Krysí ostrov a jiné povídky

Krysí ostrov a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501447/krysi-ostrov-a-jine-povidkyuSv4xL-HuI-.jpg 4 406 94

Pomsta a spravedlnost, láska až za hrob a palčivá nenávist. Oko za oko, zub za zub. Vyprávění o odplatě z postpandemické Ameriky, zpověď vědce, který objevil lék proti stárnutí, střet zabijáků připomínající šachovou partii, soupeření dvou mladíků o tutéž dívku a synův boj s otcem o dědictví. Mrazivé příběhy ukazují nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost. Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele – a někdy ani to ne.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Rotteøya og andre fortellinger , 2021

michaelevavrin
03.10.2022 3 z 5

Nesbø a povídky...
Po vydání prvních povídek (Žárlivost a jiné povídky) jsem si nebyla jistá, jestli si další povídky od krále severský detektivky ještě přečtu, ale zvědavost mi nakonec nedala a je to dobře.
Tři hvězdičky se možná můžou zdát jako málo, ale tohle hodnocení jsem nakonec udělila proto, že se mi některé povídky zdály lepší, jiné horší... Ale! Nesbø a jeho dystopický úvahy mě bavily moc. Škoda, že krátký formát povídek nepouští Nesbøa k tomu, co umí nejlíp - vykreslovat psychologii postav. Za přečtení ale tahle knížka stojí - nudit se nebudete, protože Nesbø prostě umí psát a děj u všech příběhů ubíhá opravdu rychle.

Thousandeyes
02.10.2022 4 z 5

Výborná sbírka, čte se to "samo" a je to místy opravdu lahůdka... Zhltnuto během jednoho dne. Výborný překlad - Kateřina Krištůfková, to je třeba též zmínit.
Plný počet hvězdiček nedávám, jelikož... prostě mi chybí po dvou sbírkách povídek ROMÁN a ten "starý" Nesbø, temný, existenciální a brutální ve stylu knih kde figuruje Harry Hole... tu sérii bych si přál (i když chápu, že autor se chce také posunout jiným směrem) nekonečnou...

PetrCepek
02.10.2022 3 z 5

Po Žárlivosti druhá sbírka povídek jednoho z mých nejoblíbenějších autorů, a současně druhé rozpaky nad obrovskou nevyrovnaností kvality jednotlivých pěti příběhů. Od báječné svižné povídky Sérum (za 6* :-), přes jakž tak solidního Černého jezdce a Skartovačku (obě 4*) a k nepřečkání natahovaný Krysí ostrov (3*) až k osmdesátistránkovému nesmyslu jménem Cikády, okořeněném dohromady snad deseti stránkami v angličtině. Pokud bych toužil po četbě v jazyce Shakespearově, určitě sáhnu po něčem zajímavějším než nepovedené Cikády.

hnilda3
01.10.2022 5 z 5

Samotný Krysí ostrov mě nebavil tolik, ale ostatní povídky byly super.

IHT
30.09.2022 5 z 5

Nesba mam proste rad.
Ale hodnotit povidky rad nemam - tentokrat byly nektere slabsi. Ale celkovy leitmotiv knihy o svobodne volbe se mi moc libil.
Krysi ostrov, Cerny jezdec *****
Skartovacka, Serum, Cikady ****

petrarka72
29.09.2022 3 z 5

Lehké zklamání. Titulní povídka a Černý jezdec výborné, Skartovačka a Cikády ucházející.

Veju007
29.09.2022 4 z 5

Povídky nejsou mí favoriti, protože mi přijde, že jsou rychlé, nestihne se v nich je do hloubky a vždycky jsem chtěla víc. Nesbo ale dokázal naservírovat v povídkách vše a ve správném množství.

Sbírka Krysí ostrov obsahuje celkem 5 více či méně dystopických povídek a musím říci, že kromě Skartovačky jsem byla příjemně překvapená. Nesbo se nebojí ždímat emoce a hlavně servírovat kruté lidské rysy.

Konec světa, cestování časem, nájemní zabijáci, lék na smrtelnost nebo chamtivý syn. Příběhy jsou svižné, karty jasně rozdané a Nesbo dokáže zaujmout i 20 stránkovou povídkou a nebojí se drsných konců.

Většina má Nesba spojeného se sérií s Harry Holem (nečetla jsem), ale věřím, že zaujme i touto knihou, rozhodně doporučeníčko.

Hana62
26.09.2022 5 z 5

Nesbo nezklamal. HH to sice není, ale napětí nechybí, adrenalin stříká z každé stránky. Mám ráda kratší povídky, lépe se od knížky odchází do práce:-)
Lituji, že jsem nemohla jet do Prahy na autogramiádu. Snad někdy příště.

