Medzi dvoma kráľovstvami

Medzi dvoma kráľovstvami https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470307/bmid_medzi-dvoma-kralovstvami-Ksq-470307.jpg 4 109 109

Keď Suleika Jaouad v lete 2010 dokončila štúdium na vysokej škole, pripravovala sa na vstup do reálneho života. Zaľúbila sa a odsťahovala sa do Paríža, aby si splnila sen a jedného dňa sa stala vojnovou korešpondentkou. Reálny život ju však zaviedol o úplne inej vojnovej oblasti, než si predstavovala: ako dvadsaťdvaročnej jej diagnostikovali akútnu leukémiu s tridsaťpäťpercentnou šancou na prežitie. Život sa jej v okamihu zrútil ako domček z karát. Prišla o prácu, o bývanie, o nezávislosť. Musela sa vrátiť k rodičom a nasledujúce štyri roky strávila pripútaná na lôžko, kde bojovala o život a písala o svojom utrpení v stĺpčeku pre New York Times. Keď sa napokon vystrábila z choroby, uvedomila si, že vyliečením sa cesta k zdraviu ani zďaleka nekončí. Tisícpäťsto dní sa zúfalo usilovala dosiahnuť jediný cieľ – prežiť, lenže keď sa jej to podarilo, zistila, že vlastne netuší, ako má žiť. Čo jej pomôže vrátiť sa do sveta zdravých? Ako znovu získa to, čo stratila? V snahe nájsť odpovede sa vydá na stodňovú cestu autom naprieč Amerikou, aby sa stretla s ľuďmi, ktorí jej v čase choroby poslali e-mail či list, neúnavne ju odporovali a zdôverovali sa jej so svojimi životnými ťažkosťami... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

Between Two Kingdoms

Dandy1
16.12.2022 2 z 5

Je to napsáno čtivě, ale ne pro mě. Smutné, depresivní čtení. V půlce odkládám.

Lady S.
14.12.2022 5 z 5

Je to příběh, který píše život sám, ale kniha byla opravdu moc pěkně a čtivě napsaná. Nepřišlo mi to nijak depresivní, jen popis jednoho boje za druhým při boji s rakovinou. Navíc obálka knihy je úžasná (potřebovala jsem to vyzdvihnout, protože kdybych si v tomto případě vybírala jen podle obálky, asi bych byla velmi spokojená)!

Moniska2410
18.11.2022 5 z 5

Místy to není vůbec lehké čtení, bohužel i tohle někdy patří k životu.
A já musím smeknout před Suleikou, před její sílou, odvahou a odhodláním s jakým se prodírá životem, i když nemá vůbec ustláno na růžích.
V první části si procházíme se Suleiko její nemocí, bolestí vším čím si musela projít. Bylo obdivuhodné jak se k tomu postavil její přítel, i když ve finále spolu nezůstali, byl jí hodně velkou oporou.
Ve druhé části projíždí zemí a stavuje se za lidmi, kteří jí psali na její blok, který si založila aby se mohla podělit o tom čím si prochází.
Bohužel bylo tam plno bolesti,smutku a umírání, ale i radost ze života.
Knihu budu mít dlouho v sobě.
Bohužel se jí nemoc vrátila a ona s ni znova bojuje.
Suleiko držím ti pěsti

kirkpatrick
17.11.2022 3 z 5

Depresivní osobní zpověď nemocné mladé dívky, kdy její bezstarostný život převzala agresivní leukemie a ona začala bojovat, jak sama tak se svou rodinou i přítelem, kteří jí byli nápomocní. Nikdo neví kam ho osud dovede a co koho v životě potká.

Luccinda
17.11.2022 5 z 5

Suleice byla ve 23 letech diagnostikována leukémie a lékaři jí dávali jen 35% šanci na přežití. Následovala 4 roky dlouhá léčba, během které visel Suleičin život doslova na vlásku. Autorka ve své knize popisuje, jak těžké bylo vyrovnat se s myšlenkou, že její život může skončit dřív, než skutečně začal. Mezi dvěma světy přesto není kniha o rakovině. Je to hluboký a inspirativní příběh o tom, jak se naučit znovu žít.

Po skončení léčby se Suleika vydává na road trip napříč Spojenými státy, aby znovu objevila smysl života, který byl přerušen vážnou nemocí. Její vyprávění je silné a emotivní, zároveň ale působí opravdu upřímně. Autorka se nesnaží krutou realitu života s rakovinou nijak přikrášlit a přijde mi obdivuhodné, že se rozhodla o svých pocitech mluvit takto otevřeně. Pomohlo mi to uvědomit si spoustu věcí, během čtení jsem hodně přemýšlela a jsem opravdu vděčná, že se mi tahle kniha dostala do rukou. Bylo to náročné čtení, ale stálo to za to.

