Iluze

Iluze https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493194/bmid_iluze-5Uu-493194.jpg 4 320 320

Jediný způsob, jak ho dopadnout, je být o krok před ním Před zábavním parkem ve Stockholmu objeví policie tělo ženy v bedně probodané meči. I když to na první pohled připomíná nepovedený kouzelnický trik, záhy je jasné, že se jedná o mimořádně brutální vraždu. Totožnost oběti však zůstává záhadou a případ se nehýbe z místa. Policistka Mina Dabiriová nakonec nevidí jinou možnost než požádat o pomoc Vincenta Waldera, mentalistu a odborníka na lidskou psychiku i magii. Ačkoli Vincent zpočátku není spoluprací nijak nadšený, probudí se v něm hluboko zasunuté vzpomínky. Spolu s Minou, která rovněž bojuje se svými démony, si během vyšetřování uvědomí, že pronásledují nelítostného sériového vraha. A ten jako by se snažil Vincentovi něco říct. Podaří se jim ho zastavit, než bude obětí víc?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Metafora

Box , 2021

Kenan
26.06.2022 4 z 5

Před zábavním parkem se objeví první mrtvola a okolnosti naznačují, že jde o nepovedený kouzelnický trik. Policistka Mina požádá o pomoc Vincenta Waldera, mentalistu a odborníka na lidskou psychiku a magii. Nacházejí k sobě určité spojení, protože každý z nich řeší nějakou svou úchylku. Stanou se originální dvojicí a bavilo mně sledovat, jak se každý z nich se svým problémem vypořádává. Dozvídáme se i o spoustě podrobností z osobního života ostatních vyšetřovatelů. Kniha je proto dost bichle, ale když jsem se začetla nemohla jsem ji odložit. Fajn pomalé čtení bez množství krve a přebytku drastických scén.

bookbug_cz
24.06.2022 5 z 5

Tohle je kniha, která vás zaujme už v knihkupectví svým rozsahem a originální obálkou. Vyšetřování vraždy ženy nalezené v kouzelnické bedně je samo o sobě hodně zajímavé. Dostáváme se tak do prostředí kouzelnických triků, hádanek, prostorových optických klamů, nebo zkoumání lidské mysli.
Kromě tohoto výčtu atraktivních bodů zde máme opravdu nevšední dvojici „vyšetřovatelů“, které rozhodně nemůžeme označit jako běžné lidi s běžnými životními problémy. Minu a Vincenta životní osud dost zkouší. Ona trpí nejspíš misofobií – bojí se dotknout prakticky všeho, co není sterilně zabaleno a ošetřeno. On – postižen nějakou formou autismu vnímá svět pomocí čísel, má své rituály a celkově to soužití s ním není úplně jednoduché. Mina a Vincent si rozumí – každý se totiž potýká s podivnými reakcemi okolí, a to je jakýmsi zvláštním způsobem uklidňuje a prakticky i sbližuje. Vincent se prohlašuje za Mentalistu, je celkem úspěšný showman a má vlastní představení, kde své umění rád dokazuje. A proto se stává velmi klíčovým pomocníkem při vyšetřování vraždy, kterou Mina dostane na starosti a v určité chvíli se ocitá se bludném kruhu. Rozhodne se, že požádá o pomoc právě jeho.
Ačkoliv je to pořádná bichlička, příběh se četl jedním dechem. Aktivní a celkem i uvěřitelné metody vyšetřování mě potěšily, scény z osobního života postav občas dost vyděsily a rozčílily, ale to k dobré knize patří. Vzbudí emoce, o kterých třeba ani nevíte, že je máte (nebo vám někdo celý život tluče do hlavy, že nemáte emoce žádné, že…).
Takže tuhle knihu vřele doporučuji, myslím, že potěší všechny milovníky thrillerů a kouzel vyšetřování.

Knižní střípky
23.06.2022 4 z 5

Jsem strašně moc ráda, že můžu zase říci – Camilla opět nezklamala. I když to byla na thriller dost slušná bichle, chytla mě od první stránky, a držela si mou maximální pozornost až do úplného konce. Vincent a Mina byli skvělá a originální dvojka. Oba dva mají spoustu zvláštností, které jim komplikují jejich běžný život, asi i právě proto si tak porozuměli. Jak je u této autorky zvykem, děj knihy se nesoustředí pouze na daný zločin, ale rozvíjí zde i spoustu vedlejších zápletek, dá čtenáři prostor na to, aby se opravdu zevrubně seznámil se všemi protagonisty a hlavně, aby pochopil co, proč a jak. A právě toto mám na knihách této švédské autorky moc ráda. Vždy dokáže vše tak krásně zamotat a potom zase pěkně hezky rozmotat. Co říci závěrem - těším se na další díl.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Ven_D
18.06.2022 4 z 5

