Maková válka

Maková válka https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487671/bmid_makova-valka-csT-487671.png 4 281 281

Maková válka série

Vyškolili ji pro válku. Ona ji hodlá ukončit. Když Rin složila kche-ťü — zkoušky určené pro nejnadanější žáky v říši — na výbornou, byl to šok pro všechny: pro hodnotitele neschopné uvěřit, že válečná sirota z provincie Kohouta by mohla projít bez podvádění, pro Rininy poručníky, plánující svou svěřenkyni vhodně provdat a přijít touto cestou k bohatství, i pro samotnou Rin. Té došlo, že se konečně osvobodila ze života v porobě. To, že se dostala na Sinegard — nejprestižnější vojenskou akademii v Nikanu —, bylo ještě překvapivější. Ale překvapení nejsou vždy příznivá. Být na Sinegardu snědá venkovská holka z jihu totiž není lehké. Rin při boji s předsudky soupeřících spolužáků zjistí, že oplývá smrtonosnou, nadpřirozenou mocí — vlohami pro bezmála bájné umění šamanství. Při důkladnějším poznávání svého nadání se navíc dozví, že bohové, považovaní za dávno mrtvé, jsou živí až příliš a na ovládnutí jejich schopností závisí víc než jen přežití ve škole. V nikanské říši totiž vládne mír, ale za úzkým mořem stále číhá Mukenský svaz. Ten po první makové válce okupoval Nikan celá desetiletí a ve druhé prohrál vládu nad světadílem jen tak tak. A zatímco se většina obyvatel v klidu věnuje svým životům, někteří vědí, že třetí maková válka může vzplanout kdykoli…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

The Poppy War , 2018

Luccinda
13.04.2022 5 z 5

Geniální. Absolutně geniální.

Svět inspirovaný čínskou historií a kulturou, ve kterém se schyluje k válce. V současném světě hodně děsivé čtení, ovšem autorka hrůzy války popsala opravdu bravurně. Při čtení mi běhal mráz po zádech, autorka mě naprosto vtáhla do příběhu, až jsem měla pocit, že jsem se ocitla uprostřed bojiště společně s hlavními hrdiny.

První polovina knihy byla oproti té druhé o něco poklidnější. Hlavní hrdinka Rin složila zkoušky kche-ťü a dostala se na prestižní vojenskou akademii Sinegard. Začátek knihy se tedy točí především kolem výuky na Sinegardu, což je obecně motiv, který mě v knihách hodně baví. Kromě vojenského umění autorka do příběhu zakomponovala také prvky magie a šamanství, takže je to opravdu fantasy se vším všudy. Čtení bylo psychicky náročnější, ale o to více jsem si ho užila. Jsem neskutečně zvědavá, jak bude příběh pokračovat, a doufám, že se brzy dočkáme druhého dílu v českém překladu!

Libris_Na_Ex
12.04.2022 5 z 5

Maková válka je rozhodně unikátní kniha, ve který si každý najde něco jiného - svět a jeho magii, postavy, které projdou neuvěřitelným vývojem, filozofování o válce, násilí a o tom, kdo je vlastně dobrý a kdo zlý. Je to náročné čtení, které ve vás ještě dlouho zůstane a v kontextu dnešní doby, kdy na Ukrajině zuří válka, je až děsivě aktuální.

cathyblack
07.04.2022 2 z 5

Neskutečný!

