Misery

Misery
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29688/bmid_misery-FX8-29688.jpg 5 3047 3047

Paul Sheldon je spisovatel, který se proslavil romantickými romány s ústřední hrdinkou Misery. Jednoho zimního dne se mu cestou k vydavateli s dokončeným rukopisem posledního románu o Misery přihodí autonehoda. Naštěstí ho zachrání bývalá zdravotní sestra, a jak se později ukáže, zároveň jeho fanynka číslo jedna, která se o něj začne starat. Pomatená fanynka ho ovšem nakonec nechce nechat jít. Musí zničit rukopis Misery, s kterým není Anne spokojená, a napsat nový. A to je teprve začátek...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Melantrich

Misery , 1987

Okoslav
11.01.2020 5 z 5

Román, v němž King ukazuje, že „King nerovná se jen horor“, protože tohle je čistokrevný psychologický thriller, okořeněný jednou krví, podruhé zas úvahami o spisovatelském řemesle a o tom, co ve skutečnosti znamená umění. Mimochodem, jsem jediná, kdo by si moc rád přečetl celý Miseryin návrat? :-)

Breadfish
10.01.2020 5 z 5

Jedno z nejlepších autorových děl. Skoro mě mrzí, že knih "úplně bez bubáků" King nenapsal víc. :-)

Julia848
03.01.2020 5 z 5

Jednoduše další skvost od Kinga. Co jiného dodat.
Bohužel jsem nejdříve viděla film a pak až četla knihu, ale i tak jsem hltala každé slovo.
Jak filmové tak i knižní zpracování mě velice bavilo. Málo kdy váhám, zda se mi víc líbil film či kniha, ale tady se mi to jednoduše nedaří určit.

cat5
31.12.2019 3 z 5

Celkově bych knihu shrnula hako dobrý počin. Své hodnocení přisuzuji hlavně prvním odhadem tak 65% knihy,kdy jsem se pořád nemohla začíst. Vše to pěkně završilo až finále, které mě už nepustilo. Kniha je vcelku těžká, hodně depresivní. Ale patří k lepším dílům autora.

Artep5244
27.12.2019 4 z 5

Čtenář je velice rychle vtažen do děje. Nenajdeme zde nudný úvod či jak se u některých knih stává, že se čtenář začte až v polovině příběhu. Prostě je nám to naservírováno se vší parádou bez jakéhokoli zdržování.
Co dodat k Annie Wilkesové. Její šílenost spojená s velkou fantazií ohledně mučení z ní vytváří zrůdu všech zrůd.

MilanCFC
20.12.2019 5 z 5

Žádné nadpřirozeno, žádná magie či duchařina, ale čirý psychologický thriller, který se vlastně může stát a ze kterého šla tím pádem ještě větší hrůza. Neskutečně čtivé a napínavé.

Ilirea25
13.12.2019 5 z 5

Přemýšlím, jestli někdy mnou projela větší vlna zděšení, jako právě u konce knihy..
A právě tenhle pocit poukazuje, jak tohle je skvělá kniha. Zatím nejlepší (nejhorší ve slova smyslu) kniha, kterou kdy King napsal?

1amu
07.12.2019 5 z 5

Komorní, špičkový a bezprecedentní horor .
"Pane Kingu, kam prosím na ty své nápady chodíte ?" Nejčastější otázka, kterou zpravidla dostává jako jednu z prvních. A také ta, kterou nenávidí a nechce se mu na ni odpovídat (jak popisují jeho životopisci průběh besedy se čtenáři-a že jich bylo).
Celou knihou prostupuje dialog dvou osob, muže a ženy . Každý z nich má jednoduché přání - zabít toho druhého. Jen tak může přežít on, nebo ona ?
Dlouho jsem si šetřil tuto knihu, ani film jsem neviděl (pouze ukázky). V případě knižního trháku šlo pouze o čas, kdy se filmovacích práv zmocní Hollywood. Autor dopsal knihu 7.10.1986, film byl natočen v r.1990. Bylo pouze otázkou, kdo dostane roli Annie Wilkes. Byla to postava tak dominantní, že vybraná herečka měla otevřenou bránu k Oscarovi (za hlavní ženskou roli), což se také stalo v případě Kathy Bates.
Kniha se čte výborně. Má spád, má napětí a čtenář si vychutnává mistrovské dialogy.
Při čtení nás popadne děs, zda jsou reálné případy takových čtenářek (čtenářů), které jsou schopny jít přes mrtvoly, aby přinutily autora k "obživnutí" hlavního hrdiny-hrdinky, kterého tvůrce "s nadšením" dostal konečně do hrobu. Znám je případ ctihodného Sira A.C.Doyleho, který byl doslova donucen vrátit život nesmrtelnému S.Holmesovi.
Zkrátka : Misery je jakousi krásnou jahůdkou na díle S.Kinga.

