Lucerna v temnotě

Lucerna v temnotě https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124948/bmid_lucerna-v-temnote-eci-124948.jpg 3 108 35

Moderní gotický román o lásce, tajemství a vraždě je svěžím počteníčkem, které vás přenese do malebné Provence. Hlavní hrdinka Eve potkává šarmantního, ale uzavřeného Dona ve Švýcarsku. Je to jako zásah blesku-chtějí být spolu, a tak se společně vydávají na jih Francie, kde si kupují opuštěný dům obklopený voňavými poli levandule. Oboustranné okouzlení umocňuje odloučená poloha domu, podivný zneklidňující pocit, že v domě nejsou sami a tajuplné záblesky lucerny z blízkého lesa. Pod vlivem nádherné provensálské krajiny a opojné vůně léta se Eve cítí jako nikdy předtím. S přícházejícím podzimem se ochlazují dny a možná i Domova láska... Co přinese zima?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Lantern , 2011

Marčullkas
14.08.2016 2 z 5

zpočátku jsem měla problém se začtením, ale nakonec jsem knížku přelouskala, ale závěr knížky nudný a "nemastný, neslaný" .

pavlinkaa
28.03.2016 2 z 5

Musela jsem se do čtení nutit. Ze začátku jsem chtěla knihu odložit, myslela jsem, že to nedám. Čtení bylo nezáživné a když se tam něco málo záživného objevilo, okamžitě to bylo zničeno nezáživným. Promarnila jsem nad knihou týden.

soltera
20.06.2015 2 z 5

Čítanie tejto knihy bolo pre mňa utrpením. Mám rada Provensalsko a opisy kvetov, vôní, svetla, prírody, záhady, mystiku, ale tu toho bolo tak veľa, až to unavovalo.Navyše celý dej bol nezáživný. Ako sa píše v jednom z komentárov, tiež mi ušiel zmysel tejto knihy a bola pre mňa poriadnym sklamaním.

hrabenka
09.11.2014 3 z 5

Pro mě velmi komplikované čtení,forma psaní,která mi nevyhovuje.Několikrát jsem musela přerušit čtení a vrátit se k ní.

avad
21.09.2014 5 z 5

Nádherný a zajímavý příběh. Knihu jsem si vzala na dovolenou a byla jsem nakonec moc ráda, že jsem jí nenechala doma. Zdála se mi totiž moc těžká na cestu. Doporučuji přečíst.

Petrasuvicka
27.07.2014 2 z 5

Ještě jsem neměla příležitost říct o nějaké knížce, že je naprosto zbytečná. Tahle je.

Obdivuhodné, jaký příběh a postavy dokázala autorka vytvořit. Úplně nijaké a o ničem, navíc plné překlepů.

První kámen úrazu byl samotný styl psaní. Trvalo mi, než jsem si zvykla na šroubované věty a zvláštní sloh. Pak už to sice nebylo tak hrozné, ale pořád to šlo ztuha. Hlavní hrdinka, jejíž pravé jméno vlastně pořád neznám, toho napovídala spoustu, ale dohromady nic. Na konci jsem došla k závěru, že i přes spoustu informací, které o sobě utrušovala, tak pořád nevím, jaká byla, odkud pocházela, a kam směřovala. Stejně tak o ostatních postavách.

Kámen druhý byl samotný příběh. Nejenom, že byl zmatený, ale vyústil v naprosté prázdno. Cokoli autorka nakousla, nemělo hlubší smysl. Vlastnost Pierra vyšuměla, tajemství Doma vyprchalo. Tajemnou zápletku o zmizelých dívkách nakonec vyřešila v jednom odstavci jako zcela zanedbatelnou banalitu. Hlavně, že se čtenář dovídá o zbytečných, neustále se opakujících se popisech zahrady, barev, vůní, hmyzu, větru, horách a tak dále. Kdyby se vyškrtala polovina lyrických popisů, počet stran by se nejspíš smrskl na polovic. A kdyby hlavní postava šla přímo k věci a nerozebírala zmateně všechno kolem a kolem, tak bychom se dostaly rovnou na třetinu.

