Mramor a plátno

Mramor a plátno https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344208/bmid_mramor-a-platno-Z3G-344208.jpg 4 199 64

Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu. Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Oil and Marble , 2016

Sova15
12.02.2018 5 z 5

Oba umělce obdivuji (a nejen je). V příběhu je krásně popsaný vznik děl. Leonardo a Michalangelo byl každý jiný, ale oba měli společné to, že chtěli vytvořit dokonalá díla. Co by říkali tomu, že je obdivujeme ještě teď. Až v létě uvidím Davida, vzpomenu si na strasti jeho vzniku. A moc se těším. Budu se na něj dívat, díky románu, trochu jinak - důvěrněji.

janasim
03.02.2018 5 z 5

Jako bych se procházela po florentských cestičkách. Tolik fascinujících umělců,jako kdybych s nimi žila jejich životy,prožívala příběhy... Výborný román!

Lolila
17.01.2018 4 z 5

Pekný príbeh, kde je zobrazená rivalita medzi Michelangelom a Leonardom da Vinci v krásne zobrazenej Florencii. Škoda, že autori musia využívať v deji viac fikcie, keďže sa neuchovalo veľa z ich života, hlavne čo sa týka da Vinciho. Michelangelov život je krásne opísaný v knihe Agónie a extáze od Irvinga Stona.

raidmnoid
11.01.2018 4 z 5

Pro mě velice zajímavá kniha. U převážné vetšiny knih již od začátku mám osobního hrdinu a s ním následně prožívám celý příběh (díky stylu psaní některých autorů, je mým hrdinou ten špatný, bohužel), ale v této knize jsem to nepociťoval. Příběh jsem si užil, ale vnímal jsem jej z pohledu někoho třetího - občas se jako malý spratech choval Michelangelo, občas Leonardo. Ale i tak jsem si knihu užil a vůbec mi to nevadilo.

Tereziee
07.12.2017 4 z 5

Není to román pro každého, to se musí říct hned na začátek, ale já jako blázen do umění (hlavně do období renesance) jsem si z toho sedla na zadek. Kniha mě hned první stránkou vtáhla do děje a ještě větší radost mi dělalo prostředí Florencie. Souboj umění mezi Michelangelem a Leonardem mě bavil celou dobu. Leonardo se sice občas choval jako vůl, ale i tak jsou oba prostě velikáni. Krásná kniha.

Lemurka
20.11.2017 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, renesance je má oblíbená jako tito dva mistři. Některá jejich díla jsem měla možnost vidět na živo. Bohužel u knihy jsem vydržela do půlky, pak jí odložila. Moc mi neseděl styl psaní, nevtáhla mě do děje....

Dandy1
08.11.2017 4 z 5

Krásné přiblížení vzniku dvou nádherných uměleckých děl. Teď už zbývá vidět je naživo. Budu se na ně dívat úplně jinýma očima. Původně byl Leonardo v mých představách hodný snilek. Ale tady je zobrazen jako nepřející sebestředný člověk.

Ewik
26.10.2017 5 z 5

Úžasný román z prostředí nádherné a fascinující renesanční Florencie, která ke svému čtenáři promlouvá skrze mistrovská díla italských velikánů. Kniha mě naprosto pohltila svojí otevřeností, barvitostí a láskou k umění. Fascinovaně jsem hltala rivalské půtky mezi zkušeným arogantním Leonardem a odhodlaným hrdým Michelangelem. Okamžitě jsem se přenesla do doby vlády Borgiů, vzniku Mony Lisy, do doby kdy pitva byla vrcholem kacířství a ne přínosem pro vědu.
Právě v této době vznikla všechna tato díla, která uvádějí v němý úžas celé generace. Vychutnala jsem si každou stránku a věřím, že milovníky historie a umění tato kniha potěší.

parvitas
17.10.2017 5 z 5

Úžasne som si pri tejto knihe oddýchla. Milujem Michelangela, jeho socha Dávida je geniálna, vlastne, všetky sú. A aj Da Vinciho obrazy sú prekrásne. Jeho schopnosť venovať sa toľkým oblastiam ma vždy udivovala. Mala som možnosť vidieť niektoré diela oboch umelcov naživo a bol to dokonalý zážitok. Dej knihy sa odohráva počas rokov 1499-1504, kedy obaja vytvorili nezabudnuteľné diela - Michelangelo Dávida z mramoru a Leonardo obraz Mony Lisy. Mihnú sa tam aj iní umelci, štátnici a známe osobnosti, ale len v pozadí. Historický román, fiktívny výrez zo životov oboch umelcov - ale ich obavy o budúcnosť, získavanie zákaziek, či pohŕdanie rodiny Michelangelovou prácou, politické machinácie (a lá Machiavelli), rivalita na všetkých frontoch, vojna za bránami mesta, Leonardove vynálezy - toto všetko je podané veľmi presvedčivo a reálne. Prevažná väčšina textu je v dialógoch, výstižné, svieže, vôbec nie zdĺhavé. Odporúčam všetkým, ktorí milujú renesančných umelcov a najmä týchto dvoch konkrétne.

iška
17.10.2017 4 z 5

Rivalita dvou géniů. Dopředu víme, že díla obou budou i v budoucnosti obdivována a i tak kniha nepostrádá napětí a čte se takřka jedním dechem.

