Návrat z nicoty

Návrat z nicoty https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317448/bmid_navrat-z-nicoty-8lw-317448.jpg 4 180 180

Deset let žil ve vegetativním stavu a jen on sám věděl, že je při plném vědomí. Nyní vypráví svůj neuvěřitelný, úžasný a zároveň otřesný příběh, který se stal světovým bestsellerem. V lednu roku 1988 se jihoafrický školák Martin Pistorius vrátil domů z vyučování a stěžoval si na bolest v krku. Nikdy potom se už do školy nevrátil. Během roku dosud naprosto zdravý chlapec degeneroval – kompletně ochrnul, přestal komunikovat i vnímat. Do čtrnáctých narozenin z něj byla jen prázdná schránka. Nepředstavitelných deset let poté strávil při plném vědomý, ale uvězněný v těle, které mu znemožňovalo dát cokoli najevo. Chápal a prožíval všechno, co se kolem něj a s ním dělo, jenže byl úplně bezmocný, pokud šlo o komunikaci. Návrat z nicoty je příběh, který napsal sám Martin poté, kdy se s pomocí moderních komunikačních metod vrátil zpět do života. S naprostou upřímností a otevřeností líčí vše, co prožíval jako jasně myslící bytost, o níž se ostatní domnívali, že jen přežívá ve vegetativním stadiu. Od perverzního a krutého chování některých takzvaných pečovatelů, hřešících na jeho bezmocnost, přes obětavost a soucit dalších až po nezdolné odhodlání těch, kteří věřili, že v jeho pohledu vidí záblesky inteligence.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: ekniha , Práh

Ghost Boy , 2011

Crozz
13.11.2018 3 z 5

Zajímavý příběh, ale nebylo to zrovma moc čtivé.

KerrKnock
02.11.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybrala na "odlehčení" v momentálním čtenářským období plným maturitní četby, která už mi pomalu lezla všemi otvory v těle, jak jsem jí nemohla vystát. Ale můžu říct, že to rozhodně nic na odlehčení nebylo :( Nádherný příběh plný mnoha útrap a starostí, neskutečné, co lidé dokáží udělat někomu, kdo si sám nemůže ani zavázat tkaničky... A zároveň neskutečný pocit bezmoci, který mě děsí snad ještě víc, než samotná smrt. Měla jsem přečteno asi za dva dny a četla bych pořád dál a dál, i když jsem chvilkami musela odvracet zrak, abych vůbec zvládla ten tlakový nápor. Skvělá knížka, skvělý příběh, doporučuji :)

Beta.Vulgaris
30.08.2018 5 z 5

Vyprávění Martina na mě hodně zapůsobilo. Taková bezmoc, kterou byl nucen zažít. Naštěstí jeho příběh má šťastný konec.
Kniha je dobře zpracovaná. Přestože jsou kapitoly krátké, obsahují všechno podstatné. Některé jsou smutné, plné zoufalství, jiné naopak vtipné až komické nebo plné naděje. Martin to nevzdal a díky podpoře svých blízkých se dokázal se svou zoufalou situací vypořádat.
Takže si važme svého zdraví a neřešme malichernosti!

jiri77
16.04.2018 5 z 5

Neskutečný i když vlastně skutečný příběh člověka ,který se stal otrokem vlastního těla ,ale díky odhodlání sebe samého a s pomocí nejbližších dokázal až nemožné. Kniha zdravému člověku přiblíží jak se cítí takhle postižený člověk a co vše prožívá. Martin je pro mě hrdina. Kniha u které budete znechucení chováním některých lidí ale nakonec se ukáže ,že těch lepších je na světě více a Martin si díky tomu může prožít životní štěstí.

Tomáš_Hardyn
28.02.2018 3 z 5

Četl jsem jedním dechem. Silný příběh, silné odhodlání člověka v životě.

VendyBW
09.02.2018 5 z 5

Knihu by si měl přečíst každý, ať ví, jak se takovým lidem žije a že ne vždy znamená, že jsou mimo. Kniha se mi líbila, někdy to bylo silné kafe, ale stojí za to.

Leniik33
18.01.2018 5 z 5

Není nic cenějšího na světě než zdraví. Co dokázal tento člověk naprosto přesahuje veškeré mé chápání. Kniha psaná bez příkras a naprosto dech beroucí příběh. U této knihy si člověk uvědomí, jak krásný a šťastný život má...

vavria01
28.10.2017 4 z 5

Pozoruhodný příběh se šťastným koncem. Klobouk dolů před Martinem a i jeho blízkými.

beruska
16.09.2017 4 z 5

Knihu jsem nedočetla... Ne proto, že by byla špatná, právě naopak... I když jsem věděla, že to bude těžké čtení, tolik to bolelo, co musel Martin vydržet, že jsem se rozhodla knihu odložit ...