Jak se názory lidí dokážou na knihu lišit. O makovce toho bylo řečeno už dost (to je možná ten problém, ach ta očekávání). Čekala jsem … jiný zážitek. Postrádala jsem atmosféru (jak já vzpomínala na Pod nebesy), uvěřitelného hrdinu, se kterým bych bok po boku došla k tomu opravdovému emočnímu prožitku (jak já vzpomínala na Kaladina). Někde jsem potřebovala zpomalit, některá místa naopak postrádala pravý náboj. Nacházela jsem v knize příliš mnoho nejasností, podivných náhod, komických až nelogických skutečností, že jsem se ji nedokázala plně oddat. Ale já tak nějak tušila, že kniha bude (za mě) stát hlavně na zvěstech války samotné a bála se toho. Hrůzy popisované v knize nezlehčuji, ale chvílemi mi připadaly dodané jen na efekt a působily na mne semtam křečovitě. Spíše jsem měla pocit, že v příběhu chybí někdo, kdo by prahnul po všeobecném míru, že jo Kaladine. Cituji kupříkladu: „Byla to naprostá jatka. Byla to krása.“ Chápu, že postavy nejsou vždy jen černé nebo bílé, ale tady to pro mě prostě bohužel nefungovalo. Možná nefungoval ani překlad, který si nešťastně pohrál s některými jmény (ano, před několika měsíci tu byla snaha číst knihu v angličtině). Shrnula bych to 3,5 hvězdami, ale já nemám ve zvyku hvězdičkovat na půlky. Uvidíme, jestli kniha zanechá nějaký dojem v budoucnu… POZOR: Spoiler: Hrdinka pro mne nebyla často uvěřitelná, vydržela spoustu dní bez jídla a pití, nerespektovala potřeby svého těla a přitom byla vždy nejlepší. U ní byl asi zakopanej pes. Systém magie napojený na drogy mě nijak neoslovil, ani ten styl bojového umění. Jedinej týpek, kterýmu jsem nějakou tu emoci (vztek a chut pomstít se) věřila, se obětoval. Kdyby jste náhodou hořeli plamenem Fénixovým a usnuli na pískovišti, neradujte se. Na křišťálové tabuli se určitě neprobudíte, k tomu je zapotřebí trošku víc než jen písku a horka, mluví ze mě několik let praxe ve sklárně. A až potkáte svého osobního Malfoye ze střední školy, nevěste hlavu. Můžete se stát hnedle velmi dobrými přáteli, aspoň podle RFKuang. Za mě teda zklamání roku 2022. A už v dubnu. Paráda.

katasokolov
12.03.2022 5 z 5

Doopravdy neskutečná jízda!!!

Autorka vytvořila velice solidní fantasy svět, jehož základy vystavěla na reálných historických událostech asijského kontinentu, a který naprosto bravurně pozměnila, přičemž okolo těchto elementárních pilířů živoucně vytvarovala válečný román, ve kterém se střetává lidská krutost s tou božskou.

Autorce se výborně povedlo vyvést zejména jednotlivé postavy příběhu. Hlavní hrdinka, ale i lidé okolo ní jsou top literárními postavami v každém ohledu. Naprosto perfektní součástí byly vytvářené vztahy mezi nimi a budování složitějších a úzce provázaných přátelství (což je naprosto kruciální aspekt v této knize).

Kniha je rozdělena do tří částí. První se zaobírá cestou hlavní postavy Rin na vojenskou akademii a jejím vymaněním se ze svého předurčeného osudu a účelu mladé chudé dívky z jihu. Druhá část je zaměřena na vypuknutí válečného konfliktu a třetí závěrečná pak pojednává o obětech krvavých bojů a hledání většího zla, které by mohlo spasit, ale i zničit a spálit říši/potažmo celý svět.

Kniha je protkaná mnohými filozofickými úvahami o životě, bytí a rovnováze, což bylo velice zajímavou vsuvkou, zejména pak u fantasy literatury.

Před samotným čtením jsem narážela na různá varování ohledně témat vyskytujících se v knize a sama jsem si pak říkala (asi tak do 3/5 knihy), že je zase vytvořen humbuk okolo ničeho. No ale pak přišla závěrečná část knihy a i já musím nyní uznat, že pro citlivější čtenáře se může jednat opravdu o, v tomto ohledu, složitější čtení.

Ve finále jen vyjadřuji svou naději, že vyjdou i další dvě pokračování a já tak budu moci zjistit jak příběh skončí.

