Operace Thümmel

Operace Thümmel https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453774/bmid_operace-thummel-iQn-453774.jpg 4 719 719

Legie série

Vesmír je kruté místo. Právo na život má pouze ten, kdo si jej uhájí v boji. Taková jsou pravidla tam venku. Lidé to zjistili v den, kdy na jejich planetu zaútočila invazní flotila neznámé civilizace. Krátká, ale tvrdá válka srazila lidstvo na kolena a udělala z něj otroky mimozemských dobyvatelů. Otroky, kteří si zaslouží život, jenom pokud budou svým majitelům věrní a užiteční. Ale dokud stojí poslední voják odporu, je tady vždycky naděje. Minimálně na pořádnou pomstu. A možná i něco víc. Vítejte v sérii Legie – novém světě Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, space opeře temné, akční i zábavné, jak jen to chladný vesmír dovolí.... celý text

stanislav0373
11.12.2020 5 z 5

Veselé trampoty kapitána Bouchače a lorda Mrdáka vykouzlí úsměv snad na každé dětské růžovoučké tvářičce, neboť tato kniha obsahuje spousty vtipných příhod, které zažívají spolu se svými mimozemskými kamarády.

No, abych se přiznal, ani jsem tuto knihu teď čist nechtěl, schovával jsem si ji na zimní dovolenou (já, knihy a rum), ale jakmile jsem si ji přinesl ze zásilkovny, otevřel jsem ji, přivoněl a...pak jsem se ocitl na straně 122. Byl jsem proti své vůli vtržen do děje, který...ale to si už přečtěte sami.

Za mě další famózní dílo, slibující nezapomenutelnou sérii Kotletovského formátu!

QEDS
10.12.2020 5 z 5

Tempo není tentokrát tak zběsile, ale to této knize sluší. Hlavního hrdinu jsem si hned oblíbil včetně jeho nepostradatelného kolegy. Za mě se kniha povedla, ale nemůžu se zbavit dojmu, že knize chybí špetka něčeho aby to bylo dokonalé. Snažil jsem se na to přijít po celou dobu, po kterou jsem knihu četl a až na konci mi to vlastně sám Franta napsal. Snažil se aby vše vypadalo uvěřitelně. Bohužel za mě se to moc nepovedlo a možná kvůli té snahy mi u této knihy neustále připadalo, že něco chybí. Přece jen všechny předešlé knihy od Franty kašlou na nějakou uvěřitelnost. Jsem šílený fanda Kotlety, takže mu to odpustím. Kdyby jsem chtěl uvěřitelné příběh, tak sáhnu po jiné knize. Na druhou stranu, mě může Franta překvapit a třeba další díl už bude přesně takový jaký zamýšlel a já budu hrdý na mého nejoblíbenějšího autora, že dokáže psát i uvěřitelné příběhy.

PetrCepek
08.12.2020 4 z 5

Pozice lidstva na samém chvostu vesmírného potravinového řetězce je v sci-fi literatuře provařená stejně jako Polreichova krasomluva v kulinářských pořadech. Simmons, Henlein, Lukjaněnko (ten zhruba 4x), Douglas Adams se svým Stopařovým průvodcem, nedávno Liou Cch'- sin trilogií Vzpomínka na Zemi a celá řada dalších autorů viděla lidi v hierarchii Vesmíru velmi nízko. Samozřejmě ve všech románech reprezentanti lidstva nakonec vytřou emzákům jejich oranžový periskopický zrak. Takže, pokud k tomu "nečekaně" dochází rovněž v rámci Operace Thummel, ani to není nic nového v knihovnách. Vše však naštěstí zachraňuje kotletovský styl vyprávění a úžasně konzistentní ještěrka Aga. S chutí vyzkouším i druhý díl této dvanáctidílné (nikoliv však tuctové :-) ságy, tentokrát z pera Kristýny Sněgoňové.

Hudis
08.12.2020 4 z 5

Paradni jizda, u ktere jsem nemusel koulet ocima, jake prasarny tam Kotleta zase nacpe. Tech uz sem mel dost. Spis to pripomina Poutnika z Mohameda a za to jsem rad.

