málo, málo. Tohle by myslím stačilo. Netvrdím že se dnes takto nepíše ale i tak je to málo a i tak to dokáží mnozí daleko lépe. A to hlavně tím že to má nějakou formu. Toto mi přišlo neucelené a neuvěřitelně neoriginální, zbytečně učinit z hrdínky něco co v autorčině hlavě ani hrdinka nebyla jen aby to ladilo že současnými trendy a myslím že u nepřekladove literatury to u nás nesedí. Jazyk nás prozradí. Nehodnotím jen tady v komentáři 2*