Myslete na děti!

Myslete na děti! https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242296/bmid_myslete-na-deti-rWi-242296.jpg 4 397 108

Fiona pracuje jako soudkyně Nejvyššího soudu a při svém mimořádném pracovním vytížení vnímá manželův zálet s mladší ženou, na který mu přijde, sice bolestně, ale zároveň na nějaká hluboká řešení prostě nezbývá čas. Řeší komplikovaný právní spor – sedmnáctiletý mladík umírá na leukemii a rodiče odmítají transfuzi krve; patří ke Svědkům Jehovovým. Potvrdí soudkyně v precizně vedeném sporu, že právo na život je víc než právo rodičovské?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Children Act , 2014

Dominik_13
14.01.2021 5 z 5

Tolik vrstev na tak malém prostoru! Tolik menších dramat spletených do jednoho soudržného příběhu o variabilitě lidských přístupů ke světu, z nichž některé dokáží uškodit a některé musí svou odůvodněnou prioritu zas a znovu smysluplně a trpělivě dokazovat. Příběh o tom, kterak se ideály těžko prosazují vůči vnějšímu světu i vůči našemu nejbližšímu okolí. A příběh, v jehož závěru je dán prostor jedné z nejkrásnějších písní, jež byla kdy napsána.

P. S. Doslov k českému vydání je fiasko non plus ultra a další smutný doklad ustavičné snahy o názorovou vyváženost i v případech, kdy relevantní argumenty má jen jedna strana. (Autorčino tvrzení o McEwanově magii čísel mě frustruje i měsíce po dočtení.)

ZÓNA
21.10.2020 3 z 5

Ve výsledku a ve své finální verzi se jedná o dobrou knihu.
S jistou blahosklonností jsem občas cítil i vysokou kvalitu.
Jenže mi McEwan častěji přijde příliš vážný a poučující.
Hledal jsem v jeho toporné odbornosti radost, ale zahltit přes polovinu knihy statěmi ze soudní síně, mi přišlo nedůstojné velkému finále. Více úspornosti tam, kde je jí dobře a více odvahy v místech, která bez ní nevyzní tak ostře.
Smutné pro osud dítěte, liknavé ze strany dospělého člověka. Váhavé ze strany manželů, skvělé ze strany profesní.
Jelikož takhle musím členit román, nepřijde mi až tak mistrovsky napsaný.
Stačilo více pospojovat, více se otevřít, protože téma je tak silné...
Pan McEwan je velký spisovatel. Možná kritizuji jeho knihu příliš. Ale pokud si představím, co mohlo z příběhu být, kdyby se mu dal větší lidský rozměr...

Hyaenodon
22.09.2020 3 z 5

Tak nějak nevím. Kniha už svým rozsahem napovídá, že nepůjde o do hloubky propracovaný příběh, ale spíše o jakýsi nástřel a tak tomu (bohužel) i je. Děj mi utekl příliš rychle na to, abych si k nějaké postavě vypracoval hlubší vztah. Tři hvězdy za jazyk.

Malinche128
18.09.2020 5 z 5

Verím, že keby sa má ktokoľvek na túto knihu pýtal hoci aj o x rokov vedela by som mu povedať každý detail.... Je TOP kniha..

saxik07
12.05.2020 4 z 5

Kniha je o rodinném právu, do detailů popisuje soudní procesy, zabývá se těžkými tématy, rozebírá volbu mezi životem a smrtí. Líbilo se mi nahlédnutí pod povrch soudních procesů a úskalí v rozhodování soudců. Některé pasáže jsem hltala jiné se mi četly hůře, ale celkově se mi kniha líbila.

kurama45
28.04.2020 3 z 5

Jedno veľké sklamanie pravdepodobne spôsobené prehnanými očakávaniami. Myslela som si, že sa kniha bude snažiť predostrieť rôzne uhly pohľadu, že napriek tomu, že je aj o sudkyni, nebude súdiť, že sa bude snažiť byť objektívna, aj keď by mala byť zároveň kritická. Dostala som zaujímavý román s nezvyčajným konfliktom. Ale to je všetko. 99 % bolo o pani sudkyni, čo je síce pekné, ale vzhľadom k tomu, že jej súkromný život nijako neovplyvnil ten kariérny, nechápem, k čomu bolo dobré rozpitvávať jej manželstvo na pikometre. Hlavný protagonista bol idealizovaný chlapec, nič viac, nič menej. Videl vôbec niekedy autor člena Svedkov Jehovových? Rozprával sa s nejakým dospievajúcim chlapcom, ktorý k nim patrí? Prišlo mi, že ide čisto o jeho projekcie. Až príliš z románu cítiť autorove skutočné pocity a to, ako podľa nich manipuloval celú situáciu, ako si prispôsoboval správanie veriacich.

