Spánek

Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/bmid_spanek-182405.jpg 4 1322 1322

Murakami/Menschik série

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

眠り Nemuri , 1990

lucyq
17.05.2019 4 z 5

Škoda, že nebyla knížka delší, rozvinutější.. jinak super;)

Komaeda
10.05.2019 odpad!

Takové nijaké, vůbec jsem nepochopila smysl této knihy a skoncila náhle

sar.janurova
04.05.2019 3 z 5

Tak nějak jsem u této knihy čekala od Murakamiho trochu více. Utvrdilo mě to v tom přesvědčení, že od něj jsou opravdu lepší tlustší knihy, než takovéto. Jeho jazyk je ale i přesto krásný, ostatně jako vždy. Právě proto jsem si jeho díla zamilovala. Za to, jak květnatý jazyk on má a jak krásně se u nás překládá. I ilustrace jsou v této knize naprosto úžasné a její grafická stránka se opravdu povedla.

zdenka4808
03.05.2019 1 z 5

Bylo to takové nijaké. I když po přečtení ve mě zůstala spousta otázek. Žiju tak jak chci, jaké mám vlastně sny a přání. Možná by stačilo se jen rozhoupat...

janca6129
27.04.2019 3 z 5

Kniha, která zaujme nejen svou designovou stránkou. Malá svým přesahem, přesto velká obsahem. Žena zmítající se na hranicích dvou světů, na pomezí běžné nedostačující reality a vlastního vědomí. Zajímavý nápad, rozhodně oplývající originalitou. Jen by se z tohoto tématu dalo jistě vykřesat o zlomek víc. :)

kara
14.04.2019 3 z 5

Kniha se mi dostala do ruky čirou náhodou, asi bych si ji sama nevybrala, protože mě dost odrazovala obálka, ale nakonec to nebylo špatné. Rozsah tak akorát, víc bych asi nedala.

dancadragneel
13.04.2019 3 z 5

Není to zrovna šálek mého čaje, ale musím říct, že mě to docela zaujalo. Je to úplně první příběh/povídk co jsem měla možnost od autora přečíst a nejsem zklamaná... Tak uvidíme jak to bude s dalšími...

Kakurenbo
12.04.2019 5 z 5

Povídka dočtena. Miluji ji. Pri čtení jsem byla v šoku z toho, jak děsivě přesně popisuje moje stavy, které trvají už roky. Já sama je nebyla schopná popsat, avšak Murakami to udělal za mě. Sic se vše neshodovalo do puntíku, stačí mi to k přesvědčení o tom, že s těmihle stavy nejsem na světě sama. A to, jak do příběhu bravurně zakomponoval tucet trefných poselství... Moc dobře věděl, co píše. Mám favorita.

Lethania
06.04.2019 2 z 5

Má první povídka od pana Murakamiho (již jsem přečetla román Norské dřevo), o které absolutně netuším, co si o ní mám myslet. Ze začátku to mělo hlavu a patu, ale ke konci se to ubíralo jiným směrem. Takovým, kterým jsem prostě nepochopila. Nějaké skryté poselství v povídce asi je, ale já ho nenašla.

Addie
02.04.2019 4 z 5

Murakami umí jít do hloubky, takže u něj nemám strach, že by psal něco bezduchého. Líbil se mi po tolika úvahách hlavní postavy ten otevřený konec... Jako by postava nebyla tak neomezená, jak se vlivem ztráty racionality chápala. Do jisté míry i věřím, že by to mohl být příběh ze života.

eliska2126
01.04.2019 2 z 5

Povídka Spánek byla moji první knihou od Haruki Murakamiho. No moc mě nenadchla. Hlavní hrdinka mi byla fakt nesympatická a vše mi přišlo fakt neosobní. Poslední kapitola podle mě už ani nemusela být.
Celé to na mě působilo zvláštně. Mám fakt prostě ráda, když vím, jak se hlavní hrdina jmenuje. U téhle paní jsem nevěděla prostě nic.
Na knize se mi líbily hlavně ilustrace od Kat Menschik.

oblakaknih
30.03.2019 3 z 5

Spánek je jedna z těch knih, u kterých nevíte, co říct.
Je to takový příběh z (ne)běžného života. Moc se mi líbilo, že postavy neměly jména.
Kniha je členěná jen na 6 kapitol, takže se čte dobře a rychle.
Velké plus za ilustrace, ty jsou nádherné!

adrianna0305
30.03.2019 1 z 5

Kniha mě tedy uspávala dokonale, ten název se k ní hodí, ale jinak je to blbost. Tam měla jít do práce a ne se válet doma jak pecen chleba, hned by se jí vrátil spánek a neměla noční roupy.

Emily82
28.03.2019 4 z 5

Tato útlá povídka je spíše úvahou ženy, která je naprosto unavená životem. A přestane spát. Paradoxně, jediný čas, kdy dokáže žít, je právě ten, který je určený pro spánek. Uvažuje o životě a smrti, čte (a čtenářům tak předkládá tipy na další četbu), "chodí" na procházky - v japonském pojetí projíždí autem město.
Připadá mi, že autor knihu napsal pod silným vlivem Anny Kareniny.
Od tohoto autora jsem žádnou knihu nečetla, ale tahle byla spíše průměr, naštěstí je tak tenká, že se rychle čte. Styl psaní se mi líbí, ale téma mě příliš neoslovilo. Čtvrtou hvězdičku knize dávám především za krásné grafické zpracování.

ManitraM
27.03.2019 2 z 5

Moje první knížka od tohoto autora... no při první kapitole jsem si říkala, že ač je povídka krátká, tak snad zůstane nedočtená... další kapitoly mi přišly zajímavé, ale konec bez konce se opět zbytečně táhl - poslední kapitola mi přišla naprosto zbytečná, klidně to mohl autor utnout dřív...

werush
21.03.2019 4 z 5

Moje první kniha od Haruki Murakami.Zajímavá povídka doplněná ilustracemi od Kat Menschik

lisbeth23
21.03.2019 5 z 5

Kniha ma dostala. Mám podobný problém ako hlavná hrdinka tejto knihy. Takže jej pocity mi nie sú cudzie. A človeka to núti tak trochu pouvažovať nad tým, akým smerom sa uberá a či pri tom večnom zhone nezabúda na seba a svoju podstatu. Za mňa super kniha.

Charlie
16.03.2019 3 z 5

Zvláštní.

klaraj093
04.03.2019 4 z 5

Můj první Murakami, určitě si od něj ještě ráda něco přečtu.

CervenaVeronika
03.03.2019 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Murakamiho přečetla a teď dost lituji, že jsem naše setkání tak dlouho oddalovala.
Krátký příběh byl velmi poutavý. Každý z nás se může dostat na hranici bdění a snění, na hranici rozumu a šílenství.