Mikro

Mikro https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169649/bmid_mikro-khp-169649.jpg 4 150 45

V Jurském parku vytvořil děsivý nový svět. Nyní v románu Mikro odhaluje Michael Crichton vesmír příliš malý na to, abychom jej viděli, a příliš nebezpečný, než abychom ho mohli ignorovat… Skupina sedmi mimořádně nadaných studentů z Cambridge se nechá zlákat vidinou průkopnické práce pro velkou mikrobiologickou společnost. Vyrážejí do tajné laboratoře ukryté v deštných pralesích na Havaji, tam se však stanou oběťmi technologie radikální a nespoutané síly. Octnou se ve smrtelném nebezpečí nepřátelské divočiny, odkázáni pouze na vlastní vědecké znalosti, důvtip – a pud sebezáchovy… Mikro je poslední počinem zesnulého bestselleristy Michaela Crichtona – zápletku nalezenou v jeho počítači zpracoval do podoby románu neméně zkušený technothrillerista Richard Preston.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Micro , 2011

guru
25.12.2013 3 z 5

Na túto knihu som sa veľmi tešil, očakával som ďalší výskumný román, ale dopadlo to skôr ako biologický román s četnými opismi prostredia a prírody. Chýbalo mi však nejaké hlbšie vysvetlenie zaujímavej témy.

CynicalParrot
11.10.2013 3 z 5

Na tuto knihu jsem byl velmi zvědavý, avšak s přibývajícími stránkami mé nadšení vyprchávalo. Jak zde již bylo napsáno, kniha se skutečně jeví jako populárně pojatá učebnice z oblasti biologie, do níž autor jako bonus přidal náznak nějakého děje, pár řádků něčeho co ve výsledku patrně měly být postavy (připomínající spíše dřevěné desky se jmenovkou) a to celé završil obligátním "Vidíte, děti? S technologií si nehrajte." Popravdě řečeno, samotná zápletka je zde zjevně jen pro to, aby autor odůvodnil svou výpravu do mikrosvěta.
Avšak pokud autor selhává v budování děje a jednotlivých charakterů, tak v popisné části veškeré nedostatky kompenzuje. Mikrosvět, coby nová terra incognita, je popsán takovým způsobem, že dokázal vyvolat zájem i někoho, kdo má z hmyzu hrůzu. Z tohoto hlediska autor takřka nic nezanedbal.

Morsie
28.09.2013 4 z 5

Mě to bavilo! Přijde mi to jako fakt super nápad. jJasně, možná už to tu někdy bylo - jak brouci, tak zmenšování - přesto je to opravdu dobrý, napínavý ale i zábavný příběh. A když nad tím tak přemýšlím, nezdá se mi to zas tak nepodobné Jurskému parku! Monstra jako monstra, ne? No dobře, v normálním životě bych asi radši potkala brouka, než dinosaura, ale kdybych měla sotva cenťák? Nevím, nevím… Každopádně jsem si to užilo, jen mě pak trošičku strašily sny o velkých broucích a mých malých rozměrech!

soukroma
24.09.2013 3 z 5

Čtivé, napínavé a zajímavé, místy trochu drsné, něco málo pro technokraty, ale hlavně pro milovníky živé přírody. Příběh mi záhy připomněl oblíbenou knížku z dětství - V říši obrů. Mikrosvět, po kterém vlastně denně šlapeme, nemáme rozhodně zmapovaný, a máme (v něm) proto velký problém s porozuměním, orientací a přežitím. Hmyzí říše je fascinující, a ať se nám její zástupci líbí, či nikoli, s porozuměním roste úcta a úžas, co všechno s těmi mikromozečky a tzv. \"malými\" možnostmi vlastně dokážou. Celý příběh by asi samotný Crichton napsal ale jinak, některá místa jsou nedotažená až hluchá, trochu slepenec mezi mikrotechnologií (také ne moc propracované) a přírodním mikrosvětem, to vše zasazeno do atraktivní (ale zdaleka ne plně využité) kulisy Havaje.

metrolog
22.09.2013 1 z 5

Dost to připomíná Asimovovu knihu Fantastická cesta. Zdá se mi to jako takové malé retro do sedmdesátých let v novodobých kulisách. Ani spád není nijak uchvacující a příběh vcelku fádní a předvídatelný. Je to taková populárně naučná kniha o světě hmyzu, která je pro lepší čtivost zabalena do hávu fantastické literatury. Můj osobní názor, se kterým jistě řada čtenářů nebude souhlasit, je takový, že kniha neurazí, ale ani nepřekvapí a nenadchne. Možná že Crichton to měl sepsané pouze jako přípravnou studii a Preston to už moc nevylepšil. Zkráceně, koupil jsem, přečetl jsem a založil. Myslím si, že se k ní už těžko budu kdy vracet.

thrillery

Autoři knihy