Maus II: A tady začalo moje trápení

Maus II: A tady začalo moje trápení https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/7289/bmid_maus-ii-a-tady-zacalo-moje-trapeni-dPK-7289.jpg 5 445 445

Maus série

< 2. díl

Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný - příběh rodičů a dětí. V druhém dílu se pohybujeme mezi osvětimskými vězeňskými baráky a rekreačními bungalovy v pohoří Catskills.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Torst

Maus II: A Survivor's Tale: And Here My Troubles Began , 1991

Leonor
20.06.2017 5 z 5

Ještě lepší, akčnější a temnější pokračování. Okouzlující...

Heisenberg
02.04.2017 5 z 5

Ve zkratce: nejlepší komiks všech dob.

Mercatino
23.01.2017 5 z 5

V této knize se dá spatřit vše co potřebujeme k tomu aby jsme si udělali obrázek na svět. Část příběhu, kde syn zjistí, že otec který přežil holocaust nemá rád černochy a myslí si o nich, že jsou podřadná rasa, dokonale vystihuje všechno to co je , že svět je marnost nad marnost.

ajla5
27.12.2015

Jak jinak než děsivé a beznadějné.

Richie1
09.08.2015 2 z 5

Druhý díl mě oslovil ještě méně než první díl. Asi to je hlavními postavami - Vladek i jeho syn mi byli dost nesympatičtí. Mnozí čtenáři obdivují Vladkovu duchapřítomnost - já to nazývám spíše vykutáleností a chytráctvím. Jeho lakomství, snaha o podlézavost či schopnost využít každou situaci ve svůj prospěch, mu pravděpodobně zachránila život v koncentračních táborech, ale mé sympatie určitě nezískala. To, jak radil Anje, aby se nedělila se spoluvězeňkyněmi nebo jak nechtěl dát ostatním napít, aby měl dost sám pro sebe, z něj rozhodně nedělá žádného příkladného hrdinu.
Také na vztahu Arta s otcem nevidím nic zajímavého. Otec si samozřejmě nese určité trauma z války - to ale měli všichni, kdo jí nějakým způsobem prošli. Art je jiný a otcovu povahu možná zbytečně příliš prožívá.
Dílo má svůj smysl - zvláště pro Američany, kteří toho o 2. světové válce a holocaustu tolik neví. Pro mě to ale bylo spíše nezáživné čtení.

Verunka289
23.02.2015 5 z 5

Stejně vynikající jako první díl! Jen více naturalistické, což k tématu ale bohužel patří....

Rade
10.02.2015 5 z 5

Četla jsem první i druhý díl v jednom vydání, byl to dárek a byla jsem nejprve trochu zklamaná, že to je komiks.
Ale je to velmi působivé a silné.

Eigis
15.08.2014 5 z 5

Myslel jsem, že mě po přečtení prvního dílu, pokračování už tolik nezasáhne, ale opak je pravdou. Tenhle syrový popis přežití pod stínem smrti na pozadí lidské bestiality by si měl přečíst každý, aby se nezapomnělo.

habakkuk
19.03.2014 5 z 5

Nikdy jsem nemyslel, že budu číst komiksy, ale po přečtení Mause a Persepolisu měním názor.
Výborné čtení, poutavé, čte se jedním dechem...

Kapis
10.01.2014 5 z 5

Jeden z mých ranných komiksů ve sbírce, který mi ukázal jaké jsou možnosti tohoto média a jakým způsobem se dá vypravět příběh. Téma silné, dobře uchopené a skvělé zpracované. Vše co se týká holokaustu a utrpní Židů má vždy otevřenou cestu k okamžitému vydání, i když to za moc nestojí - v tomto případě se to však povedlo excelentně. Trochu se divím, že to ještě nikdo nezpracoval filmově.

cepice
12.12.2013 4 z 5

Druhý díl není tak povedený jako ten první, ale je krutější a čte se rychleji.

bbara155
28.06.2013 4 z 5

Druhý díl poněkud drsnější než první.

Dera
07.03.2013 5 z 5

Hlavní komentář jsem napsal již o 1.dílu. Chtěl bych jen dodat, že komiks Maus se dá číst vícekrát a neomrzí.

Lady_Ef
23.08.2012 5 z 5

Autor drží úroveň prvního dílu a pokračuje ve strhujícím a dech beroucím příběhu, který vás nenechá chladným. Občas se mi slzy draly do očí, občas jsem jen nechápavě kroutila hlavou. Člověku se až nechce věřit, co se v té době dělo..

grellenort
29.05.2011

Rozhodně forma a styl kresby, kterou zvolil autor, je vynikající, jelikož se nesnaží o nějaké zabalení do líbivého hávu. Abstrakce, která je zde použita u kresby je tolik typická pro díla, kde se nám snaží být podáno nějaké vyšší poselství a je zde vyzvednut obsah nad formu nebo chcete-li poselství nad posla. Vladek Spielgelman je postava, která si i přes některé své židovské vlastnosti vydobude vaši sympatii a sám autor (jeho syn) s ním má mnohdy kříž. Jinak příběhy odehrávající se během genocidy by se měly dnešní vyholené mládeži přinejmenším často připomínat. Nacisti zde vykreslení coby kočky, ano, to sedí..
Dokončení prvního dílu a snad i napínavější!!

evickakyticka
09.03.2011 3 z 5

Druhý díl Maus už mě ničím nepřekvapil, pouze příběh dokončil. Bohužel ani v druhém dílu jsem nenašla okouzlení, které jsem očekávala už v jedničce.

maly princ
30.11.-0001 5 z 5

A pak, že komiksová četba je brak..