Lekce chemie

Lekce chemie https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469482/bmid_lekce-chemie-BpS-469482.jpg 4 497 497

Elizabeth Zottová je neobyčejná žena. Jenže je začátek šedesátých let a její výhradně mužský tým v Hastingsově výzkumném ústavu zastává nevědecký názor na rovnoprávnost. Až na jednu výjimku: Calvina Evanse, osamělého, geniálního, na Nobelovu cenu nominovaného záštiplného člověka, který se zamiluje – ze všeho nejvíc – do její mysli. A výsledkem je skutečná chemie. Stejně jako věda je ale i život nepředvídatelný. A proto se o pár let později Elizabeth Zottová ocitá v roli svobodné matky a vedle toho i nedobrovolné hvězdy Večeře v šest, nejoblíbenějšího amerického pořadu o vaření. Elizabethin neobvyklý přístup k vaření se totiž ukazuje jako revoluční. Přestože sledovanost jejího pořadu roste, ne všichni jsou nadšení. Zdá se totiž, že Elizabeth Zottová neučí ženy jen vařit. Vyzývá je, aby změnily status quo.... celý text

Literatura světová Romány Příběhy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Lessons in Chemistry , 2022

dzejkbeltygros
01.09.2023 4 z 5

Super čtivé, nevšední příběh plný lásky, životních útrap, bolesti, spravedlnosti i nespravedlnosti. Protkat příběh z pohledu psa byl taky skvělý nápad! Určitě si to ještě jednou přečtu.

Pišingr
02.08.2023 4 z 5

Velmi čtivé, zajímavá a závažná témata, vtipné pasáže. Obzvlášť se mi líbily komentáře psa :-) O jednu hvězdu méně dávám kvůli některým drsným scénám. Kvůli těžkým tématům to není oddechovka, ale čte se jedním dechem. Jsem ráda, že už jsme o něco dál.

Leona333
25.07.2023 4 z 5

Knížka, její příběh se tak trochu tváří jako červená knihovna. Každopádně co syčí - bublá pod povrchem, jak na sporáku v hrnci pod pokličkou, stejně tak jak v chemické laboratoři ve zkumavce, je mnohem hlubšího, silnějšího významu...
Předsudky a škatulkování lidí - pohlaví, je zde popsáno někdy úsměvnou a někdy opravdu bizarní, až tragikomickou formou...
Prostě zlatá šedesátá léta, nemusela být v jádru zas tak "zlatá..." Nakonec: Není všechno zlato to, co se třpytí. ; )

Boby17
13.07.2023 5 z 5

Opravdu skvělá knížka, která by si zasloužila alepoň osm hvězdiček. Úsměvná a zároveň velmi smutná (nebo velmi smutná a zároveň úsměvná), se spoustou situací, které mě nutily k zamyšlení. Opravdu doporučuji všem k přečtení, člověk si uvědomí to množství společenských stereotypů, které nás obklopují. Paní autorce tleskám.

alimraj1
09.07.2023 4 z 5

Rozhodně kniha k zamyšlení. Ne však k tomu povrchnímu, které vyžaduje snad každá přečtená kniha, ale rozhodně k hlubšímu, uspořádanějšímu, na vyšší úrovni.
Tak či tak mě přemíra různých náhod ke konci už trochu lezla krkem, ale ostatně si přiznejme, že příběhy bez náhody nejsou snad ani pravými příběhy.
Nepovažuji to tedy za něco neomluvitelného.
Jediným problémem, spíše mojí osobní chybou, byl fakt, že mi snad ani jedna postava během čtení nebyla příliš sympatická, obzvláště hlavní hrdinka. Asi tomu tak ale vzhledem k povahám postav mělo být.

