Malý život

Malý život https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332368/bmid_maly-zivot-Iia-332368.jpg 4 933 273

Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život. Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

A Little Life , 2015

Aykiru
03.01.2024 4 z 5

Malý život obsahuje všechny ty malé autorské přešlapy, o kterých jste vždy věřili, že Vám na knihách vadí. Postavy jsou vždy (nebo alespoň většinu času) dokonale milující a chápavé, obdařené inteligencí, smyslem pro humor, talentem, láskou, dokonalou prací a penězi. A nejen že se vzájemně milují a podporují, ale ještě si to nezapomínají navzájem říkat a dokazovat.
Také Judova minulost se odehrává v tolika temných odstínech, až si člověk – mezi slzami – občas říká, jestli to autorka nepřehnala, ale pak jak to bývá, pokrčí rameny a čte dál. Proč? Protože Malý život je i přes veškeré klišé, zbytečnou délku a poměrnou předvídatelnost dobře napsanou studií osamělosti a pocitu beznaděje.

jirina4159
29.12.2023 4 z 5

Další kniha do které se mi po přečtení upoutávky nechtělo, ale jsem ráda že jsem nechuť přemohla a knihu četla i když některé věci v chování postav jsou opravdu mimo mé chápání.

AdamB.
20.12.2023 5 z 5

(SPOILER) To byla jízda...

plná dojetí, úsměvů, slz a momentů, kdy jsem na text zíral s otevřenou pusou...

Knihu jsem musel číst asi tři měsíce. Text a příběh od autorky je bravůrní, ale hodně náročný - a to co se větné sklady týče, tak také na rozdýchání toho, co udělá s hlavními hrdiny. Na začátku se do nich zamilujete a na konci je Vám autorka zničí, že tu knížku už máte chuť vyhodit...

Ale ne - tohle bude vždy má srdcovka... a věřím, že až se zase podívám do NYC, beru knihu s sebou a pár těch krásných částí si přečtu třeba v nějaký kavárně kousek od Lispennard street

Lonka31
23.11.2023 5 z 5

Knihu vnímám jako bravurní dílo, a to především z hlediska zcela jedinečného, podrobného a velmi realistického popisu vnitřního prožívání postav. Přechod z jednoho období do dalšího je velmi plynulý; o to více je pak člověk na konci zaskočen, že s postavami prožil prakticky celý jejich dospělý život. I proto mě možná kniha jako jedna z mála dokázala rozplakat.
Text je protkaný nespočtem nepravděpodobností (hvězdné kariéry všech aktérů apod.), ale kupodivu to v tomto díle vůbec nevadí. Jaksi to tam patří.
Nakonec můžu říct, že se zcela jistě jednalo o jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Kubikuli
17.11.2023 3 z 5

Měla jsem příliš velká očekávání, která se nenaplnila. Když vezmu příběh jako takový, zejména osud Juda a jeho nejbližších, tak by to bylo jednoznačně na pět hvězdiček. Ale ta knížka byla tak náročná na čtení, spletité a dlouhé souvětí, šílené množství postav a míst.. četla jsem ji asi měsíc a neustále jsem bojovala s nutkáním ji odložit. Příběh má hloubku, je krásný, ale ne na šestiset stranách. Kvantita nemusí být bohužel vždy kvalita.

Viwi
13.11.2023 5 z 5

Malý život je velkolepá a strhující kniha, o které jsem předem věděla, že je těžká a traumatizující, a věděla jsem, že to bude bolet, protože mě na to (díkybohu!) kamarádka připravila. Po dočtení jsem nevěděla co říct, neměla jsem slov.

