Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352197/bmid_mezi-dvema-kimy-5VQ-352197.jpg 4 1062 1062

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl pod neustálým dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim změnil během pár měsíců po převzetí moci Kim Čong-unem? Autorka se v textu snaží nalézt odpovědi na tyto i mnohé další související otázky a na základě osobní zkušenosti přináší vhled do segmentu severokorejského života.... celý text

marcela0282
05.07.2021 5 z 5

Dle meho nazoru velmi pekne napsana kniha. Ctenar se spolecne s autorkou vydava na studia do KLDR a zaziva situace, o kterych se muze obycejnym turistum jen zdat. Prihody a mista jsou doplnena hlubsim politickym, spolecenskym a kulturnim kontextem a navic analyzou celeho systemu. Moc se mi na konci libilo porovnani vykladu dejin tak, jak ho zname my, s tim, jak je vyucovan v KLDR.
Take smekam pred autorkou, jeji odvahou a zapalem. Pro me velmi zajimava osobnost. Velmi ocenuji, ze v jejich textech nejde o hon za senzaci, ale o snahu vyzdvihnout i pekne veci, o kterych neni v zaplave toho negativniho moc slyset.

aktak1203
15.06.2021 3 z 5

Čekala jsem trochu více. V podstatě jsem nedostala informaci, kterou bych neznala. Navíc autorka líčí, a to celkem povrchně) život těch “štastnějších” žijících v hlavním městě KLDR. Četla jsem o Severní Koreii více knížek, které nám podají neuvěřitelné líčení života lidí na venkově nebo v pracovním táboře např. Útěk z tábora 14, to je hodně silný příběh. Nicméně určitě to je hodnotná kniha pro někoho, komu informace o KLDR chybí. Ještě bych měla kritiku k poznámkám, člověk u čísla v textu očekává vysvětlení, listuje na konec knihy a pak dostane odkaz na literaturu, to není čtenářsky příjemné.

mgeisselreiter
13.06.2021 4 z 5

Kniha, kde toho je celkem dost nepůvodního, co jsem četl již v jiných knihách, dokonce se často shoduje s novější knihou autorky Svědectví o životě v KLDR. Snad už jsem četl o KLDR dost a proto jsem nebyl nijak moc překvapen. Něco málo přesto bylo nové a zajímavé. I tak kniha není nadbytečná a zaslouží si čtenářovu pozornost. 70% a 4*, 13. 6. 2021.

puczmeloun
01.06.2021 4 z 5

Totalita až nepříjemně připomínající knihu 1984 v reálných kulisách dědičné diktatury s prvky komedie, horroru a absurdního dramatu. Umně mixované autorčiny zážitky, vlastní zkušenosti a pozorování s literaturou jiných autorů i získanými výpověďmi od lidí z KLDR apod. Přitom nenásilně a zajímavě. Pochopíte, že pojmenovat to, co se v KLDR děje a jaká ta země je, rozhodně nelze jednoduše a v několika větách. Tolik zákazů (i příkazů obsahujích totalitně celý život Severokorejců), trestů, propagandy, sledování, kontrol, lží a nesmyslů, ale také krásné přírody nebo bolestivé historie. Tohle jde asi opravdu pouze zažít, nejen o tom číst nebo se účastnit předem připravených a před turisty sehraných zájezdů.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Třídy jsou vybaveny srovnatelně s mojí alma mater v Praze. Tabule, stůl, lavice, portréty vůdců a stolní počítač - zdejší klenot, na který jsme upozorňovány každý den. Počítač sice nikdy nikdo nezapnul a nevedly z něho kabely, ale profesoři na něj byli náležitě pyšní. A my tedy také."
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Poznámka: I přes svůj povedený koncept by si kniha sem tam nějaké to uhlazení zasloužila, nejvíce ale zamrzí styl poznámek. Nejsou totiž rozděleny do dvou kategorií a čtenář neví, zda při listování až na konec knihy dostane rozšíření děje, zajímavost, nebo pouze literární odkaz. Být ty tématické a vysvětlující přímo "pod čarou", rozhodně by se kniha zpřehlednila.

zuzi.d
30.05.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem.
I když jsem spoustu informací již dříve slyšela v různých rozhovorech s autorkou, v tomto psaném podání v souvislostech ve mně zanechaly větší stopu.
Občas mám strach, co se to v té naší malé republice děje. Ale uvědomila jsem si jaké máme štěstí, že se to všechno dít vlastně může, že nejsme všichni svázaní jednou stranou a neležíme pod tíhou jednoho vůdce.