Podobné náměty: Mulan, série Nikdynoc

Racek213
10.03.2022 5 z 5

Tak to Joooo!!! Těšil jsem se na to, čínské romány mě uchvacují a Čínu obecně mám rád a obdivuji její dějiny a kulturu. Konec konců, s přestávkami už skoro 60 ! let... A tak jsem investoval část svého důchodu a ... úžasné. Sám jsem se musel brzdit, abyc to nezhltl najednou a trochu mezi četbou spal a plnil základní povinnosti důchodce, milovníka scifi a fantasy žánru.
Níádherné postavy, jejich vývoj a priority, chytrá a schopná hrdinka, která se postupně začíná bát možné všehoschopnosti... a někdy byste jí zabili a někdy milovali... a Mistr Tien, procházejíci dějem a prolínání autorčiny fikce s kořeny skutečných dějin je už můj miláček a snažím se mu porozumět... no, už aby byl další díl.
Já vím, Kuang je teď USAnkou, ale víte co? On totiž Číňan je navždy Číňan,co svět světem stojí. A jejich poetika, i v tom vraždění, tam zůstává. Poetika, jo... oni Číňané jsou ale velmi tvrdí lidé, že. Přežijí vše, jakoukoliv porobu a prohru a vždy nakonec nějak zvítězí. Ano, jsou nejstarší národ a stát na světěTy fáze od největší světové velmoci k světovému otloukánku a zpět vč, nechvalně známých Kulturních revolucí které je provázejí každých asi 200 let... tak tu v knize právě vidím. Jen doufám, že prohra v Opiové válce k velmoci nebude trvat 200 let, jak v naší skutečnosti...
Fuj, to jsem se zakecal.

Shaxx
07.03.2022 4 z 5

Hned na úvod – nenechte se prosím zmást asi nejdebilnějším knižním přirovnáním, které se k Makové válce objevilo v časopise Pevnost a to, cituji: "Když Harry Potter potká válečné zločiny". To je tak šíleně mimo, že to snad ani není možný :D

Kniha je rozdělená do tří částí a děj graduje příjemným tempem. Líbí se mi, že tu prostor neužírá žádná romantická linka, to je osvěžující změna, snad to tak i zůstane v příštích dílech. Těšila jsem se na orientální atmosféru východní Asie, přiblížení odlišné kultury a zvyků, ale na prostředí tu nebyl dáván až takový důraz, což mě trochu mrzelo a punc cizokrajnosti tady obstaraly hlavně jména postav. Avšak česká fonetická transkripce udělala své a mně přijde prostě hloupé, že Fang Runin je tady jako Fang Žu-nin, Yin Nezha je jako Jin Ne-ča. Takový překlad (aspoň pro mě) prostě ubírá z autentičnosti a kouzla originálu. O přechylování ženského příjmení autorek nemluvě, z toho taky rostu…

Pět hvězdiček nemůžu dát, protože některé části knihy postrádaly jiskru a nedokázaly udržet mou plnou pozornost, taková místa se střídala s kousky, které zas byly super, takže to bylo takové jako na houpačce. Klasika prvního dílu, který zejména připravuje půdu pro další pokračování, zryje hlínu a nasadí semínka, které rostou ve dvojce, až se z nich v posledním díle stanou vzrostlé stromy. Styl psaní je poměrně strohý a přímý, žádné vzletné a květnaté popisy se nekonají, ale k povaze příběhu to sedí.