Kdo má rád, když je děj přímočarý a bez přehršle omáčky, tady bude špačkovat, až se mu z toho zavaří mluvidla. Iluze je čtivá, ovšem nalijme si čistého vína, je i hodně obsáhlá. Neustálé odbočky od případu mohou některé z nás rozčilovat, jiné naopak bavit, protože si k postavám vytvoříte vztah. Mentalista se tváří jako série, ve které sledujeme nejen samotné vyšetřování, ale i životy jednotlivých detektivů a bude tak potřeba dodržovat pořadí dílů, abychom správně chápali vazby a vztahy. Jestliže vám takový detektivní thriller nevyhovuje, Camilla Läckberg a Henrik Fexeus si vaši přízeň nejspíš nezískají... Odkaz na kompletní hodnocení najdete v záložce "Recenze" - Vendi ZJihu

spencer
17.06.2022 5 z 5

I když tato kniha není zrovna nejkratší, užijete si každou její stránku!

Když před zábavním parkem ve Stockholmu objeví bednu s mrtvolou, je policii brzy jasné, že mají co dočinění s vraždou. Jelikož se jim nedaří se v případu někam pohnout, požádá policistka Mina Dabiriová o pomoc Vincenta Waldera, mentalistu. Ten si umí všímat detailů, které by jiným mohly ujít a rozumí lidské psychice. Brzy po první vraždě přibyde další oběť a vyšetřovatelé si uvědomí, že se nejedná o jedinečný případ, ale o sériového vraha. Zabiják je ale chytřejší, než se zdá. Podaří se ho policii dopadnout než bude pozdě? Jaký je viníkův skutečný plán?

Přestože se titul soustředí na více postav, hlavní role se ujímá Mina a Vincent. Ti toho mají společného více, než se na první pohled zdá. Moc se mi líbila jejich vzájemná dynamika i způsob jejich spolupráce. Pokud jste rádi*y součástí dění, tady budete přímo v jeho centru. Máte tak možnost nahlédnout do myšlenkových pochodů Vincenta a policejního oddělení. Díky tomu se dozvíte pár poznatků o lidském způsobu myšlení, což bylo pro mě osobně dost zajímavé. Příběh je přímo nabitý akcí, jelikož se od první stránky pořád něco děje. Líbil se mi způsob, kterým autoři pracovali s napětím, a jak nám dávali malé náznaky možného dějového vyústění. Současně s hlavním dějem totiž sledujeme i druhou dějovou linku odehrávající se o několik desetiletí dříve. Čím více vyšetřování postupuje, tím jasné jsou jejich vzájemné souvislosti.
Opravdu jsem hltala každou stránku a čtení si užívala. Už se moc těším na pokračování, protože mě dvojice Vincent/Mina dost zaujala a bavilo mě je sledovat. Titul můžu vřele doporučit každému, kdo má rád napínavé detektivní série typu Joona Linna. Věřím, že nebudete zklamaní.

Pípasek
17.06.2022 5 z 5

Tady opravdu není co vytknout, snad jen, že z ní bolí ruce. Jedním slovem skvělé !!!!!

JustWomen
13.06.2022 3 z 5

Dvojice podivínů Vincent a Mína mi moc nesedla, ale děj byl opravdu originální a přes velký počet stran se to dobře četlo. Ale konec bych si představovala jinak, zcela jinak.

Didi15
13.06.2022 5 z 5

Velice příjemný a čtivý příběh . Rozhodně se budu těšit na další díl , jediné co mi trošku vadilo , je chování postav v některých situacích, ale to zkousnu :)

zazvorka
12.06.2022 5 z 5

Parádní čtení, příjemné překvapení. Zajímavé postavy, nápaditá zápletka, čtivý styl. Už se těším na případné pokračování!

