Letní bouřky

Letní bouřky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516121/letni-bourky-UjS-516121.jpg 4 151 151

Tohle léto bude stát za to! Paulie a Floyd mají spoustu plánů: jezdit na kolech v bikeparku, hrát videohry, chodit na procházky se psem nebo na jídlo do Blinku, a hlavně si konečně sehnat nějaké holky na školní ples. Jeden okamžik ale všechno změní. Ona je to totiž pořádná změna, když se do vás nejlepší kamarád zamiluje, ne? Přinejmenším to může vyústit v nedorozumění obřích rozměrů, které by se dalo vyřešit mnohem dřív, kdyby spolu ti dva paličáci zkrátka mluvili. Takže oprava: Tohle léto bude peklo! Romantický letní příběh o dvou nejlepších kamarádech, jejichž přátelství se začne násobit láskou.... celý text

Nuttelka
13.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Já ty holky Pospíšilky miluju! :-) Krásná obálka knihy, skvělý příběh (i když nejsem cílová věková skupina), kluci paličáci, ale všechno jsem jim věřila a prožívala s nimi.. A hlavně Floydovo strach z bouřek, jak já s ním soucítím.. Opět jsem si knihu maximálně užila a vím, že od holek si prostě koupím vše, co napíšou :-)

Luccinda
12.09.2023 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale začínám mít pocit, že už jsem na tyhle přeslazené YA contemporary moc stará. Přitom ten příběh byl tak moc fajn. Knížka má nádhernou letní atmosféru, úplně mě to přeneslo zpátky do doby, kdy jsem si jako malá užívala prázdniny hlavně venku s kamarády. Během čtení jsem neustále měla chuť na pizzu, a taky chuť sednout na kolo a jít se jen tak projet po okolí. To všechno bylo skvělé. Vlastně mám s knížkou jen jeden jediný problém, a to jsou hlavní postavy.

Já jsem Pauliemu a Floydovi tu jejich lásku prostě nevěřila. Ačkoliv to měli být puberťáci, na mě svým chováním a myšlením působili tak na deset, maximálně dvanáct let. A s tím mi nějaká romantika prostě nejde dohromady. No představte si, že by se Ron zamiloval do Hermiony už v prvním díle, a celý Kámen mudrců by skončil jejich líbačkou. Divný, co? A přesně takovýhle pocit jsem měla z knížky Letní bouřky.

Iva095
07.09.2023 4 z 5

Od autorek jsme četla Neexistenci, s které jsem byla nadšená.
Mám ráda Lgbt knihy, ale zase nejsem fanoušek romantiky od přátelství k lásce. Jednoduchý, nenáročný příběh u kteréro není třeba přemýšlet co se asi tak stane, protože je to celkem jednoznačné. Myslím, že 4* jsou tak akorád.

cteni_nad_zlato
04.09.2023 4 z 5

Letní bouřky jsou už třetím příběhem, který jsem od Evy a Kláry Pospíšilových přečetla a opět můžu říct, že jsem spokojená. Kdybych ho měla porovnat s těmi předchozími, zaujal by krásné druhé místo (hned za Pátou minutou - ta mě nadchla přece jenom o kousek více). A když už jsem u toho srovnávání... je až s podivem, že Neexistenci a Letní bouřky napsaly stejné autorky, protože rozdílnější knížky bych hledala jen těžko.

Teď už však přejdu k hlavním hrdinům Letních bouřek. Paulie a Floyd jsou šestnáctiletí nejlepší kamarádi, ale podle jejich chování byste jim tipovali o něco méně - nebo minimálně na mě tak působili. Ve výsledku to nebylo na škodu, protože jejich myšlenkové pochody, nápady a následné jednání jsem si fakt užila. Všechny oslovení typu Pan milovník atd. mě neskutečně bavily. A kdyby vás zajímalo, koho napadne někomu odmontovat řidítka, dozvíte se to po přečtení této knihy. Podobných naschválů samozřejmě můžete očekávat mnohem více. Sama už jsem skoro nedoufala, že si ti dva normálně promluví.

