Královna mrtvol

Královna mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496985/bmid_kralovna-mrtvol-zY5-496985.jpg 4 206 206

Molly Greenová, sedmnáctiletá osiřelá dívka, je po záhadné smrti své nejlepší kamarádky Kitty nucena odjet za svou „tetičkou“. Molly však o žádných příbuzných neví, a tak se domnívá, že ji křesťanský sirotčinec za drobnou úplatu prodal a ona teď bude nucena pracovat v domácnosti. Nebylo by to nic neobvyklého. Svobodná dívka má ve Philadelphii v 50. letech 19. století jen pramálo jiných možností. Po svém příjezdu však Molly zjistí, že její teta je nejen skutečná, ale také nesmírně bohatá a skrývá jedno velké tajemství. O všechno se chce se svou neteří podělit – ne však zadarmo. Mollyina teta Ava nabyla své bohatství tím, že vykrádá hroby a mrtvoly prodává studentům medicíny, kteří je potřebují k procvičování chirurgických zákroků. Od neteře žádá, aby jí mrtvoly pomáhala shánět. Molly tedy po nocích proniká do tajů tetina podnikání a ve dne prozkoumává její sídlo. Nedokáže se přitom ubránit pocitům fascinace a hrůzy, které v ní vyvolávají hodiny anatomie, jež probíhají v kostelíku na tetině pozemku. Lekce záhadného doktora LaVallea jsou omamnou směsicí znalostí a moci a Molly zjišťuje, že nikdy po ničem netoužila víc než být součástí výhradně mužské skupiny studentů. Cena za přijetí je vysoká, ve městě přitom pobíhá vrah, a cesta za mocí a příležitostmi se tak promění v tanec smrti.... celý text

Literatura světová Thrillery Dívčí romány
Vydáno: , King Cool

The Corpse Queen , 2021

LexiS
20.08.2023 4 z 5

Úplně nevím, jak vlastně hodnotit.
Něco jsem odhadla a v něčem jsem byla zase úplně mimo. Na konci mě čekal i malý šok. Takže vlastně spokojenost.
Kniha má super atmosféru, popisy mohly být klidně detailnější (pořád čekám na nějaký krvák a ne a ne ho dostat), postavy fajn, ale člověk si k nim vlastně žádný vztah nevytvoří. Hezká obálka. Dobré zpracování. Skvělé čtivé.
Hodnotila bych slabšími čtyřmi hvězdičkami.

Didi15
28.07.2023 4 z 5

Nečekala jsem moc, ale docela mě to překvapilo. Bylo to zajímavé a ani bych to nezařadila mezi dívčí romány. Bavilo mě to číst.

Danago
28.07.2023 4 z 5

Kniha je temná a vystihuje atmosféru Anglie 19tého století. Příběh popisuje začátky studií lékařství, shánění těl na výuku , ale je tu i určitá detektivní linka. Hlavní hrdinka Molly se postupně vyvíjí a mění své názory. Děj rozhodně není romantický , přesto je určitě určen hlavně pro mladé čtenářky.
Knížka se četla dobře , i když nejsem přímo cílová skupina.

katerina3633
03.07.2023 4 z 5

Prvních sto a posledních sto stránek jsem nedokázala knihu odložit. Nevěděla jsem, co od knihy čekat, asi něco ve stylu Wednesday Addams. Ale nelze to srovnat. Na konci jsem si jen řekla, ano takovéto knihy chci, aby jednou četla moje dcera. Bylo to čtivé, a navíc to mělo i hlubší myšlenku. Drsné začátky lékařské vědy, téma žen v této profesi, feminismus, žádná velké romanťárna, mrtvoly a napětí, za mě super. Moc se mi líbil i přerod Molly a její uvažování nad tím jaká jsou přátelství.

Janík511
28.06.2023 3 z 5

Úplně nadšená z ní teda nejsem. Děj ubíhá rychle, mrtvol přibývá a konec jsem částečně odhadla. Jen se mi kniha pod kůží nedostala a neměla jsem chuť ji číst do noci. Jako by šla jen povrchně a mimo mě. Neříkám, že je špatná, ale já si ji tolik neužila, jak jsem si myslela.

