Mušle

Mušle https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238239/bmid_musle-238239.jpg 5 94 35

Baladický příběh o osudu pětileté holčičky a její rodiny z doby represivní normalizace, který po mnoha letech skládá jako již zralá žena z nesouvislých střípků svých vzpomínek. Její rodiče patřili mezi emigranty, jimž se nepodařilo dostat své dítě za hranice. Starala se o ni babička v drsném a rázovitém Pobeskydí na hranici Moravy a Slezska, v kraji horského vlnobití na pozadí proměnlivého nebe, černých uhelných slojí a prvních panelákových sídlišť barvy šedi. Vnímání předškolního dítěte je však plné barvité fantazie a hravé magie. Bezbřehá spirituální a metaforická spontánnost dětské duše kontrastuje s nenaplněnou duchovní potřebou člověka zbaveného víry, s uzavřenou pohraniční politikou komunistického režimu a vše graduje v absurdním osudu hlavních hrdinek říznutých horalskou krví, v jejímž divokém klokotu láska, touha, vášeň, nevěra, zrada, zodpovědnost, pochopení a odpuštění nemohly dohrát své role do úplného konce, protože Boha nahradil cenzor.... celý text

ondras666
24.11.2016 5 z 5

Tahle kniha mě úplně dostala. Velmi silný příběh, výborná psychologie osob a navíc podkres podhorská krajina a bodrost tamních starších lidí. Bábi Havránková je opravdu silná osobnost. A závěr mě úplně dostal...
Doporučuji.

Evišťátko
09.11.2016 5 z 5

Silný příběh!!!

Tuksii
23.09.2016 5 z 5

První polovinu knihy jsem vlastně pořád nechápala, co to čtu. Kolaříková je však mistryně představ. Pomocí přírodních (či jiných) obrazů vás přesně vede tam, kam potřebuje. A vy metaforicky chápete, cítíte, vnímáte, jste tam s Magdalenkou. Málokterému autorovi jsem tak rozuměla. Něco tak nádherného napsala česká autorka? A ještě taková nenápadná?!
Proč mi o ní nikdo neřekl dřív?!?!
Běžte a čtěte!

LucieT.
18.03.2016 5 z 5

Citlivě napsaný příběh o osudech žen jedné rodiny, silná kniha, která vás chytne a nepustí až do konce. Velice citlivé, velice bolavé, velice smutné, přesto nádherné! Přečteno na jeden zátah, doporučuji!

cérka
14.03.2016 5 z 5

Nádherný příběh, mám jej po přečtení hluboko v sobě a pláču, za babi, Magdalénku, Helenku... Zároveň mám v sobě nádheru beskydské přírody a touhu žít v malé dřevěné chaloupce uprostřed kotárů. Opravdu silný příběh.

"Babi, co je to s tím nebem?"
"Jak to myslíš, dítě?"
Je nějaké těžké, připomíná mi slečnu varhanistku, už vím, je těhotné!"
"Cože?"
"Je naducané, jen k prasknutí."
V tu chvíli se na nás snesly první sněhové vločky.

Ode této chvíle, když se podívám na nebe před deštěm, bude vždy těhotné.

MichelleS
30.01.2016 5 z 5

Krásně napsaný citlivý příběh, je v něm tolik křehké krásy a tolik bolesti. A kapka toho nevysvětlitelného, nadpozemského...
"Jsme čistým vědomím, které po smrti neumírá, ale naopak se rozšiřuje. Smrt je jako zhašení svíce, protože se rozednilo. "

vandalka
01.12.2015 5 z 5

Mušle něžně zaryla své pařáty do mé ulity a jala se ke mně dobývat. Řeknu vám, nebyl to úplně příjemný pocit, ale na druhou stranu, ty vize, které ke mně během toho vysílala, ve mně vzbuzovaly nejasnou touhu, že by nemuselo být tak marné se jí nechat pohltit. Je to přesně tak, jak se píše v anotaci, která je tentokrát výborně napsaná, dodat už jen můžu snad pár euforických výkřiků, ale momentálně vě mně převládá spíš dojem, že si celou knihu budu muset brzy přečíst znovu a nějak udatněji se s ní popasovat. Pro mě jedna z letošních perel.

pavlinda
14.11.2015 5 z 5

Silý příběh,určitě stojí za přečtení.

fruitbueno
01.11.2015 5 z 5

Obrovsky lidsky silný příběh, který jsem zhltala skoro "na posezení". Osudy malé Magdaleny a její rodiny mě hluboce zasáhly. Těžká sonda do osudu naprosto normálních rodin, kterým život ovlivnil komunistický pařát. Obdivuju autorčin jazyk, pomalý, plynoucí v klidu, i přes dramatičnost vyprávěného. Postavy jsou plastické, životné, snové výlety do minulosti/budoucnosti vlivem LSD zase text ozvláštňují. Opravdu hluboký příběh a zejména jeho finále mě těžce rozsekalo.

Lori_S
01.09.2015 5 z 5

Příběh zároveň krásný i smutný, prostě výborný počin.

simonabr
23.07.2015 5 z 5

Útlá, ale přesto nesmírně hluboká a zajímavá kniha o životních osudech jedné rodiny, kterou jsem přečetla pomalu na jeden zátah a ještě dlouho ve mně zůstala, rozhodně stojí za přečtení.

Janek
10.05.2015 5 z 5

Hodně zajímavý, citlivě napsaný text o vnímavosti dítěte, o moudrosti stáří a o bolestech mezilidských vztahů - vyslovených i nevyslovených tajemstvích.

Acquenta
22.04.2015

Moc smutný příběh..

bookcase
21.04.2015 5 z 5

Poetický pohled do duše malého děvčátka vyrůstajícího v "regionu razovitem".

MartinaF
02.04.2015 4 z 5

Těžký a smutný příběh jedné malé holčičky, která žije s babičkou. Příběh je tvořený vzpomínkami nejen na milovanou babičku, ale i tetu Terku. Ke konci byl příběh hodně drsný a mně se tajil dech, kdy jsem čekala, jak to vlastně skončí.