Ráda bych ještě zmínila lehkost, s jakou se Letní bouřky četly, je to zkrátka oddechovka, u které nemusíte na nic extra myslet. Jen vás možná budou chvílemi vytáčet oba protagonisté svou tvrdohlavostí, abyste jim to následně zase odpustili.

Za sebe určitě doporučuji. Léto už sice pomalu končí, ale můžeme si ho udržet aspoň ve formě příběhů :))

4,5/5*

Autorkám moc děkuji za poslání knížky a super věnování.
#spoluprace

kalinkacz
01.09.2023 4 z 5

Léto je sice už u konce, ale doporučení na fajn oddechovku se vždycky hodí!
Letní bouřky jsou vážně skvělou LGBT young adult contemporary záležitostí od Kláry Pospíšilové a Evy Pospíšilové. Od autorek jsem už jednu knihu četla (Pátá minuta je o nás) a tak jsem tak nějak tušila, že budu spokojená i nyní!
Příběh se odehrává během jednoho léta, které mají naši hlavní hrdinové (nejlepší kamarádi) skvěle naplánované, teda až do momentu, kdy jeden z nich začne cítit něco víc...
Jak mě tohle bavilo! Kniha byla čtivá, postavy milý, děj svižný - ideální trojkombinace, která na mě funguje. Takže Letní bouřky můžu rozhodně doporučit.

RozaD
01.09.2023 5 z 5

NÁDHERA!!!! Já teda silim pokaždé, když se hlavni hrdinové celou dobu tajné miluji, ale neřeknou si to kvůli tomu druhému, protože ten to určitě neopetuje, pak si to teda nějakým způsobem řeknou, je nějaká katastrofa, vyrikaji si to, a je konec knihy, ale i tak to bylo krásné a sladké. Jen na mě teda úplně zbytečně od te první pusy až po to kino 3/4 knihy výplň o ničemu

JitulHa
31.08.2023 5 z 5

Poslední dobou se příliš nestává, že by mě nějaká kniha opravdu chytla od prvního řádku až do samého konce. Nicméně tenhle příběh, ten mě překvapivě vtáhnul, jak se říká hned na první dobrou! Byl to doslova magnet převlečený za knížku, která se nedala odložit. Těžko se to vysvětluje, ale ta mluva, všechna ta prožitá dobrodružství i vzájemné roztržky, společný pes, nakonec samotné prostředí toho městečka - ach bože - bistro u Garryho (jen škoda, že není skutečné), to celé působí jako neopakovatelná esence prázdnin, opravdových přátelství i prvních lásek... Kdy v jednom okamžiku zkrátka víme, že jsme právě střetli naši spřízněnou duši v každém smyslu toho slova. Klobouk dolů, tohle čtivo si zaslouží velký potlesk.

Luciee113
31.08.2023 5 z 5

Ze začátku jsem z té knížky měla fakt divný pocit... takový, že se mi asi nebude libit. ale nevím proč, prostě tam byl. Vydržela jsem číst dál a čekala jsem, až se to zlomí. A ono se to zlomilo. Knížka mě pohltila a i když byla o puberťácích, kteří řešili svou letní bouřku, tak musím přiznat, že mě to moc bavilo. Musím pochválit autorky, jak krásně umí popsat pocity hlavních hrdinů.

Janamed
30.08.2023 5 z 5

Není to slaďárna! Ale komplikovaná klučičí, trhlá zmatkárna, a mne moc pobavila! Kvituji, že autorky vyzdvihují queer téma způsobem, který nešokuje, ale reflektuje jej jako všední záležitost. Nepřekvapuje mne ani to, že si pro svůj děj autorky zvolily liberálnější prostředí než jaké nabízí naše konzervativní domovina (a nejsou jediné). Mně jejich romantický YA příběh o nádherném přátelství dvou puberťaků strhl až od samého konce. Užívala jsem si lehkou komplikovanost a relativní nepředvídatelnost děje, který tkvěl v nejasných myšlenkových pochodech obou chlapců. Z románu přímo sálá mladistvost, tolerance, svoboda. Vítám, jak je coming out mezi mladistvými pozitivně/neutrálně akceptován.

