Lída Baarová a Joseph Goebbels

Lída Baarová a Joseph Goebbels https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306795/bmid_lida-baarova-a-joseph-goebbels-fjO-306795.jpg 4 124 27

Prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka. Reichsminister für Volksaufklärung und Propaganda, říšský ministr lidové osvěty a propagandy Joseph Goebbels, jedna z nejslavnějších evropských hereček té doby Lída Baarová a jejich vztah, který se proplétal do dějin nacistického Německa, jsou hlavním tématem této ojedinělé knihy z volné řady Stíny Třetí říše. Z její krásy téměř zešílel; byl dokonce ochotný opustit vysokou funkci a jít za ní třeba až na kraj světa. Nová svědectví, pocházející z odkazu této české herečky, která se už ve svých dvaceti letech stala skutečnou hvězdou, ovšem napovídají, že neuhranula pouze „ďáblova náměstka“, ale i samotného démona v lidské podobě - Adolfa Hitlera. Autor této knihy měl jedinečnou možnost poznat tuto obdivovanou ženu důvěrně v letech 1990 až 1997 v jejím domě v Salcburku, ještě předtím, než těžce onemocněla. V této knize se s pomocí její dosud zcela neznámé pozůstalosti, kterou mu odkázala, pokusil zaplnit některá dosud bílá místa jejího dramatického života a osudového vztahu. Vedle málo známých i zcela neznámých svědectví několika mužů, kteří kdysi stáli za Hitlerem - ať už to byl architekt Albert Speer nebo Hitlerův osobní strážce Rochus Misch, přináší i výsledky jeho bádání v německých archivech. Podobně jako dobové kritiky nebo odborná hodnocení svědčí o tom, že Lída Baarová oplývala nejenom nevšední krásou, ale také mimořádným hereckým talentem. Ten se tehdy projevoval nejen v německých filmech, ale také na německých divadelních scénách. Některé dokumenty vyvracejí mnohé fámy, které Lídu Baarovou hlavně v Čechách dodnes obklopují, například že se ráda chlubila svými „německými sny“. Měla tím dát najevo svoje proněmecké smýšlení. Jak na konci života sebekriticky přiznávala, byla v čase své hvězdné kariéry doslova opilá slávou. V době, kdy se nechávala obdivovat nejmocnějšími muži tehdejší doby, včetně nacistických pohlavárů, odcházely do neznáma nebo končily v táborech smrti tisíce nešťastných lidí. Po válce musela kdysi zářivá a hýčkaná hvězda tvrdě zaplatit. Skončila ve vězení, přišla o své nejbližší. Přestože byla nakonec osvobozena, pomyslného cejchu, který jí na čelo vypálili její spoluobčané, se už nikdy nezbavila. Prožila novou úspěšnou hereckou kariéru v Itálii, Španělsku a hlavně v Německu, ale psychické následky tehdejších dnů nesla po celý svůj další život. Výpravné provedení knihy je umocněno unikátními barevnými přílohami.... celý text

martina.riz
02.02.2015 5 z 5

Za knihu chválím pana Motla. Myslím, že Lída Baarová byla jen naivní a zahleděná do sebe. Já ji neodsuzuji. Kolik zločinců a kolaborantů v té době bylo a vše jim prošlo?

Lorelei13
11.06.2013 4 z 5

Tato kniha mi vzala všechny iluze o tehdejších filmových hvězdách.

paisr
11.03.2013 5 z 5

Zajímavý a fundovaný pohled na dost kontroverzní příběh.

maryzka
06.05.2012 3 z 5

tahle kniha se nedá číst jednou a jak koukám podle kritik Lida Baarová nepřestane fascinovat mnoho generací.

minirock
29.03.2012 4 z 5

Možná nebyla Lída Baarová nejchytřejší česká herečka, rozhodně si však myslím, že byla jednou z nejkrásnějších. Ono když se vám ve dvaceti letech dvoří nejmocnější muži té doby, zamávalo by to i s chytřejšími. A že se s ní život nemazlil, to je všeobecně známé.

Titi
30.11.2011 5 z 5

Byla to prokletá láska. Goebbels kvůli Baarové byl ochoten odejít z politického života, žádal Hitlera, aby ho jmenoval třeba vyslancem v Japonsku, Baarové se nechtěl vzdát. Jeden čas žili na hromádce i s jeho ženou Magdou, které to nejprve vůbec nevadilo - měla milence, ráda a často pila. Když Goebbels podal žádost o rozvod, jeho žena si stěžovala u Hitlera. Ten musel zasáhnout tvrdě. Goebbels dostal příkazem vztah ukončit, Baarová nesměla točit filmy, zúčastňovat ase společenských akcí, nesměla opustit Německo a byla sledována gestapem. Zatímco jen vyhrožovala sebevraždou, Goebbels se o ni v říjnu 1938 pokusil. Spolykal velké množství prášků. Do svého deníku si poznamenal, že to bylo nejhorší období jeho života.
Baarové po válce hrozil trest smrti. Její matka při jednom z výslechů zemřela. Její sestra spáchala sebevraždu, otec přišel o nohu...to vše se stalo kvůli této lásce....
Stanislav Motl byl přítel Lídy Baarové, několikrát se s ní setkal, pravidelně mu telefonovala. Kniha je velice čtivá a pro mne, milovnici starých filmů, herců a hereček velice zajímavá.
WEIL - doteď se nepřišlo na to, jak to bylo s poslední vůlí Lídy Baarové. Její majetek měla dostat její nevlastní matka. Motl předpokládá, že ji ten muž, o kterém píšete, zneužil už jako velice nemocnou a starou. Jinak souhlasím, že byla opakem Adiny Mandlové, která - jak i Otakar Vávra mnohokrát řekl - byla vychytralá potvora. :)

WEIL
10.11.2011

Vztah se nafoukl mnohem více, než jak tomu bylo doopravdy.
Znám - myslím dostatečně život Josepha Goebbelse a není možné, aby si při jeho vytíženosti našel dost času na nějaký dlouhodobý románek s herečkou, která navíc nebyla ani chytrá a ani extra hezká.
Ostatně co byla zač, o tom svědčí konec jejího života, kdy ji o všechny peníze připravil jeden muž, a později musela být prohlášena za nesvéprávnou, aby se získaly peníze a měl vůbec kdo o ni starat.

Pro mě je to opak Adiny Mandlové, která byla šarmantní, chytrá, a je to znát i na knize o ní.