Mé cesty do hlubin mozku

Mé cesty do hlubin mozku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423739/bmid_me-cesty-do-hlubin-mozku-h2I-423739.jpg 5 743 204

Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga. O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Knižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění. Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.... celý text

Eva-K
20.02.2020 4 z 5

Nebylo to lehké čtení... přestože je knížka velmi zajímavá, musela jsem si ji dávkovat, přeci jen tolik stran o mozkových nádorech člověku na klidu nepřidá (a to přesto, nebo možná právě proto, že mám profesi, ke které patří naslouchat zásadním životním kotrmelcům klientů). V některých názorech jsem se s panem Benešem neshodovala, ale nerušilo mě to. Knihu mohu doporučit všem, kteří se zajímají o medicínu, neurovědy a těm, kteří se nebojí, že je budou ze spaní budit noční můry o glioblastomech.

s.macuska
18.02.2020 3 z 5

Hrdý lékař, který má být na co hrdý. Zajímavé téma z oblasti medicíny vystřídají příběhy ze života "obyčejného" člověka.

Petula009
14.02.2020 4 z 5

Vladimír Beneš zdá se být člověkem na svém místě, s rozumnými názory a přesto poněkud svojskými. Většinu knížky jsem se bavila a uteklo mi to. Ten konec již tolik ne, měla jsem pocit opakování. Každopádně dokážu to pochopit. Určitě zajímavé, obsahově nadprůměrné.

mfajmanova
06.02.2020 3 z 5

Zajímavá, čtivá knížka od mistra svého oboru. Zhruba ve 3/4 knihy ale pan profesor přichází se svým radikálním odsouzením přírodní medicíny, se kterým se neztožňuji a od té chvíle jsem už knihu nečetla s takovým nadšením a obdivem.

JKDelaney
03.02.2020 4 z 5

Velmi příjemné čtení. Forma rozhovoru skvělá.

Sazinek
03.02.2020 5 z 5

Na začátku musím napsat,a sypu si popel na hlavu, ale pana profesora Beneše jsem neznala.. až doposud, kdy mne zaujala tato kniha. Kniha je psána formou rozhovoru, který vede novinář pan Moravec a je rozdělena do kapitol - o pacientech, o etice v medicíně, o doktorech a o životě...
Strašně poutavě napsáno, četla jsem jedním dechem. Přečteno za dva dny :-)
Kapitola, která se týkala etiky mne moc nebavila, ale bylo zajímavé si ji přečíst.
Knihu doporučuji všem, kteří se chtějí nějak obohatit.
Jsem z ní fakt unešená... a to čtu hlavně thrillery :D

Blanče
30.01.2020

Velmi zajímavá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Velmi ráda čtu knihy s lékařskou tématikou, tahle mě zaujala navíc tím, že je psána formou rozhovoru úžasného lékaře. Vřele každému doporučuji !!!

jindra-svita
28.01.2020 5 z 5

Upřímné, skvělé, občas i veselé (to když vypráví o svých trojkách z chování), a především velmi poučné z hlediska medicíny vůbec.

IvčaKraťaska
24.01.2020 5 z 5

Velmi poutavé a obohacující čtení! Obdivuji jak jednoduše se dá mluvit o složitých věcech. Bude se dobře číst i každému někdo nemá o neurochirurgii žádnou povědomost. Tím, že je kniha psaná jako rozhovor má velmi rychlý spád. Líbí se mi vyobrazení pana doktora především jako člověka se všemi cnostmi i neřestmi. Je až neuvěřitelné v kolika oborech/zájmech může být člověk takto úspěšný.

Tanulee
19.01.2020 5 z 5

Čtivý, zábavný a inspirativní rozhovor s upřímným, vtipným, pracovitým člověkem a lékařem, rozdělený do několika kapitol a zakončený fotografiemi z jeho života. Přečteno jedním dechem a knihu doporučuji každému!

