Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/590/bmid_lolita-KFQ-590.jpg 4 3690 3690

Výstřední románová zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání, aby pak zajistila svému autorovi celosvětový věhlas a postupně začala být chápána jako mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu, prosycené pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem i ironií.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Lolita , 1955

makovec.h
15.08.2013 4 z 5

Kniha, o které se říká, že je úplně jiná, něž ve skutečnosti je. Velmi zajímavá a není určena pro každého. Přesto doporučuji pro její jiný úhel pohledu.

Andyx
15.08.2013 3 z 5

Kniha pro náročného čtenáře. Možná i proto mne zaujal více film než kniha samotná.

NEGR
13.08.2013 5 z 5

Kniha, jejíž pověst mezi lidmi, kteří ji nečetli, je v naprostém nesouladu s tím, jaká opravdu je. Nejde o pedofilní hrátky, nýbrž o hru se slovy. Slovních hříček a dvojsmyslů je v knize takové množství, že mi připomněla dokonce Jamese Joyce. Nabokov nebyl úchyl (sám řekl, že hlavní postava knihy se mu hnusí a naprosto se s ní neztotožňuje), ale spisovatel, který angličtinu, svůj třetí jazyk, ovládl natolik, že dokázal stvořit tuto hravou knihu.

exitus
09.08.2013

Tuto knihu jsem nikdy nedočetla. Byla jsem na ni dost zvědavá, slyšela jsem na ni pěkné ohlasy, ale vlastně se mi celá tématika dost hnusila a nebyla jsem schopná se vcítit ani do jedné postavy. Film s Jeremy Ironsem je taky dost děsný. Možná jsem prudérní, ale bohužel mi tato opěvovaná klasika přijde jako pěkná úchylárna. Bohužel.

MissBlack
04.08.2013 5 z 5

K Lolitě jsem se dostala přes povinnou četbu. Ostatní mě odrazovali, protože je "moc hrubá", ale já jsem si z četby vždycky radši přečetla ty hrubší kousky, které mě zaujaly a bavily, než tenké, které by mě nudily. A tak jsem se pustila do Lo.
Ze začátku jsem byla příjemně překvapená stylem psaní, netrvalo dlouho a zvykla jsem si na něj. A pak mi přišel naprosto úžasný, tak nějak ojedinělý - anebo takhle: nic takto napsaného jsem do té doby nečetla.
Samotný příběh jsem znala, když jsme ho probírali ve škole, ale byla jsem ráda, že jsem se rozhodla si knihu přečíst, protože kdyby ne, přišla bych o úžasně napsanou knihu, se zajímavými myšlenkami, knihu plnou emocí, tužeb, pochopení, i zatracování, boje se sebou samým, s morálkou. Zkrátka je tam toho hodně, kniha má určitě co nabídnout a zanechá ve Vás dojem.

Marčullkas
24.07.2013 3 z 5

Hodně zvláštní kniha, náročné čtení, dvojsmyslné myšlenky, které jsem ne vždy pochopila.

Veru99
17.07.2013 5 z 5

(SPOILER) Lolitu jsem dočetla před pár dny a jsem naprosto fascinována. Kniha je opravdu složitá na čtení, ale například já jsem se úplně zamilovala do vypravěčových podprahových poznámek, hrátek s jazykem i filozofickými zamyšleními. Nabokov nám předkládá děsivou realitu, naprosto nepřípustnou pro společnost, ale časem si k ní i k jejímu pachateli čtenář najde cestu, která ho zpětně straší. Samotné zneužívání mladé Lolity je ještě komplikovanější - je zlá, vyděračná, zkažená, to ona začíná s jakokoliv sexualitou, zneuživá samozřejmě špatné, ale věrné lásky Humberta. Musím ale souhlasit, že vražda na konci mi přijde jako hloupost, trochu poničující jinak skvostně napsaný, originální a velmi smutný příběh, který opravdu nutí k zamyšlení.

Jajulle
26.06.2013 3 z 5

Lolita mi dala dost zabrat, je to velice náročné a složité čtení, nekonečné popisky a rozsáhlost díla mi trvaly skoro měsíc než jsem se dopracovala na konec, ale myslím, že to stojí za to, to přečíst. Můj názor je takový, že by kniha mohla být klidně kratší a stručnější a na můj vkus tam bylo málo přímé řeči, jsem ráda že to mám za sebou, ale i přesto hodnotím kladně.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Dílo je velmi náročné, ale působivé svojí vzletností, dvojsmysly, obhajobou H.H. a hlavně širokou slovní zásobou, kterou Nabokov má. Občas bylo složitější pochopit, co chce tou danou větou říci, ale dalo se v tom orientovat. Každopádně doporučuji jen zběhlým čtenářům. Další, co patří mezi nej.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

(SPOILER) První část knihy mě opravdu mrazilo, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Druhá část mi přijde poněkud slabší a závěr, kdy Humbert zavraždí "únosce" své Lo mi přišel dosti vlažný. Ve své době to muselo být dosti šokující a odvážné dílo, v dnešní době toho čtenáři nábídne již o něco méně. To ale neznamená, že Lolita nestojí za přečtení, ona za to opravdu stojí! Líbí se mi styl vyprávění, které Nabokov zvolil i neotřepaný a originální námět, který pro svůj romám zvolil.

