Milý Edwarde

Milý Edwarde https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475893/bmid_mily-edwarde-bCu-475893.jpg 4 113 113

Jednoho letního rána nastoupí dvanáctiletý Edward Adler, jeho rodina a dalších 183 cestujících na let z Newarku do Los Angeles. Je mezi nimi i génius z Wall Street, mladá žena, která se vyrovnává s nečekaným těhotenstvím, zraněný veterán z Afghánistánu, sedmdesátiletý obchodní magnát nebo sebevědomá žena, která utíká od svého panovačného manžela. Pak ale dojde k tragédii. Letadlo se zřítí a přežije jediný člověk: Edward. Edwardův neuvěřitelný příběh upoutá pozornost celého národa, on sám však stojí před nesmírně těžkým úkolem: najít si na světě nové místo bez rodiny. Stále cítí, že kus jeho já zůstal tam nahoře na nebi, natrvalo spjatý s letadlem a všemi spolucestujícími. Potom ale učiní nečekaný objev, díky němuž odhalí odpovědi na některé z nejhlubších otázek života: Jak člověk, který přijde úplně o všechno, najde sám sebe? Za jakým cílem se má vydat? Co znamená nejen přežít, ale doopravdy žít? Román Milý Edwarde je nejen nadčasovým příběhem o dospívání a zároveň pestrým portrétem jedinečné skupiny literárních postav, ale také úchvatnou ilustrací všemožných způsobů, jimiž se zlomené srdce znovu učí milovat.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kontrast

Dear Edward , 2020

neubam02
16.11.2021 4 z 5

Abych byla upřímná, z počátku mě kniha moc nebavila, trvalo přibližně nějakých sto stran, než jsem se do příběhu ponořila. Kdybych nebyla ve společném čtení, tak jsem nejspíš knihu odložila a to by byla veliká škoda. Jakmile jsem se začetla, už nešlo přestat. Příběh byl čím dál tím napínavější. Děj postupně graduje a zhruba posledních sto stran jsem měla neustále slzy v očích. Krásný a dojemný příběh.

terryaknihy
01.11.2021 5 z 5

Anotace knihy mě osobně velmi nalákala. Její obálka je neskutečně nádherná a já si po vydání pro knihu hned běžela. Do rukou se mi dostal naprosto nádherný a dechberoucí příběh Edwarda a zároveň i ostatních lidí. Tato kniha je velmi zajímavým dílem, který přečtete (když budete mít čas) bez zastavení. Neustále vás to tlačí otáčet stránky dál a dál. I když se mi osobně kniha četla trochu pomaleji, jelikož se jedná o náročnější žánr, tak jsem ji naprosto propadla. Kniha vás donutí přemýšlet o sobě samém a je to jedna z těch, které vám budou dlouho rezonovat v hlavě. Jedna z nejlepších knih letošního roku. Velké, opravdu velké doporučení za mě :).

mag097
22.10.2021 5 z 5

Nevím jak pro vás, ale létání letadlem mi připadá jako čas, kdy má člověk často prostor uzavřít se sám do sebe a přemýšlet. O své minulosti, o své buducnosti, o svých pochybách a přání. Milý Edward je pro mě příběhem těchto myšlenek. Sílá tohoto příběhu tkví v tom, že vy při čtení víte, že příběh skončí katastrofou, že cestující zahynou a nebudou už moci se svým životem nic udělat....
Tato knížka se ale odehrává ve dvou dějových linicích. První tvoří doslova minuty před samotnou katastrofou, druhá se odehrává v průběhu několika let po ní. Pád letadla má totiž jednoho přeživšího, dvanáctilétého Edwarda. Sledujeme tak, jak se učí žít bez své rodiny a začlenit zpátky do společnosti, kde na něho všichni zírají jako na zázračné dítě.
Knížku jsem přelouskala doslova během 24 hodin, potřebovala jsem nutně vědět, jak to bude dál, zároveň jsem se s příběhem nerada loučila. Vyzdvihnout musím také obálku, která nejenom že je nádherná po estetické stránce, ale po přečtení knížky vám dojde, jakou má hloubku. Vždycky, když se na ní zadívám, celý ten příběh mi znovu proletí hlavou.
Knížka zpracovává těžké a smutné téma, zároveň ale přináší důležité poselství. Skutečně dokazuje to, že nemáme plýtvat svým časem, nemáme dělat věci, které nás nebaví a netvrávit čas s lidmi, se kterými nám není dobře.
Milý Edward je pro mě adeptem na jednu z nejlepších knížek letošního roku, takové knížky by měl mít v knihovně každý.

zuzulique
06.10.2021 3 z 5

3,5* veľmi príjemná oddychovka, ak sa vôbec príjemnou dá nazvať téma, ktorá sa v knihe spracováva. 12 ročný chlapec, Edward, jediný preživší leteckej katastrofy, je oveľa uveriteľnejšou postavou ako hlavný hrdina toho nešťastného Stehlíka, ktorý tiež prišiel o svojich blízkych. Mám menšie výhrady k tomu ako je kniha napísaná (aj takáto téma by sa dala "povýšiť"), inak by som zrejme hodnotila vyššie, ale na základe toho, akému publiku je určená táto kniha, budem zhovievavá.

Igor1311
01.12.2020 3 z 5

Prišlo mi to ako príjemná oddychovka, ktorá sa môjmu obľúbenému žánru vymyká (čo sa mi v poslednej dobe deje často a asi ako oddychovku by som to ani nenazval, keďže ide o smutný príbeh). Ide o príbeh chlapca, ktorý sa po tragickej smrti svojich najbližších pri páde lietadla, ktorý prežil len on, Edward, vyrovnáva s v podstate pozitívnymi reakciami svojho okolia na jeho osobu. Čo sa mi veľmi páčilo bolo ako autorka zachytila reakciu širokého okolia a Edwarda, ako ho neustále bombardovali listami a prosbami (najmä pozostalí obetí nešťastia), ako z neho robili doslova celebritu a práve tomu som nerozumel. Však smútiaci človek sa radšej utiahne do úzadia a tam na svojich blízkych spomína, nie?

Ale čo sa mi pri čítaní často deje je to, že ak ide o historický román, často siaham po tematicky podobných filmoch alebo po ďalších knihách s podobnou tematikou? A ani Milý Edward nie je výnimkou. Hneď som si spomenul na Crichtonovho Draka venujúceho sa taktiež leteckému nešťastiu a opisom jeho vyšetrovania, ktoré je zvládnuté bravúrne.