Naplivu na vaše hroby

Naplivu na vaše hroby https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73566/bmid_naplivu-na-vase-hroby-A0z-73566.jpg 4 256 26

Krátký román je parodií na „drsné“ americké detektivky. Vypráví o muži jménem Lee Anderson. Lee je mohutně stavěný muž bílé pleti, ve skutečnosti však pochází z rodiny míšenců a protože mu jeho mladšího bratra zabili rasističtí sousedé, nese si v srdci hlubokou nenávist vůči bílým lidem. První román francouzského spisovatele Borise Viana (1920-1959). Vian knihu napsal za pouhé dva týdny a prezentoval ji jako překlad románu černošského amerického spisovatele Vernona Sullivana, ač ve skutečnosti je Vian autorem románu a Sullivana si spolu se svým přítelem, vydavatelem románu Jeanem d'Halluinem vymysleli. Román vyvolal bouři nevole mezi francouzskými kritiky pro své sadistické a pornografické motivy, ale zároveň se v roce 1946 stal jednou z nejprodávanějších francouzských knih. Ačkoli bylo brzy odhaleno, že Vian je skutečným autorem románu, Vian v mystifikaci pokračoval a pod Sullivanovým jménem vydal ještě další tři romány. Vydávání románu bylo několikrát zakázáno francouzskými úřady.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kra

J'irai cracher sur vos tombes , 1946

Terry11
02.02.2014 odpad!

Ne, tak tohle ne! Fakt nejsem puritánka, ale tohle vydávat za erotiku, a umělecké dílo vůbec? Proč? Pedofilie, sex se zvratky, odporně brutální msta na někom, kdo s problémem má souvislost jen velmi okrajově! Kdyby hlavní postava nebyl nechutný sexuální sociopat, úplně by bývalo stačilo pomstít se tím "zbouchnutím" bílých holek. Takhle to má s rasovou nesnášenlivostí (!) společného asi tolik jako kanibalismus s gurmánstvím.

tudydu
30.08.2013 4 z 5

Přečetla jsem to, jak se říká, jedním dechem. Celou dobu tušíte, že se musí stát něco špatného, ale nevíte co, ta kniha není dle mého názoru předvídatelná, což u knih s podobnou zápletkou bývá problém. Hodnotit detabuizaci násilí a erotiky je pro mě jako pouhého čtenáře v dnešní době zbytečné. Proto přidávám už jen - dobře a čtivě napsáno, téma je na zamyšlení ve stylu "nesnášenlivost plodí nesnášenlivost" a "násilí plodí zase jen násilí".

Kadlecka
04.03.2013

Po přečtení jsem byla značně "přešlá mrazem". Kniha mě velmi zklamala. Pravda, sama od sebe bych se k ní nikdy nedostala, ale dostala jsem doporučení, a tak jsem to zkusila. Nechápala jsem, proč je považována za umělecké dílo, ale přesto jsem ji nakonec dočetla. V závěru jsem si jistá, že na ni nikdy nezapomenu, protože prostě byla "něco jiného".

Ezechiel Rishko
15.10.2011 4 z 5

Popravdě... nevím, co je na tom patetického a naivního. Ve své době to URČITĚ čtenáře bralo, nakonec, literární historie pořád Viana cení jako velmi dobrého autora a konkrétně kniha "Naplivu na vaše hroby" je na seminářích světové literatury často zmiňována. Všechny velké texty erotické literatury znázorňují určitá tabu a jejich překračování, toho Vian docílil "otevřenou" erotikou na jedné straně a násilím na straně druhé. Osobně si myslím, že je v knize mnoho témat, nad kterými lze přemýšlet (pomsta, rasová nesnášenlivost...atd.)

WEIL
12.08.2011 2 z 5

No nevím, jestli to někdy někoho bralo, prý na čas jo, ale je to poněkud patetické a naivní.

Litta
22.07.2011 5 z 5

Mladé dívky v náručí starších mužů, v cigaretovém dýmu, se skleničkou whisky. Otevřená erotika pomalu přecházející v čisté drama. Ze všeho nejvíce se při čtení evokují staré černobílé filmy, jeden za všechny - The Last Picture Show (Peter Bogdanovich, 1971).
Během předpremiérové projekce stejnojmenného filmu (J'irai cracher sur vos tombes, 1959) Boris Vian zemřel.