Vězeňkyně

Vězeňkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3093/bmid_vezenkyne-sCY-3093.jpg 4 175 175

Malika Oufkir série

Malika, dcera generála Ufkíra, druhé nejvýznamnější osobnosti marockého království, vyrůstala od svých pěti let, kdy ji adoptoval král Muhammad V., jako princezna v královském paláci v Rabatu. Po jeho smrti se její výchovy ujímá králův nástupce Hasan II. V Rabatu se jí dostalo královského vychování. Ale šťastné období netrvalo dlouho. Během puče, připraveného na 16. srpna 1972, se generál Ufkír pokusí svrhnout Hasana II., neúspěšně… Generál Ufkír je zastřelen, Malika, její matka a pět sourozenců – nejmladšímu jsou teprve tři roky – jsou zatčeni. Do vězení se dostala jako osmnáctiletá dívka a vyšla z něj jako čtyřicetiletá žena. Nepoznala lásku, neporodila děti. Teď může konečně vést svůj vlastní život – i když s vědomím, že své nejlepší roky prožila ve vězení.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Motto

La Prisonnière , 1999

Leome
06.11.2016 4 z 5

Knihu jsem si koupila jako takový malý experiment, ale rychle jsem se pro ni nadchla. Hlavní hrdinka vše vypráví s nadhledem a poutavě, čtenář se prostě od knihy jen tak neodtrhne. Přestože autorka sebe samu nikdy otevřeně nelituje, dýchá z příběhu smutná realita nejen minulosti. Doporučuji i těm, kdo podobnou četbu příliš nemusí, protože tohle je určitě dílo, které otevře oči každému.

janina pako
27.09.2016 4 z 5

Do knihy jsem se nejprve nemohla zacist, ale pak to stalo za to. Obdivuji celou rodinu, jak to zvladali ve vezeni, jak se tam museli o sebe postarat a zvladt to, jak se dostali ven tunelem, ktery si sami prokopali holyma rukama. Veljy obdiv

kadgam
14.09.2016

Ťažko uveriteľných 20 rokov vo väzení za týchto podmienok. Asi to tak chodí v najvyššej spoločnosti. Raz hore - potom dole.
Novinársky štýl knihy mi veľmi nesadol

VladkaBU
22.07.2016 5 z 5

... čtivý příběh, ale ta představa být tolik let vězněn, navíc ty podmínky, a nezbláznit se z toho, ta obrovská síla přežít. Četla jsem s velkým zaujetím a mrazem po zádech zároveň

Veeris
04.03.2016 4 z 5

Je pravda, ze prvni pulku jsem se casto musela nutit cist, pote uz dej zacal byt zajimavejsi a mozna taky pomohlo, ze uz jsem si zvykla na pro me neobvykle tema a take styl psani (velmi mnoho popisu). Nicmene pribeh byl samozrejme silny, jako temer vsechny autobiografie, misty tam pro me byly az neuveritelne situace. Neskutecna hladovka i to ze nikdo z rodiny na nic neumrel.

Iwets
09.11.2015 4 z 5

U začátku jsem upřímně usínala, ale pak se kniha poutavě změní. Po dočtení jsem hodně přemýšlela nad osudem celé rodiny a zvlášť životem Maliky. Některé úryvky ze života ve vězení se mi zdály až přehnané. Jak by mohl někdo jíst tolik let jen zkažené věci a stejně být schopen držet měsíc hladovku? Až závěrem člověk zjistí, jak všechny členy rodiny vězení poznamenalo fyzicky i psychicky. Určitě stojí za přečtení.

vertunka
02.02.2015 4 z 5

Začátek je dle mého názoru moc zdlouhavý a nezajímavý na úkor druhé poloviny, což je škoda. Jinak příběh je strašný a fascinující zároveň.

Owain
20.12.2014 4 z 5

Příběh děsivý, obdivuju celou rodinu .

gabio
25.08.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila, ale děj měla děsivý. Představa toho, že to je realita je strašná. Rozhodně to stojí za přečtení.

tebilly
24.07.2014 5 z 5

Absolutně nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Neskutečný příběh neskutečně silné ženy a její rodiny, která pykala neprávem za otcovu "chybu". Příběh, kdy se z princezny stane mučednice. Rozhodne stojí za přečtení.

hrabenka
20.07.2014 5 z 5

Rozhodně zajímavé,neuvěřitelný příběh,těžko uvěřit,stojí za přečtení.

monika3683
15.07.2014 5 z 5

čte se jedním dechem

escritora
22.06.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem četla před časem v originále. Byla jsem v šoku z toho, že se něco takového opravdu stalo. Neuvěřitelné, jak mohli vězněné děti a jejich matka za tak šílených podmínek vůbec přežít a stejně neuvěřitelný byl způsob, jakým se prokopávali na svobodu. Následky si jistě nesou celý život. A Malika je prostě "hrdinka". Vlastně všichni, kdo byli s ní a ona to navíc sepsala...

K.M.
14.03.2014 4 z 5

Ze začátku poměrně nudná a příjde mi poněkud hloupé psát význam slov která známe a slova která neznáme naopak nechat bez vysvětlení.

stefi61
09.01.2014 5 z 5

Tak to byla bomba :) Ze začátku životopisné v pravém slova smyslu a druhá část knihy je tedy opravdu strhující....Jedině konec knihy mi přijde už trochu zbytečně natažený. Ale určitě doporučuju přečíst

Michaela91
17.07.2013 4 z 5

Velice zajímavý příběh, který mě dostal jsou upřímností a pravdou. nechápu jak mohli vydržet patnáct let. No jo jiný kraj jiný mrav.

LenkaKa
19.06.2013 3 z 5

Zajímavá kniha, občas trochu fádní.

cicibajza
02.02.2013 5 z 5

veľmi dobrá autobiografia zo života moslimských krajín, plná ich zvykov, tradiící a zmýšlania...

AndreaSch
02.02.2013 3 z 5

hodně drsná autobiografická kniha. Rozhodně vám bude běhat mráz po zádech, až budete číst o nedůstojném a nelidském zacházení, jakému je rodina ve vězení vystavena, o nulových sociálních a hygienických podmínkách, absenci zdravotního ošetření, krysách sdílejících s vězni celu i lože (brrr, ještě teď se při tom ošívám), ale taky o soudržnosti a silné vůli rodiny, jejíž někteří členové jsou od sebe odděleni a léta se nevidí, byť je dělí jen zeď, ale snaží se spolu komunikovat nejrůznějšími způsoby a vymyslet plán společného útěku. Při napínavé a nebezpečné cestě za svobodou budete hrdinům držet palce a číst rychle ve strachu, že by je policie mohla objevit a oni nestihli utéct do bezpečí.

dulinka
11.11.2012 4 z 5

velmi poutavý příběh doplněný fotkami...