Kavárnička v Kábulu

Kavárnička v Kábulu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247542/bmid_kavarnicka-v-kabulu-IG7-247542.jpg 4 441 109

Pět žen, pět různých příběhů – a středobodem jejich osudů je malá kavárna v centru Kábulu. Provozuje ji přátelská a veselá Američanka Sunny, která v Afghánistánu nalezne nový domov. Navazuje nová přátelství a snaží se porozumět lidem, jejichž jazyk, prostředí i zvyky jsou většině Zápaďanů neznámé. Postupně si díky svému laskavému srdci a své pohostinnosti získává respekt také u místních obyvatel. Stále si však není ochotna připustit, že země, která je její duši tak blízká, se dokáže tak nevybíravým způsobem chovat k ženám. Snad i proto pomáhá mladé afghánské dívce, kterou tíží tajemství, jež by mohlo obrátit životy všech vzhůru nohama. Deborah Rodriguezová přináší ve svém debutu jiný obraz Kábulu a jeho obyvatel, než jaký známe z televizních zpráv. Je to příběh o běžném životě běžných lidí, o nezištném přátelství a velké lásce, kterou máme často přímo pod nosem, aniž bychom si to uvědomovali.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Little Coffee Shop of Kabul , 2011

Laime
16.08.2017 4 z 5

Krásná, čtivá a dle mého docela reálná kniha o životě cizinců i místních v současném Kábulu. Taky jsem měla obavy, jestli je vhodná "na dovolenou", ale byla jsem nadšena. Mám ráda knihy, které jsou protkány životní realitou z různých časů nebo koutů světa, tuhle nechci tedy zažít blíže ani náhodou.

Danago
12.08.2017 3 z 5

Knížka mě zaujala tím, že se nejedná o autobiografický příběh , kterých je na našem knižním trhu nesčetné množství. Romám z prostředí Kábulu, ve kterém se jako hlavní postavy objevují kromě dvou Afgánek i dvě Američanky a Angličanka je opravdu něco jiného. Je zajímavé sledovat, jak život v arabském světě zvládají tyto ženy, jak proplouvají tímto světem mužů. Tato knížka čtenáře upoutá a vtáhne do děje. Není to žádná pohádka, ale ani to není skutečnost. Knížka se opírá o některé skutečné osudy a události, ale dává jim románovou formu. Velice dobře se mi četla, ale je to zase něco trochu jiného.

Liilith
01.08.2017 3 z 5

Kniha lákala mně od chvíle kdy jsem ji na pultech viděla, jen jsem se bála, že hrůzy z Afghánistánu nebudou emočně k učtení. Nakonec jsem si ji přeci jen zakoupila. Vzhledem k uprchlické vlně mě čím dál více zajímá, jak žijí, co si doopravdy myslí afghánští obyčejní lidé. Také mě zaujalo, že je to z pohledu žen. Americká spisovatelka rozebírá osudy dvou Američanek, dvou Afghánek a jedné Britky. Příběh Kavárničky v Kábulu je sice smyšlený, ale založený na zkušenosti a příhody postav se inspirovaly skutečnými osudy včetně autorčina. Na začátku se člověk nestačí divit, co vše je v Afghánistánu běžné: kniha vtáhne do děje a šokuje. Posléze však sklouzne k rutině a předvídatelnosti a čtenářův zájem postupně uvadá. Ožije až před koncem, kdy hrdinové začínají jednat a děj graduje, sám závěr opět nepřekvapí. Kavárnička je nejsilnější v místech, kdy si nehraje na vyprávění příběhu, kde je cítit její reálný základ zvyklostí nejen žen, ale celé muslimské společnosti. Mrazivé, smutné a pro naši společnost naprosto neuvěřitelné věci zapojuje nenásilně do zápletky a podává je s věcnou samozřejmostí, s níž je postavy zažívají a přijímají. V pozadí však zcela oprávněně zní jejich naléhavost.

