Kruté požehnání

Kruté požehnání https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509752/bmid_krute-pozehnani-QKL-509752.jpeg 4 104 104

Kruté požehnání série

1. díl

Tři svatby. Tři pohřby. A trojnásobná vdova s děsivým prokletím. Alessu vybrali bohové, aby chránila svůj lid. Do vínku však dostala krutý dar, který celou situaci komplikuje. K dosažení moci k sobě totiž potřebuje partnera s magickým nadáním, jehož sílu by mohla čerpat a násobit. Naneštěstí však své potenciální partnery nemilosrdně zabíjí pouhým dotykem. A dokud nepotká toho správného společníka, bude je zabíjet dál. Jak ale zjistí, kdo je ten pravý, když se ho nemůže ani letmo dotknout? Ve svých osmnácti letech se Alessa stává už potřetí vdovou. A lidu dochází trpělivost. Zatímco za branami Citadely doutná povstání, její vlastní vojáci se obrátí proti ní. Zoufalá Alessa ve strachu o život přinutí neochotného pouličního vyvrhele Danteho, aby se stal jejím osobním strážcem. Dante však skrývá svá vlastní nebezpečná tajemství. Mohl by být tím, kdo Alesse pomůže ovládnout její dar? Nebo se naopak stane její zkázou?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

This Vicious Grace , 2022

Thalin
24.07.2023 4 z 5

Neměla jsem kdo ví jaká očekávání, i vzhledem ke zdejšímu hodnocení. Ze začátku je veliké plus určitě čtivost. Ten svět je zajímavý, ale neuškodilo by to trošku rozvést, protože ta záležitost mezi Fontem a Finestrou mi nebyla tak docela jasná. Ve smyslu, k čemu je to vlastně potřeba a proč je třeba ostrov chránit zrovna takhle? Kde ten konflikt vznikl? A spoustu dalších logických otázek.
Tady se na tyhle věci kniha moc nesoustředí a od momentu, kdy se setká hlavní dvojice, se to víceméně točí jen kolem nich a vše je jen taková omáčka, aby to nebylo tak prázdné. Dante i Alessa jsou naštěstí sympaťáci, jejich kočkování je vtipné, sem tam padne i nějaká trefně sarkastická poznámka nebo černý humor.

Ale pak tu jsou i rušivé elementy. Třeba to vykání ústřední dvojice po víc jak půlku knihy. To je samozřejmě chyba překladu, ale je to tam prostě nesmyslné, protože pak z ničeho nic přejdou v tykání. I ta gramatika místy dostává na zadek. Ale na tohle kašle nejen Host...
Taky mi tam přišla lehce rušivá ta italština. Tohle je teď asi nějaký trend, protože tohle užívání jiného jazyka nevidím prvně. Hlavně francouzština, španělština a tady italština. Ani jeden z těch jazyků neovládám, až na vyloženě profláklé výrazy a tak mě to tam lehce rozčilovalo a bylo to zbytečné.
Děj je taky docela předvídatelný. Ať už ty záležitosti okolo Fonteů nebo Danta, napadlo mě to dřív než to Alessu praštilo přes nos.
Ale vcelku vzato mě to bavilo. Je to celkem dobře napsané, ubíhá to, je to protkané humorem i romantikou. Jen ta akce tu moc není, až na konci. Kdyby nebyly postavy docela sympatické, tak by to byl celkem průšvih, ale takhle jsem se při čtení docela bavila a druhý díl si nejspíš přečtu.

Grohlinka
24.07.2023 3 z 5

U téhle knihy hodne záleží, co od ní očekáváte, pokud je to romantika s fantasy prvky, budete spokojeni. Pokud fantasy s vypracovaným magickým systémem, budování světa, zajímavého antagonistu a budování vztahů mezi postavami, tak jste na špatné adrese. Tahle kniha je typická slow burn romantika, kdy se v ničem nesmíte příliš pitvat, jinak narazíte na spoustu nelogičností, nebo vývoj postav, který je okamžitý a poplatný potřebám spisovatelky (Kaleb).
Ovšem jako romantika to funguje dobře, Alessa i Dante jsou sympaťáci, jen bych si přála, aby aspoň vedlejší postavy dostaly více prostoru.

lena.o.knihach
19.07.2023 4 z 5

Debut od Emily Thiede pro mě byla jedna velká neznámá do poslední chvíle. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu a nakonec jsem byla velmi příjemně překvapená.

Alessu vybrali bohové, aby chránila svůj lid. Potřebuje k sobě partnera, který ovládá magii, aby jejich moc byla ještě silnější. Problém je ovšem ten, že hlavní hrdinka zabíjí pouhým dotykem. Alessa je tak už v osmnácti letech potřetí vdovou. Obyvatelům už dochází trpělivost a nebezpečí se blíží...