GrayWolfEU
08.12.2020 5 z 5

Jízda od začátku až do konce. Líbí se mi, že postava není žádný superman a zápasí s problémy a snaží se hledat řešení. celkově se mi líbí p=romyšlenost vesmíru a jak vše probíhá. Zaběhnutá klišé jsou tu sice také, ale kde už dnes nejsou. Jde, ale o celkový dojem a ten je velice dobrý.

kuruteku
03.12.2020 3 z 5

Tak druhá rozjetá série od Kotlety a pořád si nejsem jist - tady to je něco mezi Pecinovského planetou Areston a Heinleinovou Hvězdnou pěchotou. Ale někdo jiný si tam najde i jiné vzory. A to jsem měl Poutníka z Mohameda docela rád. Ale ještě mu dám šanci. Přesto: velké plus za Hudsonské šífy zpívané jako pocta padlému důstojníku BIS, to opravdu cením. Občas i černý humor - kapitán Bouchač a Lord Mrdák - to přece ani emzáci nemohou pochopit. Tak jsem zvědav na další díly.

pismenkovyJoe
03.12.2020 4 z 5

Jasně, není to přesně to na co jsme od Kotlety zvyklí, ale to je na této knížce úžasné. Je to sice v lecčem jiné, ale kvalitu a styl Františka Kotlety to rozhodně nepostrádá a jak sám autor uvádí, zkusil něco trošku jiného a nového. A rozhodně nešlápl vedle, mě to fakt bavilo, hlavní hrdina je v pohodě, jeho kámoši taky a například povahu ještěrky sem si zamiloval. Uvidíme jak se bude tato nová série vyvíjet, ohlasy na Amandu od Kristýny Sněgoňové jsou skvělé, takže to vypadá že tu stojíme na začátku něčeho epického z klávesnic těchto dvou autorů.

Lenny33
29.11.2020 4 z 5

Na rozdíl od jiných knih F. Kotlety postrádá Legie trochu humoru, erotiky (nebylo s kým... až na ještěrku) i celkové "ujetosti" příběhu. Začátek knihy mi přišel hodně zmatený a u některých popisů mi chyběly podrobnější informace. Děj byl vcelku promyšlený. Bylo znát, že se jedná o začátek delší série - autoři se v hodně věcech pošťourali, ale málo z nich vyřešili - čtenáři se tak v hlavně vynořují desítky otázek a na odpovědi si musí nejspíše počkat.
Na další díl jsem vážně zvědavá, protože mě zaskočila informace, že by se díly měly dát číst i samostatně.

Racek213
28.11.2020 4 z 5

No, měl jsem trocu obavy, nakonec to bylo slušné. Čtivé jako vždy, A přechod do vesmíru docela potěšil, takže jo, kupuji další díl..

Dusinof
21.11.2020 5 z 5

Nekdo tu pouzil vyraz jednohubka. Je to presne a pritom to neurazi. Je to velmi ctiva kniha, kde vsechno na sebe plynule navazuje. Neni to kniha, kde by autor detailne rozpracovaval jak vypada dana planeta, prostredi, historie a mentalita postav. Naopak se soustredil na to, aby to bylo zabavne, ctive a rychle. A vsechno tohle to je. Az si budu chtit precist neco s detailnim vykreslenim, sahnu po jine knize. Od teto jsem to neocekaval a proto mi to tam ani nechybelo. Ze me dobry a na dalsi dily se tesim.

Tazz1
17.11.2020 5 z 5

Trochu mi to připomnělo Vesmírné křižáky a trochu i jiné knihy, které už ani nevím jak se jmenovaly. Každopádně jednohubka, takový román na pokračování :-) . Jsem zvědav, zda budou na sebe díly navazovat. Byť mám pocit, že jsem někde četl, že by se mělo jednat o samostatné knihy, které by měly jít číst i na přeskáčku. Nedokážu si ale představit, jak to pak dá výsledný děj. No nechám se překvapit a už teď se těším na pokračování...

