Vrstva ticha

Vrstva ticha https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479794/bmid_vrstva-ticha-4V5-479794.jpeg 4 137 137

Mycelium série

Touha ovládnout psychotroniku přivedla Lucase k Aš~šádovi. Složil slib, stal se jeho učedníkem, a tím se naprosto vydal do jeho rukou. Emocím, které od začátku byly mezi nimi dvěma, už se nedá uniknout. Jenže Lucase zároveň přitahuje most v mlhách: össenská cesta larhdökawöarů, po které kráčí celý svůj život a která ho vede úplně jinam, než kde se nachází racionální a logický systém fomalhiwské psychotroniky. Tam už Aš~šádova moc nesahá. Tam je temnota, astrální bytosti a Lodě. V druhotných myceliálních strukturách Odrodilé se probouzí život, kterého se Církev tak děsí. Pro Lucase je to výzva. A zároveň tajemství. Tady je jeho minulost.... celý text

Nifredil
19.12.2021 4 z 5

Je to pořád dobré, čte se to stejně skvěle jako předchozí díly, svět zůstává pořád tak úžasný, postavy taky, ale proč? Proč to musí mít další pokračování? To fakt nebylo možné už dokončit? Upřímně napsáno, kdybych věděla, že se to takhle natáhne, tak se na tu sérii vykašlu, teď už mi to nedalo. A upřímně taky musím přiznat, že mě prostě Kadlečková jako čtenáře ztrácí. Není ani snad možné si po těch letech pamatovat, jak to na sebe navazuje a co se všechno stalo. Je to obrovská škoda. Tohle v nakladatelství fakt nedomysleli. Strašně to celou tu sérii shazuje. No, nebudu to číst znovu a asi to nechám i rozečtené. Přece jen život lidský je poněkud krátký na to, aby jeden člověk pořád čekal, až se konečně dozví, že houby se pořádně rozbujely. Nějak mi to čekání na spisovatele přestalo dávat smysl

hoopoo
19.12.2021 5 z 5

Re Akkütlix, dočteno. A teď si počkat pár měsíců a vrhnout se na poslední dvě knihy a posledních pár set stránek tohoto velkolepého díla.
Vilma Kadlečková se do toho opravdu opřela a místo pěti knih tu je už šesté pokračování.
U velkých sérií knížek se mi (bohužel často) stává, že se časem velmi zklamu, příběh se posune úplně jinam a jem se divím, kam se to dostalo. Ne tak u Mycelia. Je zde vidět 20 let psaní, domýšlení příběhů. Líbí se mi střídání postav, ději to prospívá.
A pořád si myslím, že by stálo za to přeložit to do angličtiny a najít tak světové publikum.
Už se těším na finále.

Tyet
07.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Po pěti letech konečně vyšlo pokračování série Mycelium, které jsem s napětím a radostí otevírala. Ale ouha. Mnoho názvů, jmen, zápletek a dějů se mi po těch letech vykouřilo z hlavy a nikde není žádné shrnutí předchozích dílů, které by čtenářům to rozvzpomínání trochu ulehčilo. Na několika místech v knize jsem se zkrátka nechytala. Vůbec jsem netušila, o čem je řeč. To je myslím velká škoda. Nevím, proč vydání Vrstvy ticha trvalo tak neskutečně dlouho, ale zdá se, že to autorka i nakladatelství trochu prováhalo.
Příběh, který mi učaroval v minulých dílech, mi najednou už tak zajímavý nepřišel, nadšení ochladlo, trochu jsem se tím prokousávala. Kromě Aš-šáda a Lucase mi ostatní postavy přijdou poměrně ploché a závěrečné scény s Odrodilou a se záchranou Aš-šáda mi přišly už dokonce maličko dětinské. Rozhodně mi v knihách chybí slovníček pojmů a jmen.
A také mě ne poprvé napadlo, jaké je vlastně poselství tohoto monumentálního díla? Co nám chce autorka říct? Co si vlastně myslí? Nikomu nevěřte? Vše je jinak než se zdá? Dobro zvítězí? Zlo zvítězí?
Každopádně je celá série v tomto žánru nadprůměrná a autorka si zaslouží obdiv za takovou imaginaci a kus života, který tomu věnovala.