Věděla jsem, že to bude opravdu hodně hrozné, ale taky nějakým nepopsatelným způsobem neuvěřitelně krásné a nezapomenutelné dílo. Všechno se ukázalo být pravdou, příběh mi soustavně lámal srdce na kusy a pak mi zase vyrážel dech, a jsem za to ráda, protože si nepamatuji, kdy bych příběh takhle moc prožívala s hlavní postavou. Pravda - místy byly chvíle, kdy jsem byla tak vnitřně rozlámaná, že jsem nemohla číst dál, protože jsem se bála, co mě (jeho) ještě čeká, a vždycky jsem tajila dech nad tím, jestli dokáže být osud ještě nemilosrdnější - a vždycky to dokázal a byl.. V jedné chvíli Juda milujete jako někoho blízkého, jako svého opravdového přítele a v druhý moment trpíte s ním, protože jeho utrpení je nezměrné, nevyčerpatelné, nekončící.. kdybych si nečetla, proč autorka vložila na jeden hrb tolik neštěstí, ptala bych se, jestli to bylo nutné, ale protože to už vím, tak se ptát nemusím.. vím, že bylo. Těžko se to vysvětluje, ale předpokládám, že kdo knihu prožije a protrpí společně s Judem, a jeho nejlepšími přáteli, bude k nim cítit něco víc, jako by je po těch 630 stranách opravdu znal, o to horší je některé osudy potom přijmout. Nikdy na knížku nezapomenu, a budu hlásat slova - že je to extrémní a depresivní a hrozná kniha - ale zároveň se mi tolik líbí, protože je svým způsobem nepopsatelně krásná a dechberoucí. Jestli to, že jen když na knihu pomyslím, mi hrne do očí slzy, není samo o sobě dostatečný důkaz síly příběhu, tak už asi nic..

U obrazů nebrečím, ale u knih už zjevně zase ano.

M-a-rty
11.11.2023 5 z 5

Asi nejtěžší a nejemocionálnější román o týrání, zneužívání s nemožností katarze a nápravy, jaký jsem kdy četla.

Knihoholka
08.11.2023 5 z 5

Strašně silná kniha. Skvěle napsaná, krásný styl, postavy propracované, nemůžu dát jinak než pět hvězdiček. A přesto bych si přála, abych ji nikdy nečetla. Tolik utrpení, navíc, pokud se děje dětem, je prostě nesnesitelné. Možná jsem přecitlivělá, ale na mě to prostě bylo moc, až jsem knihu chtěla odložit. Ale počet hvězdiček nechám, bylo by to k autorce nespravedlivé, kniha byla napsána opravdu dobře, kdyby to tak nebylo, člověk by se do toho tolik neponořil a neprožíval s postavami všechno tak silně.

nula87
06.11.2023 3 z 5

Velmi těžce se to čte. Nejen kvůli příběhu, kde se na hrdiny valí jedna pohroma za druhou, ale také kvůli stylu psaní autorky. Její dlouhá, barvitá souvětí mě mnohokrát zavedla do slepé uličky.
Příběh je těžký, až děsivý, ale bohužel, alespoň pro mě, někdy těžko uvěřitelný. Vsichni hlavní hrdinové, i jejich blízké okolí, jsou až extrémně úspěšní ve svých pracovních životech, a dramatický kontrast s jejich osobním životem byl pro mě místy až mimo uvěřitelnou realitu.
A ještě jedna věc - absolutně žádné umístění do historického kontextu.
Co jedenácté září, co finanční krize, co mnoho politických změn, co zemětřesení na Haiti? Události, které musely lidi v NY citelně ovlivnit, ale v knize o nich a o vlivu na její hrdiny není ani jedno slovo.

gladya
01.11.2023 4 z 5

Osudy čtyř přátel během několika desetiletí, zajímavé téma a dobře napsané. Pravda, závratně úspěšné kariéry všech čtyř hrdinů jsou až neuvěřitelné. To ale nevadí a asi je to záměr. Je zajímavé, že vlastně ani jeden z hrdinů nevyhovuje beze zbytku představě „ heterosexuální muž s tradiční rodinou“, jen jeden se jí hodně blíží. Nejpůsobivější je asi to, co prožil Jude. Na jednu stranu se až nechce věřit, co s takovým startem v životě dokázal. To, že ho traumata z dětství poznamenala ovšem uvěřitelné je. I to, že obviňoval i sebe. Nevím, jestli je možné, aby dítě takhle dlouho „uniklo“ systému.

Dlouhé a „tlusté" knihy mi nevadí, ale tady se přidávám k názoru, že tahle knížka by mohla být kratší.