Za mne jednoznačně povedený oddechový knižní počin nejen pro mladistvé, u kterého jsem se několikrát příjemně zasmála, ale i stydlivě zarděla.

PosPol
30.08.2023 5 z 5

(SPOILER) "Floyd na mě kouká s tím svým blbečkovským výrazem, protože jeho ošklivý ksicht ani jinak vypadat neumí. Předtím odešel z koupáku docela naštvaně, zato teď se usmívá. A já mám z toho úsměvu husí kůži."

Jóó vážení, ne nadarmo se říká, že od lásky k nenávisti je to jen jeden malý krůček. A tak když se Paulie zamiluje do svého nejlepšího kamaráda Floyda, vysněné letní prázdniny se v mění ve žhavé peklo.

"'Paule, oba víme, že se po burgeru číslo pět posereš.'
'Jsem ochotný posrat se, jen abych vyhrál.'
'Nenávidím tě!'"

Bože, jak já si tuhle knihu užila! Žulila jsem se jak blbeček nad nadávkami jako tupá palice, prašivej ušoplesk, opičí ksicht, skrček a další. Vzpomínala na vlastní telecí léta, kdy svět patřil nám. Kdy všechno bylo nedůležité, ale přitom každá kravina měla neskutečný význam!

Holky Pospíšilovy mají dar vžít se do postav a ty jsou naprosto uvěřitelné. Stejně jako -Pátá minuta je o nás- i tato kniha je naprosto obyčejná, ale přitom poutavá a hřející na dušišče tak, že to z ní činí knihu neobyčejnou. Je to přesně ten příběh, který vám dovolí odpoutat se od běžných starostí, usmívat se nad dětinskými pohnutkami dvou dospívajících kluků a doufat ve šťastný konec, po kterém ty naše (byť sebemenší) kousky romantického já touží.... Dávám 4,5/5 a děkuji autorkám za knihu i s nečekaně užitečným věnováním.

"Naděje je hrozná bestie a dokáže člověka potrápit víc než hrst velkých hnědých mravenců."

Katrin2002
25.08.2023 5 z 5

Příjemné letní čtení, které potěší a vykouzlí úsměv na tváři. Děj plyne až moc rychle a jen mrknete a jste na konci.

Akléda_
22.08.2023 4 z 5

Moje první setkání s autorkami, ale rozhodně ne poslední. Tohle totiž bylo hrozně moc fajn! Já jsem teda čekala, že dostanu příjemnou letní oddechovku, ale že se budu tolik bavit, to jsem fakt nečekala. Kluci jsou úžasní, celá knížka je proložená nenásilnými vtipy a navíc se to extrémně dobře čte. Jako fakt, vůbec jsem nevěděla, kam ty stránky mizely. Přátelství kluků bylo hrozně hezky vykresleno a užívala jsem si i to, jak objevovali sami sebe. Klukům je v knížce okolo šestnácti a to byl sám o sobě prvek, který mě taky bavil. Přijde mi totiž, že holky v tomhle věku už jsou mentálně někde trochu jinde a kluci jsou kolikrát malinko pomalejší. Rozhodně to ale nechci nijak hanit, naopak! Já si užívala, že jsem mohla vidět jak se kluci v tom věku chovají, co dělají, čím se baví, co řeší a jak se pošťuchují. Ty jejich naschvály, prostě mě to všechno ohromně bavilo. Podíl na tom bude mít asi i to, že od přátelství k lásce je moje oblíbená romantická linka a tak jsem si tohle fakt užila. Jasně, kdyby spolu promluvili hned tak by to bylo mnohem jednodušší, tady mi to ale přišlo nějak uvěřitelné. Poslední, co bych ráda vypíchla je fakt, že to autorky zasadily do českého prostředí. Názvy ulic byla věc, kterou jsem si po celou dobu extrémně užívala. Pokud chcete nějakou nejen letní oddechovku, tak jste jí právě našli.