smudlajs
19.11.2019 5 z 5

Naprosto brilantní kingovka, která vás hned od začátku chytne a nepustí. Když jsem nemohla číst, ať už v práci, při domácích pracích nebo třeba i na návštěvě, tak jsem každou chvíli k Misery v myšlenkách zabrousila a říkala jsem si - Jak je to dál Pavlíčku? Opravdu skvělá kniha, která stojí za přečtení.

cube6
06.11.2019 5 z 5

Naprostá klasika! To platí i pro film.
Většina knihy se odehrává v jednom domě a je o dvou postavách, ale Kingovi to stačí. Opět dokázal z minima vytěžit maximum. Psychologický thriller/horor, který patří zaslouženě na špici svého žánru a naprosto si zaslouží kultovní status. Annie je naprostej psychouš. Tu postavu prostě musíte nenávidět. Paul Sheldon ,naopak, sympatický spisovatel (ano, už zase), kterému fandíte od začátku až do konce. Napínavější knihu budete jen těžko hledat.

Hodnocení:10/10

Terezulina
01.11.2019 5 z 5

ach....prostě jedním slovem BOMBA :-) já se bála, nedýchala a i se nasmála :-) děkuji pane Kingu !

Sisi394
27.10.2019 5 z 5

Moje prvni Kingovka, kterou jsem ptecetla jednim dechem, od te doby ho miluju a jednou chci mit v knihovne vsechny jeho knihy.

zbožňuju_knihy
26.10.2019 4 z 5

Dávám 4*: kniha výborná, ale místy pro mne dlouhá a části z knihy Misery pro Annie mě prostě nudily a otravovaly. Občas bylo těch myšlenkových pochodů na mne už příliš.

Romanka89
30.09.2019 5 z 5

Film jsem viděla už dávno, až teď jsem se dostala ke knize a je to pecka! Člověka z tý Annie a jejích "výkyvů nálad" fakt mrazí, dobrej psychouš. Na film jsem koukla ještě jednou a Annie v podání Kathy Bates je naprosto skvělá. I když se film a kniha liší ve způsobu Paulova mučení, obojí je drsný. Plný počet.

roman9276
26.09.2019 4 z 5

Zajímavej námět, od začátku jsem byl slušně napnutej, protože jsem to všechno poznával pěkně postupně a vlastně stejně jako hlavní postava. Vzbudíte se, nevíte, kde jste a všechno vás bolí. Když už tak nějak přijdete k sobě, tak zjistíte, že máte zpřelámaný hnáty a stará se o vás nějaká šílená Annie, která je vaší velkou fanynkou. Musim tomu vytknout pasáže, který byly vloženy do knihy jako pokračování Misery, to mě nudilo. Ale chvíle strachu, o který se zasloužila šílená Annie mě teda vůbec nenechaly chladným a v některejch momentech jsem měl z ní dost nahnáno. Výjimečně neduchařská, ale za to dobrá Kingovka :)