Bosorka608
11.06.2022 5 z 5

-_já jsem z dvojice Mina & Vincent nadšená!!! nejdřív mě knížka zaujala svou "tloušťkou", vůní nepřečtených stránek, aby mě poté vtáhla do svižného děje.... Trošku jsem nahlédla do tajů-plného světa kouzel a iluze.... určitě si poslechnu skladbu "Time After Time" od Cheta Bakera.. či "Who Can I Turn" od George Cablese (děkuji Christere).
Nemůžu opravdu jinak, než - li úpřimně doporučit.. A nezapomeňte :"co je nedostupné, je zajímavější a přitažlivější"....
Už se Vás opět nemůžu dočkat Camillo a Henriku ️

eva3992
06.06.2022 5 z 5

První díl ze série Mentalista nás zavede do světa kouzel a magie, ale nic příjemného to nebude. Když je nalezena bedna probodaná meči a v ní mrtvá žena, nejprve to vypadá jako nepovedený kouzelnický trik, záhy se však zjistí, že šlo o vraždu. Jelikož policie potřebuje pomoci, přizve policistka Mina k vyšetřování Vincenta Waldera, mentalistu a odborníka na lidskou psychiku. Vypadá to, že mají co dočinění s brutálním sériovým vrahem.

Tato kniha Vás okamžitě hodí do děje, od začátku je to napínavé a nebudete se moci odtrhnout. Poznáváme blíže Minu a Vincenta a jejich zvláštnosti. Nechovají se vždy standardně a díky tomu jsou mi oba moc sympatičtí. Postupně se seznámíme i s dalšími postavami, se kterými se určitě budeme potkávat i v dalším díle a odhalovat jejich další tajemství.

V knize se pořád něco dělo, bylo to čtivé, zajímavé a napínavé. Moc mě bavilo to, že jsem se hodně dozvěděla o fungování lidské mysli a lidského chování. Hlavně, když se umíte správně dívat a pozorovat, tak toho můžete spousty odhalit.

U thrillerů mám raději, když jsou kratší a mají spád. Tady mi délka vůbec nevadila, moc ráda jsem se dozvěděla i věci kolem hlavního děje, chtěla jsem se o Mině a Vincentovi dozvědět více. Navíc příběh se neustále vyvíjel a gradoval. Postupně jsem si myslela, že vrahem je snad každý, kdo se v knize objevil a téměř až dokonce jsem neodhadla, kdo za vraždami stojí.

Kniha byla propracovaná, moc mě bavila. Těch 600 stran rozhodně stálo za to! Moc se těším na další díly.

Danago
04.06.2022 5 z 5

Naprosto skvělá, originální detektivka. Čtení mě uchvátilo a ohromně jsem si jej užívala.
Radši bych upozornila, že se jedná o detektivní román, není to jen tak bezhlavá rychlá detektivka. Příběh je hodně propracovaný. Nápad s iluzemi a kouzelníky je opravdu ojedinělý a mě to moc bavilo.
Vražda jako nepovedené kouzlo. Proč? Pachatel má , ale opravdu věrohodný motiv.
Pokud i přijdete na to kdo, nebudete až do konce vědět proč a co má následovat.
Hlavní hrdina mentalista Vincent je, tak trochu autista, ale dokáže toho správně využít a zvládat život dost dobře, ale situace, které s toho plynou , jeho pozorovací schopnosti vysokou inteligenci jsem celou dobu obdivovala. Vyšetřovatelka trpící strachem z nečistot virů a bakterií je taky zajímavá postava. Naprosto bravurně a přesvědčivě vykresleny postavy. K tomu návraty do Vincentovi minulosti čtenáři postupně odkrývají co se stalo tenkrát a jaký to má vliv na současnost. Určitě jsem knihu četla jedním dechem, chvílemi jsem lapala po dechu. Při tom všem , co se zde odehrává je kniha velice mile, citlivě a velmi lidsky napsaná.
Konec není přepálený , ale naopak opět velmi věrohodný a uzavřený.

Moc jsem si čtení užila a těším se na další díly.

ddkk
29.05.2022 5 z 5

Byl to výborný nápad, začít psát příběhy Mentalisty ve dvojici. Je vidět, že dvouletá spolupráce Camilly Läckbergové s Henrikem Fexeusem přinesla výtečné ovoce.

Vlastně jsem v celém ději nenašla žádné slabé místo. Bylo to promyšlené, neotřelé a napínavé. Ke konci se už sice dá vytušit, kdo byl prapůvodcem celé tragédie a později i to, kdo se skrývá za současnými vraždami, ale vůbec to nevadí. Všechno to spolu funguje a graduje až do úplného konce a i když to dopadne tak, jak asi má, pár trumfů do dalšího dílu série si Camilla a Henrik stejně v rukávu nechávají.

Je zajímavé, kolik nestandardních (protože napsat nenormálních by bylo fakt unfair) postav se v příběhu vyskytuje a jak skvěle je autoři dokázali přiblížit čtenáři. Skoro by se dalo říct, že jen málokdo je skutečně úplně běžným prototypem tzv. normálního člověka. Ono to tak vlastně je i ve skutečnosti...