Monini
10.07.2017 3 z 5

(Může obsahovat náznaky spoilerů :-) )Čtivá, příjemná kniha, dobrá k oddechu. Pokud si potřebujete odpočinout, nad ničím moc nepřemýšlet a neřešit, jestli je příběh reálný nebo "blbost", tak pak se jistě trefíte. Za mě je kniha ale určitě slabší než např. Tisíce planoucích sluncí, já ty pohádkové konce a nereálné happyendy prostě moc nemusím. Jinak pěkně napsáno, knihu bych nezatracovala, četla jsem mnohem, mnohem horší...

francouzska
18.06.2017 4 z 5

Čtivý příběh, i když ve skutečném životě by se to asi neodehrálo. Ale líbilo se mi to. Doporučuji.

axi81
02.06.2017 4 z 5

Líbilo :) Přečteno bleskově, fajn knížka na dovolenou. Naštěstí v ní nenajdete příliš drsná místa, ačkoli se jedná o Afghánistán. Trošku proniknete do historie a smýšlení tamních lidí. Ale fakt jen trošku. Nejedná se o literární pecku, ale dávám 4* za pěkný příběh a čtivost. Konec mi nevadil vůbec, ona ta knížka je taková prostě lehčí a závěr to jen potvrzuje. Jen mi připadal maličko odfláklý...

kacimilek
23.04.2017 3 z 5

Docela příjemný čtivý příběh. I když se mi zdálo, že všechno jde až moc snadno. Není to zrovna typ knihy, který bych běžně četla.

DeinaB
19.03.2017 4 z 5

Spousta cizích slov, což ale na hezkém trochu náročnějším románu neuškodilo. Velmi zajímavý strhující konec, těším se na druhý díl.

Yallaila
28.02.2017 3 z 5

Moc zajimave, zvlaste pak popis Afghanske kultury. Ctive

Barushenka
08.02.2017 4 z 5

Pokud hledáte oddechovou četbu, nic náročného, tak je to ta pravá knížka. Příběh je čtivý, svižný, se spoustou zápletek, ale ne laciný. Ačkoliv se jedná o příběh lásky, jehož konec se dá odhadnout již z kraje, neubírá to na líbivosti.

Marcela52
03.02.2017 4 z 5

Kniha mě zaujala hned od první stránky. Určitě je to zajímavý pohled do oblasti, kterou známe jen z novinových zpráv. Autorce se podařilo napsat zajímavý příběh o ženách, které i ve velmi nebezpečné oblasti dokáží vytvořit relativně bezpečné místo, kam se lidé rádi vracejí. V druhé polovině to bohužel sklouzlo do "červené knihovny", ale i tak jsem knihu dočetla a určitě si rozšířila obzory, jak vypadá současný Kábul.

Kryštofka
02.02.2017 2 z 5

Hezký obal, poutavý začátek, ale konec jako by psal jiný člověk. Upadlo to do plytké, kýčovité a těžce uvěřitelné červené knihovny. Jako čtivá pohádka v netradičních kulisách dobré, ale nic víc.

Dagmar9
24.01.2017

Velmi dobře napsaná kniha, čtivá. Po přečtení jsem si uvědomila, že realita v dané lokalitě a jí podobné je daleko, daleko horší a mrazilo mě z toho. Pak jsem si řekla: "Díky za každé ráno, tady u nás doma!" A z vnitra se vtírala otázka a obava: " A co naše děti?"
Krásný den.

papaja
16.01.2017 3 z 5

Kniha se velice dobře čte, děj plyne rychle, postavy zajímavé, ale více by mi vyhovovalo, kdyby šla autorka více do hloubky. Úplně nejsem nadšenec knih s romantickou tématikou, takže toho "sladkého" na mě bylo až moc.