Galadwen
25.06.2023 3 z 5

Předpokládám, že cílová skupina (YA) bude hodnotit výrazně nadšeněji. Mně kniha přišla jako průměr - ne úplně špatná, ale v mysli asi neuvázne.
Námět točící se kolem získávání mrtvých těl pro studenty medicíny a zájemce o kuriozity je originální a jako hodně knih pro mladé dospělé pracuje též s motivem emancipace a feminismu. Zpracování mi nepřišlo nijak převratné: místy trochu klišózní, některé situace nepříliš uvěřitelné (moc mi třeba nedává smysl, proč má Molly neustále tak málo informací - já být tou "tetou", rozhodně nikdy nepošlu v podstatě cizí osobu plnit diskrétní úkoly, o nichž ani netuší, čeho se týkají a komu přitom může čelit) a postavy - možná kromě hlavní hrdinky - jsou poněkud ploché a chovají se nekonzistentně (zarazil mě třeba charakterový přemet Uršuly na konci textu). V prostřední části mi vyprávění přišlo trochu rozvleklé a opakující se. Na rozdíl od mnoha komentátorů zde se mi ale závěr a vyústění "detektivní" linie docela líbily, byť nemůžu říci, že by úplně překvapily. Romantiky by klidně mohlo být i víc, a to si v ní nijak nehovím - takhle letmo nahozený je její náznak vlastně zbytečný.
Celkově kniha má docela pěknou temnou atmosféru a čte se rychle, jako odpočinkovou literaturu na dovolenou lze doporučit i dospělým a dovedu si představit, že dospívající, zejména dívky ve věku hlavní hrdinky, budou nadšené.

nelcisko
09.06.2023 5 z 5

Dokonalé!!! Pokud mám doporučit velmi jemně hororové scénáře, napětí, pátrání po zločinci, příběh o přátelství až za hrob (doslova) a to vše zasazené do 19. století, doporučím jedině tuto skvělou knihu!

Gigy
07.06.2023 4 z 5

Velmi oceňuji téma, které kniha otevírá. Do přečtení mě vlastně ani nenapadlo přemýšlet nad tím, jak dřív probíhaly pitvy a jak lékaři obstarávali těla.
Co se týče provedení, není moc nad čím jásat. Takový průměr. Pro kategorii dívčí román či YA asi dostačující.

LilyGorch
03.06.2023 4 z 5

Královnu mrtvol jsem přelouskala už na začátku května, ale nějak jsem už o ní zapomněla napsat. 0:)

Heather Herrman, která Královnu napsala, nás přenáší do 50. let 19. století do Filadelfie. Sedmnáctiletá Molly Greenová s překvapením zjišťuje, že se bude stěhovat ke své tetičce, o které doposud neměla ani tušení. Podezírá proto spíš sirotčinec, že ji prodal do nějaké rodiny, v níž zrovna potřebují služebnou. Molly se však mýlí, její teta nejen že je skutečná, je také velice bohatá. Časem si totiž vydobyla určité postavení a to i přesto, že má své kontakty a věrné přátele téměř v podsvětí filadelfské společnosti. Tetička Ava se svými pomocníky vykrádá hroby a části nebožtíků poté prodává studentům medicíny ke zkoumání. Nebojácná Molly jí má s tímto řemeslem pomáhat. Aby toho nebylo málo, zjevuje se dívce její nejlepší kamarádka Kitty, která je už ale mrtvá. Molly se snaží přijít na to, kdo a proč nebohou Kitty zabil. Současně ji fascinuje svět vědy a moc ráda by se také účastnila hodin anatomie, které ve starém kostelíku na tetině pozemku pořádá děsivě záhadný doktor La Valle. Studia jsou však výhradně pro chlapce a ti mezi sebe "hloupou holku" jen tak nepřijmou. Molly se svých snů ale nevzdává..

Královna mrtvol je řazena do žánru Young Adult, proto je třeba k ní také tak přistupovat. Já bych ještě upřesnila, že jde o temně morbidní YA - k některým pasážím bych si asi sváču nebrala. =D Vysokou literaturu v tom však nehledejte - míněno v tom nejlepším smyslu slova. Knížka se čte hezky, děj příjemně utíká, akorát za půlkou se mi zdálo, že se to trochu zaseklo a chvilku jsme se nehnuli dál. Potom se příběh zase rozjel, nabral tempo až do naopak docela uspěchaného konce. Královna mrtvol mi svou hlavní postavou připomínala knížku Po stopách Jacka Rozparovače od Kerri Maniscalco.