Shrnuto a podtrženo - nudné zklamání a ztráta času.

budíček
08.07.2014 5 z 5

U této knížky jsem trochu váhala, jestli nešlápnu vedle, protože anotace trochu navozuje dojem, že jde o červenou knihovnu, ale nakonec byla Lucerna v temnotě skvělým přírůstkem do knihovny a mé obavy se nepotvrdily. Děj byl dávkován přesně tak jak měl být, postavy měly správnou míru tajemna, popisy burcovaly fantazii, zvláště krajiny v Provence a levandulových polí i s její podmanivou vůní, zápletky nutily ke čtení až do poslední stránky, záhady se kupily a místy mi běhal mráz po zádech. Obě linie příběhu minulé i současné obyvatelky starého lehce strašidelného domu byly vyvážené a nakonec se propojily tak, jak se dalo čekat. Trochu mi toto dílko připomínalo Třináctý příběh nebo Chování nočních motýlů, takže kdo si tato dílka oblíbil, tak tomu můžu Lucernu v temnotě doporučit.

Co mi trohu vadilo, byly překlepy, které se alespoň v první půlce knihy objevovaly docela často, ale za to nemůže autorka sama...

miuk
04.05.2014 2 z 5

Ze začátku jsem si myslela, že to bude nuda. Ale! Je to příjemná, čtivá kniha. Pěkný příběh!

soukroma
26.12.2013 5 z 5

Lucerna v temnotě mě příjemně překvapila (zejména po přečtení některých komentářů) - nezadala si s mnoha jihofrancouzskými romány poetičností a nepostrádala napětí podobné Maurierové (román Mrtvá a živá, který mi čtení od začátku připomnělo, je ostatně uprostřed i jmenovaný).

adelagr
26.12.2013 3 z 5

Poeticky psaná kniha z oblasti francouzské Provence. Dva příběhy z různých dob, které se v závěru knihy protnou. Z počátku byla kniha tajemná a napínavá, ale s postupným odhalováním Domovi minulosti se napětí vytrácelo a ten závěr se ztracenými děvčaty mě teda dostal - tomu opravdu chyběl nápad... Jinak velmi příjemné čtení.

Raduska89
22.07.2013 4 z 5

Ze začátku mě příběh moc nezaujal. Čekala jsem ale co se z toho vyklube. Nakonec kniha nebyla zase tak špatná.

Renava
04.10.2012 4 z 5

Skutočne príjemný, zvláštne mrazivý príbeh, presiaknutý záhadnosťou, vôňou levandule a atmosférou Provensálska. Podotýkam, že obálka s nálepkou "moderný gotický román o tajomstvách, láskach a vôňach Provensálska" je zasa jedna z tých zavádzajúcich, ktoré navodzujú pocit presladeného braku, čo v tomto prípade neplatí. Pokiaľ má človek chuť siahnuť po niečom oddychovom s nádychom detektívky a opísanou atmosférou francúzskeho vidieka, v tom prípade Lampa padne ako balzam na dušu. Odporúčam k nej zvoliť pohodlnú polohu, šálku voňavého čaju, zapáliť vonnú sviečku s vôňou levandule a dostaví sa komplet zážitok pre všetky zmysly :-)

liskarysava
28.09.2012 5 z 5

Moc hezký příběh, krásný styl.

unavenyJoe
21.08.2012 4 z 5

Působivý duchařský románek z malebné Francouzké Provence.V knize se proplétají dva tajemné příběhy,každý z jiné doby.
Rozhodně nejde o milostný román pro ženy,ale ani o strhující horor.Připadá mi,že se autorka snaží oslovit širší publikum.A myslím,že se jí to celkem povedlo.

superrodina
08.07.2012 5 z 5

Nádherná stylistika. Je to však odlišný styl, a proto potřebuje svého čtenáře. Mně se kniha strašně moc líbila, ale v kolektivu mám také kolegyni, která ji zcela odsoudila. Líbí se mi to barvité popisování prostředí, zvuků a vůní, to prolínání skutečnosti s představami, má to své kouzlo. Doporučuju si přečíst tuhle knížku někde na lavičce pod košatou korunou stromu, v klidu a pohodě, kde jediné zvuky, které vás budou doprovázet, bude zpěv ptáků a ševelení listů ve větvích...

gotické romány

Autorovy knížky

2012  66%Lampa

Kniha Lucerna v temnotě je v