Simi
16.01.2017 4 z 5

Není to moje první knížka z tohoto prostředí, takže jsem byla celé čtení v napětí, jak krutý a smutný bude konec. O tu jednu hvězdu méně je za to, jak všechno dobře dopadlo, ALA pravověrný muslim k rozumu přišel a hrdinky ke spokojenosti. Kdyby na konci nenakoukla smrt, mohla bych říct trochu pohádka z kruté země. Jo a také za tu 70 kg německou ovčandu, tedy to je fakt přehmat. Problém může být v tom, co se od knihy očekává. Nám, kteří jsme už něco z Afganistánu četli, se to může zdát moc nasládlé, ale pro provočtenáře řádně peprné. Oceňuji projevy domácích, typu ... chceme pokrok, ale Afgánci Afganistánu, ne importovaný. Kéžby to už pomahačům při jakékoliv pomoci došlo. Kdybych tam byla, nedokážu si představit, jak bych tam žila .... každopádně Návrat do kavárničky si přečtu také.

carcassonna
19.12.2016 2 z 5

Pravdepodobne tu budem asi jediná, ktorá túto knihu nemusí. To, že dávam knihe dvojku, je len preto, že to bolo vsadené do Afganistanu a malo to zopár svetlých momentov. Je to pozliepané z mnohých príbehov so snahou dodať príbehu, ktorý je úplne o ničom, trochu "šťavy". Autorka je kaderníčka a namiesto toho , aby popremýšľala nad niečím, čo dodá príbehu hĺbku (sem tam sa v knihe objavil námet, na ktorý sa stačilo viac zamerať a rozviť ho) opisovala tam hovadiny, ako sú účesy, make-up, látky a podobné - totálne nepodstatné- veci. Postavy boli stereotypné, ploché, nezaujímavé (Haladžán mala potenciál, ale autorka "zvrzala" aj to), bez bielych Američanov a jednej Britky, by sa asi tí chudáci Afganci nevedeli ani najesť, ak sa tam aj nejaký problém vynoril, nedotiahol sa a celé to bolo tak "presentimentalizované" a hlúpe, že to musím označiť za brak.

menca
18.12.2016 4 z 5

Jedním z mých, nevím, zda pozitivních nebo negativních zvyků je to, že knihy, které chci někomu darovat, musím předtím přečíst. Pozitivem na tom je, že tím selektuji případně to, co bych považoval za nezdařené, to bych nedaroval. Negativem pak možná "morální" stránka, že tím pádem daruji něco, jsou jsem vlastně již použil. Každopádně o této polemice by tento komentář být neměl. A tak k věci. Hledal jsem dílo, které by zaměřením mělo být orientované spíše na ženy, neboť chci, aby rozečetlo jednu moc chytrou slečnu, která zatím ale krom studijní literatury ke čtení moc orientována nikdy nebyla. Hledat jsem proto něco, co do škatulky dámská literatura zařadit lze, Zároveň ale tuto škatulku považuji obecně za mírně degradující, protože většina toho, co se tam řadí, kvalitou zrovna neoplývá. Chtěl jsem tak něco, co by krom klasického zaměření, které lze v dámských románech najít, mělo i určitý přesah. Při hledání knihy této specifikace jsem narazil na Kavárničku. A musím říci, že mé očekávání bylo splněno. Jelikož vedle klasicky "sladké dějové linky", zde lze nalézt i celkem zdatně - čtivě podanou "ženskou otázku", aktuální světový problém, který je v otázce zrovnoprávnění něžného pohlaví v globálním aspektu nutno velmi urgentně řešit.

bosorkajedna
29.09.2016 4 z 5

Mívám nálady, kdy chci něco, co pohladí. A tahle kniha je pro takovou náladu jako stvořená. Lidskost a víra v lásku v místě, kde to není běžné, ale kde je takových vlastností více potřeba, než kdekoliv jinde. Možná, že místy je to až příliš sladké, jak psali někteří přede mnou, ale mě to nějak výrazně nevadilo.

iveta35
19.09.2016 5 z 5

Po tom, co jsem poslední dobou četla, tak kniha je milá, laskavá, čtivá, odpočinková, moc se mi líbila, i když je trochu přeslazená ))))

Aroucaria
03.09.2016 3 z 5

Trochu jsem se knihy bála, abych si nepřilila do ohně dnešních proti islámských dní. Ale je vždy dobré nakouknout pod sukni (burku) jiné kultuře. Americký pohled mi to mírně zkresloval, ale příběh to byl celkem zajímavý ... Co vede lidi žít v takové nejistotě? Jo, zamýšlím se i pár měsíců poté ...