Lisey a její příběh

Lisey a její příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1131/mid_lisey-a-jeji-pribeh-rMx-1131.jpg 4 598 101

Lisey Landonová je vdova po slavném spisovateli Scottu Landonovi, nositeli mnoha literárních cen. Když se Lisey konečně po dvou letech od manželovy smrti pustí do vyklízení Scottovy pracovny, uvědomí si, jak velký kus jeho minulosti (a vlastně i minulosti, kterou prožili spolu), vytěsnila z paměti. Proč tomu tak bylo? Co ji donutilo spustit mezi přítomností a časem minulým neprodyšnou purpurovou oponu? Teprve když se na scéně objeví šílenec a násilník Dooley, musí se Lisey vydat po stopách vlastních vzpomínek a zjistit, co to před sebou ukrývala. Tu cestu, kterou pro ni nachystal zemřelý manžel, musí podniknout - jinak nepřežije. Lisey a její příběh, na první pohled historie obyčejného manželství, je strhující román napěchovaný silou a něhou, krvavý a zároveň nádherný.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Lisey's Story , 2006

whiolet
15.11.2020 2 z 5

Mohla to být DARDA, mohl to být fakt ZASEJRENEJ a dobrej příběh, ale stalo se z toho pro mě úplně něco jinýho.
Tohle byla moje nejslabší a nejnudnější kniha od Kinga.
Číst to bylo skoro za trest. Jediný co bylo fajn byl konec, bohužel.

Kjája
22.07.2020 3 z 5

Tahle kingovka se mi zatím četla nejhůř, proto ubírám hvězdu. Jsem ale ráda, že jsem se prokousala až k poslední stránce. Stálo to za to. Darda, konec!

Keen.lady
14.07.2020 3 z 5

Líbil se mi český překlad, dle mého názoru povedený. V některých ohledech je knížka pro konvenční čtenáře náročnější, mně postupný propad do zavřených šuplíků v mysli hlavní postavy vyhovoval. Fajn kombinace pragmatické ženské a mystiky.

opic 12
07.07.2020 4 z 5

Lisey a její příběh,je obézní,chcete-li při těle.Plnější či urostlejší v rámci korektnosti.
Co ???
Fakt ! Ted fakt nemyslím hlavní postavu Lisey.Mluvím o nastavení v rámci počtu stran.
Co to je na Kinga šest set stran.Leckdy dává i litr panečku.
Prostě klasika.Takže,aby to natáhnul,tak začátek šponuje co to jde.Jak ten vám opečovává a hýčká každý detail.Například někdo někoho potká a dozvíte se o něm jen tak ve zkratce.A pak si jde svou cestou zase dál.
Další porcí je taková ta červená nit co se prolíná v celém vypravování,tak jako i v jiných Kingovkách.Manžel Lisey se vyžívá a užívá často spousty novotvarů,hlášek či slangů.Tohle dělá Kinga-Kingem.Ano a každý to zná.Vono mu nestačí dát tam hořčici s kečupem.Tak tam namíchá tatarku a ještě přihodí protlak atd.Netřepat nemíchat.
Lisey rozhodně není hororem.Opět jde spíše o thrillerovou záležitost s trochou toho (více) tajemna.
První půle to je reálná ukázka budování napětí a seznamovačka postav.Prostě a jednoduše žeru ty jeho začátky či vyloženě půlky jeho knih.Když už se ukáže vo co gou a jak je to s tím nějakým záporákem atd. mám vždycky pocit,že tak nějak autor kličkuje a ted jak to zašmodrchat a vyuzlovat k samotnýmu závěru.To tajemství,ta nevědomost mě baví víc.Než později,když už dochází k nějaké satisfakci.Lisey je však velmi zručně podaná a jen je škoda toho modrýho hodnocení.Vlastně je to celkem příznačný.
Když k tomu přičtu,příběh se odehrává v červnu a ještě to navíc čtete ve stejný měsíc,tak to potěší.To se stalo už několikrát,však to sami jistě znáte.
Děj je náramně úhledně skákavej.Do minulosti a jinam a ještě dál a zase zpátky.Něco jako,když v Cimrmanově hře Němý Bobeš přeběhne přes scénu chlapec s obručí...Víte,to bylo tak...hmm tak takové to tedy bylo :)
Snové pasáže samotné Lisey,tak nevím,jestli to tady mám na plno říci,ale doslova to na mě dýchlo mystickým realismem.King vskutku experimentující.
Tak tedy na závěr...z Lisey mám opět dobrý pocit,ale ta první půle je jednoduše dokonalejší.Celkově svým způsobem hodně překvapila.Tady se kouzlí a je to kumšt,chybělo opravdu málo.Tohle je třeba si vychutnat po douškách.Krystalická magie.Kingoušoj upřímně ne vždy všechny díla žeru natož papám :) Tady se znova u mě osobně vycajchnoval ve světle zářivým.
Šest set stránková pumelice,která uteče jako voda.Tady se vařilo ze samých správných ingrediencí.Vzpomínky.Minulosti.Dětství.Neurozy.Silné postavy.Nádherný dialogy.Vnitřní hlasy.Tajemství.Kvalitní zásek.Ne každý to však ocení.
Je to prostě jiný příběh.