Teriiii
20.08.2023 5 z 5

Za knihu Letní bouřky moc děkuji autorkám @szabi.writers, že mě oslovily v rámci spolupráce.
Kniha to byla skvělá. Perfektní na léto, perfektní oddechovka, ale zároveň trochu drama. Dva nejlepší kamarádi, Paulie a Floyd, byli naprosto suproví, i když oba trošku zabednění, protože se prostě nepochopili a byli oba moc tvrdohlaví, než aby si spolu promluvili. A tak se s nimi to nedorozumění táhlo. V jednu chvíli už jsem měla chuť je opravdu vzít a dotáhnout k sobě násilím.
Zároveň ale nedokážu říct, kterého z kluků jsem si oblíbila víc. Oba jsou originální, oba dělali chyby, na které dopláceli. Měla jsem je v průběhu příběhu prostě ráda úplně stejně.
Co se týká prostředí, kde se příběh odehrává, byla jsem moc spokojená. Strašně se mi líbily názvy ulic, protože v místě, kde bydlím, je nová čtvrť, a tam jsou taky názvy jako Jahodová, Meruňková, Borůvková a podobně a mně se to strašně líbí. Taky se mi líbilo, že jednou bouřkou příběh začal a druhou skončil. Čekala jsem tedy bouřek víc, ale potom jsem tak nějak došla k názoru, že název knihy vůbec nemusí mít spojitost s bouřkami jako takovými, ale s těmi problémy, které ty dva kluky celou knihu provázely. Celé jejich léto byla vlastně jedna velká bouřka.
Moc se mi taky líbil kluků pes a jejich dohadování o jméně nemělo chybu (já jsem pro Škorpióna ).
Přiznám se, že ježdění na kolech není úplně moje parketa, takže jsem nerozuměla té vášni, kterou v tom kluci měli, ale absolutně mi to nevadilo. Ale ten paintball ve městě? Boží! Zajímalo by mě, jestli takováhle tradice někde opravdu je, protože chodit pak třeba týden městem plným barev naprosto na všem? To musí být dobrá šílenost.
Ve výsledku musím říct, že mě kniha ani v nejmenším nezklamala, ale zároveň mám od holek jiného favorita, který v mém žebříčku vede. Bylo to něco úplně jiného, než na co jsem od holek zvyklá, možná když řeknu příliš nevinné? Vzhledem k tvorbě autorek Pospíšilových je to asi vhodné slovo.
Ještě jednou děkuji za krásný příběh a už teď se těším na vaši další tvorbu.

TomTomis
16.08.2023 5 z 5

Tak v rámci tohohle žánru jsem si knihu užil. Lehké rychlé čtení o dospívajících kamarádech. Moje třetí kniha od autorek. V téhle se aspoň tolik neřeší vážná témata a v rámci literatury pro mládež tu nakonec máme konec, který uspokojí asi každého. Knihu mohu jen a jen doporučit. Letní čtení třeba v době letních bouřek... :)))