ivetka859
23.05.2021 4 z 5

Obsah převyšoval formu. Je skvělé, že téma KLDR je díky Nině Špitálníkové celkově více slyšet a zaujalo nové čtenáře. Je dobré tuhle knížku přečíst pro tu informativní funkci. Líbilo se mi i ozdrojování textu jakožto inspirace pro další četbu.
Líbil se mi postoj autorky k popisovanému. Ano, je to pro nás v mnohém absurdní a nepochopitelné, ale neodsuzujme jednotlivce, že nejsou prozíraví. Taky našla spoustu krasného a obdivuhodného. Škoda, že konec byl najednou takový odosobněný a učebnicový, ale asi co jde s výkladem historie dělat...
Čekala jsem víc srovnání těch dvou návštěv. Možná to tam bylo, ale v začátku knihy mi přišlo, že autorka skáče mezi větami jak kamzík v kopcích a prostě jsem v tom to srovnání nevyčetla.
Jako jo, ta kniha by mohla být lépe zpracovaná, ale i takhle za to fakt stojí.

vodovodnice
17.05.2021 3 z 5

Knížek na téma KLDR jsem už pár četla a tak jsem se těšila na tuto knížku.
Před tím než jsem četla tuto knížku, jsem viděla i pár rozhovorů autorky a vždycky mne hodně zaujaly, ale bohužel mne knížka moc nenadchla.
Nevím jestli je to tím, že jsem viděla rozhovory s Ninou před touto knížkou a vlastně tam bylo to samé o čem Nina vyprávěla v rozhovorech nebo v tom vězí něco jiného...
Také mne trochu mrzí, že Nina popisovala dost věcí jen lehce, nerozvedla to: " Příroda je v KLDR nádherná, panenská", ale už se nedozvíte nic moc dalšího. Nebo Když jela třeba Nina metrem, mě by zajímalo jak tamní metro vypadá, jestli je třeba podobné jako naše nebo je to něco úplně jiného, jací byli její spolužáci, od kaď byli.
Kolik si člověk musí našetřit aby mohl rok studovat v KLDR nebo jestli se tam může člověk třeba spřátelit s lidmi, které tam vídá, že by si zašli ve volnu "na kafe"...
Vyprávění o muzeích nebo památnících jsem si dokázala představit jen díky tomu, že jsem některé konkrétní viděla v dokumentech nebo o nich četla v jiných knížkách.
Jinak v knize najdete i pár fotografií.
Co se mi opravdu líbí je obálka knihy, ta je opravdu pěkná.
Na knížku těšila a tak mne hrozně mrzí, že mne knížka zklamala.

AliStejsy
10.05.2021 4 z 5

Velmi zajímavá knížka. Opět jsem se přesvědčila, jaké mám štěstí, že jsem se narodila v ČR. Je až neskutečné a neuvěřitelné, že v dnešní době existuje stát, kde se dějí takové věci

INCOGNITOREADER
30.04.2021 3 z 5

Tahle kniha vyšla v pořadí jako první a asi by jako první měla být i čtená. Mě se nejdříve dostala do rukou druhá kniha autorky Svědectví o životě v KLDR a ta na mě zapůsobila mnohem více asi i tím, že obsahuje rozhovory se skutečnými lidmi, kterým se povedlo z KLDR utéct.
Tato kniha obsahuje pohled autorky ze studií v KLDR. Je to určitě zajímavý pohled, ale pokud už máte přečtenou právě zmiňovanou knihu, další informace už nedostanete.
Spíše jen takový jiný pohled cizince na to jak to v KLDR chodí pokud vás tam pustí.
Je to samozřejmě dané tím, kam vás režim pustí atd.
Za mě rozhodně doporučuji Svědectví....

SilviiM
28.04.2021 4 z 5

Každý kdo nadává na život v ČR, by si měl povinně přečíst tuto knihu. Určitě mě Nina inspirovala k tomu, abych si přečetla více knih o KLDR. Někdy mě až děsilo, jak je možné, že se tímto způsobem žije v 21. stoletím

intueri
22.04.2021 4 z 5

Kolika občanům z "imperialistických" zemí se podaří po delší dobu pobývat a studovat v KLDR? V tomto je kniha velmi zajímavým a záslužným reportážním náhledem na běžné životy Severokorejců i na praktický dopad vládnoucího režimu.
Jako první jsem četla autorčin novější počin: Svědectví o životě v KLDR (reference samotných uprchlíků). Toto starší dílo mi proto přišlo jako dobré doplnění informací z prožitků našince a "zaostření celkového obrazu" problematiky.

radusak9806-1
17.04.2021 3 z 5

Pořád je to zajímavý náhled pod pokličku. Nicméně, editor si mohl dát trochu práce, některé věci se opakují, některé pojmy jsou vysvětleny vícekrát.