sporran
24.07.2017 4 z 5

Opět další člověk, nespisovatel, který se podělil o svůj životní příběh. Autenticita takového příběhu děsí. Kolik je lidí, kteří nám nemohou žádným způsobem říci svá přání, byť ta nejzákladnější, třeba, že by chtěli vodu teplejší.... Mysl uvězněná v těle, které s ní nespolupracuje.... Ale jsou i lidé, kteří nejsou tak orientovaní, ale i ti mají své potřeby. Naslouchat bychom měli komukoli, ať už dokáže své pocity dát najevo nebo ne. O tom je přece zásada lidství. Bohužel na druhé straně je i "nelidskost", o které se ve své knize Martin také zmiňuje. Člověk je stále člověkem, přestože máme pocit, že nás nevnímá.

Janis97
14.07.2017 5 z 5

Velice dojemný příběh, místy jsem měla slzy na krajíčku. Doporučuji přečíst všem, člověk si pak uvědomí hodnotu svého života. Martina obdivuji, je to velice silný člověk.

terry.vo
30.06.2017 5 z 5

Uděluji knize určitě plný počet hvězdiček :) Muž je skutečný hrdina. Neuvěřitelný skutečný dojemný příběh. Těší mě, že jsou na světě lidé, kteří ještě pomáhají jen protože chtějí a někdy skutečně stačí úsměv cizí osoby, aby nám to zlepšilo den, obyčejná empatie namísto poukazování, posmívání, znehodnocování druhých na základě prvního dojmu podle vzhledu. Pracuji s osobami se zdravotním postižením a tak mě ale zároveň také dokázalo neskutečně mrzet, bolet, jak lidé v těchto profesích dokáží být také zlý a zneužívat tyto osoby. Nicméně, všechno zlé je pro něco dobré, hrdina si pro to dobré musel hodně zlého prožít, ale nakonec přeci jen, příběh je skutečně velice emotivní a na hrdinu jsem neustále myslela, jak vše asi bude zvládat dál, než jsem knihu dočetla :)

Anna 13
24.06.2017 5 z 5

Obdivuji člověka, co napsal tuto knihu.
Obdivuji ho za jeho nezdolnost, vytrvalost, sílu, laskavost, trpělivost, odpuštění, lásku...

Neváhejte a přečtěte si knihu muže, který si prošel nejhorším možným peklem, ale na konci svého vyprávění vstoupil do ráje. Má úžasnou ženu Joannu, skvělou rodinu.

On sám se napsáním této knihy stal hlasem, který promluvil za spoustu lidí, kteří prožívají podobný stav věcí a dodal sílu a vůli do života čtenářům celého světa.

Doporučuji číst o samotě bez zraku ostatních, budete totiž plakat nad tím, čím si musel prožít i nad jeho současným štěstím. Dokázal svůj život podat opravdu krásně, upřímně, otevřeně, s láskou...

MahulenaK
09.05.2017 4 z 5

Trochu jsem se bála tuhle knížku číst, jsem moc ráda, že jsem to překonala!

kata1
24.02.2017 5 z 5

Hlavný hrdina, nehybný Martin rozpráva svoj príbeh svojho ochorenia a návratu do života. Obdivuhodný príbeh plný optimizmu, viery a životného elánu, ktorý nám zdravým mnohokrát chýba.

yetti74
20.02.2017 5 z 5

K této knize těžké cokoliv psát. V každém případě dávám pět hvězdiček, protože hlavní hrdina je opravdu hrdina. Je to skutečný příběh, ale je to tedy hodně emotivní a silné. Doporučuji každému přečíst a myslím, že si každý pak bude vážit i úplně obyčejných věcí. To co se Martinovi stalo je noční můra všech rodičů a lidí na světě. V podstatě nic horšího si nedovedu představit. Zaplať pán Bůh za lidi, kteří mu pomohli "zpět k životu." Trošku škoda, že to nebyli lidé jemu nejbližší, máma a táta. Ale alespoň tak.

Aivinka
02.02.2017 5 z 5

Krásná kniha která mě přinutila se zamysled nad svým životem ale také nad životem ostatních, neodsuzovat ale věřit, neignorovat ale naslouchat ale hlavně pomáhat protože všichni na tomto světě jsou užasné bytosti a mají svojí osobnost, sny a city.

kalinkacz
18.11.2016 4 z 5

Ano, toto je kniha poučná a rozhodně hodně ponurá... Dozvíte se věci, o kterých jste si mysleli, že jeden člověk tomu druhému nemůže přece udělat... Pobrečíte si a budete dojatí... Zjistíte, jak těžké je najít cestu zpět sám k sobě, když na začátku vlastně ani nevíte, kdo jste... Martin Pistorius tohle všechno zažil a díky bohu i přežil, tohle si přál, chce abychom věděli, jaké to je... Jaké to je vrátit se z nicoty...