Dith
17.06.2013 5 z 5

Jako první jsem viděla film. Úžasný film s Jeremym Ironsem. A většinou se říká, že knižní předloha bývá lepší. A v tomto případě to platí dvojnásob. Neuvěřitelný příběh, který vás jen tak nepustí a nenechá vás zapomenout...

Skjaninka
09.06.2013 3 z 5

Lolita je mojím kameňom úrazu. Nejde jej uprieť kvality, či už Nabokov štýl, akým toto dielo napísal, perfektná psychológia postáv a vyobrazenie vzťahu Humberta a Dolores. Aj napriek tomu som sa nevedela do knihy dostať, pochopiť ju a niečo si z nej odniesť. Možno je chyba vo mne a ja sa pokúsim dať Lolite druhú šancu a možno zmením názor, ale po prvom prečítaní hodnotím ako lepší priemer.

miawallacova
16.04.2013 5 z 5

Krásná kniha, krásné pasáže, krásné popisy....Jedinečný styl, který Vám ukáže Dolores, Lolitu, Lo, její svůdný a hořko-sladký život. Po dočtení jsem měla chuť začíst se znovu.

Mercatino
08.04.2013 5 z 5

Je to kniha zvláštní řekl bych i přes svůj odpuzující obsah.Diváka přitáhne semkne a nepustí. A nakonec je z toho takový zajímavý pocit,protože musíte říct,vždyť to byl i přes to všechno skvělý příběh.

Kachora
21.03.2013 5 z 5

Lo-li-ta, světlo mého života, žár mých slabin... Tak nějak tuším. Je to už několik let, co jsem Lolitu držela v ruce, ale tohle antré a ještě pár věcí mi dodnes zní v hlavě.
Lolitu jsem přečetla na gymplu, kdy mě k ní táhla jakási aura "nevhodnosti", "nepřístojnosti". A musím říct, že v tomhle ohledu zklamání - Lolita vůbec nebyla navzdory mým očekáváním "zvrhlý příběh pedofila prznícího chudáka holčičku". Právě tohle "zklamání" bylo ale paradoxně zdrojem úžasného zážitku z knihy. Dostalo mě, jak citlivě je možné vyobrazit psychologickou stránku člověka, kterého by bylo tak snadné označit za úchyla - jedině ale v případě, že by člověk knihu nepřečetl. Pokud se člověk prokouše přes i několikastránkové výčty procestovaných míst "milenecké dvojice", tak se možná až zastydí, jak Humberta chápe...

Jaennea
19.03.2013 4 z 5

Nádherná kniha. Přečetla jsem ji již před více než třemi měsíci, ale stále o ní přemýšlím a každým dnem mi přijde geniálnější a nádhernější. Jistě, teď nemluvím o letech, které Humbert strávil s malou Lolitou, ale o způsobu, jakým autor dokázal knihu podat. Fakt, že pro Vladimira Nabokova to bylo neznámé téma a přesto se úžasně dokázal „vžít“ do Humbertových pocitů.
Zvláštní kniha. Když jsem ji dočetla, byla jsem docela zklamaná, ale čím déle o ní přemýšlím, tím více považuji Lolitu za jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Možná mě přesvědčilo právě autorovo „nevinné“ podání knihy a úžasná práce se slovy.

Lily96
19.03.2013 3 z 5

Zajímavá knížka, místy trochu nudá, ale rychle zase přejde k zajímavému ději. První polovina super, méně už se mi líbila ta druhá část, kdy začínají cestovat a úplně mě to přestalo bavit po Lolitině útěku. Nicméně dočetla jsem ji a jsem ráda. Na druhou stranu jsem od toho čekala víc, takže bych potřebovala "půlhvězdičky", abych mohla dát zlatý průměr. Ale bylo to zase něco jiného, takže dávám 3.

Arry
09.03.2013 4 z 5

Příběh Humberta ovládaného touhou, chtíčem a láskou, které mu zastínily mysl. Při čtení knihy se občas zdá, že na chování hlavního hrdiny ke dvanáctileté Lole není nic divného a že je vlastně pouhou obětí svých často chorobných představ. Doporučuji přečíst, zajímavá kniha.

Tinuse
07.03.2013 5 z 5

Příjemné čtení o vztahu mezi malou Lolou a Humberta. No, příjemné, samozřejmě, že skoro na každé paté stránce "úchylné", přesto to ale Nabokov píše s takovou grácií, jakoby chtěl, aby to čtenář bral jako normální věc a nepohoršoval se nad tím. Čtenář přemýšlí a představuje si, co bude s Lolou, až vyroste, jak to vše bude dál apod.

bousak
04.03.2013 3 z 5

Moc me nebavilo fetisticke zalibeni v detailech, kterych je knizka plna, i kdyz chapu, ze maji v knize sve misto. Mnohem zajimavejsi pro me byly pasaze, kde se neco delo. Diky obsahlym popisum toho, co dela nymficky nymfickami, jsem nyni schopen bezpecne je v davu jinych poznat. Pravdepodobe nejsem ctenar, pro ktereho byla kniha urcena.