Myšlení: rychlé a pomalé

Myšlení: rychlé a pomalé https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140504/bmid_mysleni-rychle-a-pomale-IIT-140504.png 4 355 71

Daniel Kahneman, psycholog, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nás v průlomové práci, označované Nassimem Talebem za stejně významné dílo, jakým byl kdysi Freudův „Výklad snů“, seznamuje se dvěma systémy, které řídí to, jak přemýšlíme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalý, váhavý a logický. Poutavý průvodce myslí nás ve čtivé knize vtahuje do dialogu o tom, jak přemýšlíme, a přitom odhaluje, v kterých situacích můžeme a kdy naopak nesmíme věřit své intuici (Systém 1) a také kdy a jak čerpat z přínosu pomalého myšlení (Systém 2). Nabízí praktické i poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a hlavně návod na to, jak se vyvarovat chyb.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Jan Melvil

Thinking: Fast and Slow , 2011

Mynny
27.05.2016 4 z 5

Určitě doporučuji přečíst, myšlenky v knize jsou originální a mnohé příklady chyb v úsudku vás překvapí. Souhlasím ale s uživatelem "nickym", je zbytečně natažená a opakuje se (podobně jako Talebovy knihy) na 50 stránkách působí jako pětihodinový film. Proto jen 4*.

Taji
01.12.2015 5 z 5

Kniha, ze které jsem si hodně odnesla, mám ráda knihy založené na výzkumech ( aspoň částečně). Také poukázání na chyby v našem myšlení bylo velmi zajímavé.

nickym
02.04.2015 4 z 5

Zaujalo mě kolik v knize je výzkumů, ale občas mi v průzkumech chyběli podstatné okolnosti, když se lidé v průzkumu o něčem rozhodovali, někdy mi průzkumy přišli i zavádějící…
Myslím si, že knize by stačlo 100 stran namísto velmi obsáhlé knihy…
Celkově je kniha přínosem, zaujala mě, jak člověk přemýšlí a proč... :)

tornadolue
05.03.2015 5 z 5

Vynikajúce čítanie o chybách v úsudku, vrele odporúčam. Síce trochu náročnejší akademický štýl písania, Dan Ariely, od ktorého som sa k tejto knihe dostala, sa číta ľahšie, ale nakoniec som to prelúskala. A mala som pocit, že som na dobrodružnej objavnej ceste.

lift666
03.02.2015 5 z 5

Až na některé závěry výborná kniha!

elypsa
30.01.2015 5 z 5

Tuhle knihu si určitě ještě jednou chci přečíst, protože byla tak naboucháná suprovými podněty k zamyšlení, že se z ní dá ještě mnohé čerpat. Perfektní byla poslední část o štěstí a životě, na tu si vzpomenu velmi často a krásně to ukazuje na chyby v našem myšlení.
Knihu doporučuji každému, koho téma zajímá a rád čte nejen z důvodů, aby vypnul mozek. Tady ho raději zapněte, odměnou je nějakých 350 stránek osvěžujících myšlenek a zjištění o vášem myšlení.

Dejvid
11.05.2014 5 z 5

Tak tak, kniha, jejíž přečtení stojí poměrně hodně úsilí (a mimořádné zapojení systému 2, abych ze držel autorovy terminologie). Ale výsledek stojí za to, opravdu rozšiřuje obzory a mění pohled na poměrně dost věcí. Jenom škoda, že, jak autor sám píše, systém 1 v podstatě není možné natrénovat, špatné úsudky prostě člověku v některých případěch vyvstávají automaticky. Je třeba vždycky zapojit systém 2 a ověřit, jestli na těchto úsudcích není něco podezřelého.
Jinak doplnění dalimoni - dodatky na konci knihy jsou vědecké články publikované na konferencích obsahující původní autorův výzkum v oblasti psychologie (společně s Amosem Tverskym), ze kterých celá kniha vychází.

LordSnape
28.02.2014 5 z 5

A prý že se lidské chování nedá smysluplně studovat. Kahneman je opravdový vizionář a průkopník této neprobádané části lidského myšlení. První tři oddíly věnované rozlišení obou systémů, heuristiky a zkreslení společně s přehnanou sebedůvěrou či ukotvení při rozhodování jsou naprosto super. Dobře se to četlo a autor vybírá zajímavé příklady z experimentální psychologie. V případě dalšího, hlubšího nakouknutí do tématu veliké kapitoly volby je to čtení už docela silně namáhavé, nicméně pořád zajímavé - např. o segregaci k průměru.

dalimoni
21.09.2013 5 z 5

Výborné a zajímavé počtení. Co si z této knihy odnesu. Člověk má dva systémy při myšlení a rozhodování - Systém 1 (rozhoduje se intuitivně - častokrát špatně, někdy Vám to ale zachrání život. Tento systém je převažující a stojí za většinou "dobrého i zlého", co člověk vytvořil). Systém 2 - analytičtější, nutný pro běžný život, mnohdy se jim neřídíme, ale neobešli bychom se bez něho. Autor popisuje zajímavé experimenty, na kterých zkoumal chování lidí v běžných situacích a tím prokázal své hypotézy. Tyto experimenty s lidmi patří do tzv. behaviorální ekonomie, která je založena právě na testování chování lidí v různých situacích. Není to objektivní měření (každý člověk je originál), ale trošku to ozřejmí a vysvětlí to, proč se někdy chováme neracionálně a proč naopak někdy intuice pomůže zachránit život sobě i jiným.
Doporučuji přečíst také dodatky na konci knihy, které na cca 60 stránkách shrnují a podloží to, co na 450 stranách autor popisuje, velmi stručně a se zajímavými praktickými příklady.

ŽabákDokvákal
30.08.2013 4 z 5

Velice zajímavé podněty k zamyšlení!

rkohoutek
27.01.2013 5 z 5

Vůbec jsem nevěděl, co mne na stránkách této knihy čeká a byl jsem velmi překvapen, kolik mi toho pan Kahneman o myšlení ukázal. Po ůvodních kapitolách jsem byl svědkem "wow" efektu, kdy si člověk říká: tyjo, to jako fakt? Na spoustě příkladů bylo vidět, že naše volba a rozhodování je často velmi ovlivněna aniž bychom si to uvědomovali. První dvě třetiny knihy byly velmi zajímavé a četly se snadno, ta zbývající třetina už pro mne byla trochu těžší. Nejspíše tím, že se autor noříl více do hloubky.
Určitě doporučuji si knihu přečíst a minimálně se seznámit s tím, že při volbách a rozhodnutích se může za "racionalitou" a "intuicí" skrývat zcela něco jiného, než to, jak tyto pojmy chápeme.

logika rozhodování mozek intuice myšlení experimentální psychologie behaviorismus

Daniel Kahneman
izraelská, 1934 - 2024
2012  85%Myšlení: rychlé a pomalé
2021  80%Šum: O chybách v lidském úsudku
2010  100%Sociálna inteligencia

Kniha Myšlení: rychlé a pomalé je v

Chystám se číst1 098x