biki
15.11.2020 5 z 5

Co na to říct? Strhující jízda skupinky hodně nepravděpodobných spojenců po vzdálených koutech vesmíru, kličkování mezi nejrůznějšími bizarními rasami emzáků, z nichž každý touží naše hrdiny "eliminovat" (tak aspoň zní oficiální termín Společenství), mimozemské technologie, a v protikladu k tomu i lidská vynalézavost. A to vše proloženo řadou vtipných komentářů a hlášek, s nimiž to autor opět moc nepřeháněl, takže jich bylo tak akorát.
Kniha beze zbytku splnila má očekávání - napínavé, velmi akční kosmické dobrodružství okořeněné černým humorem, které jsem si opravdu užila.
A ještě osobní poznámka: nostalgická vzpomínka na telecí sedmdesátá léta, kdy jsme Hudsonské šífy vyřvávali u táboráku, či k nelibosti některých spolubydlících i na koleji. Vzpomínka na Wabiho Daňka.

Ládja
14.11.2020 3 z 5

Taková jednohubka co neurazí a zároveň ani nějak moc neoslní.
Problém nastavá když začnu srovnávat space operu série Algor a tuto řadu. Což se vlastně ani srovnávat nedá. Ale očekávání je někde úplně jinde.
Příběh mi nepřinesl žádnou novou myšlenku, námět mi přijde ohraný. 2,5* dalšímu dílu šanci dám, třeba přinese něco zajímavého...

LukBook
12.11.2020 5 z 5

Za mě fakt paráda. Trochu střízlivější než ostatní Kotletovy knížky, ale stále nepostrádá jeho hlavní ingredience. Hodně akce, skvělý hlášky a sem tam nějaká ta mrtvolka.

kure91
12.11.2020 5 z 5

Začnu možná jako heretik, ale jestli někdo knížku srovnává s Mistrem Kulhánkem, tak bych si dovolil nesouhlasit, příběh mi přišel více Kyšovský a atmosféra připomínala SPAD, nešlo jen o akční scénu za akční scénou, byť té akce tam samozřejmě nebylo málo. Z toho, co zatím bylo představeno, se mi líbí idea celého univerza Legie, díky postupnému zjišťování informací hlavními postavami se i čtenář dostává do světa a zjišťuje jeho zákonitosti a fungování a už teď jsem zvědav na další vývoj. Děj samotné knížky je "úvodem do problematiky Legie", když sledujeme, jak se dává dohromady posádka Kraksny a stojí před ní první úkol, zmizet pronásledovatelům a přežít to. Jelikož je děj okořeněn hláškami a vtípky, jejichž četnost mi přišla vyšší ve druhé půlce knihy, tak si sem odložím pár těch, kvůli kterým jsem se musel smát v šalině.
--------------------------------
"Jen víme, že jsou modří jako švestky," vysvětlil.
"Jednou z těch pičusů vypálím slivovici, ze švestek jedněch mimozemskejch," zaklel Bohdan vedle mě.
"Nejsou tu sprchy."
Chvíli jsem přemýšlel, kdo na mě mluví. Na první dobrou můj omámený mozek napadlo, že jde o svatého Petra. Ale v nebi přece musí mít sprchy. Nebe bez sprch je peklo.
--------------------------------
"Neříkej jim naše jména. Myslím to vážně. Základní pravidlo. Mám na zemi ještě nějaké příbuzné.," zareagoval nečekaně vážně Gerasim. Zase mě překvapilo, jak zatraceně chytrý dokázal být, když chtěl.
"Já jsem kapitán Bouchač a tohle je... "
"Lord Mrdák," napověděl Gerasim.
"Lord Mrdák," pronesl jsem s vážnou tváří. Nejlepší na tom bylo, že mimozemšťan prostě nemohli pochopit, že si z něho děláme srandu.
--------------------------------
Stejně to fungovalo s nápoji. Jiná lednička mi nabídla jakýsi mixér různobarevných nápojů. Ten růžový chutnal jako kafe, zelený jako Starobrno. Po vyprsknutí na podlahu zmizel z nabídky.

jarda007
06.11.2020 4 z 5

Dobra jednohubka ????