babsi66
30.03.2020 3 z 5

Tato knížka mi dala pořádně zabrat, strašně jsem se v ději ztrácela. Navíc ne všechny pasáže byly pro měn dostatečně záživné, tudíž výsledkem bylo odbíhání myšlenek k úplně jiným věcem, což následné orientaci v ději moc nepomáhalo. Za mne tedy poněkud rozplizlé a pro mou v té době roztěkanou mysl neuchopitelné. Čímž nechci říct, že se jedná o špatnou knihu. Má to pointu, zajímavé charaktery, koneckonců i to prolínání časů a míst má něco do sebe, jen si to budu muset kvůli nedostatku své koncentrace dát znovu.

drsnake
22.03.2020 2 z 5

Moc se placa a zajimava až nakonci

martunka
06.02.2020 5 z 5

Je to další kingovka? Je to špatný? Ne. Tahle kniha je prostě "jiná". Jinak to neumím pojmenovat. Chtěla bych se projít po bájodolí...

nai.ivka
26.01.2020 5 z 5

Jelikož panu Kingovi sežeru úplně všechno, dávám plný počet bodů. Je tam ale pár pasáží kvůli kterým bych knihu nedoporučovala číst někomu kdo je citlivější a nebo jako seznámení s Kingem. Zasejřený super náhradní slovo a je tam toho víc co mě bavilo. Překladatelka si s tím určitě vyhrála, ty hvězdičky patří i Lindě Bartoškové.

orinka3
17.01.2020 5 z 5

Tato Kingova kniha rozděluje čtenáře. Jedněm se líbí, druzí ji pokládají za špatnou. Já si naopak myslím, že se mu mistrovsky povedlo zachytit reálnou i snovou atmosféru. Je to jako jízda na horské dráze. Útržky vzpomínek víří Lisey v hlavě a čerstvé události k nim odkazují. Do toho ještě starosti s nejstarší sestrou, která trpí duševní nemocí, ovšem ne ledajakou. Přitom je příběh soudržný, Lisey je sice za svým slavným manželem na veřejnosti zpočátku v pozadí, ale je tak předvídavá, statečná a schopná, že ho z hrozných nebezpečí zachraňuje stejně jako s příšerami bojující rytíř svou princeznu. Velká vzájemná láska tu nechybí a to je moc pěkné. Líbí se mi ten koktejl s pohádkovými přísadami. Doporučuji každému, kdo miluje pohádky. Ještě mi napadlo, že bych se ráda dověděla, jak se překladatelům daří převést Kingovy texty do češtiny? Používá zvláštní jazyk i členění kapitol, vymýšlí nová slova - tady se mi to zdálo velmi dobré a i to rozhodně přispělo ke kvalitě četby.