VéjaTarabová
29.10.2023 5 z 5

Od této knihy jsem měla opravdu hodně velká očekávání, i když jsem vůbec nevěděla do jakého příběhu se pouštím. Prvních několik desítek stránek mě až lehce nudily, ovšem čím déle s jednotlivými postavami trávíme čas, tím více poté bolí jejich tragédie. Lítost k Judovi musí cítit každý, kdo tuto knihu otevřel, jeho trauma je kombinací těch nejhorších jaké můžou být. Nejradši bych poděkovala všem, kteří se o něj poté celou tu dobu starali a zajímali. Příběh je velice politicky korektní, popisuje závažné věci, které se opravdu dějou, ovšem kariérní úspěchy hlavních čtyř hrdinů už tak realistické nejsou. Na druhou stranu stále to je jenom vymyšlený román, proto nezazlívám spisovatelce, že si něco trochu přikrášlila, jak se jí to hodilo. Knihu jsem četla opravdu dlouho, ale konec stál za to. Autorku jsem proklínala, jak jim něco takového mohla udělat, zároveň mě to však jakožto náročného čtenáře, který má rád smutné konce, velmi uspokojilo. Veškerou tu bolest bych člověku, jenž tuto knihu nečetl, vůbec nedokázala vysvětlit.

,,Spravedlnost je pro šťastné lidi, pro lidi, kteří měli to štěstí, že vedou život, který je určován spíše jistotami než víceznačnostmi.“

Ventimiglia
30.09.2023 5 z 5

S plným vědomím, že postavy jsou nepravděpodobně laskavé, jejich kariéry nepravděpodobně úžasné, že jejich přátelství je nepravděpodobně pevné a city nepravděpodobně něžné, jsem se nechala totálně emočně rozsekat; všechny oprávněné výtky jsou mi úplně jedno, román mě neuvěřitelně zasáhl. Touha po lásce, přátelské, milenecké, rodičovské, a naprosté odevzdání se jí. Obrovský smutek, obrovská něha, radost z každého dobrého činu. Aťsi, že je to nepravděpodobné, srdce po tom stejně touží. - Tak, to byly city, a o tom ostatním příště.

Jane2016
21.09.2023 5 z 5

Malý život, kniha, kterou jsem si chtěla přečíst již několik let. Velmi dlouho jsem se do čtení odhodlávala, jelikož mi bylo jasné, že nepůjde o jednoduchý příběh. Když jsem se ale konečně odhodlala, tak jsem knihu nemohla nikde sehnat, byla vyprodaná a já smutně připustila, že na ní ještě není ten správný čas. Až později na mě Malý život vykoukl v knihkupectví a já si řekla, že tohle je přesně ten moment, kdy bych se do čtení měla pustit.

Ale sami asi tušíte, že jde nejen o náročné čtení, ale i o dlouhý příběh. Čili jsem se ke čtení dostala až teď na dovolené, kde jsem na knihu měla čas i chuť.

A po dočtení musím uznat, že se jedná o jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Ta propracovanost celého příběhu, ty pocity, co jsem během čtení cítila. Neuvěřitelné. Při čtení této knihy jsem si opravdu užívala mou lásku ke knihám, protože podobný pocit bych z žádného filmu nikdy neměla. Za mě je to mistrovské dílo světové literatury. Tento příběh už asi nikdy nedostanu z hlavy. Všechna čest autorce. Rozhodně se pustím i do jejího dalšího díla s názvem Do ráje.