4/5 *

Aivinka
27.05.2023 4 z 5

Musím říct, že jsem si čtení užila, ale kniha ve mě bohužel nevyvolala silnější pocit. Po druhé si jí asi nepřečtu, jednou to stačilo. Ale zabaví vás, to rozhodně ano.

Terry.89
25.05.2023 4 z 5

Tahle kniha byla opravdu zvláštní. Příběh je poutavý, dobře propracovaný a postavy i místa jsou bravůrně vykreslené, takže dokáží probudit čtenářovu představivost a v okamžiku ho přenést do Philadelphie 19. století. I když jsem již od počátku tušila, jak se příběh vyvine, přesto mě autorka na závěr překvapila. Kniha rozhodně stojí za přečtení, ale i tak ve mě zanechává rozporuplné pocity. Takže tentokrát budu muset asi nějaký čas dumat, zda si ji ve své knihovně ponecham, či nikoliv.

sarekaslukova
05.05.2023 4 z 5

Dle mého lehká, odpočinková detektivka. Do posledních stránek knihy se mi zdálo, že se nic moc neděje, ale posledních cca 70 stránek nabral spád a najednou se vyřešilo hned všechno.

Magnovak
04.05.2023 3 z 5

Nechci knihu nijak zásadně hanit, ale od anotace i obálky jsem si slibovala trochu více. Vše je relativně předvídatelné, včetně dosti uspěchaného závěru. Hlavní hrdinka mi bohužel vůbec nepřirostla k srdci a vůbec byla taková otravná. Až po přečtení knihy jsem zde v komentářích vyčetla, že by se mělo jednat o YA, čímž by toto byla moje první kniha :D (Ve věku na čtení YA mám spíše již svoje děti)

Pokud tedy jde o YA, plně by to ospravedlnilo jednoduchost celého příběhu. Nic děsivého a dekadentního vskutku nečekejte:)

V rámci obsahu není možné si nevybavit povídku "Lupiči mrtvol" od Stevensona..

Arkagas
21.04.2023 3 z 5

Co dodat k vcelku všeříkající anotaci. Ta knížka není špatná, ale je nutné si uvědomit dvě věci - že se jedná o YA a tudíž tomu odpovídá i literární forma a styl a 2, že je to příběh, který teď prostě bude frčet a bude se prodávat ve velkém. Ne, tohle není nějaká vysoká literatura, je to vcelku předvídatelné, jednoduché a rozhodně to není děsivé, nebo dekadentní.
Co ale jako čtenář musím uznat je to, že jsem při čtení téhle knížky absolutně nemusela o ničem přemýšlet a prostě jsem se nechala vést.. ano, konec by mohl být pomalejší, propracovanější a možná i úplně jiný, ale cením si práce autorky, která se snažila držet dobových reálií a napsala zajímavý, svižný a jednoduchý příběh.
Jako oddechové čtení to na mě fungovalo skvěle.
Rozhodně to není knížka, která by v člověku nějak rezonovala, nebo na ní po dočtení ještě myslel, ale to nejspíš ani není jejím údělem. Takže proč ne.

Moje hodnocení: 7/10

Monolit0713
17.04.2023 3 z 5

Naprosto souhlasím s hodnocením TessieP

TessieB
01.04.2023 3 z 5

Řadím se k malému počtu ne úplně spokojených komentářů. Knížka měla super nápad, začátek byl slibný, ale pak to všechno uvadlo a vyznělo docela naprázdno. Od poloviny knihy to bylo takové nijaké, konec byl sešitý dost horkou jehlou. S ohledem na nadšené komentáře a působivou anotaci jsem zřejmě čekala něco docela jiného a moje očekávání bylo vysoké, nicméně nenaplněné. Za mě takový solidní průměr, ale nic světoborného, co bych doporučila ostatním.