Bylo to skvělé čtení, které všemi deseti doporučuji a dávám všechny hvězdičky, co jich tu je...

annah202
27.05.2022 5 z 5

I began reading with the mistaken belief that Mrs. Läckberg's sharply dropping style would serve to emphasize Mr. Fexeus...
I'm not sure what the latter interfered with, but the writer's style remains consistent, i.e. unsalted, non-greasy, with extensive descriptions, extended articles that veer uncomfortably from the plot, monand otonous conversations embellished with "professional" expertise in the area of psychology, and so on.

Marluksa
25.05.2022 5 z 5

Tohle nešlo uspěchat, byť by k tomu samotný příběh sváděl. Některé dílo je třeba si vychutnávat pomalu. Uf!
Adrian Monk, Saga Noren, Patrick Jane...
Přesně tihle tři se mi vybavovali při čtení. Dokonalá partička dokonalých lidí. Nezávislých na sobě.
A samotná ILUZE?
Vzájemné propojení postav, stupňování napětí, občasný retrospektivní pohled, který odhaloval jen to, co měl...
Jedním slovem Famózní!! Autoři nasadili laťku hoooodně vysoko. Ať budu číst cokoli dalšího, vždycky se mikroskopicky alespoň na letmý moment vrátím k ILUZI. Hluboce psychologické dílo, všechny postavy vykresleny do sebemenších detailů. Tohle ve čtenáři zanechá pocit, že emoce jsou zatraceně důležité. Že emoce k životu patří. Ať už negativní, či pozitivní.
Kupodivu se kniha čte velmi lehce, je stravitelná, ale zanechá v nás extrémně hluboký zážitek. Jsem nadšená. Vřele doporučuji a na další díl se moc těším.
PS: Intuice nezklamala, pachatele jsem odhadla přesně už cca v polovině knihy.

Miluska2810
19.05.2022 5 z 5

Konecne som sa dockala od Camillky poriadneho pribehu. Asi spolupraca jej prospela. Pre mna konecne dobra kniha z jej pera. Dufam, ze s Vincentom sa este stretnem. :)

mikika
16.05.2022 4 z 5

lehce mě vyděsil počet stran, ale jakmile se člověk začte, najednou je ten rozsah tak trochu nedostatečný. i když jsou tu hlavní postavy jak sbírka polámaných panenek, autorka se nebojí ukázat fobie a poruchy i z té veselejší stránky. (viz člověk s fobií z bakterií a chundelatý pes...)

Petronela16
16.05.2022 5 z 5

Už som si dosť dlhú dobu nič neprečítala od Kamilky, preto som sa potešila, keď som objavila túto knihu . Poviem vám,pochutila som si na nej ,bola to maškrtka hodna mena tejto autorky a aby som nebola nespravodlivá urcite jej v tom pomohla spolupraca s Henrikom Fexeusom.Veľmi ma bavilo dostávať sa pod kožu všetkým postavám, mam rada krimi, kde je zakombinovana psychologia.Postavy su perfektne vykreslené, rôzne typy osobností, skutočne som sa vždy tešila na ďalšie a ďalšie čítanie.Vobec ma neodradzal počet strán, nakoľko to bolo veľmi pútavé čítanie.Kto bol v tomto pripade zahradnikom som odhalila už až keď to bolo úplne evidentne.Tesim sa na ďalšie počiny tychto dvoch majstrov svojho remesla.Nemozem inak ako plný počet*.

bookwormie25
10.05.2022 5 z 5

Od Camilly Läckbergové jsem dosud nic nečetla, první setkání s touto autorkou mě ale velmi příjemně překvapilo. Zaujala mě anotace, a to především svět iluzí a triků, a vyklubal se z toho skvělý thriller. Propracovaný děj, zvraty, které čtenář nečeká, brutální zločiny, které vám nedají spát, a tak akorát dlouhé (ale já mám bichle ráda :)). Těším se na další díly téhle série.

Book-ista
10.05.2022 5 z 5

Líbilo moc! Velmi dobře vykreslené postavy, (a to nejen ty hlavní,) jejich pocity a strachy. Zároveň mě nesmírně bavily detaily týkající se myšlení vraha a myšlenkové pochody Vincenta, to knize dodává další rozměr. Střídání dějových linek z minulosti a současnosti vytváří zajímavou dynamiku a napětí. Autoři skvěle kombinují dialogy a popisy. Knížku jsem nemohla odložit, vtáhne vás do děje a nepustí. Už se těším na další díl!

Autoři knihy

Henrik Fexeus