HaniSebi
03.04.2021 5 z 5

Zajímavé vyprávění o studijním pobytu české koreanistky v KLDR. Takto to píši záměrně, protože ač se Nina Špitálníková očividně velmi snažila zažít alespoň trochu skutečné severokorejské reality, zase tolik se jí to nepodařilo. Všude sledovaná tajnou policií viděla to, co vidět měla/směla. Zároveň jsou v knize ale velmi dobře vsunuté faktické informace o KLDR, které ji skvěle doplňují. Oceňuji i výklad pojmů, sice byly všechny vysvětleny postupně v knize, ale zařazení i takto přehledně ke konci je super.
Trochu mi vadily překlepy, ale tak to se stává každému. Já osobně bych také preferovala, kdyby byly poznámky vloženy hned na dané stránce "pod čarou", abych nemusela tolik listovat na konec. Odkazy na literaturu klidně mohly zůstat na konci, ale u různých dovysvětlení by to bylo prima (v knize Svědectví o životě v KLDR to tak už je a mně to moc vyhovovalo).
Celkově knihu hodnotím moc pozitivně, přístup autorky à la Bukowsi (svět patří těm, co se neposerou) obdivuji. Ačkoli mě KLDR velmi zajímá, navštívit ji nijak netoužím.

Kantynka
26.03.2021 3 z 5

Oproti autorčině druhé knize se mi tahle nelíbila až tak tolik. Vadily mi gramatické chyby a překlepy. Celkově mám z knihy smíšené pocity. Informace byly zajímavé a člověk se ale nedozvěděl nic moc nového, pokud už četl autorky druhou knihu. Přišlo mi to jako takové celkové shrnutí života v KLDR.

Mindy
14.03.2021 5 z 5

Při čtení této knihy jsem se cítila strašně...jak to říct - nedobře. Sklesle a smutně. Taky mi to trvalo, než jsem ji dočetla, protože jsem nikdy nevydržela dlouho. KLDR je určitě krásná země a ačkoliv cestování miluju, nějak mě to tam neláká. Autorka píše velmi poutavě, pořád jsem měla při sobě tablet a různé stavby, památky, ukázku z hromadného cvičení Arirang a mnoho dalšího jsem si hned vyhledala. Doporučuji k přečtení.

Emily82
22.02.2021 4 z 5

I když tu není struhující děj, četla jsem knihu se zatajeným dechem. Až mi přijde neuvěřitelné, jak moc dokáže propaganda ovlivnit a řídit životy lidí. Ideologie se stala náboženstvím, kde mu každý věří a prožívá ho celým tělem. A uvědomila jsem si, že i navzdory všem momentálním opatřením, žijeme ve svobodné zemi, kde nemusíme mít obavy opustit svou vesnici a navštívit místo za humny. Občanem KLDR bych rozhodně nechtěla být.

Audrina
06.02.2021 4 z 5

O autorce jsem toho slyšela hodně, především o její aktuální knížce. Řekla jsem si, že její tvorbu začnu objevovat postupně, a proto jsem začala její první první knihou.
Autorka dokázala milou formou podat všechny podstatné informace, které se o KLDR tradují. Člověk sice tuší, že všechny tyto věci existují, přesto se neubrání tomu, aby mu běhal při čtení mráz po zádech a pořád si bude pokládat jednu a tu samou otázku - "Jak je tohle možné?"

Greenfingers
03.02.2021 4 z 5

Kniha staví především na osobních zkušenostech autorky z jejího studijního pobytu v jedné z posledních bašt komunismu. Svědectví, které přináší, je vskutku otřesné. Současně však i poučné a varující. Propaganda adorující vůdce (Kimův klan), přetrvávající kult osobnosti, policejní stát, zatajování tristní ekonomické situace, militarismus, pošlapávání základních lidských práv - to jsou jenom některé atributy stávajícího režimu. Severní Korea, skanzen budování komunismu, se stala zářným příkladem toho, kam až může země dospět, pokud je dlouhodobě vedena diktátory stalinského typu.

Maciiik
01.02.2021 3 z 5

Neuvěřitelné vyprávění o životě běžných lidí v asijské totalitě. Masivní propaganda přetírá betonovou šeď zářivými barvami, zatímco dennodenně dochází k porušování základních lidských práv. V zápiscích ze studijního pobytu ožívají strohé věty z učebnic a dostávají děsivě konkrétní podobu. A to se zdá, že zde autorka záměrně vybrala hodně pozitivní paletu témat (společnost, práce, studium, kuchyně, vztahy, ...).

Utkvěla mi básnička, kterou se učí děti ve školce:
"Našimi nepřáteli jsou američtí zlosynové,
kteří nám chtějí vzít naši krásnou vlast.
Zbraněmi, které si sám vyrobím,
je zastřelím. Bum, bum, bum."

Knihu jsem přečetla za dva dny s nadšením a s velikým zájmem, přesto dávám jen tři hvězdy. "Atraktivita" tématu výrazně předčila kvalitu zpracování. Kniha je na můj vkus poněkud neuspořádaná a těch překlepů je vážně hodně a to mi kazí zážitek ze čtení. Navíc tomu celému nějak chybí jakýkoliv konec a závěr.

martin3554
22.01.2021 5 z 5

Mé první seznámení s KLDR, poutavé čtení, neuvěřitelné, jak může existovat ještě v 21.stotelí totální režim.