Katania
25.03.2023 5 z 5

Paráda! Povedené, nadčasové a zajímavé. Byla bych ráda za pokračování.

knihomolkajanca
22.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Královna mrtvol vás zavede do Philadelphie 50. let 19. století. Do doby, kdy všechno bylo složitější a spoustu věcí lidé prováděli ve skrytu stínů A právě v duchu temnoty a ponurosti se nese i celá kniha, protkaná surovými a nechutnými popisy, kterou vás provede mladá a nebojácná Molly Greenová.

Tohle je přesně tak dekadentní, jak slibuje obálka a toužíte-li číst v rámci YA něco kapku drsnějšího, blahopřeji - tohle je to, co hledáte. Molly je inteligentní, odhodlaná a chce přijít na kloub smrti své drahé kamarádky. Nejednou se proto rozhodne překročit hranice svého strachu a příběhem se tak vine lehká detektivní linka. Pak tady máme práci pro Mollyinu drahou tetičku - shánět po nocích mrtvoly není zrovna pro lidi s lehčím žaludkem a je to o to zajímavější, když si člověk uvědomí, že právě tohle se v minulosti opravdu dělo Vykradači hrobů zažívali zlaté časy, nabubřelá společenská smetánka skrývala svou pravou tvář, prostituce bujela a studenti se potají s mrtvolami zavírali na pitevny.

Kromě Molly se můžete těšit i na další zajímavé postavy, které jsou nejen uvěřitelné, ale vzbudí ve vás emoce - budete je milovat i nenávidět. Z těch mužských rozhodně stojí za zmínku Tom, který se stane Mollyiným průvodcem, přítelem, a přestože to s jeho jednookou tváří není typický krasavec, věřte, že si ho více než oblíbíte. Kromě hniloby, která se line okolo mrtvých lidských těl, tu ale mnohdy najdete i zajímavé lidské příběhy. Kniha rovněž nastíní, jak to v minulosti v mnoha ohledech měly ženy těžké. Být v tehdejší době inteligentní, mít vědomosti lepší než muži, to bylo nebezpečné - vzbuzovalo to nedůvěru, obavy i výsměch. O to více ale budete Molly fandit a obracet jednu stránku za druhou.

Místy jsem sice vývoj děje dokázala předvídat, ale zrovna zvraty a překvapení nejsou v tomto případě to, oč tu běží. Královna mrtvol je prvé řadě příběh o odhodlání, lidské vůli, dekadenci i zlu, která potěší všechny milovníky atmosféry viktoriánské doby.

Hodnocení: 85%

Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

FejKýý
21.03.2023 4 z 5

Do této knihy jsem se původně vůbec neplánovala pustit. Potom o ni najednou všichni začali mluvit, tak jsem si řekla, proč to nezkusit. Nakonec jsem ráda. Příběh byl zajímavý. Zprve jsem se bála, že to nebude nic pro mě, ale opak byl pravdou. Od začátku knihy až do konce, se opravdu nenudíte a podle mě málokdo, spíš nikdo, netipne vraha. Je tam ke konci zvrat za zvratem a hlavně dva zvraty mi vyloženě vzaly dech. Je tam i malá romantická linka, ale nic co by vadilo, pokud romantiku v knihách nemusíte. Knihu doporučuji. A pokud se na ni nechystáte jako tenkrát já, zkuste to. Nebudete litovat.

Shaxx
16.03.2023 3 z 5

Až do 3/4 knihy jsem si myslela, že to bude na solidní 4*. Zajímavé prostředí, doba, ve které se příběh odehrává, morbidní námět s historickými fakty, čtivé... Ale zazdila to poměrně dost předvídatelná a tím pádem i slabší detektivní linka, hlavní hrdinka je taková nemastná, neslaná, postupem času i vyloženě otravná. Naprosto marný a zbytečný pokus o zavedení něčeho jako je romantická linka, která se skutečně mihla jen okrajově, ale nepůsobila přirozeně. Při čtení jsem si vzpomněla na Po stopách Jacka Rozparovače, mělo to podobnou atmosféru, s tím rozdílem, že Královna mrtvol měla temnější nádech. Ale i tak nemůžu popřít, že mě to bavilo a když to nějak zprůměruju, vychází mi z toho lepší 3*.