Ako román skvelé, ako hlbšia štúdia do komplikovanej situácie nedostatočné. Najlepšie to bolo zhrnuté v doslove, z ktorého si dovolím citovať:

„Kniha, jež měla potenciál přimět obě strany k zamyšlení, se tak blíží románu á thése či pamfletu.“

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Kniha, ktorá rozoberá právo na rozhodnutie či zomrieť alebo žiť. Takmer dospelý Adam, ovplyvnený zmýšľaním svojej sekty a rodičov, je viac menej rozhodnutý. Ale je naozaj všetko čierne a biele? Sudkyňa Fiona Meyerová musí zvážiť všetky možnosti za a proti. Na pomyselnú váhu spravodlivosti položiť to dobré aj zlé. Rozhodovanie v tomto prípade nebude vôbec ľahké. Chlapcovi je nutné podať transfúziu a čas je v tomto procese nepriateľom. Od začiatku knihy sa prelína aj príbeh samotnej sudkyne a jej súkromný život. Je vzťah balansuje nad priepasťou a skok nedospelého mladíka v ústrety smrti sa javí ako neodvrátiteľný. Dva príbehy, ktoré sa spoja. Od začiatku kniha ponúka otázky, na ktoré sa ťažko odpovedá. Postaviť právo na život ako bezpodmienečnú dogmu súdneho systému alebo voľbu slobodného rozhodnutia odmietnutia liečby, v kontexte prijatia obligatórnych podmienok určených sektou. Kniha sa nečíta ťažko. Téma je zložitejšia, avšak použitý jazyk je zrozumiteľný a určite je prínosom pri zodpovedaní otázky práva na život.

Terkishead
02.01.2020 5 z 5

Od autora je to má čtvrtá kniha a myslím, že každá z nich se mi zaryla pod kůži. Každá jinak. Všechny ale mají společné to, že netoužíte být v roli hlavních hrdinů. V této knize především obdivuji neuvěřitelně uvěřitelné charaktery hlavních postav a dilema, které pro všechny, nejen pro hlavní hrdinku, přináší práce s mladistvými, jejichž rodinné zázemí je jakýmkoliv způsobem konfliktní vůči většinovému smýšlení.

Dela111
15.12.2019 5 z 5

Na knihu s tímto námětem jsem byla moc zvědavá, protože vím, že Ian McEwan umí čtenáře překvapit a zneklidnit.
Příběh je podaný z pohledu soudkyně Fiony, která současně čelí krizi ve svém manželství. Mimo stěžejní právní spor se seznámíme s několika dalšími případy z oblasti rodinného práva.
Aby mohla Fiona zodpovědně rozhodnout, zda respektovat přání člověka, či zda zachránit život i proti jeho vůli, setká se s pacientem, sedmnáctiletým Adamem, osobně v nemocnici. Setkání je pro oba silným zážitkem a dítě na prahu dospělosti, které najednou ztratí jedinou morální hodnotu, kterou znalo, potřebuje pomoc, vedení...
Je to jeden z těch příběhů, který přináší víc než jednu otázku k zamyšlení, a tak nad ním hloubáme i po dočtení, přemýšlíme nad tím, co je v životě skutečně důležité a příběh postupně doznívá...
Ke knize mám jedinou menší výtku, mohla být více propracovaná, jít víc do hloubky.
90 %

morava
07.12.2019 5 z 5

Zase kniha, kterou urcite budu doporucovat k precteni. V knize je zpracovano velmi zajimave tema, a reknu vam, ze ja osobne by jsem se nerada ocitla v kuzi Fiony.At uz jako soudkyne, ci jako zeny, ktera se po praci vraci k rodine.Jeji povolani je totiz jedno z tech, kdy proste po praci, kdy jdete domu, nemuzete jen tak lehce vse hodit za hlavu , a nemyslet na pracovni starosti, kdyz vite, ze zitra musite rozhodnout o necim osudu, o necim zivote.