Hlavní postava je kapitola sama o sobě. Zařazuji ji mezi jednu z nejlepších morally grey charakterů, které jsem zatím poznala. Její rozhodnutí mnohdy otevírají morální dilema k zamyšlení, zvlášť ke konci knihy. Rinin charakter prošel značným vývojem pod vlivem okolností a těžkých rozhodnutí, které musela/chtěla učinit. Další fajn charakter byl mistr Ťiang, který chvílemi působil jako taková komická postavička, když zrovna měl svou roztěkanou a infantilní náladu, vnášelo to do děje takový humorný nádech, stejně tak jako citace válečného taktika Sun-c’e.
Bohužel ostatní postavy už tak zajímavé nebyly. Zejména Altan byl takový nijaký, ničím si mě nedokázal získat a bylo mi upřímně jedno, jakou má za sebou minulost a co ho čeká, i když snaha o přiblížení jeho postavy tu ze strany autorky byla.
Maková válka, jak už název napovídá, se dost točí kolem válečné situace, bojové taktiky, morálních dilemat, které s sebou válčení přináší, hodnoty lidského života a poměrně dost grafického popisu krvelačného chaosu a zvěrstva na civilistech, který pěkně sesumírovala jedna věta z knihy:,, Bylo to prostě něco, co se dělo, když jeden národ došel k závěru, že ten druhý je bezvýznamný.“

Jsem zvědavá, jakým směrem se bude ubírat druhý díl.

Deia
06.03.2022 5 z 5

Tak toto bola pecka. Kniha ma chytila hneď od prvej strany a to až tak, že som si hovorila, že určite bude mať odo mňa 5 hviezdičiek. To síce nemá, ale skvelá je aj tak. Popis Rininho štúdia na akadémii ma veľmi bavil, občas mi to pripomínalo Meno Vetra, ale keďže to je moja najobľúbenejšia kniha, tak mi to vôbec nevadilo :D. Rin ako postava sa mi spočiatku veľmi páčila, cieľavedomá, nevzdávajúca sa, úplne sústredená na štúdium. Potom ale prišli nejaké jej rozhodnutia s ktorými som sa veľmi nevedela stotožniť. A potom ich bolo viac. Takže nakoniec si ma až tak nezískala, ako som dúfala, že si ma získa. Ostatné postavy boli tiež veľmi zaujímavé, hlavne svojím postupným vývojom. Prostredie sa mi páčilo, hlavne to akademické, keď už sa Rin s ostatnými presunula do vojny, tak to ma bavilo o trošičku menej. Menší problém som mala práve aj s tou mágiou, so šamanizmom a bohmi, to mi úplne nesadlo. Ale aj tak som bola celý čas zvedavá, ako to dopadne, ako sa to celé vyvrbí, od čítania som sa vážne nemohla odtrhnúť. Čiže napriek menším negatívam som z knihy nadšená a veľmi sa teším na pokračovanie.

Knihy_nad_zlato
26.02.2022 5 z 5

Zaprvé, doporučuju si vyhledat trigger warning.
Zadruhé, pokud jste si to vyhledali a pořád uvažujete o přečtení, tak směle do toho, tahle knížka je geniální.
Rin je jako hlavní hrdinka dokonalá. I tím, že není dokonalá. Její sebepoškozování a skoro neexistující svědomí ji dělalo tak nějak reálnější. Samozřejmě měla i nějaký ty dobrý vlastnosti, mě se na ní právě asi nejvíc líbilo, že není vyloženě kladná, ale ani záporná postava. Že se morálně pohybuje v šedé zóně.
Ostatní postavy mě bavily taky. Jakože asi všechny. Zajímá mě jak dopadnou. Štve mě, že nevím s jistotou, jestli někteří z nich ještě žijí.
Magie je zpracována velmi zajímavě, i když ji chápu asi jen z části. Naštěstí tam tohle nemá zas tak velkou roli.
Svět je vykreslenej skvěle. To prostředí je neuvěřitelně zajímavý, ať už akademie, tak i válečný zóny, města, Čulů Korich…
Nechci se moc rozkecávat, protože pak bych toho nejspíš řekla příliš. Takže to utnu tady. Výborná knížka, která stojí za přečtení, ale ne pro každého. Fakt si prvně najděte trigger warning. Já třeba nemám problém číst o čemkoliv, ale asi tři různý popisy byly dost odporný i pro mě.