Jane2016
25.09.2022 4 z 5

Když jsem se dozvěděla, že Jo Nesbo bude mít další knihu, nemohla jsem se dočkat. Jeho předchozí kniha povídek s názvem: Žárlivost a jiné povídky se mi moc líbila a byla jsem z ní nadšená, proto jsem se s chutí pustila i do těchto příběhů, hned po tom, co mi kniha dorazila domů.
A nemůžu lhát, z počátku jsem byla mírně zaskočená, jelikož první povídka s názvem autentickým jako kniha, tedy Krysí ostrov, mi vůbec nesedla. Ne, a ne se začíst, pro mě velké trápení. Trochu jsem se obávala, aby se i další příběhy netáhly v podobném duchu, ale nebylo tomu tak. Protože po této povídce jsem už byla nadšená. Ostatní povídky pro mě byly potěšením a kolikrát jsem je četla se zatajeným dechem.
Nejvíc se mi líbil příběh s názvem Sérum, tato povídka byla na můj vkus přesně tak dlouhá a úderná, jak bych si představovala. Ale i další povídky jako například Skartovačka nebo Černý jezdec se mi moc líbily.
Tudíž, pokud se stejně jako já těšíte na nové příběhy od Jo Nesba, nelekněte se, pokud Vám zrovna nějaká povídka nesedne a budete se nad ní trápit. U těchto knih je dobré, že o co míň Vám sedne jeden příběh o to víc se zamilujete do dalšího!

milanříský
22.09.2022 4 z 5

Král severské krimi Jo Nesbø mě popravdě baví nejvíc, když se vydá mimo linii s Harrym Holem, umí totiž výborně psát krátké příběhy. Fantastické Lovce hlav asi už nic nepřekoná, zamiloval jsem si i Krev na sněhu a Půlnoční slunce. Tyhle výlety rozkročené do různých žánrů jsou totiž často výborně vypointované storky a nemotá vám hlavu jako v kriminálních příbězích z Osla.

Krysí ostrov jich nabízí rovnou pět, z čehož jedna mě strašně nudila (Cikády), tři byly výborné (Krysí ostrov, Skartovačka a Černý jezdec) a Sérum jsem si užil nejvíc díky skvělému černohurmonému hadímu závěru. Ne všechno je v knize úplně dystopie, byť společnost v rozvratu a válčící gangy na ulicích v titulní povídce tuhle škatulku splňuje na jedničku, jindy je to prostě nedaleká budoucnost, kde se nájemní vrazi stali obchodním artiklem a vyřizují si spolu účty ve stylu šachové partie. Ve Skartovačce zase Nesbø sklouzne k lehkým sci-fi motivům během objevování léku proti stárnutí.

Povídky jsou časti fakt dobře uzavřené, často vám během čtení na tváři mihne škodolibý úsměv ve stylu „a máš to ty parchante“, jindy se dotýká tématu ztráty blízkého člověka či morálních rozhodnutí. Tady ta věta z anotace sedí nejlíp: „Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele - a někdy ani to ne.“

Tak si hlídejte záda a dávejte bacha na hady!

Didi15
19.09.2022 4 z 5

Musím jen za čtyři hvězdy, protože je Harry je Harry a to nic od Nesba asi nepřekoná . Ale povídky to byly zajímavé , i když jsem skoro vždy odhadla jak zřejmě skončí . Nejvíc se mi líbila asi povídka Černý jezdec . Kéž by ještě vyšel Harry Hole někdy :)

ddkk
16.09.2022 4 z 5

Vůbec to nebylo špatné. Nesbo sice lehce zabrousil do něčeho, co se dá nazvat postapo, které příliš nevyhledávám, ale mně to moc nevadilo. Některé povídky byly sice na můj vkus trochu delší než by jim slušelo, ale všechny měly výbornou pointu a výtečný konec.

Nejvíc se mi líbila povídka Sérum, krátká, vtipná a s uspokojivým závěrem a taky poslední povídka Černý jezdec, která byla snad nejlepší. Vlastně jsem v ní našla nejvíc z Nesba :-) Co jsem nemohla a nemohla dočíst, byl úvodní Krysí ostrov, protože se hodně vlekl, než děj dostal nějaký švih, nicméně závěr byl nakonec hodně vtipný...

HH ani Království to sice není, ale u mne slušné čtyři hvězdičky.

Petronela16
14.09.2022 1 z 5

(SPOILER) Ach jaj, čo vam poviem mili databazisti! Jedna veľká skomolenina ani neviem čoho, či sci-fi,dystopie, realu....
Prve dve poviedky hrôza a des o ničom.Tretia, ktorá už akokeby aj bola čitateľná bola spolovice napisana po anglicky, WTF? To som nepochopila, aký to malo vyznam, keď sčasti bol preklad a sčasti nie.
Štvrtá (Sérum) bola jedina aj čitateľná, aj mala dej, aj mala uveriteľný záver.
Tym to zhaslo, ďalej som nečítala.
Teraz uz viem, že keď nečítam Nesbove krimi, nebudem ani jeho poviedky.
Jedna * za tu jednu poviedku je až -až.

jozor
21.03.2022 1 z 5

Bieda:-(( príliš fantasy a všetky postavy mi boli ukradnuté, ťažká nuda. Márne som dúfal že sa to nejak zaujímavo zvrtne, ono sa to vždy zvrtlo ale takým spôsobom ako v Harry Potter alebo Pán prsteňov :-(