Letní kraťasy

Letní kraťasy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473206/bmid_letni-kratasy-94j-473206.png 4 78 78

Kniha Letní kraťasy (obsahuje 4 novely + 1 pohádku) vás vezme hned na čtyři dovolené najednou. Projdete se bosky po vlhkém mechu v okolí Dolského mlýna, kde voní borovice a v noci vám svítí na cestu světlušky. Přesunete se v čase do Jinolic devadesátých let a připomenete si vůni plátěných stanů a praskání táboráku. Projedete se gondolou ve slunné Itálii a ochutnáte to nejlepší gelato na světě. A úplně nakonec se podíváte do Bulharska, kde vás bude do chodidel pálit zlatý písek a ze spaní budit zvuk cikád. Novely: Díky ti, Franzisko / Miriam Blahová -- Teorie prvního polibku / Theresa Black -- Jinolický trip / Jana Jánská -- Klíčové rozhodnutí / Sarah Parsley + pohádka - Tlapka a Hvězdička / Šárka Hieke.... celý text

MarieBerky
25.06.2021 5 z 5

Přečetla jsem to za jedno odpoledne u vody. První dvě povídky mi přišli stejné, kdyby je psala jen jedna spisovatelka. Třetí byla jak z myho mladí, napětí a erotika v jednom, nejvíc se mi líbila. A ta z Bulharska byla taky fajn. Na knížku zdarma určitě doporučuji.

musivila
18.06.2021 4 z 5

Kniha splnila, co jsem od ní očekávala … letní romantická oddechovka. Tvoří ji 4 na sobě nezávislé povídky od 4 začínajících autorek. První povídka mě zaujala prostředím Českého Švýcarska, ráda čtu o místech, která jsem sama navštívila. I když jsem možná čekala, že tam té přírodní krásy bude zmíněno více a ne jen Dolský mlýn. Ovšem zakomponování jeho pověstí do děje bylo zajímavé.
V druhé povídce se přesuneme do slunných Benátek … tady jediné, co mě zklamalo, byl useknutý konec. Když se děj rozjede, vy se začtete, tak najednou konec!
Třetí povídka byla nejzvláštnější, je zde zamotáno do sebe několik událostí a vše vyústí v úplně neuvěřitelnou zápletku.
Takže nakonec asi nejlepší byla poslední povídka z dovolené v Bulharsku, kam si hlavní hrdinka přijede uspořádat své životní priority. Dostala mě následující věta, popisující sex: Láďa se na ní třikrát zaklepal jako králíček Duracell a bylo po všem :-)
Na závěr je ještě přidána krátká pohádka od Šárky Hieke. Proč? Jsem nepochopila a ani ji nečetla.

Mabie
17.06.2021 4 z 5

Tato kniha dává přesně to, co slibuje už obálka - letní oddechovku. Nezávazný sex, léto, slunce, voda, to všechno je, jak krásně napsala Daisy21 “jako ten nadýchaný bohatě obložený hamburger z reklamy, který je v reálu sice o půlku nižší a vůbec ne tak barevný, ale stejně nám chutná, protože ta představa je prostě sexy”. Moc hezké přirovnání, které vystihuje atmosféru knihy. Nenáročné, lehké, dovolenkové čtení někam na lehátko k vodě.