Kniha je velmi čtivá, doporučuji ji snad úplně všem, kdo mají alespoň trochu rádi závan vědy a rozporů vědy s běžným životem, rodinných tajemství či atmosféry přelomu padesátých a šedesátých let.
Určitě někdy vyzkouším i anglický originál.

petr_
08.07.2023 5 z 5

U této knihy mě zaujal rozpor mezi formou a obsahem. Samotné téma knihy je hrozné, protože popisuje svět příživníků, kteří jsou schopni zadupat do země každého, kdo jim stojí v cestě k úspěchu a jejich pohodlnému životu. Samozřejmě že jsou to lidé chytřejší a šikovnější než oni sami. Elizabeth takových lidí zná spoustu, a nehodlá se s nimi smířit. Má tolik sebevědomí, že je schopná jít za svým cílem i přes klacky, které jí hážou pod nohy její šéfové ,kolegové, ale i novináři.
Tolik k obsahu a proto musím obdivovat autorku, s jakým humorem popisuje nelehký život Elizabeth. Knihu jsem začal číst odpoledne a druhý den ráno jsem ji dočetl, jak mě chytila. Nad některými citáty jsem se musel hlasitě smát (což normálně nedělám, ale musel jsem), protože byly trefné. Reakce Elizabeth, ale i Madeleine na některé životní situace jsou prostě úžasné. O to směšnější jsou reakce lidí v jejich okolí, kteří jsou svázáni společenskými konvencemi (raději je označme za předsudky).
Knížka je to poučná, protože ukazuje, že neúspěch a nespokojenost je stav mysli a úspěch a štěstí také. Jsou lidé, kteří jsou schopni, kolem sebe šířit pohodu, odpovědnost za svůj život a soudržnost lidí z nejbližšího okolí. To jsou vlastnosti, které chci mít a snažím se tyto věci naučit, protože pak je život lepší.

Určitě se podívám, jestli lze tuto knihu ještě sehnat, protože ji chci mít ve své knihovně a kdykoliv se do ní podívat.

PS. Jenom mám obavu, že ten konec je moc happy.

MagdalenaSlaba
08.07.2023 5 z 5

Jedním slovem - perfektní. Elizabeth Zottová proti americké společnosti 60. let 20. století. Inspirativní příběh o inteligentní, pokrokové a cílevědomé ženě ve světě uznávajícím pouze mužské pokolení a katolické hodnoty.

iška
07.07.2023 5 z 5

Elizabeth zaujímá k životu vědecky přímočarý postoj, který nastavuje nekompromisní zrcadlo společnosti. Četba které nechybí romantika, humor, ale i příležitost k vážnějšímu zamyšlení především o otázce postavení ženy ve společnosti. A i když je kniha zasazena do 60. let 20. století a dnes je mnoho věcí jinak, ne vše je dnešní době až tak vzdáleno. Konec byl, jak už tu psala dagmar7365, tak nějak tuctový, no budiž. Užila jsem si to a pokud se s autorkou ještě setkám, rozhodně si ji nenechám utéct. Rozhodně budu doporučovat.

slecnapeta
28.06.2023 4 z 5

Tohle je takova prijemna knizka, ktera podle me nezabere moc mozkove kapacity :)) na to, ze se vetsinou snazim vyhybat zlate nalepce Svetovy bestseller, tak jsem tentokrat chtela zjistit, co na te chemii vsichni maji. Hlavni postavy me bavily, az na Mad (to bylo otravny dite :D) a dej pekne plynul, aniz by se autorka snazila o zasadni udalosti na kazde druhe strance.

LuckaDea
27.06.2023 4 z 5

Skvělá a originální kniha, která nutí k zamyšlení. Nešlo o příběh, který by vyloženě pohltil a nutil číst dál a dál, možná proto, že se v něm řeší i poměrně vážná témata. Přesto se ale kniha moc dobře četla. V knize se setkáváme s docela netypickou, svéráznou, hlavní hrdinkou - vědkyní. Ze začátku jsem si říkala, že je té chemie možná až trošku moc, ale brzy jsem se do knihy "dostala" a hlavní hrdinka a její vědecká mluva mě začaly bavit. Kniha navíc vzbuzuje hodně emocí. Při čtení se dostaví smutek, lítost, pocit nespravedlnosti, ale i romantická atmosféra, síla a velké odhodlání. Chtěla bych ještě určitě vyzdvihnout pejska, ten byl prostě úžasný. Knihu určitě doporučuji.