Kruté požehnání se zaměřuje hodně na hlavní dvojici. Naštěstí mi to nevadilo, protože mi Alessa i Dante sedli, ale ráda bych se dozvěděla více o světě, ve kterém se to celé odehrává. Občas jsem ani nedoufala, že se závěrečné akce vůbec dočkáme. Někdy mi přišlo, jako by útočníci neexistovali a vše byl jen nějaký trik.

Na závěrečný díl se ale rozhodně chystám, protože jak hlavní, tak i vedlejší postavy jsem si moc oblíbila. Užívala jsem si i romantickou linku, kde nechybělo jiskření a smysl pro humor tomu dodávalo to svoje.

A ještě musím zmínit tu překrásnou obálku, na kterou se nemůžu vynadívat.

#spoluprace @hostbrno

rakosnicek333
11.07.2023 4 z 5

četla jsem eknihu a nemůžu uvěřit, že tohle Host vypustil do světa...těch chyb! Grrrr
Ke knize - nebylo to špatné, byl tam vývoj hrdinky, romantika, drama na konci. Za mě mám raději, když je hrdinka sebevědomá sama od sebe a nepotřebuje k tomu chlapa, aby ji probudil... a uvítala bych trošku podrobnější sex...nemám ráda to "a tak se to stalo..." ale budiž. Ale na to jak rozvleklý byl začátek se to najednou všechno dělo moc rychle, kamarádi z minuty na minutu, o armádě ani nemluvě... celkově to ale není špatné a určitě si přečtu další díl.

KatChiss
02.07.2023 3 z 5

Tři svatby. Tři pohřby. A trojnádobná vdova s děsivým prokletím.
Tuto knihu jsme s Marky (@endlessbibliophile) vybraly do našeho #ctisnami, protože ji @kat.sardicka doporučovala a nám oběma se nám líbila anotace.
Líbil se mi námět - dívka, která má sice schopnosti, ale k záchraně ostrova, na kterém žije, potřebuje ještě druhého člověka. A to Fonteho se svými vlastními schopnosti. Když se jejich moc spojí, dokáží neuvěřitelné věci. Jenže jakmile se Alessa někoho dotkne, umře
No není to skvělé? Až na to, že se autorka více zabývala samotnými postavami a romantickou linkou. Naštěstí mi to nijak zvlášť nevadilo, jelikož jsem si zamilovala hlavní mužskou postavu - Danteho, který si přidal k mým knižním boyfriendům. Na první pohled nabručený a sebestředný chlap, ale ve skutečnosti velmi všímavý, obětavý a nesobecký chlapík. A zmiňovala jsem se o jeho smyslu pro humor? Nejlepší. Díky němu mě tento příběh bavil.
Krutému požehnání dávám 3 hvězdy z 5 a ještě uvidím, jestli si přečtu druhý a zároveň závěrečný díl.

Meg1
10.06.2023 5 z 5

Finestra a Fonte. Alessa a...který z Fontei to bude tentokrát? Žádný z nich. Naštěstí. Díky Dantemu, neobyčejně obyčejnému klukovi z ulice. Zamilovali se, zachránili svět a zvítězili. I když to zní jako klišé, kdo z vás by raději četl nenavideli se a prohráli?Ja tedy ne. Knihu jsem si užívala, byla napínavá, trochu romantická, ne vždy spravedlivá (ale nakonec ano) a díky skvělým slovním přestřelkám nechyběl ani dostatek humorných dialogů. A... nojo nechyběl ani konec u kterého by mohl citlivý jedinec uronit slzu. Doporučuji, jděte do ní!

@pribehyodjany
09.06.2023 3 z 5

Příjemná oddechovka, kde to celé stojí na hlavním páru. Za mě jejich chemie fungovala a čtení jsem si užila, i když to nebyla kniha, co by mě vtáhla a nepustila. Zároveň jsem byla trochu zklamaná z hlavní dějové linky, čekala jsem asi trochu víc. Tady to bylo hodně přímočaré a žadné velké překvapení se spíš nekonalo. I tak jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a do dalšího dílu se ráda pustím.