Pitbullka
26.02.2022 3 z 5

Na Makovou válku jsem se opravdu těšila. Hned jak mi dorazila, tak jsem začala číst. Začátek mě nadchl. Jenže jakmile se Run dostala na akademii, začala pro mě neskutečná nuda a já se do čtení musela nutit. Poslední třetina, kdy vypukne válka byla čtivá, dej měl spád, místy to bylo kruté. Ale i přes to všechno jsem se s knihou 10 dní trápila. Netvrdím, že to bylo špatné, to vůbec ne, ale mě ten příběh prostě nenadchl, jak jsem myslela, že tomu bude.

Gurtha
25.02.2022 1 z 5

(SPOILER) Kdyby mě zajímalo válčení raději si přečtu literaturu faktu nebo memoáry (a že jsem jich povině dost přečetla), protože tohle je jen opsaná učebnice historie 20. století s podivně nesympatickou hlavní hrdinkou. Jediné co je tu navíc, je šamanismus – mix existujících náboženských praktik – který vlastně ve výsledku nemá moc smysl, neboť středobodem líčení je válka se vším co k ní patří.
Popravdě nechápu, co se autorka snažila sdělit – že je válka špatná asi těžko – všichni tu jsou posedlý bojem a pomstou – a pokud ano bojím, se že to málo kdo pochopí, vzhledem k tomu, že společným znakem všech rozumných postav je, že zemřou.

Jako hlavní problémy vidím:
1 - málo co v knize dává smysl, je zde spousta podivných náhod a ještě podivnějších pravidel
2 – hrdinné se nechovají jako lidé – nemyslím ani tak to, co se jim honí hlavou, jako že ignorují své tělo – myslím, že to je hlavní důvod, proč mi nikdo z nich nepřijde sympatický, příklad: hrdinka dny nejí, fyzicky i psychicky trpí a přitom je schopná okamžitě vést dlouhé a závažné rozhovory + hned na začátku, bez jakékoli hlubší úvahy (doslova při prvním krvácení, které nečekala) zlikviduje své reprodukční orgány, jen aby nemusela měsíc co měsíc krvácet a tak dále.
3 – jsou zde vylíčeny snad všechny typické válečné zločiny, život na frontě atp., přesto líčení postrádá jakoukoliv autentičnost, veškerá přátelství i antipatie působí vykonstruovaně
3 - část na akademii nedává vzhledem k zbytku textu smysl – je to takový rychlokurs historie neexistující země a pravidel vojenské akademie, která studenty učí všechno možné, jen ne to základní pro armádu – plnit rozkazy nadřízeného (ad bod č. 1)
4 – úvod je úplný žvást – hlavní hrdinka, sirotek kterého pěstounka vykořisťuje a zachází s ní, jak se psem, se rozhodne, že se neprovdá - což by pěstounce prospělo, ale bude studovat, aby udělala test na prestižní (!) školu, žádný problém. Asi nikoho nepřekvapí, že test udělá na jedničku s hvězdičkou – jak? Prostě se našprtá pár knih a pálí si ruce, aby náhodou při tom šrocení neusnula. Na škole se pak ukáže, že měla také trénovat boj (což je dost překvapení, když se chtěla dostat na vojenskou školu (!))
5 – na přebalu knihy je popsán prakticky celý děj, bez toho aby byl jasně stanoven žánr. Věřím, že někdo, koho zajímají válčení a hrdinské, víceméně sebevražedné mise, bude z knihy nadšen. Jako fantasy o statečné šamance, pro mě kniha pohořela. Kdybych ji psala já, jako první bych hrdinku zavřela do nápravného zařízení.

Jana65
22.02.2022 5 z 5

Trochu jsem měla strach, že mě kniha nebude bavit, když jsem četla, že se spisovatelka inspirovala čínsko-japonskou válkou. Ale bylo to skvělá kniha. Hlavní postavy, dívky Rin mi bylo na začátku knihy moc líto, ale jak kniha pokračovala, tak mě Rin začala pěkně vytáčet. Myslím si, že tak to ale u dobrých knih má být, že vás postavy nenechají v klidu a vyvolají hromadu emocí. Už se těším na další díl.

lena.o.knihach
22.02.2022 5 z 5

Rin se dostane na nejprestižnější vojenskou akademii v zemi. Náročné učivo, tvrdý výcvik, přísní mistři - studium s Rin a ostatními mě bavilo, a když teď vím, co si Kuangová na čtenáře připravila, mohlo se učení o pár stran klidně protáhnout.