Lenka.Vílka
04.11.2020 5 z 5

Nebudu lhát. Tahle kniha mi udělala radost. Proč? Protože jsou z ní vystřižené všechny ty pikačoviny, které mě poslední dobou na autorovi začaly štvát. Protože...je rozdíl mezi brakem a absolutní kravinou. A tuhle knihu jsem si užila.

Střízlivé hodnocení? 3☆
Nadšené hodnocení? 5☆
(Leč během první poloviny mě to táhlo spíš k 4☆ a v druhé polovině jsem se několikrát vážně srdečně zasmála, to rozhodlo.)

A protože jsem snadno prodejný čtenář, je asi jasný, co vyhrálo.

A teď ke knize. Emzáci vyhráli. Teda...ehm...dá se jako výhra brát, kdy lidstvo nemělo šanci a v podstatě jsme se jim dali jen tak? Takže...emzáci vyhráli. A vy jste buď lidi na práci nebo do konzervy, kde stejně skončí i ty první. Jenom o trochu později. Zní to moc negativně? Všichni to vzdali? Ne, někteří pracují na "Operaci Thümmel". No, a je to tady. Svítá na lepší časy? No, jelikož hned v úvodu padne věta: "S operací Thümmel to šlo fakt do prdele.", strčila jsem si optimismus do kapsy hned na první stránce. A užila si jízdu.

("Aga se po mě ohlédla. Zuřila. Poznal jsem to podle toho, že do mě zase praštila. Úder na solar mě odhodil na zem kousek od Vodičky." ... fakt jo? Mlácení není jako vzdání respektu ani u emzáků?! :D ...)

A jak se to povedlo? Hele, nikdo asi nečekal "buzines klases ol enkluzives" s nahřívanejma ručníkama na tvářičku. Dostala jsem jízdu na káře, na jejímž konci mám vyklepaný i ty časti těla, o kterých jsem nevěděla, že mám a když mě vykopli na konci, spadla jsem ksychtem do bláta. A ta kára byla brutálně úžasná ;)

(„Neměli bychom zvednout štíty?“ zeptal se Gerasim. „Tohle, kurva, není Star Trek. Nemáme štíty!“ zařval jsem zoufale, ale pak se pro jistotu podíval na rutaše. „Ne, nemáme,“ potvrdil...)

PS: zaujal mě fakt, že prej to má být něco jako Hvězdná brána a Firefly, co spolu měli dítě (plus další nejmenovaní, aby to nebyly moc zvrhlé orgie, ale jde poznat, co v inspiraci vede a jde to na knize poznat, v dobrém). No, stále jsem teda čekala na koně a za ženskou se taky nikdo nepřevlíknul. A Ronon taky nikde! Asi se někde stala chyba :D

Kapitán Bouchač a lord Mrdák se hlásí do služby! (To mi zase připomnělo SPN :D to mi snad dělají všichni ďáblové schválně!)

Prásk!

kokrokr
04.11.2020 3 z 5

Underground byl zajímavější a vtipnější a dostal čtyři body. Za tento jednoduchý dobrodružný příběh nemohu dát více než tři. Dobrý průměr ale nic víc.

canis3217
02.11.2020 5 z 5

Víkendové čtivo jak má být. Mám pocit, že tady se přiblížil Kotleta asi nejvíc mistru Kulhánkovi jak jen to jde a až na pár míst kniha sype akci za akcí. Místy je trošku přepálená, ale o to nám čtenářům u podobných knih vlastně jde. Oceňuji super hlášky a narážky provázející celou knihu (Starobrno zvlášť vypíchnu). Určitě jsem tohle dílo nečetl naposledy i když knihu čeká dalších jedenáct bratříčků! Jedna hvězda navíc za píseň od Echt!

gwcz10
29.10.2020 4 z 5

Super čtení. Chvilku jsem se ztrácel ve všech těch emzáckých rasách, ale nakonec v pohodě. Je to prostě taková vesmírná jízda se spoustou humoru. Jinak má oblíbenkyně je Aga. Než jsem začal číst, tak jsem viděl dokument o Agamách. :-D
Těším se na další díl.