Matri
09.06.2023 3 z 5

Najsilnejšia stránka knihy? - asi najviac oceňujem vývoj osobnosti hlavnej hrdinky. Z ustráchanej, osamelej myšky sa stala sebavedomou vodkyňou a kamarátkou. Autorka tento Alessin vývoj v knihe veľmi pekne výstavala a popísala (nie vždy vývoj hrdinu postrehnem v takom rozsahu ako tomu bolo tu!).
Romantická linka bola tiež veľmi príjemná. Dialógy s Dantem boli veľmi silnou, za mňa tiež jednou z najsilnejších stránok knihy. Boli často dosť úsmevné, čo fakt môžem!! A v rovnakej miere romantické, z čoho sa mi až srdiečko roztápalo ;-)
Škoda toho zdĺhavého začiatku, kedy sa toho dialo pramálo a skutočne baviť som sa začala asi až v polke knihy :-(
Taký priemer :)

6493
31.05.2023 4 z 5

Pěkná kniha, zajímavý systém magie, který bude, doufám, víc rozpracován v dalším díle. Místy to bylo trochu hluché a ploché, všechny postavy si byly velice podobné a chyběla mi tam nějaká větší charaktrová rozmanitost. Nicméně čtení mě bavilo a snad až na příliš pohádkový a duhou zalitý závěr to velmi dobré čtení i pro dospělé.

spencer
28.05.2023 4 z 5

Alessa je hlavní hrdinkou čelící těžkému úkolu. Aby zachránila svůj lid před zkázou, musí si najít manžela obdařeného magickými schopnostmi, ze kterých by mohla sama čerpat. Lehký úkol? Bohužel, stěží, neboť to má háček. Je obdařená darem zabíjejícím každého, koho se dotkne. Když tedy svým dotykem zabije již třetího manžela, začne všem docházet trpělivost. Dojde k rebelii a její vlastní vojáci se proti ní obrátí. Pak ale potká Danteho a přemluví ho, aby se stal jejím osobním strážcem. Jak se ale situace zkomplikuje, když Alessa zjistí, že jeho se záhadným způsobem může dotknout? Co za tím vězí a je skutečně tím, za koho ho považuje?

Tenhle debut plný magie má snad vše, co byste si od fantasy románu mohli přát. Vystupuje v něm hrdinka se zvláštním darem a tak trochu nevrlý bodyguard, který s příběhem dost zamíchá. Chemie mezi nimi byla patrná od prvních momentů a Danteho si tak snadno oblíbíte. Co se týče vedlejších postav, byly taky zajímavé, komplexní a určitě vás zaujme, že nejsou všechny od prvního momentu čitelné.

Nicméně, hlavním důvodem, proč nedávám Krutému požehnání plný počet hvězdiček je worldbuilding. Přestože mě námět a všechny motivy vyskytující se v ději zaujaly, nebránila bych se více detailům, zejména v první polovině. Dále mi některá přátelství přišla ukvapená a pár dialogů navíc by tomu rozhodně prospělo.

Titul ovšem můžu velmi vřele doporučit. Je čtivý a plný zajímavých a nejednotvárných postav. Věřte, že se vám jen těžko bude věřit tomu, že se jedná o prvotinu. Těším se na pokračování!

Veju007
21.05.2023 5 z 5

Kruté požehnání je naprosto skvělé YA fantasy, které vás bude nutit obracet stránku za stránkou!

Alessa byla vyvolena bohyní Deou, aby ochránila svůj lid před plánovaným povstáním nebezpečných monster. Má to ovšem háček - k dosažení své moci potřebuje najít partnera, jehož magii bude čerpat a znásobovat. Bohužel už ale tři takto zvolené partnery svým dítětem zabila a lid se za pomoci padra Iviniho začíná bouřit. O pomoc požádá Danteho, který neochotně souhlasí, protože svých tajemství má sám spoustu. Jak to celé dopadne?

Tohle je opravdu boží. Nádherně vykreslené prostředí inspirované Itálií a Španělskem podporuje kouzlo fantasy světa. Všechny postavy jsou samy o sobě skvěle napsané, dialogy jsou pak plné sarkasmu a ironie, které opravdu baví. Romantická linka mezi Alessou a Dantem se probouzí opravdu pomalu s je uvěřitelná. Neobvyklé používání magie je originální a ve finále se pak budete o hlavní hrdiny opravdu bát. Tohle je prostě lahůdka!

Dante je naprostý miláček a já už se nemůžu dočkat pokračování!

DreamerX9
20.05.2023 1 z 5

Trochu magie, Trochu romantiky, Trochu vážnosti. Nesedl mi styl psaní a také většinové prokousávání se aby se dějově vůbec k něčemu dostalo. Magie popsaná velmi ztrpkle, umírání a zranění snad na každé 3 stránce a mnoho zbytečných dialogu navíc. Bohužel Kniha si nezískala můj pozitivní ohlas a v dalších dílech pokračovat nebudu.

jana7289
06.05.2023 5 z 5

Bylo to milé čtení, vůbec jsem knihu nemohla dát z ruky. Líbilo se mi neobvyklé používání magie. A obzvlášť musím pochválit romantickou linku. Pěkně pomalu se rozvíjela, žádný hup šup a je to. Takové povedené slow burn. A taky skvělé bylo špičkování mezi hlavními hrdiny.
A kniha má naprosto luxusní obálku.

Autorovy knížky

Emily Thiede