jaja4
24.10.2021 5 z 5

Nejdůležitejší věci se neodehrají ani v 6. svazku, protože tím, jak zůstávají utajeny naší mysli, nás nutí koupit si další díly. V hlubinách Arga padlo rozhodnutí, rozdelit poslední knížku na 3 části - a zatím naše vědomí, připoutané k sítím napsaného, se užírá nedočkavostí, smýkáno větrem opakování, vláčeno v zajetí krásně vybroušené češtiny, klamáno úžasnými zvraty; to je urrümaë - natahování textu je urrümaë. I tak je ale Mycelium lepší než cokoliv ze světa, který čtenáři nazývají české sci-fi.

Je len dobre, že Sofia tu dostala najmenej priestoru zo všetkých dielov, lebo ona je pre mňa najnudnejšou postavou.

jamesak
22.10.2021 3 z 5

(SPOILER) Bohužel asi nejslabší díl, přesto se v něm dozvíme spoustu důležitých věcí z Lukasovi minulosti, jen mi pořád moc chybí kaméle a prastará, to byla skvělá dvojka...
Pokud máte rozjetou sérii, je tato kniha podmínkou pokračování, ale celkově mi přijde jako protahování série, na jednu stranu je moc fajn, že nás čekají ještě dvě knihy, na druhou stranu je to občas dost velký...

Yalka
21.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Vilma Kadlečková opět skvěle! Celá tahle série by si zasloužila překlad do angličtiny!
Karty jsou rozdané. Hrozně moc se těším na poslední dva díly.

Drobky a spoilery z knihy: konečně snad známe obsah celého Gilesova dopisu. Taky víme, co vyváděl Lucas na Össe před čtyřmi roky.
Moc se mi líbil Lucasův výcvik.
A samozřejmě onen překvapivý Aöhrlëmëgerlův flashback.
Musím se přiznat, že fenomén wëtrëïgaes se vzpírá mému chápání, i když o něm bylo v V. i VI. dílu napsáno docela dost. Četla jsem dobře, že i lodě jsou sgenové a jinde, že i lodě jsou wëtrëïgaes? Mám v tom kapku guláš...
Bývala bych chtěla víc Julie Lothové (v pátém dílu moje snad nejoblíbenější postava), víc Pinky, Kamëlëmöernü (chudinka malá Kamëlë) nebo třeba Fiony. Aspoň že Daniel Byrd měl prostoru docela dost.
Co to Vilma Kadlečková udělala Sofii, a proč vlastně?
Paüsuë dostala scénu, kde aspoň na chvíli nebyla otravná. A samotné programování oltáře: za mě, wow.
Stále zůstávají otevřené věci. Tak např.: jak je to s reprodukčními schopnostmi lodí (informace si zatím odporují) a nakolik je to důležité? Ví Aöhrlëmëgerl (nebo jak ho autorka překřtila, John Broderick) o Lucasově zásahu na konci na Zelené lastuře? Aš~šád je stále ambivalentní postava, o jejíchž plánech v podstatě nic nevíme.

hanpari
07.10.2021 5 z 5

Nejlepší české sci-fi světové úrovně?
Ale kdepak! Nikdy bych V. Kadlečkovou neurazil tím, že bych ji srovnával se žabaři, kteří kralují anglosaské sci-fi.
Srovnání s čínskými nebo japonskými online novelami taktéž neobstojí, i když tyhle zůstávají tím jediným, co se poslední dobou dá číst. Ale její styl je zkrátka jiný.
Bohužel nebo bohudík zůstává V. Kadlečková naprosto jedinečná a nezaměnitelná.
Dlouho jsem přemýšlel, co mi její styl připomíná. Kromě několikrát zmiňované Duny mi přišly povědomé i dialogy. Až u šestého dílu jsem na to přišel. No jistě, Cesta slepých ptáků L. Součka. Takže v podstatě sloučení toho nejlepšího na poli české a světové sci-fi.
Šestý díl Mycelia mne nezklamal, i když jsem na něj čekal opravdu dlouho, dvoje Vánoce tuším.
Děkuji a těším se na další díly.