Marla
17.01.2020 5 z 5

Velice zajímavá kniha, od čtení jsem se musela přímo násilím odtrhávat. Skvostný rozhovor s člověkem, který o sobě ví, že umí a je ve svém oboru nejlepší a přitom neztrácí pokoru. Vřele doporučuji.

harena
16.01.2020 5 z 5

Nelze jinak, než pět hvězdiček. Velmi povedený knižní rozhovor pana Martina Moravce s jedním z našich nejlepších neurochirurgů prof. MUDr. Vladimírem Benešem. Je vidět, že operování je pro něho drogou i koníčkem, zaujatost a nadšení pro obor čiší z celé knihy. Nejsem lékař, a nemohla jsem se od knihy odtrhnout ani při popisu různých operací a problémů, které vždy mohou nastat. Stejně zajímavě a čtivě tu pan Beneš vypráví nejen o svém profesionálním životě, ale také velmi vtipně o svém mládí a o svém manželství. Že mám třeba na celostní nebo čínskou medicínu jiný názor není tady důležité. Opravdu velice zajímavá kniha, hltala jsem ji stránku po stránce a určitě doporučuji k přečtení.

eva0409
15.01.2020 5 z 5

Úžasná kniha, úžasného lékaře.

MirekUL
13.01.2020 5 z 5

Kniha, která poskytuje pohled na medicínu a svět očima člověka, který se dokázal ve svém oboru dostat na absolutní světovou špičku a navíc se na ní už delší dobu drží. Knihu určitě doporučuji k přečtení, avšak pochopení pro úplně všechny názory a postoje pana profesora lze asi nalézt pouze u striktně racionálně smýšlejících čtenářů, což ovšem nevadí, protože není podstatou knihy někomu jinému vštěpovat cizí názory. Dále se mi líbí, že kniha se nevyhýbá ani v dnešní době citlivějším tématům, které pan profesor dle svého otevřeně komentuje.

Capkomi
12.01.2020 5 z 5

Mnohem účinnější než kdejaká motivační kniha. Přestože se vším nesouhlasíte, názor si rádi poslechnete a zamyslíte se nad ním.

hnusák
06.01.2020 5 z 5

Upřímná zpověď renomovaného kardiochirurga o svém životě a především o svém životním poslání mne tak chytla za srdce, že jsem knihu skorem nepustil z ruky. Už jenom to, jak popisuje jednotlivé činnosti mozku, jednotlivé operace a to formou reportáže přístupnou naprostým laikům, to tedy klobouk dolů. Občas jsem měl mravenčení v zádech při pomyšlení, jak stačí málo a člověku se život obrátí naprosto naruby. Palec nahoru.

Cacolinka
05.01.2020 5 z 5

Rozhovor se šťastným, pracovitým člověkem, který za svůj život ani jednou nešel do práce, protože to co dělá nevnímá jako práci. Opravdu velká inspirace pro mě.

veronika431
03.01.2020 5 z 5

Rozhodně doporučuji. Otevřený rozhovor s jedním z nejlepších odborníků svého oboru, který si přitom nehraje na "hogofogo". Kniha velmi připomíná jakékoli vystoupení pana profesora v TV apod. Přečetla jsem jedním dechem.

Kateřina Marko
02.01.2020 5 z 5

čteno jedním dechem, inspirativní, naučné i poučné, velmi doporučuji!

MagdalénaD
31.12.2019 5 z 5

Jestli bylo Becoming od Michelle Obamové kniha, která musí oslovit každou ženu, tak toto je dle mého kniha, která musí oslovit každého člověka bez ohledu na pohlaví. Prostřednictvím rozhovoru máme možnost nahlédnout do práce lékaře, vyhlášeného neurochirurga, se kterým sice nemusíme ve všem souhlasit, ale přesto můžeme získat povědomí o jeho každodenní práci a všem, co je s ní spojeno. Skvělá kniha, která se četla úplně sama a která byla - s ohledem na některé podobnosti právnických a lékařských profesí - velmi inspirativní.