dagmar7365
30.05.2023 4 z 5

Žádná přehnaná romantika, zajímavá originální hrdinka, téma (v tomto případě ženské rovnoprávnosti) k zamyšlení, dobře a zajímavě zpracovaná "omáčka" kolem, čtivě napsáno. Tyto ingredience, když se smíchají, tak vznikne odpočinkový román pro ženy dle mého gusta. Přiznávám, že první půlka ve mně vzbudila velká očekávání a konec byl až "moc" tuctový, ale i tak jsem si čas strávený s Elizabeth Zottovou užila.
"Děti, prostřete stůl. Vaše matka potřebuje chvilku pro sebe"

TeraBla
27.05.2023 3 z 5

Nechala jsem se nalákat knižními influencery a to byla chyba. Ano, kniha byla čtivá, ale nebyl tam waw efekt a žádný hlubší zážitek. Příběh byl zajímavý, občas přišla nějaká ta dramatická situace, ale žádná postava mi nepřišla sympatická, chybělo tomu trošičku energie. Škoda.

Dani25
25.05.2023 2 z 5

Mňa táto kniha nezaujala, hlavná hrdinka ma nebavila, jej reakcie ma unavovali.

misssicccka
20.05.2023 3 z 5

Dobry napad, hlavne 6:30 ;), ale nenaplnene ocekavani.
Nebyl to tresk a ani vzajemna chemie. Je to podle mne moc prekombinovane, nerealne.

dasha0306
15.05.2023 3 z 5

Tady bohužel bylo velké očekávání a to se nenaplnilo. Vlastně kniha nebyla vyloženě špatná, ale hlavní postava Elizabeth Zottová byla až moc studený psí čumák a našla jsem si tam mně sympatičtější postavy. Tentokrát kniha, která neměla takový spád a zvraty, abych nutně musela sedět hodiny a nadšeně číst, takže proto hodnotím jako průměr a na 4*.

keselylenka
14.05.2023 5 z 5

Cokoli napíšu tak nevystihne to, jak je tahle knížka dobrá. V jednu chvíli budete chtít plakat i se smát. Potřebovala bych více příběhů o Elizabeth. A rozhodně bych potřebovala vidět její pořad.

tereza1198
11.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha mi přišla do poloviny skvělá. Pak to začalo trošičku skřípat a dočetla jsem ji ze setrvačnosti. Nebudeme si nalhávat, že svět takový nebyl a vlastně je takový pořád. Elizabeth byla v mnoha ohledech skvělá, ale jindy byla úplně mimo. Třeba jak se divila, že ostatní děti nečtou. Jako vědkyně by si určitě přečetla něco o vývoji a schopnostech dítěte. Pes byl hrdina, génius, vyhledávač min a chůva. Calvina a jeho veslaře jsem milovala. Kupodivu mi k srdci nejvíc přirostli Walter s Harriet, kteří oba byly vedlejší postavy. Kniha byla dobrá, ale občas se příliš tlačilo na pilu, moc náhod a konečné rozzuzlení bylo moc pohádkové. Kmotřička víla v akci.

Manifest blech
10.05.2023 2 z 5

Celkem odpočinkové čtení, závěr mne mile překvapil. Poměrně fajn bylo, že dle mne se tolik netlačilo na tu otázku feminismu. Příjemné propojení chemie, lásky, jiného mateřství, výjimečného pejska a úžasnou sousedku.

kleozpatra
10.05.2023 4 z 5

Elizabeth nehodlá přistoupit na zaběhané pravidlo, že muž je od přírody schopnější než žena. Chce důkaz, činy, ne jen vágní vysvětlení postrádající logiku. Naráží na překážky, ale nevzdává se nikdy. Její inteligence a neústupnost vylučuje diplomacii a rukavičky. Přivedlo mě to na myšlenku, že ač doba pokročila, jisté nahlížení na rovné příležitosti se moc nezměnilo. Skvělá lekce emancipace, hlavně první půlka má v tomto smyslu hodně našlápnuto.

EliBeatrice
08.05.2023 5 z 5

Dávám 5 hvězd, ale možná by to bylo tak na 4,5. Bylo to inspirativní čtení plné fajn děje i myšlenek, ale sama bych ocenila jít třeba víc do hloubky méně tématům. Ale jinak to bylo zatraceně povedené