Richard Skolek
12.06.2021 2 z 5

Letní kraťasy jsou povídkovou sbírkou čtyř autorek. Kniha zatím vyšla pouze elektronicky a je ke stažení zdarma, autorky přitom zdůrazňují, že se ony i všichni spolupracovníci vzdali honoráře – spokojený čtenář má případně podpořit dětský hospic Dům pro Julii. Na Databázi knih mají v tuto chvíli Letní kraťasy devadesát pět procent a spoustu nadšených hodnocení, při pozornějším pohledu ale člověku neujde, že drtivá většina je přímo od autorek nebo od lidí, kteří se na vzniku knihy nějakým způsobem podíleli. Jak to tedy je? Jde o bohulibý počin a o texty, které by klidně mohly vyjít i klasickým způsobem, nebo o rozporuplnou marketingovou strategii, která má slabšímu dílu přitáhnout alespoň nějaké čtenáře?
Povídka „Díky ti, Franzisko“ od Miriam Blahové příběhově není marná, řemeslně je ale jednoznačně nejslabší. V textu je jedna krkolomná formulace za druhou, autorka navíc pořád dokola chybně uvozuje přímou řeč. U trojice Anet, Adam a Aleš, která se často objevuje společně, si také člověk vzpomene na známou zásadu o pojmenovávání postav – jak se zmatený čtenář rychle přesvědčí, její nedodržování je poměrně nepříjemné, zvláště když jsou daná jména i stejně dlouhá.
„Teorie prvního polibku“ od Theresy Black vypadá o poznání lépe – text je daleko vyzrálejší a zajímavější, na začátku navíc také velmi vtipný, ačkoliv to se později vytrácí. Slibně rozjetý děj ovšem naprosto nepochopitelně končí v půli, jako by se blížil deadline nebo jako by si autorka jeden den řekla, že už ji to prostě nebaví. Marně přemýšlím, kdy jsem viděl náhodnější a uspěchanější konec. Je to podobné, jako bychom úspěšně zničili Prsten moci a zbytek děje sfoukli dvěma odstavci.
„Jinolický trip“ Jany Jánské se odehrává v alternativní realitě, kde nadržené náctileté dívky neustále manicky odhazují svršky a agresivně se vnucují chlapcům. Slovo „trip“ se hodí, příběh je hodně překomplikovaný a na logiku se v něm nehraje – první půlka je řetězec extrémně nepravděpodobných náhod, v druhé už se kauzalita ani nepředstírá a věci se prostě dějí.
„Klíčové rozhodnutí“ od Sarah Parsley je řemeslně i příběhově nejlepší, a to s velkým náskokem. Na konci se sice všechno vyřeší přehnaně rychle a jednoduše, celkově jde ale o dobře napsaný text s příběhem, který zaujme a člověk se u něj nechytá za hlavu. Je to pravděpodobně také jediná povídka, kterou by byl „standardní“ nakladatel ochoten vydat tiskem.
Sbírku čtyř romantických příběhů uzavírá pohádka „Tlapka a Hvězdička“ od Šárky Hieke, která se sem nehodí ani žánrem, ani cílovou skupinu, ani tématem. Rozhodnutí zařadit ji do této knihy je záhadnější než průměrný díl Akt X a není nijak objasněno, autorka navíc není uvedená na přebalu, na konci na rozdíl od ostatních nemá medailonek, a vypadla dokonce i z tiráže. Napadá mě snad jen to, že omylem napsala něco úplně jiného, ale měla už slíbené, že v knize bude.
Co se týče úpravy, je potřeba velmi pochválit nadstandardní korekturu, překlepů je v textu jen pár, což zvláště u knihy zadarmo překvapí a potěší. Redakční práce je naopak naprosto nedostatečná, zjevně neproběhla ani poctivá mravenčí práce, kdy by se šlo větu po větě, ani celková konzultace příběhů, která by většinu zmíněných problémů snadno vyřešila. Vezmeme-li v úvahu, že se jedná o začínající autorky, tady to nakladatel trestuhodně podcenil. Zcela odbyté je bohužel i formátování elektronické knihy – chybí interaktivní kapitoly, aby se mezi příběhy dalo jednoduše přepínat, ve druhé povídce se neustále mění barva písma, nezobrazují se drobné typografické ilustrace apod. Jsou to drobnosti, jedná se ale o věci, které bych uměl udělat i já, takže jsou jasným dokladem, že knize žádná přehnaná péče věnována nebyla. A je to škoda – žádná z povídek není vysloveně strašlivá a věřím, že nás autorky třeba časem příjemně překvapí. Tady je ovšem nakladatel nechal ve štychu.
Zkrátka a dobře – na Dům pro Julii přispějte, Letní kraťasy si ale můžete nechat ujít.

Peťa2110
12.06.2021 5 z 5

Úžasná oddychovka, vrelo odporúčam číta sa sama. :-)

smrčci
22.05.2021 4 z 5

Perfektní oddychovka k vodě, kterou zhltnete, ani nevíte jak.

A.lenka27
22.05.2021 5 z 5

Tahle kniha vám dá přesně to, co slibuje anotace. Kolikrát se člověk nechá zlákat obálkou a anotací a pak je zklamaný, ale právě to u téhle knihy nehrozí. Slibuje letní oddechovky a přesně to také dostanete. Letní kraťasy si nehrajou na něco, co nejsou. Nenabízí vám složité vztahy, intriky, zápletky a nerozluštitelné šifry, nýbrž reálné postavy, romantiku, humor, dojetí a přesně tu pravou letní atmosféru, na kterou se člověk těší už od října Navodit náladu, je totiž její superschopnost. První povídka mě dojala, druhá rozesmála, u třetí jsem zavzpomínala na moje poslední prázdniny po gymplu na Orlíku (já vím, nebyly to zrovna Jinolice), ale totálně mě rozsekala ta poslední povídka, byla vtipná, a hlavně se hlavní hrdinka jmenuje stejně jako já.
Když si knihu večer stáhnete a do tří do rána se neodrhnete, tak je prostě dobrá. Trochu mě mrzí, že jsem si ji nešetřila na dovolenou, ale vím, že si ji příští rok přečtu znova. A možná to bude právě u Dolského mlýna nebo v Benátkách.

Daisy21
22.05.2021 4 z 5

Při čtení jsem měla nejdřív pocit, že už jsem asi příliš stará, a pak si uvědomila, že "takhle" mladá jsem nikdy nebyla :). Že ta kombinace léto, voda, sex a sex (aby ho nebylo málo) je prostě jako ten nadýchaný bohatě obložený hamburger z reklamy, který je v reálu sice o půlku nižší a vůbec ne tak barevný, ale stejně nám chutná, protože ta představa je prostě sexy. A tak se zasníte i při čtení téhle knihy. Letní oddechovka, čtyři různé nápady, přístupy, styly... na prvotiny autorek velmi zdařilý start, a hlavně skvělý počin se skvělým cílem. Tleskám.

IgorIndruch
21.05.2021 4 z 5

V zásadě je to všechno o nadržených ženách. Takže by to měli číst hlavně muži. Především muži, kteří si kladou otázku, jak sbalit ženu. Tito muži se často dopouštěji chyby, že sledují na Youtube videa různých pochybných existencí, které o sobě tvrdí, že přišli na ty správné fígle. Nepřišli. Jenom to o sobě tvrdí. Po čem ženy touží, to se dozvíte v této knize.