okeey
27.11.2019 4 z 5

S každou další knihou Stephen King přináší něco nového, v této knize se jedná o vdovu Lisey, která měla za manžela slavného spisovatele a jak už to tak bývá, tak to není nikdy jednoduché. Tohle je přesně ten typ knihy, která vás nechytne od první strany, ale postupně a pozvolna ,stránka za stránkou, vás pohlcuje víc a víc. Líbilo se mi, jak si autor pohrál s charakterem Amandy, sestry Lisey. V této knize nenajdete strašidla, či situace, ve kterých vám přebíhá mráz po zádech.
Příběh se odehrává v několika časových rovinách, většinou vyprávěna formou vzpomínek. King má můj obrovský obdiv za to, jak všechny časové roviny poskládal, aby to dávalo smysl a zároveň aby to do sebe zapadalo. Nehledejte v knize pasáže, kde budete strachy bez sebe, protože tam prostě nejsou, ale kniha má jiné kvality. Myslím si, že každý autor by měl alespoň jednou vystoupit ze své komfortní zóny, jako to udělal King tady.

jan4684
22.11.2019

Knihu jsem nezvládnul. Stopadesát stran a musel jsem skončit. Po druhé v životě jsem knihu nedokázal dočíst. Když nepočítám bibli. A zrovna dílo od Kinga. Škoda.

dandvo
10.11.2019

Začátek je komplikovaný a těžko se do ní začítá, ale postupně nabírá spád a konec je dramatický až do poslední stránky. S trochou nadpřirozena, ale docela uvěřitelného.

Kate18
31.10.2019 5 z 5

Lisey je vdova po zesnulém úspěšném spisovateli Scottu Landonovi. Až dva roky po jeho odchodu se odhodlá vejít do jeho pracovny a vyklidit ji. Tím se před ní začne vyjasňovat jejich dlouho schovaná minulost, kterou Lisey vytěsnila ze své paměti za purpurovou oponu. Co všechno se skrývá za oponou? Jde také o Scottovu minulost a to vše se před ní začne opět zjevovat. Při třídění manželových materiálů se jí ozve hned několik Inkunků, tak Lisey říká nenechavcům, kteři prahnou po Scottových rukopisech. Někteří jsou neškodní sběratelé nebo vysokoškolští profesoři, ale najdou se mezi nimi i pořádní maniaci. Lisey musí jít zpátky do minulosti po stopách vzpomínek, aby zachránila svoji přítomnost i budoucnost.

Příběh je v několika časových rovinách, kde se střídá přítomnost, minulost a myšlenkové pochody. To všechno se opravdu těsně prolíná, ale dodává to příbehu skvělou dynamiku. Jako vždy skvělé vykreslení prostředí, takže pokud máte představivost jako já, připadáte si, že jste přímo na místě. Příběh napínavý jak kšandy od začátku do konce.

Terezulina
03.10.2019 4 z 5

Tak.....Uf....zvláštní kniha. Od mistra Kinga mám už nějaké knížky přečtené a opravdu je tohle trochu jiný King....Nemohla jsem se vůbec začíst...zívala jsem asi prvních 150 stránek a pořád knihu odkládala....pak najednou jak kdyby kniha nabrala úplně jiný směr a já zas knihu nemohla odložit a hltala každou stránku.....až jsem došla na poslední stránku a řekla si "jůůůůůůůůůůů, no slušná jízda"....takže , v knize je asi od všeho trochu....trocha romantiky, trocha fantazie, trocha napínavých scén a světe div se, občas jsem se i nasmála (hlavně scénky s Mandou-Pandou po útěku s Lisey z ústavu), prostě segry Lisey a Amanda byla pro mě super dvojka. Takže kdyby nebyl (pro mě) tak divný a zvláštně nudný začátek knihy, tak bych dala plný počet hvězdiček, proto ubraná jedna hvězdička v hodnocení. Mě se námět hodně líbil a proto bych knihu doporučila , ale čekejte (alespoň si myslím) , že většina čtenářů co májí rádi knihy od pana Kinga, tak asi bude mít stejný problém jako já na začátku. Je to něco jiného , ale je to dobré.