LenkaMacak
16.10.2022 5 z 5

Náročný, ale nádherně smutný příběh o boji s nemocí. Dlouho mě kniha tak hluboce nezasáhla.. až když člověk čte tento příběh, tak si uvědomí, co vlastně má, jak je strašně život křehký a nevyzpytatelný. Hrozně moc obdivuji Suleiku a její sílu se s nemocí porvat, její rodinu i úplně cizí lidi, kteří jí byli oporou.
Přeju jí, ať svůj boj zvládne i podruhé! ️

intelektuálka
01.10.2022 5 z 5

" Na nemocniční postel padá svět .... "

Toto mne napadlo při čtení této knihy o dívce Suleice a jejím boji o život ....

Sama dobře vím, že nemocniční svět se hodně liší od světa skutečného .... jde o přežití ze dne na den a je štěstí, pokud na této cestě potkáte spřízněné duše ....
A Suleice se to podařilo - podařilo se jí i publikovat svůj průběh nemoci a předat zkušenosti podobně se trápícím lidem ....

Je to smutné a silné čtení ....ale tato bojovnice na konci roku 2021 oznámila recidivu ....
Tak jí držme pěsti, aťˇto zvládne ....

okeey
12.08.2022 5 z 5

Jedná se autobiografický příběh mladé ženy, která vypráví svou cestu skrz leukémii se všemi detaily, které si ani nedokážete představit. Bez nějakých přikrášlení se dozvíš, co taková rakovina a transplantace kostní dřeně obnáší. A můžu říct, že to místy není vůbec nic lehkého na čtení. Ale tohle bohužel také patří k životu a já musím smeknout klobouk před Suleikou, před její sílou, odvahou a odhodláním s jakým se prodírá životem, i když teda vůbec nemá na růžích ustláno. Knihu budu mít ještě dlouho v hlavě.
Jinak animaci jsem se snažila vytvořit tak, aby vyjadřovala, jak knihu vidím já. Děkuju za život, který mám a díky této knize jsem si to uvědomila ještě více. Rozhodně doporučuji!

kneslova
01.08.2022 5 z 5

Toto je opravdu krásná kniha se silným příběhem , moc doporučuji … autorka je na FB a je to moc statečna a krásná žena

lena.o.knihach
28.07.2022 5 z 5

Suleika je na cestě stát se válečnou zpravodajkou, ale diagnostikovali ji akutní myeloidní leukemii. Vrací se z Paříže zpátky do USA k rodičům, aby mohla začít s léčbou.

Suleika docházela na chemoterapie, ležela v nemocnici, oholila si hlavu, poznala nové přátele s podobnou nemocí a dostávala zprávy a dopisy od lidí z celé země, které její příběh prostřednictvím The New York Times, kam začala psát, zaujal.

Začala se na svět dívat úplně jinýma očima. Rakovina ji změnila život.

Při čtení jsem měla na krajíčku. Chvílemi mi bylo až úzko ze všeho, čím si autorka musela projít. Není to ale emotivní příběh jen o nemoci, nýbrž i o uzdravení a o road tripu po Státech.

Mezi dvěma světy je náročnější kniha, ale stojí za to. Doporučuji autorku sledovat na sociálních sítích.

kate9326
10.07.2022 5 z 5

Emocionálně silný příběh, který budete číst opravdu snadno a prožívat děj spolu s hrdinkou. Určitě stojí za přečtení.

Ahmose
29.08.2021 5 z 5

Jedna z náročnejších kníh, ale určite jeden z najlepšie napísaných životopisov, aký som tento rok čítal a aký som vôbec čítal. Nie je to však kniha pre každého. Hlavne prvá polovica knihy je naozaj depresívna, plná emócií a môže v čitateľovi vyvolať naozaj nepríjemné pocity. Na druhú stranu, ak sa na ňu odhodláte, určite jej kúpu neoľutujete. Môžem vám sľúbiť, že vám poskytne veľmi výnimočný pohľad. Opäť je to jedna z tých kníh, ktoré otvárajú oči. Autorka má podľa mňa veľký spisovateľský talent a kniha sa číta veľmi dobre. Použitý jazyk a štýl je jednoduchý, priamy a úderný. Ak už by som naozaj mal niečo vytknúť, tak jedine, že by som niektoré pasáže trochu skrátil, dodalo by to knihe trochu viac dynamiky. Naozaj výnimočná a inšpiratívna kniha, ktorá dáva slovnému spojeniu „začať odznova“ úplne nový rozmer. Odporúčam.

Radka_p
28.07.2021 5 z 5

Toto bola jednoducho skvelá kniha, bez váhania za 5 hviezdičiek. Autorka Sulejka Jaouad píše o svojom "prerušenom živote", ktorý v mladom veku zasiahla rakovina. Nejde len o nejaký opis ala slzavé údolie ale o hlbokú, skutočnú sebareflexiu, pri ktorej čítaní máte chuť si podčiarkovať každú druhú vetu. Po prečítaní som si prezrela aj autorkin instagram a bolo to akoby fotky tvorili ilustrácie k príbehu. Veľmi, veľmi odporúčam!!!

autobiografie americké romány

Autorovy knížky