Áňa 998
13.08.2023 5 z 5

Ke čtení na pláži jsem si vzala tři knihy, ale na jednu z nich jsem se těšila více, než na ty ostatní. A to na Letní bouřky, které jste určitě museli zaregistrovat. A jestli ne, tak to koukejte napravit!
Letní bouřky jsou dalším dílem spisovatelského dua @szabi.writers . Nebudu lhát, pro mě už je to sázka na jistotu! Po perfektní Páté minutě a překvapivé Neexistenci jsem věděla, že Letní bouřky budou to pravé ořechové, stačil mi jen pohled na obálku!
Hlavními hrdiny jsou nejlepší kamarádi, Paulie a Floyd. Jedna bouřka málem jejich přátelství zničí. Začínáte tedy idylkou, pak přichází rozhádání a jedno velké nedorozumění... A jak to s kluky dopadne? To si musíte přečíst sami.
Musím říci, že mi strašně sedl styl psaní. Lehké, svižné, krásně utíkalo. Tomu přidalo i střídání pohledů Floyda a Paulieho na celou věc. A kterého z kluků mám radši? U Minuty i Neexistence jsem si dokázala vybrat, ale tady ne. Kluci jsou zlatí, každý mi byl něčím blízký!
Jediné věci, které lituji je, že jsem si knihu více nešetřila a dala jí za dva dny.
Poslední stránky jsem už vyloženě jela jak myš a oči mi lítaly po řádcích. Tak krásně se Letní bouřky četla! Pokud hledáte milou LGBT knihu, která Vás zahřeje, tak tohle je ona. @szabi.writers opět perfektní a já už teď doufám v další knihu!

Rainbowdreamer
13.08.2023 5 z 5

To byla tedy jízda. Na autorky Pospíšilovy se lze prostě spolehnout. Moc milá letní gay romance, která člověka přinese radost, vyčistí hlavu a pohladí po duši. Při čtení jsem se vrátil do dob končícího dětství. Příběh se totiž týká kluků, u kterých ještě převládá typicky dětský pohled na svět (čistý, nevinný), ale dospělost už stále neodbytněji klepe na dveře. Celá kniha je napsána v hodně dynamickém stylu (který sluší k trochu hyperaktivním puberťákům), pořád se něco děje, kluci i jejich pes se pořád někam pohybují, přesouvají, něco dělají, vymýšlejí, prožívají, a při tom všem se chovají typicky puberťácky; rozhodně to není kniha se statickými popisy a líně plynoucím dějem. Protože je to sice kniha o velké lásce a silných citech, ale ještě z období nevinnosti, je to kniha bez explicitních sexuálních scén, je tedy velmi vhodná i pro nejmladší teenagery, kterým může pomoci v někdy nejednoduchém hledání sebe sama. Oceňuji i celkově pozitivní atmosféru knihy a přátelsky a chápavě naladěné všechny lidi kolem obou kluků (rodiče, kamarádi, i ostatní lidé z městečka) - až člověka napadne, jak by to bylo na světě krásné, kdyby to tak bylo i ve skutečnosti.... I když většina knihy řeší nedorozumění mezi oběma kluky, které se jakoby pořád prohlubuje, člověk ví, že vše nakonec dobře dopadne. Je to prostě báječné a nekomplikované čtení na léto. Na webu autorek szabi.cz lze najít ještě tři doplňující povídky k této knize (chystané na srpen-září 23).

alexsmangabook
10.08.2023

IG:
Příběh o silném přátelství,které překonalo i lásku.