Maková válka začíná jako nevinný příběh o sirotě, který se promění v drsnou a temnou fantasy. Nikdy jsem nezažila takhle brutálně popsané detaily násilí z války a konec knihy opravdu není pro slabší povahy.

Autorka se inspirovala druhou čínsko-japonskou válkou a masakry, které nám naservírovala v knize, se opravdu staly - o to děsivější kniha je. A s prvky fantasy spolu dohromady tvoří jednu z nejlepších ve svém žánru.

Kaya77911
21.02.2022 5 z 5

Na tuto knihu jsem už dřív slyšela a četla hodně lákající recenze, takže jsem měla hodně vysoká očekávání, ale ta kniha mě tak moc překvapila! Bylo to dokonalé. Abych mohla o této knize mluvit, musím nejdřív říct o čem je. Na to tu bohužel nemám místo, takže si přečtěte anotaci. Ale ve zkratce: sledujeme příběh válečného sirotka Runin, kterou její adoptivní rodina chtěla provdat za bohatého, starého a zlého chlápka, ale Rin se rozhodne, že to se teda nestane a pokusí se dostat na nejprestižnější vojenskou akademii v zemi.
První věc, o které bych chtěla mluvit bylo, jak se Rin připravovala. Ona se připravovala téměř pořád - v noci, ve volném čase, když pracovala v obchodě,… Když už si říkala, že nemá šanci, opakovala si, jak bude její život hrozný, až se provdá a když už ani to nepomáhalo, začala si na ruce kapat horký vosk, aby ji ta bolest probrala. To bylo strašně krásně napsané, protože když to čtete, tak je vám jasné, že to není úplně správně, ale zase si uvědomujete, že jí nic jiného nezbývalo.
Rin se na tu školu dostane (to není spoiler), ale tam to pokračuje, protože kdyby nezvládala tu látku, tak ji vyrazí. Moc se mi líbilo, jak byl popsán její studentský život - chytne vás to a v některých věcech se i sami najdete. Navíc Rin se tam kromě bojových strategií učila ovládat druh magie: šamanismus. To bylo taky doko, protože když jste šaman, tak to znamená, že umíte přivolat boha (třeba ohnivého - Fénixe), ale jednoho dne se nevyhnutelně zblázníte.
V druhé půlce knihy se všechno mění, protože začíná třetí Poppy war a to je teprve něco. Rin je poslána do různých koutů své země a když je v jednu chvíli poslána do města, kam útočí nepřátelé, potkává tam své bývalé spolužáky. Kamarády, ale i ty, které nesnášela. A tam jim právě dochází, jak hloupé byly jejich spory a problémy, že teď spolu už nesoupeří, ale musí si pomáhat a to byl pro mě asi nejsilnější moment knihy.
No a pak je tu samotný popis války. To byl takový masakr!! Tomu se nevyrovná ani.. co já vim, Nikdynoc? Devátý spolek? Ty válečné zločiny, co tam nepřátelé páchali, to byly tak nelidské zrůdnosti, že jsem si občas říkala, jak můžou být lidi tak zlí??
Kniha je inspirovaná Čínsko-Japonskou válkou, konkrétně jedna část je inspirovaná Nankingským masakrem, což je skutečná událost.