Petra21
19.09.2023 5 z 5

Vzít srdce, roztrhat ho na tisíc kousků, aby pak mohla každý z nich zase zalepit a přivinout k sobě. Přesně takový gejzír emocí ve mně dokázala tato maloživotní záležitost vyvolat. Jsem naprosto vyčerpaná a zároveň naplněná tak obrovskou, přesahující něhou... Cítím se jako nějaký neviditelný, snad sublimující pátý prvek jejich čtyřčlenného přátelství; jako bych je všechny znala, jako bych dokázala pochopit počínání každého jednoho z nich; jako bych mohla všechny obejmout... ach bože můj, jak moc bych je všechny chtěla obejmout! Pokusit se jim vnuknout důležitost sdílení, a přesto žasnout, že v opravdové lásce vědění a priori nemusí být vždy důležité. Miluju každou stránku, všechna slova, neb ani jedno nepřečnívalo a nehyzdilo celek; každá bravurně sestavená věta zapadla do jedinečné skládačky mnohovrstvého příběhu, jenž se trvale vtetoval do mé nyní rozervané duše. Tento Malý VELKÝ život znamená pro současnou literaturu opravdový klenot, který by mohl svou schopností empatie skály mezi lidmi lámat. Kéž by to dovedl...

Ivanule
25.08.2023 5 z 5

Tak a mám to za sebou:) Ne,nepíšu to s tím,že bych knihu dočítala s donucením nebo něco v tom stylu to ne, jen mě teda nakonec opravdu dostala...Malý život ....co o něm napsat...Ukazuje asi 30-40 let života čtyř kamarádů ze škol, kteří měli na začátku plány se svým životem,ale i jeden, který to měl trošku v životě jinak...Dostáváme se do doby, kdy jsou všichni dá se říct velice slavní,žijí si ty svoje americké životy,po kterých touží spousta lidí a proto do Ameriky vlastně jedou,ale také ukazují jejich životy po té, co se vrátí domů z práce, za zavřené dveře....Příběh jednoho hlavního hrdiny je ale opravdu velice těžké číst,a musím říct,že budete lapat po dechu, budete brečet a říkat si proč, proč se tohle děje...

sofie2146
21.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Geniální kniha, která mě chytila za srdce na začátku a nepustila jej ani na konci. Jude byl po několik propršených večerů mým nejlepším přítelem, kterému bych vzkázala jen jediné: Axiom rovnosti pro Tebe neplatí.

Hysterický pláč mě popadal nejvíce v těch nejlaskavějších gestech a frázích ze strany Harolda a Julie - v jejich snaze poskytnout přes padesát let starému člověku lehkost dětství, které se mu nikdy nedostalo.

Jako další silný moment vyzdvihuji obraz Willema, který poslouchá Juda, když vypráví příběh. Nikdy jsem ten obraz neviděla a přesto se zdá být tak reálným, až z toho člověka mrazí.

Po přečtení několika dalších recenzí ale dospívám k názoru, že síla a kvalita tohoto příběhu se dotýká každého člověka naprosto odlišnou mírou. Myslím, že čím větší je podoba Vašeho života s tím Judeovým, tím více dokážete porozumět všemu, co dělá - a i tomu, proč tato kniha opravdu musí být takto dlouhá a nejde zkrátit. Každé slovo v ní má svůj význam. Když mi zbývalo posledních pár stran, říkala jsem si, že je škoda, že Harlod s Julií nikdy neobjevili dárek k adopci, který jim Jude schoval - tohle si myslím, že bylo mistrovské dílo spisovatelky, které mi na konci vzalo dech.

NotJustaReader
19.08.2023 4 z 5

Nečtěte, prosím, tuto knihu na základě internetových doporučení, která hlásají, že vás tato kniha rozloží- tak jsem to totiž udělala já a byl jsem zklamaná.

Paradoxně se mi první polovina líbila mnohem víc něž ta druhá. Protože byla takovou sondou do společnosti. Pokládala si velmi zajímavé otázky, které je v dnešní době nutné pokládat. Navíc osobně miluji estetiku New Yorku, města mnoha kultur, představy o nové budoucnosti a realitu, která tyto iluze bourá - což je právě na začátku skvěle vykresleno na čtyřech studentech a kamarádech. Později v příběhu mě mrzelo, že jsme dva tyto kamarády jakoby ztratili z dohledu a zaměřili se jen na Juda.

Musím však říct, že mě také velmi bavilo pozorovat jeho charakter. Při čtení mi bylo často úzko - autorka má bravurní popisy emočních bouří, které se mu odehrávají v hlavě. Předpokládala jsem, že se příběh bude ubírat do toho pomyslného rohu, odkud není kudy uniknout, ovšem ke konci knihy mě naštvalo, jakým způsobem bylo tohoto dosaženo.