Kamys
01.12.2019 4 z 5

Přečteno v rámci knižní výzvy. Od Ian McEwana jsem zatím četla jen jako -náctiletá Betonovou zahradu, byla jsem překvapená, kam se od té doby posunul. Opravdu mě bavilo číst, jak nás autor provází jednotlivými soudními případy, bez toho, aby předem prozradil nebo naznačil, jak se Fiona rozhodne. Nechá nás dělat si úsudek sami, i když nás přitom samozřejmě ovlivňuje. Vlastně je to trochu jako detektivka. Na druhou stranu je zajímavé zamyšlení, jaká je vlastně role práva v takových případech.
Jak případ siamských dvojčat, tak případ s leukemií byly velmi silné. Musí být šílené jako soudce rozhodovat o životě a smrti.
To, čím prochází Fiona s manželem, je klasický scénář, skoro klišé, jak si sama Fiona uvědomuje, což její situaci nijak nezlehčuje. Dojemnější než vývoj kolem jejího manželství mi připadají její myšlenky o tom, jak malou hodnotu má ve společnosti žena bez manžela na prahu šedesátky. Nedovedu si představit, že by byla až tak ztracená, jak se ona obává, ale obava z toho, že bude neviditelná, přehlédnutelná, se mnou velmi rezonují.
Konec je možná až trochu přepálený.

elenai
24.11.2019 3 z 5

Racionální myšlení versus náboženství aneb do jaké míry jsme zodpovědní za svá rozhodnutí? Text románu byl velice hutný, občas bylo těžké ho sledovat. Přesto jsem četla s velkým zájmem, jak se bude děj vyvíjet. Také mě zaujalo víc soudní prostředí než řešení spletitých vztahů, ale byla jsem zase po dlouhé době s McEwanem spokojená. Jako čtenář k němu chovám ambivalentní pocity. Skořápka a Pokání se mi moc nelíbily, ale tato kniha jej zase vrátila zpět do hry. Tak jak to bude příště?

kitja
08.11.2019 5 z 5

McEwan je můj oblíbenec a tahle je pro mne jedna z top (vedle Soboty a Solaru). Moc mi sedí způsob jakým autor píše, čeho všeho si všímá, jak poutavě vtahuje čtenáře dovnitř. Krásně se tu snoubí práce a soukromí Fiony a láska k hudbě, vše je podáno přesvědčivě a lehce. Bylo to dojemné, silné, přečtené jedním dechem.

VeruRomanská
02.11.2019 5 z 5

Dobrá kniha, přišla mi zajímavější než autorova známější Betonová zahrada. Určitě doporučuji :)

sarekaslukova
25.10.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, kdybych si nepřečetla komentáře, že chybí dialogy, tak bych si toho asi ani nevšimla jen jsem do příběhu byla položena.

asam
20.10.2019 5 z 5

Ne vždy je všechno černé nebo bílé.
Velice zajímavé téma z oblasti soudnictví, dobře zpracované.
Doporučuji nejen k přečtení, ale i k zamyšlení.

Acamar
19.10.2019 3 z 5

Několikaměsíční výseč života téměř šedesátileté soudkyně Fiony, paralelně zaměřená jak na její profesi, tak na soukromí, krizi a hrozící rozpad jejího x-letého manželství. Kupodivu ta pracovní část - nahlédnutí do soudní praxe a poodhalení toho, co musí vzít v potaz a co běží hlavou soudci, když musí rozhodnout o osudu (někdy vlastně bytí či nebytí) dětí a jejich rodin, byla pro mne mnohem poutavější. Zdá se, jakoby Fionina náročná soudcovská kariéra, které svým způsobem obětovala rodinný život, měla dopad i na její osobnost a ona sama byla v soukromí stejně odosobněná jako v taláru...odosobněnost, to je bohužel i můj hlavní dojem z knihy.

Marta08
27.09.2019 4 z 5

Příběh byl zajímavý, ale jeho zpracování mi nesedlo. Je tam mnoho míst, kde je pouze popis děje, který by určitě šel napsat poutavěji - např. ve formě dialogů nebo kratších a gradujících kapitol. I přesto musím hodnotit vysoko, neboť obsah je v tomto příběhu o mnoho důležitější než forma, kterou je napsán. V knize jsou zajímavě popsány nevratné následky rozhodnutí, které člověk učiní ve chvílích, kdy je skoro ani nezaregistruje. V příběhu mně fascinoval popis rozpadu manželství kvůli sobectví partnera a vnitřní život hlavní hrdinky s jejími pochybnostmi a dilematy.

Nela.Rob
17.08.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Ač nemám ráda knihy bez dialogů, tato si mě naprosto získala. Rozhodně se chystám na další knihy tohoto autora.

marara
17.08.2019 4 z 5

Zajímavé přemýšlivé čtení o tom, jak naše rozhodnutí ovlivňují životy druhých. Autor nastoluje dilemata ať už soukromého, nebo pracovního života soudkyně a jde při jejich řešení pěkně hluboko. Zajímavým tématem bylo hlavně dilema, zda nařídit sedmnáctiletému svedku Jehovovu krevní transfúzi, která by mu zachránila život, nebo mu přiznat právo na odmítnutí léčby.