1amu
24.09.2019 3 z 5

Osobně bych byl raději, pokud by autor pokračoval v duchu prvních 200 stránek knihy (které mu zde dost komentujících vytýká) . Byl to poklid a já si představoval jaký je to opět zajímavý námět (možná, že se Mistr inspiroval představou co bude až on nebude). Inu nebyl jsem správně naladěn na zbytek knihy, i když si dovedu představit jak si to zde při psaní autor užíval (a také potěšil onu druhou polovinu čtenářů).
On sám uvádí v časopisu Rolling Stone z 6.11.2014 :
...Tato kniha mi připadá důležitá, protože je o manželství. O tom jsem nikdy nepsal. Chtěl jsem mluvit o dvou věcech : jedna je tajný svět, který si lidé budují v manželství - a druhá, že i v tom intimním světě pořád zůstává něco, co o sobě navzájem nevíme... ( Z knihy STEPHEN KING, 40 let hrůzy...)

jan37
31.08.2019 1 z 5

To nejslabší od kinga. A ze jsem toho přečetl dost. Hrozny slova který se furt opakují- Darda, chechtaci, dopihele, zasejřeny, sesiko,....
Kdyby to mělo o 200 stran meně tak by to bylo lepší

Costanzo
27.08.2019 4 z 5

Kniha Lisey a její příběh je rozdělena do několika částí a většinou vyprávěná formou vzpomínek. Autor přímo královsky poskládal jednotlivé vrstvy děje, kde prolíná současnost s minulostí a dovolí nám nahlédnout v minulosti i do větší hloubky, což bych jinými slovy charakterizovala jako trojvrstvé vyprávění. Je pravdou, že jsem se ze začátku nemohla vůbec začíst, protože jsem úplně nepochopila, co mám vlastně sledovat. V momentě, kdy jsem narazila na honbu za pokladem nebo-li „dardu“, příběh mě chytl a nepustil do poslední stránky. Lisey a její příběh opravdu není jednoduché číst. Příběh je místy dost komplikovaný, proto vyžaduje maximální pozornost čtenářů. Nicméně čekají vás úžasné výlety do Bájodolí, kde je možné vyléčit všechny rány, ale cesta k ní je po setmění smrtelně nebezpečná, neboť ji hlídají podivní tvorové, ze kterých vás mrazí v zátylku. Tato kniha je nádhernou směsicí žánrů a posouvá fantasy na vyšší level. Připravte se na útok na temnou krásu představivosti, kterou dokáže vymyslet jenom Stephen King.

Pitbullka
26.08.2019 4 z 5

Jedna z trošku slabších knih Stephena Kinga, na můj vkus hodně rozvleklá a chybělo mi trošku víc akce.

slečna.k
06.08.2019 4 z 5

Další trochu neKingovka, oproti jiným jeho knihám je tady i na Kinga nezvykle mnoho popisů a úvah a hlavní postava se chvílemi až moc litovala. Nicméně opět originální příběh i postavy (především Scott u mě bodoval). Také se mi moc líbilo Kingovo hraní se slovíčky, které je v této knize výrazným prvkem. Do mé osobní top sekce Kinga se Lisey sice nedostane ale 4 hvězdičky jsem jí dala.

Laylak
16.06.2019 4 z 5

Osobne sa mi kniha pacila, typicky kvetnate opisy, akurat aj mraziva, no viac uz psychilogicka.