Po části nazvané cynicky Šťastná léta totiž přijde zvrat v ději možná až typu deus ex machina. A taky mi přišlo, že se jedné postavě (Džejbímu), tak trošku zohnul charakter a celkově motivace té postavy se na sílu napasovaly někam, kam nepatří - prostě, že udělal něco, co úplně nesedělo... Tohle jsou však problémy, které zde někdo jiný vidět nemusí.

I přes to, že na knihu po dočtení pohlížím v celku kriticky. Na pár místech jsem si pobrečela i já, to musím přiznat.
(ale bylo mi líto, jak moc zřejmě to celé působilo jako ždímač emocí).

Jen bych ještě nakonec chtěla vyzdvihnout práci se slohem - konkrétně jsem si velmi užívala, jak se v průběhu knihy měnily perspektivy a osoby. Na začátku sledujeme dění v er formě, když se dostaneme do Judovy hlavy jsme občasně i v ich formě a v knize jsou i dvě kapitoly z pohledu Harolda, které jsou vedeny v ich formě formou vyprávění a občas promluví i na na nás jako čtenáře, ovšem my jako čtenáři jsme ztotožněni z Willemem - prostě skvělé.

ivokick
10.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Možná hodnotím příliš brzy po dočtení, ale nerad bych přišel o pocity, které jsem při čtení měl.

Jakkoli je ta kniha v některých ohledech skvělá, jazyk autorky naprosto famózní a (některé) charaktery propracované do detailu, nejsem si jistý, jestli bych si ji přečetl znovu. Mám ji ve čtečce a chvíli jsem přemýšlel, že bych jí rád měl v knihovně. Po dočtení o tom ale budu dlouho přemýšlet. Opravdu bych tuto knihu měl rád v knihovně? Budu ji ještě někdy číst?
Důvody, které by mě vedly k opětovnému přečtení, jsou přátelství, láska, a do jisté míry také velmi autentické popsání některých témat, která jsou velmi náročná. Tím myslím sebepoškozování, zneužívání dětí, pokusy o sebevraždu, problémy se sebepřijetím, důvěrou vůči ostatním....

Autorka v knize krásně popisuje lásku mezi přáteli. Vztah mezi hlavním hrdinou a jeho adoptivním otcem mě občas dohnal k slzám. Stejně jako některé strachy a obavy v jeho vztahu s přáteli a partnerem. Kniha má takových hlubokých momentů, u kterých si budete připadat nazí a odhalení, opravdu mnoho. A to jsou důvody, proč si knihu přečíst.

ALE

Je daleko více důvodů, proč bych si danou knihu už nikdy nepřečetl. Důvody, proč bych ji nikomu k přečtení nedoporučil. Především, kniha je neskutečně dlouhá. To samozřejmě nemusí být problém sám o sobě, ale tato DLOUHÁ kniha je dlouhá z velké části proto, že obsahuje nikdy nekončící sérii utrpení, znásilňování, sebepoškozování, dalšího znásilňování, dalšího a dalšího sebepoškozování, pořád a pořád dokola. Utrpení, které musí Jude prožívat, bylo v některých chvílích tak obrovské, že jsem knihu musel na několik dní a týdnů odložit, než jsem byl zase schopný číst. Závěr knihy a ospravedlnění sebevraždy hlavního hrdiny je po přečtení celé knihy částečně pochopitelné, ale nejsem si jistý, zda autorka opravdu chtěla knihou vyslat zprávu, že některé životy s sebou nesou tolik utrpení, že je jednodušší zemřít. Já si to totiž nemyslím a nelíbí se mi, že to byl nejspíš její záměr.

Tolik utrpení jsem opravdu nečetl už dlouho. Každý, kdo se jí chystá číst, by se na to měl připravit.

