Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33312/-33312.jpg 4 2328 303

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl vlastní existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy.... celý text

Novely Literatura česká
Vydáno: , Andrej Šťastný

Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou , 1964

Lady S.
14.12.2022 1 z 5

Styl psaní se mi absolutně nezamlouval. Dlouhé, tahané věty. Ztrácela jsem se v tom a na to, že to je útlá knížka, jsem se do jejího čtení musela nutit. Děj je zajímavý, ale tak nějak ta forma to kazí.

lifeoptimist
11.12.2022

Nebudu hodnotit, abych knize neubližovala, protože nejsem vůbec fanoušek tohoto žánru, čteno kvůli čtenářské výzvě....často mě výzva zavedla na knížky, které bych normálně nečetla a moc se mi líbily, ale tyhle žánry fakt nemusím

Vakalik
04.12.2022 3 z 5

Souhlasím s komentářem pode mnou. Kniha je to zajímavá, ale náročná a měla jsem problém udržet pozornost.

Vendy1993
24.11.2022 4 z 5

Velmi hluboká kniha. Ale také velmi těžce napsaná. Musím říct že jsem měla problém knížku přečíst a soustředit se. Ale povedlo se. Nakonec to skončilo tak jak jsem čekala.

Oponn
06.11.2022

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Většina zde komentujících vytýká Lustigův jazyk. S tím jsem neměl absolutně žádný problém. Osobně mi vadilo naivní chování hlavních postav (novinkou pro mě bylo, že Kateřina vlastně není hlavní postavou knihy). Během chvíle muselo být všem jasné, že je Brenske jen ultimátní zm*d, přesto mu na pětkrát platí dál a dál za nesmysly. Doba byla šílená, lidé dělali zoufalé kroky; ke všemu se jedná o inspiraci ve skutečné události. Jenže v Lustigově podání jsem tomu nevěřil.

Nejotravnější na knize je samotný Brenske, který se v podobě grafomanského Lustiga vyžívá v odporně dlouhých monolozích, snad aby trápil nejen přítomná židovské podnikatele, ale i samotného čtenáře. Když si člověk uvědomí, že na 150 stránkách se dostane do vlaku, z bodu A do bodu B a zpět, přičemž text je ostrouhán jen na slovní výměny mezi postavami, které řeší převody peněz a "Kdy už tam budem?" (drž hubu oslíku), musí nám na prstech jedné ruky vyjít, že je to nuda.

Někteří se mnou nebudou souhlasit a budou říkat, jak jsou psychologické profily postav od dozorce a krejčího v synagoze po sadistického Brenskeho skvěle zvládnuté a celá kniha je nepříjemně ponurá... A já vlastně nemám nic proti, dokonce souhlasím, ale stále si stojím za tím, že by knize slušel formát povídky a ne roztahané novely.

dagsvob
19.10.2022 4 z 5

Kniha se nečetla lehce... nejen kvůli stylu, ale i vzhledem k obsahu.

alabra
06.10.2022 4 z 5

Silný příběh, velké myšlenky, nejednoduché čtení. Klasika, kterou by měli přečíst všichni, nadčasová.

adabraz
01.10.2022 4 z 5

Tahle kniha se mi moc líbila. Byla depresivní - to ano, ale velmi mě fascinoval konec.. Děj byl maličko táhlý ale to mi vůbec nevadilo. Hlavní postava je opravdová hrdinka.

dadako
26.09.2022 3 z 5

Co je malé to je hezké a když je to nečtivé tak je toho aspoň málo. Zde platilo spíše druhé pravidlo.

VladkaBU
23.09.2022 3 z 5

... na mě těžší čtení, příliš dlouhé věty. Jen kvůli menšímu počtu stránek jsem dočetla do konce

icezero
17.09.2022 3 z 5

Pro mě je knihu těžké hodnotit. Asi diky tomu, že se mi nečetla zrovna dobře, nějak mi styl psaní bez přímých vět nesedí. Na druhou stranu je pro mě celý příběh a jeho zpracování mnohem uvěřitelnější než třeba Tatér z Osvětimi. Šílenost a zvěrstva druhé světové války jsou tu vykresleny poněkud reálněji, aspon podle mého názoru. Film jsem viděl kdysi, kniha přečtena v rámci Výzvy 2022

slaska77
05.09.2022 5 z 5

Opravdu hezky napsaná novela, zajímavá a tak moc aktuální, bohužel i dnes jsou celé národy obětí zlovůle a vydírání jiných, bohužel se zlem se vyjednávat nedá a to pan Lustig přesně a dokonale popsal, opravdu výborně popsáno, a tak mohu jen a jen doporučit. A citace: "...je třeba okamžitě obrátit, protože zatímco tu spolu hovoříme, vlak ujíždí k přístavu a celé se to protahuje."

lukaskmn1
21.08.2022 5 z 5

Geniální.

Kortez
21.08.2022 4 z 5

Jednu hvezdu jsem ubral za styl psani, ktery mi vadil, text byl jako cihla. Zadna prima rec, vsechno od kraje radku po konec radku, natlaceno na sobe jako postavy v tehle smutne novele.
Videl jsem kdysi film, pri cteni jsem si ho zkouknul znova a muzu rict, ze knizka je v tomhle pripade lepsi.

Kira283
27.07.2022 4 z 5

Silný příběh o touze po životě, odvaze a nespravedlnosti světa. Dokonalý popis zvěrstev 2. světové války. Je třeba si historii připomínat a poučit se...

Andrea81
19.07.2022 5 z 5

Není potřeba psát víc, než pouze DOPORUČUJI.

skalek
25.06.2022 2 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy...Do strany 88 jsem nepochopila děj, styl psaní....dokousat se do té strany 88 bylo utrpení... a pak když už to šlo, tak byl konec....Moje první a poslední kniha od p.Lustiga

Doubravka1975
21.06.2022 5 z 5

Hodně zvláštní příběh, divný styl psaní, začátek děsná nuda, ale tak kniha má jen 140 stran, tak jsem zkusila vydržet, a pak už to bylo lepší. Ale celou dobu jsem nechápala to jednání jak jedné strany, tak i té druhé. Konec od začátku tušíte, ale přesto doufáte.....
Na konci skvělý doslov a přes můj velký boj hodnotím plným počtem a doporučuji. Určitě něco ještě od autora zkusím.
Ještě co je hrůza tady ta obálka. Já měla půjčenou z knihovny vydané vydavatelství Hynek s.r.o. ( úplně jednoduchá bílá a jen autor + název a nakladatelství)

Páájinka
08.06.2022 5 z 5

Příběh znám z filmu, četla jsem už podruhé. Zase jsem našla nové momenty. Přesně napsané věty, které vše kryjí i prozrazují.

ddkk
04.06.2022 5 z 5

Mrazivý, brilantně napsaný příběh. Neuvěřitelná brutalita a sadismus, tak psychicky frustrující, že se místy nechce číst dál...A jak si to to monstrum Brenske užívá!
Nepochybně kniha, kterou by měl číst každý, i když to snadné čtení není.

Doporučuji.

P.S. A nejvíce se mi líbí komentář mé oblíbené kap66. I za ty maturanty, mají štěstí, že vás mají :.)