Krycí jméno Helena

Krycí jméno Helena https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462259/bmid_kryci-jmeno-helena-r92-462259.jpg 5 72 72

Tento strhující román se točí kolem čtyř krycích jmen, které používala slavná špionka a protinacistická odbojářka Nancy Wakeová během války¨ Píše se rok 1936 a Australanka Nancy žije v Paříži. Zde se setkává s bohatým francouzským průmyslníkem Henrim Fioccou. Henri ji okouzlí a jako jeho manželka se Nancy po pádu Francie do nacistických rukou stává LUCIENNE CARLIEROVOU. Pod touto identitou pašuje Nancy lidi a dokumenty přes hranice ke spojencům. Její úspěchy a především schopnost vyhýbat se gestapu jí vynesou další přezdívku: BÍLÁ MYŠ. Nakonec je však i Nancy donucena opustit Francii a milovaného Henriho. Rozhodně se však nevzdává. Na vlastní žádost se účastní školení Special Operations Executives v Británii a stává se pro své spolubojovníky HÉLÉNE. Nakonec je Nancy vyslána zpět do Francie jako smrtící MADAM ANDRÉ, jedna z nejmocnějších vůdkyň francouzského odporu, vyzbrojená vtipem, svou podpisovou červenou rtěnkou a talentem získat pro své lidi jakékoliv zbraně Pokud však nepřítel zjistí, že tyto čtyři identity označují jednu jedinou ženu, nikdo Nancy a její blízké neochrání. A čím víc se blíží okamžik, kdy bude Francie konečně osvobozena, tím je nebezpečí pro ty, které Nancy miluje, větší a smrtelnější.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Code Name Hélène , 2020

Katka2382
24.03.2022 3 z 5

Zajímavý životní příběh.Jen tedy to zpracování mi moc nesedlo,na mě už to bylo moc směrem k červené knihovně a to zrovna nemusím.

ANDY28
07.03.2022 5 z 5

přesně dle mého gusta, výborná

Arsi
27.02.2022 5 z 5

Skvěle napsaný příběh o Nancy Wakeové. Svižné, čtivé a i vtipné. Rozhodně doporučuji.

ydnac
22.02.2022 5 z 5

VÝJIMEČNÁ KNIHA O VÝJIMEČNÉ ŽENĚ.

Nancy Wakeová se vdala těsně před vypuknutím války.
Její muž Henri odešel do války a ona se zapojila do odboje.
Nancy byla známa pod několika jmény.
Milovala rudou rtěnku, která jí sloužila jako "zbroj", své pejsky a nejvíce Henriho.
Byla statečná, tvrdá, odvážná, loajální, vtipná, nepřehlédnutelná vzhledem a svým smíchem.
Dokázala si získat úctu a respekt makistů, které pomáhala zásobit zbraněmi, oblečením a jídlem.
Skvěle a poutavě napsáno, velice čtivé.
Nancy si získala i můj obdiv a respekt.
Většina postav je v knize skutečných a o to víc jsem s nimi soucítila, všichni bohužel zachráněni nebyli...
DOPORUČUJI!

AlenaF
11.02.2022 5 z 5

Dočetla jsem, bohužel. Příběh Nancy Wake se mi velmi líbil. Líbil se mi způsob, jakým byl napsán - svižný, vtipný, svérázný.
Doufám, že v brzké době vyjde v češtině další román této spisovatelky.

Mandlevest
03.02.2022 5 z 5

Strhující příběh, který bude patřit k tomu nejlepšímu, co jsem letos přečetla anebo ještě přečtu. Osobnost Nancy Wake je opravdu výjimečná, a to nejen činy a hrdinstvím, které v období 2.světové války prokázala, ale i jako ženy milující. Dějová linka vývoje jejího vztahu a následně manželství s Henrim Fioccou je přenádherná, bez použití velkých slov a přesto tu hloubku citů v této osudové lásce budete intenzivně vnímat i vy. Druhá dějová linka Vás zavede mezi makisty ve francouzských horách, bojujících za vedení Nancy proti nacistům. A je to opravdu fascinující čtení, podložené mnoha fakty. Členění celého příběhu se může zpočátku zdát jako obtížnější v osobách i čase, ale jednotlivé kapitoly jsou dobře označené a po chvíli se mi příběh zdál srozumitelný a logický. Moc jsem si tento román o statečnosti, přátelství, hrdinství a lásce užila. Jednoznačně doporučuji knihu k přečtení a doufám, že se dočkáme i překladu dalších knih od Ariel Lawhon. Píše opravdu výborně.

Jenny46
24.01.2022 5 z 5

Moje první kniha od autorky a takový poklad už jen představa, kolik výzkumu musela pro román udělat, zdrojové informace, včetně autobiografie Nance Wake - The wite mouse. ( zajímavé informace poznámky na konci od autorky )

Ano příběh je fikce, ale se skutečnou hlavní hrdinkou, která byla oceněna několika medaili, řádem...
Vyprávění je věrohodné, velmi podrobné o historických událostech. Nancy Wake měla několik krycích jmen, vůdkyně za druhé světové války francouzského odboje. Byla krásná, inteligentní, temperamentní, divoká a známá její typickou červenou rtěnkou!!!
Vyprávění ve dvou časových linií - první je rok 1944, kdy Nancy seskočí z letadla se svým partnerem Hubertem, ostřílený voják.
Druhá časová osa vrací o osm let zpět do roku 1936, kdy Nancy pracuje pro Hearstra.
Přecházení tam a zpět mezi časovými liniemi je snadné, protože každá kapitola je vedena datem a místem, kde se vyskytuje. Ke konci je to trochu obtížnější jak se časové linie doplňují. Příběh je i drsný, válečná brutalita, je podrobně popsaná práce agentů za nepřátelskou linii...
Vřele doporučuji krásný historický příběh o oběti, zradě a přátelství...

Karol34
28.12.2021 4 z 5

Poměrně čtivá kniha, líbily se mi vykreslené postavy a prostředí. Zápletka byla místa trochu zamotaná a v první polovině jsem se ztrácela, pak se to ale zlepšilo a všechno do sebe začalo zapadat.