sick.boy
20.09.2019 3 z 5

Po pěti letech jsem otevřel Stephena Kinga.
Když mi mamka ve dvanácti letech koupila čerstvě vydanou Mlhu, představovalo to pro mě bránu do jiného světa. Jako bych objevil poklad, dospělá literatura plná násilí, sexu, myšlenkových pochodů, které jsem v té době asi ještě úplně nedocenil, o to větší váhu však měly. Byl tam člověk, co žere sám sebe například, kterého puberťáka by to nedostalo. Pár let jsem pak četl téměř výhradně jen jeho. Jenže jsem vyzobal ty nejlepší kousky, To, Osvícení, Nezbytné věci, Beznaděj, Noční směnu, Pod kupolí a pár dalších. Pak přišly blbůstky a sračky jako Prokletí Salemu, které jsem četl s napůl vyplnutým mozkem, Christinu, což bylo takové béčko, které by jakž takž fungovalo na plátně mezi filmy ala Hollywoodské děvky s motorovou pilou (tento film opravdu existuje a je pln násilí a koz) a pár dalších kravin. Pověst krále hororů byla ohrožena a já se čím dál tím více ohlížel po jiných autorech. Najednou sem přišel na to, že existují pisálci, kteří dokáží pracovat s atmosférou mnohem lépe a nepotřebují k tomu zkurvenej kočár z pekel ani obřího pavouka. S věkem mě začali srát i přehnané nadpřirozené prvky. To autorovi hororů nemůžu mít za zlé, jenže King je často používá jako berličky pro nakopnutí či rozuzlení děje. Je to prosté a trošku hloupé.
Z knihovny se na mě však smála nepřečtená Misery a jelikož znám film, věděl jsem, že tady perfektně rozběhnutý příběh nezabije démon z dimenze panických vlhkých snů. Tak jsem jí vytáhl, sundal nechutně odpornej přebal (na které by si Beta měla udělat patent) a pustil se do čtení. Ze začátku to bylo, jako bych se vrátil do starých známých míst. Jestli něco King umí, pak je to být sympatický svému čtenáři. Je takovým zvláštním způsobem milý i když popisuje krvavé scény.
Jenže tahle milost může i trochu rušit. Třeba když hlavní hrdina přes bolesti zlomených nohou jede po domě na vozíčku a toto úsilí mu v hlavě komentuje moderátor jako sportovní utkání. To bylo tak blbý, až sem si říkal, jestli nečtu sebeparodii. Nebo hovory se zlým psacím strojem. To je jako když si Kevin v Sám doma povídá se zlým kotlem ve sklepě. Nebo popisování Annie, to bylo kolikrát také strašně naivní. Je prostě zlá, tak řekneme, že v ní zahlédl démona. Uuu, démon, bojte se. Taky poznání, že máme co do činění s úplným magorem přišlo na můj vkus příliš brzy. Stejně jako násilnosti, které Annie provádí. Tím jak velkou bestii se z ní snažil King udělat vlastně ubral logice a uvěřitelnosti finálního aktu. Ztratí se člověk a policista v okolí ženy, která měla pravděpodobně na svědomí smrt desítek dětí a oni otálejí spoustu dní s domovní prohlídkou. Taky ten soudní proces byl fraška a logika těžce skřípala. Jde o smrt dětí proboha, to je kauza století a nikoho nenapadne pátrat po minulosti ženy, kolem níž již od dětství záhadným způsobem umírají lidi. To bylo blbý Stephene, měl si jí nechat vyvraždit svou rodinu, mě by to stačilo, pochopil bych že je magor.
Teď sice jen nadávám a vypichuji chyby, ale nenechte se zmást, mě se to vlastně líbilo. Napínavé scény byly opravdu napínavé, hlavně druhá část byla velmi výživná. Jenže pak přijde finále a zase tu máme filmové klišé v podobě mysleljsemsižejemrtváaleonaještěnachvíliožije scény. V Misery dokonce dvakrát. Au.
Není to jednoduchý říkat, ale Stephen King je přeceňovaný autor. Píše dobře, ale do geniality to má daleko a ani armáda nekriticky smýšlejících fanoušků s tím nic neudělá.
Přemýšlel jsem, zda budu tvrdý či sentimentální, neboli zda dám tři nebo čtyři hvězdičky. Ono na tom vlastně ani nezáleží, ale nakonec budu přísnější, jsou to tři nebo 70% nebo dobrá kniha, to je jedno a mně zůstává dilema, zda se pustit do znovučtení předchozích děl a snižovat hodnocení, nebo nechat v hlavě jen tu vzpomínku na tehdejší ryzí čtenářské orgasmy.
Ta děvka Annie mi teda dala.

Padma
18.09.2019 5 z 5

Kingovky čtu ráda, ale vybírám si spíš ty "neduchařské", protože jsem hroznej strašpytel. U čtení Misery jsem si ale uvědomila, že je ve skutečnosti na světě asi víc nebezpečnej magorů než duchů a že se vlastně bojím špatně. :-D Příběh mě ale neskutečně bavil. Film jsem neviděla, takže jsem až do konce nevěděla, jak to dopadne... Za mě skvělý do posledního písmenka.

Anushka1
14.09.2019 4 z 5

Úplně nemusím, když je příběh knihy postaven hodně na myšlenkách hlavního hrdiny a babrání se v nich. Proto třeba dočíst Geraldovu hru bylo pro mě chvílemi utrpení. V Misery se naštěstí najde dost silných momentů, které mě pokaždé přesvědčily knihu dočíst. Konec byl hodně napínavý. Film jsem neviděla, asi to v budoucnu napravím.

Zemiakol
09.09.2019 5 z 5

Úžasný příběh, co dodat. Snad jen, že čím více knih od Kinga jsem už přečetl, tím víc mě baví.

Maki.s
07.09.2019 5 z 5

Nešlo odtrhnout oči, King je prostě king!