Zároveň mi přišlo, že hlavní hrdinové žijí v jiném světě, než který znám. Ve světě, kde každý žije v obrovských a přepychových domech, letá na víkend do Paříže a Londýna, pořád a pořád dokola. Cokoli se však děje okolo nich politika, ekonomika, války nic z toho v knize není. Jen úspěch, sláva, peníze. Když samozřejmě nepočítáme polovinu knihy, kde Jude trpí a bojuje s lidmi, kteří ho zneužívají, aby se tím pak až do své smrti trápil a mučil.

Nad hodnocením jsem přemýšlel. Nejde dát knize pět hvězd jen za to, že je dlouhá a používá hezký jazyk. Musí v ní být i něco, co stojí za přečtení. Myšlenka, která člověka posune. Pochopení člověka, který trpí tak, že je pro něj jednodušší zemřít, to může být ta myšlenka. Já bych ale daleko raději, aby ten člověk došel na samotný okraj propasti, do které by ale nakonec neskočil. Raději bych četl o důvodech, které ho udržely při životě a stály za to, že chtěl žít.

Amare
31.07.2023 3 z 5

Není pochyb, že to je neskutečně silný příběh. Sledujeme osudy čtyř přátel a prožíváme s nimi jejich strasti, bolesti, lásky, úspěchy, přátelství a vše, co život přináší. Jude je člověk, který si prošel peklem, ze kterého se ale bohužel nikdy pořádně nedostal a jedna jeho část tam zůstala uvězněna. Za těch šest set stránek si k těm postávám vytvoříte nějaký vztah, a proto je konec tak bolestivý. Přesto všechno musím říct, že čtení této knihy bylo zvláštní, protože se to hrozně vleklo a člověk měl pocit, že se během těch stránek skoro nikam nepohnul. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc nacházím věcí, se kterými se nemůžu ztotožnit a přes které se nemůžu přenést.

kovanna
24.07.2023 4 z 5

Čím začít... Knihu jsem četla asi měsíc - začátek šel ztěžka, potřeba navyknout si na autorčino velmi podrobné líčení postav, historek, okolí... Po asi 100 stránek jsem se jak lusknutím prstu dostala na stranu 500, objasňování postavy Judea opravdu skvost. A ten konec... já nevím, sekla bych to opravdu o dost listů dříve. Děj jako takový je opravdu "krásný", má hloubku, určitě to ve Vás něco zanechá, přinutí Vás to k zamyšlení - alespoň pár věcí. K autorce - nevím, jak píše jiné knihy, neměla jsem možnost přečíst jich více (upřímně zřejmě po jiné knize ani nešáhnu). Daná kapitola vždy vždy výstižné zarážející jádro obklopené několika "nudnějšími" vrstvami, obdivuji, jak se vcítila do různých způsobů přemýšlení postav, ale za mě zkrátka stále platí přísloví "někdy je méně více". Tím, jak byly občas nedůležité věci příliš dlouhé, nespočetněkrát opakování několika frází, několika myšlenek pořád dokola... ubralo to na dojmu a postupně i na důležitosti prvotních pocitů (alespoň u mě). Minimálně 200 stránek bych vytrhla a raději si přečetla rozvinutější věty, historky a přemýšlení u jiných postav, které byly taktéž hlavní, ale nebyly zas tak v popředí samostatně (Malcolm + jeho otec, i JB, Julie...) - klidně i v myšlení právě nad Judeem, jelikož se celý příběh točí kolem něho. Přišlo mi, že se ke konci neustále motaly ty stejné věci - Willem, Jude, Harold... Každopádně bych to shrnula tak, že jsme velmi vděčná za přečtení knihy, doporučila bych ji spíše lidem, kteří pro to mají ten správný "cit", ale znovu bych si ji již neotevřela. Její hype chápu - opravdu povedená kniha, autorka je opravdu vynikající a napsala skvělý jedinečný příběh, ale mám raději knihy, po jejichž přečtení mám smíšené pocity a jsem zklamaná, že jsem ji již přečetla, že jsem se nedověděla více... Tady jsem byla opravdu ráda, že jsem knihu konečně přečetla a bylo vše krásně popsané, odvozené a vysvětlené autorkou tak perfektně, že mi již moc nezbylo nad čím přemýšlet (snad jen nad tím smutným příběhem celkově...).