JezinkaJ
21.09.2017 5 z 5

Pěkný příběh o boji, usilování a víře. Kdo chce někam dojít, bojovat prostě musí i když jsou to osobní bitvy, i když to pak třeba nevyjde.
Ráda jsem četla o Davidovi a Moně Lise. V příběhu zmiňovaná Pieta je pro mě nejlepší sochou, kterou lze vůbec spatřit a nic se jí nevyrovná.
Určitě doporučuji k přečtení a za Pietu dávám pět hvězdiček.

hajrys
19.09.2017 5 z 5

Kouzelný román. Ještě ve mně doznívá. Nemohla jsem se odtrhnout od života geniálních umělců. Při čtení jsem hned několikrát otevřela stránky o umění a zkoumala tato díla v jiném světle. Příběh dvou rivalů, popsaný pohledem obou. Plný počet si určitě zaslouží a vřele doporučuji.

orinka3
27.08.2017 3 z 5

Nemám příliš ráda tento pompézní až hysterický styl vyprávění. Ale to je můj problém. Autorka se jistě poctivě vynasnažila namalovat vlastní obraz dvou soupeřících umělců v neklidné Itálii v době renesance. Zatímco jeden je téměř univerzální génius, ten druhý propadl celou duší sochařství (v tomto románu, jinak byl i vynikajícím malířem) a jakoby nebyl z tohoto světa. Čelí nepochopení ze všech stran. Leonardo je líčen spíš jako lehce zhýčkaný a společností oblíbený lev salonů, sochař Michelangelo jako šmudla páchnoucí na sto honů, který je ochoten obětovat pro svůj ideál všecko. I vlastní život. Co mě se týče, víc mě zaujal příběh zrodu Davida, než Mony Lisy. Svou dramatičností, nebezpečím i tím úlevným zaslouženým koncem. Na knize mi ale vadily tiskové chyby, kterých nebylo málo. Bohužel, knize s takovým tématem se odpustit nedají.

akinomV
27.08.2017 5 z 5

Knížka mě nečekaně okouzlila a vzbudila zájem vidět některá díla v reálu. Ačkoliv je to fikce, je postavena na reálných faktech a o to víc mě asi i bavila. Rozhodně doporučuji!

lapagerie
14.08.2017 4 z 5

Příjemné čtení o Michelangelovi a Leonardovi, jejichž příběh se prolíná ve Florencii v letech, kdy Michelangelo tvoří Davida. Líbil se mi kontrast mezi "hejskovským" snílkem Leonardem a "dělníkem" Michelangelem. Kapitoly jsou přehledně členěné, každá se střídavě věnuje vždy jednomu z hrdinů. Román vystihuje jen krátký časový úsek v životě obou umělců, který ale myslím leckoho povzbudí, aby si o nich přečetl více.

Eorin
09.08.2017 5 z 5

Ze začátku jsem měla tendence porovnávat s Kamenem a bolestí od Schulze, ale hned po dvou stranách jsem s tím přestala - je to úžasně psaný příběh dvou rivalů a klidně věřím, že se to celé takto mohlo odehrávat. Jako milovník a student dějin výtvarné kultury, stejně jako milec historie, mohu vřele doporučit, neboť od obého je tam požehnaně a nadto spisovatelčin styl, který mi opravdu dobře sedl.
Skvělé, tleskám a děkuji, paní Storey

V28
07.08.2017 5 z 5

Nejsem velkým příznivcem historické beletrie, ale díky doporučení jsem se dostal k této knize a musím opět s díky říct, že je to jeden z nejkrásnějších a nejčtivějších příběhů, co jsem tenhle rok četl. Nejradši bych se hned rozjel po stopách těch dvou. Krásně napsaný, napínavý a barvitě vypravěný příběh "fiktivního" souboje dvou Mistrů nejen své doby. Pro každého pět hvězd i když jsem víc přál Michelangelovi.
Grazie mille!

Imor
06.08.2017 5 z 5

Krásný román o dvou velikánech. Doba ve které žili nebyla jednoduchá a přitom dokázali tak nádherné věci. Ano i já bych hned sedla do auta a jela do Florencie. Úplně ideální by bylo vzít knihu a začít ji číst přímo na místě a nasávat atmosféru - tak to by byl dokonalý zážitek. Také oceňuji poznámky autorky na konci knihy.

darinakovacova
04.08.2017 5 z 5

Příběh mě přenesl do renesanční Florencie, líčí setkání a soupeření dvou umělců postaršího Da Vinciho a mladého Michelangela. Oba se v lásce moc nemají, zároveň ve skrytu duše jeden druhého respektují a obdivují. Po přečtení knihy toužím zase o kapku víc Florencii navštívit a Davida si osobně prohlédnout. Oceňuji poznámky autorky na konci knihy, popisuje zde, které události jsou skutečné a které jsou fiktivní. Navíc jsou k dispozici pro další informace webové stránky www.oilandmarble.com v sekci History Behind the Novel. K Leonardovi a Michelangelovi už nikdy nebudu přistupovat jako dřív...

hs777
31.07.2017 5 z 5

Okouzlující román o dvou geniálních umělcích, jejichž vzájemná rivalita pomohla na svět dvěma jejich nejznámějším dílům. Mám ráda ty knihy, které ve mně probudí touhu dozvědět se víc, takže neustále googlím další a další informace. Mimořádně nádherný zážitek z italské Florencie.