Nedávno jsem na svém profilu vychvalovala knihu - Neexistence, která stále patří mezi mé srdcové záležitosti. Když jsem se dozvěděla o další knize, kterou autorky chystají, byla jsem samozřejmě nadšená! Tentokrát dvojice zabředla do kategorie Young adult s knihou Letní bouřky.
Knížka začíná skvělým věnováním, to musím zmínit hned. Přijde mi, že toto věnování ve vás vyvolá přesně ty emoce, které se pak ve vás střídají po celý tento příběh.
V první řadě zase vypíchnu random věci, to já ráda! Miluju..ty názvy ulic. Nemyslím si, že to někoho ruší a je to takové - náhodně fajn, takhle bych to popsala.
Dalším velkým plusem je výskyt pejska. Já se většinou setkávám se zvířaty v knihách velmi málo, nebo ne málo, ale autor je vždy nějak vypustí. Často se zvíře jen využije na určitou scénu a pak už se o něj nikdo nestará. Troufám si říct, že zde pejsek hrál celkem důležitou roli.
Mimochodem zmínka o koni z Nekonečného příběhu ? To byl můj první traumatický zážitek, když jsem byla malá...
A také scéna na konci, strana 267 ? Myslela jsem, že padnu smíchy!
Dostáváme se k příběhu. První kapitolu bych nazvala: Pohlazení po duši. Bylo to tak krásně pohodové a vtipné, jednoduše nám autorky zase ukazují jejich unikátní styl psaní. Samozřejmě tento pocit z první kapitoly pokračoval dál a dál, nemůžu říct, že se to někde seklo a bavilo mě to méně.
Celý příběh je protkaný povedenými konverzacemi, vtipnými narážkami, provokací a přezdívkami !
Co se týče vážných scén.malinko se tam něco objevilo, ale asi poprvé v historii mého čtení, jsem ráda, že si knížka zachovala pohodový průběh. Ano, vyskytují se zde i vážnější momenty, ale většina příběhu je právě o tom, jak se dva kluci škádlí a provokují. Díky tomuto zjišťují, jak se cítí, jak moc jim na sobě záleží a tak dále!
Z předchozích řádků vám asi došlo, že příběh vypráví o dvojici chlapců, kteří jsou nejlepšími přáteli, ale jako fakt NEJLEPŠÍMI PŘÁTELI ! Já jsem člověk, který nikdy takové přátelství nezažil a podle mě je to fakt vzácnost, pokud jde o takové, které máme vyobrazené v knize! Potlesk autorkám za to, jak sehraně a zároveň rozdílně ty dva kluky napsaly!
Největším plusem je ale stejně to, jak autorky píší. Pokud jste četli nějaké jejich předchozí knihy, víte o čem tady mluvím, pokud neběžte číst! Přijde mi, že při každé konverzaci a scéně nám autorky myslí úplně na vše. Jednoduše máme větu, ale autorky nám tam ještě přidají další čtyři, které úplně promění atmosféru, zesílí ji.
Tohle mi asi sedlo nejvíce, to čtení, plynulé čtení, kde se nám objevil i humor a scénky, které hrdinům tak neuvěřitelně sedly!
Nebudu psát o tom, že jsem konec nečekala a tak dále, to ale pořád nemění nic na tom,jak moc hezké to bylo!
Posledním poznatkem bude knižní prostředí a okolí. Rodiče, kamarádi a celkově všichni z města v tomto příběhu. Takovéto prostředí je vzácné, ale neznamená to, že nikde není. Všem bych přála, aby měli takové okolí a takové skvělé lidi v něm jako zde v příběhu.
Knihu doporučuji všemi deseti!
Pokud ale chcete příběh, který s vámi zůstane trochu déle, berte Neexistence nebo Pátá minuta je o nás.

M.anon
08.08.2023 5 z 5

Holky nezklamaly. Knížka je boží.

Bětuu
06.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha me zaujala obálkou i dějem. Líbilo se mi, jak autorky přesně vystihly pocity hlavních hrdinů i jaké kraviny takový pubrťák dělá.
Dostala mě spíš ta pusa po padesáti stránkách a jak nepřátelský vztah mezi sebou hlavní hrdinové měli celou knihu. Konec příběhu mě ale bavil snad nejvíc, romantika se opravdu povedla!

NiNo
03.08.2023 4 z 5

Kniha mě velice mile překvapila. Autorkám se dle mého názoru podařilo skvěle zachytit povahu i chování dvou pubertálních kluků. Přestože obvykle nemám ráda knihy, jejichž hlavní zápletka je založena na nedorozumění, tady se autorkám podařilo prvotní "omyl" gradovat a rozvíjet až do naprosto paradoxních situací, které se skvěle četly. Mezi knihami tohoto žánru na českém trhu, rozhodně je tato jedna z těch vydařenějších.