DreamerX9
19.02.2022 4 z 5

Ze začátku mě knížka napnula do očekávání. Trošku mi Rin připomněla Mulan. Za mě skvělá postava. Žádná přehnaná rváčka ale vytrvalá a odvážna bojovnice. Do půlky se dej hybe tak jako jedním směrem a pak přijde ta nečekaná otočka a vy prostě musíte číst až do konce. Je to kruté, plné násilí ale taková už je válka. Autorce také dávám plusove body za čtivost ale také za přetvoření historických událostí na fantasy. Někdy je z takových knih zvláštní slátanina ale to pro tuto knihu neplatí. Autorka zachovala udalostem tvář jen ji trochu dokresluje pro lepší představu čtenářům.
"Je snadné být statečný. Poznat, kdy nebojovat je těžší. To už jsem se naučil"

Weezing
19.02.2022 5 z 5

"Jsou to netvoři, ne lidé!" křičela
"Napadlo tě někdy" odpověděl pomalu "že tohle je přesně co si oni myslí o nás?"

Knihu jsem četl před lety v originále, tak předklad v knize bude asi trochu jiný, ale tato výměna pro mě shrnuje myšlenku Makové války. Kniha je o tom, co jsme si jako lidé schopni udělat, když druhou stranu nepovažujeme za lidi sobě rovné, ale za nějaký podřadný odpad, proti kterému je vše dovoleno.

Maková válka přitom začíná celkem nevinně, Rin se dostane na vojenskou akademii a postupně se tam zdokonaluje v boji. Tato část knihy je podobná třeba Jménu větru nebo řadě jiných podobných fantasy o magických akademiích - i když trochu temnější. A pokud by to tak i pokračovalo, tak by tato knížka byla sice dobře řemeslně udělaná, ale jinak ničím zajímavá či originální. Ale poslední třetina knihy se překlopí do asi nejbrutálnějšího popisu války co jsem kdy ve fantasy knize četl. Určitě tuto knihu nedoporučuji lidem, co mají problém s násilím. Těm kterým to nevadí nebo to zkousnou naopak knihu doporučuji, protože mě opravdu přiměla k zamyšlení ohledně lidské povahy a co jsme si schopni navzájem udělat. Co tuhle knihu dělá ještě o něco děsivější je, že je inspirována skutečnými historickými událostmi a realita byla často horší než je popisováno v knize.

Planin
15.02.2022 3 z 5

No vsechno asi bylo receno (napsano) v prvnim prispevku, ale ten konec se dle meho az tak nepovedl. Opravdu ten popis je podobny s Nankingem.
To hodnoceni je za ten zacatek. Uvidim druhy dil.

bo_okista
09.02.2022 5 z 5

Příběh, který na první pohled vypadá naprosto průměrně – sirotek se díky své píli a intelektu dostává na nejprestižnější vojenskou akademii země, učí se pracovat se svou magií a vydává se do války, autorka prezentuje skrz nevybíravou optiku morálně šedého světa.
Co by jiní označili za chvályhodnou snahu dohnat za dva roky, co ostatní mohli studovat celý život a vyhnout se tak životu manželky starýho páprdy, Kuang zobrazuje jako toxické a sebedestruktivní snažení mladé holky získat víc času na studium oddálením spánku všemi možnými prostředky – tvorbou hypotetických tragických scénářů počínaje, pálením se rozžhaveným voskem konče. Stejně trpké kritice autorka podrobuje studium válečné taktiky, líčení minulosti země, kterou zruinovaly již dvě makové války, po kterých se země potýká s nepřáteli navozenou epidemií závislosti na opiu – a v neposlední řadě válce samotné. Tu zbavuje jakýchkoliv stop glorifikace, na kterou jsme z fantasy knih kolikrát zvyklí. Nechává čtenáře sledovat její dopady očima obyčejných civilistů, nadějných studentů akademie, obětí systematického znásilňování, vyvražďování měst, genocidy.
Kuang si nebere servítky, inspiraci čerpá z čínsko-japonských válek a upozorňuje tak své americké a evropské čtenáře na krvavou minulost Číny, o které se ve školních lavicích neměli šanci dozvědět. Jedna ze zlomových událostí knihy zpracovává Nankingský masakr – a pokud jste o něm neslyšeli, snad vám rychlé vyhledávání na Googlu napoví, co všechno lze od knihy očekávat.

smrt bohové šamani fantasy opium Fénix

R. F. Kuang (p)
americká, 1996